Smiorcaiala

Options Smiorcaiala
Subiectul anterior · Subiectul urmator
sa
Postat: Sunday, February 12, 2006 4:02 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 19
Copilul se smiorcaie de cand se trezeste si pana adoarme. De ce face asta ? Pentru ca are efect.

Atat tonul cat si repetarea la nesfarsit pot innebuni un parinte. Copiii stiu asta din instinct, asa ca smiorcaiala va deveni una dintre armele lor principale.

Care trebuie sa fie strategia voastra ?
Nu cedati niciodata unei cereri facute pe acest ton !

Cum sa nu cedati ?
1. Ignorati smiorcaiala. Prefaceti-va ca aveti treaba, ca nu-l auziti
2. Puneti-l sa aleaga (ex: Ti-as da cu placere un sandwich daca m-ai ruga frumos)
3. Surprindeti-l (ex: intrati in camera vesela si spuneti-i Buna dimineata puiule ! in loc de "inceteaza odata cu smiorcaiala")
4. Parasiti incaperea

Ca sa evitati smiorcaiala pe viitor, de fiecare data cand se poarta frumos sau vorbeste frumos trebuie sa il laudati. Stati de vorba cu el, explicati-i exact ce veti face si ce nu veti face daca se smiorcaie.
Maria & Mario
Postat: Tuesday, February 21, 2006 1:55 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9853
Locatia: Departe-poate prea departe
Noi nu ne smiorcaim..... bounce Noi suntem veseli mai mereu .... cand nu dormim :geek:
g_nicoleta2000
Postat: Tuesday, February 21, 2006 3:19 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Si a mea mai smiorcaie si daca-i in patut atunci joc cucu -bau cu ea!
monique
Postat: Wednesday, February 22, 2006 1:42 AM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Alexandra mea se smiorcaie doar atunci cand are o problema: ii e foame, somn sau cand o imbrac gros cu hainle de iesit afara!
Elia
Postat: Wednesday, February 22, 2006 3:36 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Fetelor, adevarata smiorcaiala incepe dupa un an si isi atinge apogeul dupa un an jumate...cel putin asa sper, ca daca s-o face mai rau dupa doi ani, trec pe calmante. Intr-adevar daca cedezi o data devine mult mai persistenta si se repeta mai des, dar e asa de greu sa ramai tare pe pozitii, te simti si vinovat, si enervat, e cumplit...offff, sper a depasim faza curand. Chiar mai adineaori am avut un acces de smiorcaiala, noi tocmai ne-am mutat si John e un pic bulversat, asa ca s-a apucat sa planga ca vrea sa se joace cu apa...numai ca e frig si a plans, a urlat, statea in picioare in fata mea si nu voia nici in brate, nici suzeta, numai apa...pana la urma l-am luat in brate si s-a linistit. Dar a plans vreo 5 minute bune...imi venea sa ma zgarii pe ochi.
g_nicoleta2000
Postat: Tuesday, March 14, 2006 3:58 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Alex a invata ca smiorcaiala este taaare buna in a atrage atentia.
Si nu-i asa usor de ignorat ca are plamani tare buni de miorlait iar eu nervi tare sensibili.
Si la 9 luni ce pot sa-i fac? Sa-i spun : cere sandwich-ul frumos?
O ignor cateva minute dupa care cedez si o iau in brate; se prinde de mine cu manutele atat de strans de zici ca ma pierde altfel.
georgy_adinutza
Postat: Tuesday, March 14, 2006 4:29 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
eu o trimit la colt , si se duce la colt , sta acolo pana ii zic eu gata , apoi vine si spune " mami , a ghisit " adica ca a gresit ...ras
mihaela75
Postat: Tuesday, March 14, 2006 5:33 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
cyclops Da de ce o pui la colt , mami, ca e mititica si ea...
Elia
Postat: Wednesday, March 15, 2006 8:03 AM
Nivel: Guest

Postari: 5
Ba si eu cred ca acest tip de pedeapsa merge foarte bine, Nu este foarte dura insa este foarte clara. Copilul pricepe fara dubiu ca a facut ceva gresit, parintele nu reactioneaza la manie, ci cu calm si de fiecare data la fel. Cand copilul mai creste, il poti trimite in camera lui (cred ca peste 3 ani, ca sa fii sigur ca e in siguranta) si poti creste timpul de pedeapsa. Eu pe John il tin acum in camera lui, cu usa deschisa si pe mine sa ma vada, cam 2-3 minute. SI chiar merge, ca stie cand face ceva ce nu are voie, vine si zice "nu vrei duci camera ta". Si atunci ii spun ca nu trebuie sa mai faca si zice "i sorry mommy".
georgy_adinutza
Postat: Wednesday, March 15, 2006 8:25 AM

mihaela75 wrote:
cyclops Da de ce o pui la colt , mami, ca e mititica si ea...

Adevarat ca e micuta , dar la varsta asta sunt si foarte "vicleni " , daca nu gasesti acum o solutie sa il faci sa priceapa ca nu e bine ceea ce face , mai tarziu ne va fi mai greu oare oare

E adevarat ca ma doare sufletul , dar ma tin tare pe pozitie ras asa ea isi da seama ca a gresit , stie ptr ce a fost pedepsita yes

acum nu iti imagina ca o tin mult timp ras, o las sa stea 2 minute si gata .

Dar sa stii ca da rezultate : am vazut-o de multe ori jucandu-se cu papusica , o lua si ii zicea "teci a cot , pisu pe tine , nu boie " cu alte cuvinte papusa facuse pisu pe ea , iar ea o pedepsea , o punea la colt ca nu e voie ...hohot hohot hohot
deci stie cand o pedepsesc si de ce !!!
dar noi am inceput cu pusul la colt cam de pe la 1 an jumate ...
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, March 15, 2006 2:28 PM

Nivel: Senior

Postari: 6678
georgy_adinutza wrote:

dar noi am inceput cu pusul la colt cam de pe la 1 an jumate ...

adinutza, dar a dat roade inca de la inceput?La 1 an jumate putea sa stea int-un loc?Noi avem 1 an si parca peste 6 luni am senzatia ca nu va sti daca il pedepsesc sa nu.Am citit in cartea Mama si copilul ca cica nu e bine inainte de 1 an sa-i interzici copilului nimic, ci pur si simplu sa il iei de la locul "faptei", fara a-ti arata supararea, mania sau iritarea (daca poti ras ).

Noi insa am inceput de la 8 luni sa ii spunem "NU", hotarat, fara alte explicatii, ca am inteles ca cu cat intri mai mult in povesti cu copilul, cu atat el uita ca ai spus "NU".Am vazut ca pana cum, la 1 an si cateva zile, asculta, adica daca spun "NU", se uita la mine pretz de cateva secunde bune, uneori am impresia ca 1-2 minte, apoi, daca il fixez in continuare, pleaca de la locul cu pricina, dar daca spun"NU' si nu ma uit la el, face ce il taie capul.

La al treilea "NU", dej suntem in drum spre patut...uneori se oftica, alteori nici capul nu-l doare ca il pun in patut.

Oare e prea devreme pentru "NU"?

Nu as vrea sa il cresc pedepsindu-l, dar nici sa ma trezesc peste cativa ani ca vreau sa scot untul din el, dupa ce i-am suflat si-n fund in primii ani.
georgy_adinutza
Postat: Wednesday, March 15, 2006 2:40 PM

La noi a dat roade , ii spuneam nu e voie , sau nu ai facut bine , hai la colt si o luam de manuta si o puneam la colt , statea nu zicea nimik. yes

Ba chiar acum ducem lupte sa scapam de pampers si pipi spune cand face , ba chiar se duce singura la olita si face , dar kk .....neam , nu vrea ea.....se baga intr-un colt si face pe ea , sau se inchide in camera la ea si nu mai primeste pe nimeni ......
Solutia : o iau de mana dupa ce face kk , asa kkta cum e o pun la colt la usa afara si ii zic :"ai facut kk pe tine ? ce miroase !!rusine , sa stai la usa aici , ca sa rada toata lumea care trece pe aici de tine ! "
reactia ei : sta cuminte la usa (bineinteles ca o urmaresc pe vizor tot timpul cam 30 secunde , 1 minut) , iar apoi incepe "mami . mami gata , a ghesit pata " adica ca a gresit fata .....
Miri
Postat: Saturday, November 25, 2006 10:45 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Bun topic!ras
Sara a inceput sa se smiorcaie, cind nu-i convine ceva sau cind vrea ceva si nu primeste!
Tati e mai sensibil, o ia pe printesa in brate si o calmeaza, dar eu incerc sa ignor "fitzele" ei, mai ales daca sunt doar eu cu ea acasa.Incerc sa-i distrag atentia , plecind in alta camera, iar ea vine dupa mine, sau ii arat pur si simplu altceva, si imediat ii trece "supararea"!
Maria & Mario
Postat: Sunday, November 26, 2006 7:27 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Postari: 9853
Locatia: Departe-poate prea departe
Si noi saptamana asta ne-am cam smiorcait. Se pare ca eruptiile dentare sunt motivul .... supararilor. Asteptam sa treaca si sa revina Printzi a mea cuminte. Sunt convinsa ca nu se smiorcaie fara motiv copii. Trebuie depistata cauza si ..... tratata ! ras E si asta un motiv de comunicare, exprimare a unui discomfort, suparare, jena, o curiozitate vis a vis de un obiect......etc.

Pupici la toti smiorcaitii ! pupici
Ely
Postat: Sunday, November 26, 2006 2:59 PM

Nivel: Senior

Postari: 5605
Miri wrote:
Bun topic!ras
Sara a inceput sa se smiorcaie, cind nu-i convine ceva sau cind vrea ceva si nu primeste!
Tati e mai sensibil, o ia pe printesa in brate si o calmeaza, dar eu incerc sa ignor "fitzele" ei, mai ales daca sunt doar eu cu ea acasa.Incerc sa-i distrag atentia , plecind in alta camera, iar ea vine dupa mine, sau ii arat pur si simplu altceva, si imediat ii trece "supararea"!

Miri parca ai descris-o pe Karina si ea a inceput sa faca la fel si eu fac la fel ca tine ,iar tai exact ca taticul Sareiras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed