Sistemul de notare

Options Sistemul de notare
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Sunday, February 12, 2006 6:28 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17601
Locatia: Bucuresti
Ce sistem de notare se mai foloseste acum in scoli ? Cum vi se pare ?
Lilly of the valley
Postat: Saturday, September 22, 2007 7:42 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
La ciclul primar se foloseste notarea cu calificative. Mi se pare cam ambigua si mai putin stimulativa pentru copii. Adica Suficient inseamna ceva intre 5 si 7. Pai una e sa aiba copilul 5 si alta copilul sa primeasca nota 7.what
Noua invatatoare a lui Andrei (cealalta a iesit la pensie) foloseste si sitemul cu note in paralel cu cel cu calificative pentru a obisnui copii cu notele intre 1 si 10 cyclops
MNiko
Postat: Saturday, September 22, 2007 10:30 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
mariuta wrote:
La ciclul primar se foloseste notarea cu calificative. Mi se pare cam ambigua si mai putin stimulativa pentru copii. Adica Suficient inseamna ceva intre 5 si 7. Pai una e sa aiba copilul 5 si alta copilul sa primeasca nota 7.what
Noua invatatoare a lui Andrei (cealalta a iesit la pensie) foloseste si sitemul cu note in paralel cu cel cu calificative pentru a obisnui copii cu notele intre 1 si 10 cyclops

Bravo invatatoarei ca ii obisnuieste ce inseamna noat si valoarea ei. Tin minte o intamplare petrecuta imediat dupa prima serie de copii care au primit in I- IV calificative:
Elevul se duce acasa, foarte bucuros strigand paribtilor:
Azi am luat noata la scoala!
Parintii: Bravo! Si ce nota ai luat?
Elevul: 4.

Sitemul de calificative mi se pare si mie ambiguu, mai ales pt incheierea mediei generale. Din cate stiam cam toti copii primesc premiul I, dupa acest sistem de notare.
S.ELENA
Postat: Sunday, September 23, 2007 12:47 AM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7308
Locatia: Printre probleme......
La clasele I-IV nu sa mai dau premii(I-III) si mentiuni!!!!nu nu nu
La sfarsitul fiecarui an scolar se dau doar diplome de "cel mai bin matematician", "cel mai bun recitator", muzician, pictor sau desenator si asa mai departe. Ramane la alegerea invatatoarei(cu aprobarea directorului scolii)daca pe diplomele respective trece sau nu "premiul I" sau II sau mentiune...... oare

Stiu asta, deoarece am o prietena care este invatatoare.......
Lilly of the valley
Postat: Sunday, September 23, 2007 7:31 PM

MNiko wrote:

...
Sitemul de calificative mi se pare si mie ambiguu, mai ales pt incheierea mediei generale. Din cate stiam cam toti copii primesc premiul I, dupa acest sistem de notare.

O intamplare reala: un copil de clasa I a a ramas repetent si a primit diploma pentru buna purtare si frecventa.what
MNiko
Postat: Sunday, September 23, 2007 8:40 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
mariuta wrote:

O intamplare reala: un copil de clasa I a a ramas repetent si a primit diploma pentru buna purtare si frecventa.what

what what what La ora asta nu prea inteleg bine. A ramas repetent? De ce? SI cum adica mai primeste si diploma?
sousourel
Postat: Sunday, September 23, 2007 9:10 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
MNiko wrote:

Depinde cum privesti lucrurile...nici inainte, la cls I-IV nu era prea variata gama de notare. Se poate observa o amplificare a complexitatii de notare de la bulinele rosii si negre, la scala de la 1-10, in care notarea prin calificative este o treapta intermediara. Studiile in domeniu au demonstrat ca nu complexitatea scalei stimuleaza motivatia si/sau invatarea, ci felul in care este organizata invatarea. Sistemele alternative de invatamant, unele, nici nu folosesc notarea cantitativa, optand pt cea calitativa, realizata sub forma de caracterizare.

Si inca ceva, nota in sine nu prea reprezinta mare lucru, decat insotita de feedback-ul corespunzator...daca elevul primeste o nota mica, neargumentata de catre profesor....este absolut inutila dpdv motivational, putand avea efecte foarte adverse.
S.ELENA
Postat: Tuesday, September 25, 2007 10:16 PM

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7308
Locatia: Printre probleme......
mariuta wrote:

Exact despre acest lucru vb si eu: se primesc diplome ptr calitatile pe care le are copilul respectiv..........
Lilly of the valley
Postat: Friday, September 28, 2007 6:01 PM

S.ELENA wrote:

Exact despre acest lucru vb si eu: se primesc diplome ptr calitatile pe care le are copilul respectiv..........

corect Elena, dar ... acel copil s-a simtit "stimulat". in mintea lui a incoltit ideea ca a luat premiu, odata ce are diploma, ce daca trebuie sa repete clasa.
in plus scoala prin definitie inseamna frecventa si buna purtare.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed