Situatie speciala! Rugam ajutor!

Options Situatie speciala! Rugam ajutor!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Nico_eugen
Postat: Saturday, April 30, 2011 7:03 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Avem un bebe de 7 luni si 2 saptamani (doar 4,5 kg in greutate) care nu mananca.
Sa nascut prematur la 36 saptamani (8 luni) cu greutatea de 2,1 kg, a avut si tripla circulara de cordon in jurul gatului. Sotia mea a avut placenta praevia centrala si a fost nevoita sa duca sarcina in pat de la 5 luni.
A stat in maternitate 3 saptamani timp in care bebele adormea la san. Era o tragedie din cauza ca orele de alaptare erau fixe.
Venind acasa situatia a fost la fel, sotia pierzand curand laptele din cauza ca bebele adormea la san, desi sa muls pt a da laptic natural lui bebe la biberon.
Apetitul a scazut pe zi ce trecea si a inceput sa regurgiteze alarmant. Ne-am dus la fostul Budimex si dupa 3 saptamani de bailbaieli medicale (fiindca eu asa le consider) l-au diagnosticat cu reflux gastroesofagian dupa care am fost externati cu tratament.
Tratamentul nu a mers bine si dupa 1 luna de tratament situatia s-a inrautatit drept pt care ne-am internat din nou la fostul Budimex.
De data asta am stat 2,5 luni, timp in care copilul nostru a fost un adevarat martir:
- a luat virusul intraspitalicesc rotavirus, viroza respiratorie, bronsiolita, bacteriurie cu Proteus
In tot acest timp a fost perfuzat si tratat cu antibiotic (ceftriaxona- 21 zile, tazocin-5 zile) pana cand saracutul nu a mai avut vene si doctorul a luat decizia de a-l alimenta enteral(sonda nazogastrica) cu debit constant.
Tot in aceasta perioada a fost banuit de reflux renal dar cistografia nu a aratat asa ceva!
Dupa ce au trecut toate infectiile intraspitalicesti doctorul a luat decizia de a-i face tranzit intestinal descoperind ca esofagul se cobora in stomac direct fara a face acel unghi pt a nu permite urcarea in esofag a lichidelor gastrice.
A fost operat (operatie clasica) operatia numindu-se "fundo-plicatura". Dupa 10 zile de la operatie mama si copilul revin acasa (greutat de 4,4 kg). Decat doua zile a fost relativ bine in sensul ca manca singur din biberon, dupa care a inceput din nou cosmarul refuzului biberonului (siringii si linguritei).
Am fost din nou la Budimex pt sonda naso gastrica. Totodata i-au facut analize, si noi i-am facut (coprocitorgama, coprocultura, exudat faringian, urocultura si exudat nasal, toate acestea in paralel). Si noua si la spital a iesit proteus mirabilis.
Acum suntem sub tratament cu Cedax (Ceftibuten) 0,7 ml odata la 12 ore, si cu sonda naso-gastrica pt alimentatie. Sonda este o probleme atat fizica cat si psihica dar nu mananca si nu avem ce sa facem.
Doctora de familie nea sugerat sa incercam si in jurul Romaniei sa gasim de ce nu mananaca bebe!

A mai trecut cineva prin asemenea situatie? Daca da asteptam cu nerabdare un sfat ceva fiindca suntem disperati!

Ange blanc
Postat: Saturday, April 30, 2011 8:34 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/11/2010
Postari: 4221
Locatia: Belgique
Ne-a pazit Dumnezeu si n-am trecut prin asa ceva.
Va doresc multa sanatate!
ingerash
Postat: Saturday, April 30, 2011 8:46 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27671
Locatia: u.k.
Of dragul de el.Multa sanatate!angel coeur
shirel
Postat: Saturday, April 30, 2011 10:14 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11685
Locatia: israel
Uf,doamne ma ingrozesc cand citesc asa ceva .Cred ca trebuie sa incercati in afara ,incearca sa traduci toate datele pe care ni le-ai dat aici in egleza si incearca sa trimit emaile pe la doctori si spitale din strainatate ,vorbeste si cu doctoritza voastra sa va recomande poate stie ea unde ati putea sa incercati.Am sa incerc sa vad daca gasesc si aici in Israel pe un doctor care s-ar putea ocupa de asa un caz ,stiu ca la noi ajung foarte multi copii la diferite tratamente unele chiar si gratuite.
Intre timp multa sanatate va doresc si cu incredere in D-zeu se va rezolva totul!
andrushka
Postat: Sunday, May 1, 2011 12:20 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/9/2011
Postari: 1589
Locatia: Iasi
Baiatul meu a avut pana la 8 luni reflux gastroesofagian si a refuzat sanul din prima zi de nastere.M-am chinuit 2 saptamani sa-l alimentez la san si nu am reusit sa-l conving sa suga,strangea buzele si sucea capul la stanga si la dreapta.Apoi am trecut la lapte praf MILUMIL dat la lingurita si biberon.In loc de 90gr de lapte,sugea doar 25-30 gr.ca apoi sa-l vomite in jeturi care ieseau si pe nasuc.Eram speriati.Asa ne-am chinuit pana la 8 luni cand problema refluxului s-a rezolvat de la sine.De mancat bine tot nu a vrut sa manance.La varsta de 2 ani si 4 luni,l-am operat de polipi pentru ca racea foarte des(trebuia operat si de amigdalite ,dar doctorita a refuzat pe motivul ca era foarte slabut,avea doar 10 Kg).Dupa operatia de polipi,amigdalitele tot se inflamau foarte des,cum intrerupeam tratamentul cu antibiotice,care ajunsese sa fie AUGUMENTIN,cum se inflamau.Am mers la Institutul CANTACUZZINO unde i s-a luat exudat faringian si nazal si i s-a facut o antibiograma.La antibiograma a iesit ca organismul copilului nu raspundea la aproape nici un antibiotic ,doar partial la ROVAMICINA.I s-a dat un autovaccin in 30 de fiole si de atunci am simtit intr-adevar o schimbare in bine,nu mai racea si manca mai binisor.La 9 ani l-am operat si de amigdalite pentru ca erau foarte mari,iar dupa operatie copilul meu a inceput sa se dezvolte foarte frumos si mananca foarte bine.Acum are aproape 12 ani si 52 de kg.

Multa sanatate bebelusului!!!!Stiu ce inseamna sa treci prin asa ceva.
Pe masura ce copilul creste,se rezolva problemele ,la noi asa a fost.
shaaneson
Postat: Saturday, October 5, 2013 12:33 PM

Nivel: Membru

Intrat: 10/5/2013
Postari: 1
Locatia: france
Am sa incerc sa vad daca gasesc si aici in Israel pe un doctor care s-ar putea ocupa de asa un caz ,stiu ca la noi ajung foarte multi copii la diferite tratamente unele chiar si gratuite.
Intre timp multa sanatate va doresc si cu incredere in D-zeu se va rezolva totul!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed