Sistem de plata online

Options Sistem de plata online
Subiectul anterior · Subiectul urmator
lori16ro
Postat: Sunday, July 2, 2006 10:31 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 994
Locatia: iasi
cum in romania pay pal nu functioneaza, am gasit acest sistem
https://www.moneybookers.com/app/?rid=2330254
l-a folosit cineva ?
ca prin transfer bancar si western union e f mare taxa pt valori mici
Kiki
Postat: Sunday, July 2, 2006 2:38 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
lori16ro wrote:
cum in romania pay pal nu functioneaza, am gasit acest sistem
https://www.moneybookers.com/app/?rid=2330254
l-a folosit cineva ?
ca prin transfer bancar si western union e f mare taxa pt valori mici

Eu nu l-am folosit.
De Western nu sunt multumita, caci au un comision cam mare, la 100 euro trimisi ridici 85. Iar banca, e cam lenesa, un transfer bancar poate dura si 2 saptamani (asa am patit eu).
taki
Postat: Sunday, July 2, 2006 5:15 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Kiki wrote:

Eu nu l-am folosit.
De Western nu sunt multumita, caci au un comision cam mare, la 100 euro trimisi ridici 85. Iar banca, e cam lenesa, un transfer bancar poate dura si 2 saptamani (asa am patit eu).

Eu folosesc Western Union...intr-adevar au comisonul mare, dar de fiecare data cand am trimis banii si am anuntat persoana care-i ridica de MTCN, adresa, banii trimisi si numele meu ( adica a celui care-i trimite )...i-a ridicat fara probleme in cateva ore.

Cand eram in Ro, tata-mi trimitea bani din strainatatea prin W. U. si in acelasi timp eram amandoi la banca, el trimitea banii si eu vb cu el la telefon ca sa-mi dea info necesare, completam forumlarul si ii ridiacm imediat...nu dura 10 minute, toata chestia asta.

Este un sistem bun de plata, poate fi folosit oriunde in lume, dar comisionul e MARE.

Pay pal-ul se plateste cu cartea de credit, dar ...nu stiu exact mai multe info, am sa-l intreb pe Taka.

Mai este si trimisul banilor prin posta, de aici din Jp ca sa trimit in Ro, dureaza 7-10 zile, ajung in perfecta siguranta si comisionul este foarte mic.

Cine stie mai multe info despre City Bank...carte de credit!?!
taki
Postat: Tuesday, July 4, 2006 5:02 AM

Plata prin card

Plata online prin intermediul cardului, fie de credit sau de debit, este cea mai comoda modalitate de plata, din punctul de vedere al consumatorului. Nu se percep comisioane suplimentare, iar clientul nu trebuie sa se deplaseze nicaieri pentru a efectua plata.
Pentru plata sunt acceptate mai multe dintre tipurile de card cele mai cunoscute, atat din cele emise in Romania, cat si cele emise in afara.
Aceasta posibilitate a aparut de curand in peisajul internetului romanesc, si a fost preluata cu entuziasm de marile magazine online existente la noi, ea fiind asteptata cu entuziasm de cei aproximativ 7.400.000 de romani care detin un card bancar.

Realizarea unei plati online prin card

In momentul in care un client decide sa plateasca ceea ce doreste sa comande este redirectat catre serverul procesatorului de plati electronice, unde isi introduce, in mediu securizat, informatiile privind plata. Datele ce trebuiesc introduse sunt in general datele de identificare ale posesorului: numele si prenumele exact cum este el inscriptionat pe card, adresa asociata cardului + codul postal, dar si datele cardului: seria sa si, la unele carduri cum ar fi cel Visa, numarul de control, de 3 cifre, inscriptionat pe partea din spate a cardului.
Dupa confirmarea datelor introduse si autorizarea tranzactiei, in contul clientului se blocheaza suma aferenta comenzii si se transmite un mesaj de notificare catre comerciant.
Dupa ce comerciantul livreaza comanda sau presteaza serviciul platit, el confirma acest lucru si banii sunt debitati din contul clientului.

Motive de refuz a unei plati

Motivele pentru care poate fi refuzata plata prin intermediul unui card, este emis sub sigla uneia din organizatiile internationale acceptate, sunt mai multe, printre care cele mai frecvente ar fi:
- fonduri insuficiente -> este necesara alimentarea cu fonduri a cardului sau marirea limitei de credit curente
- cardul figureaza in "blacklist" -> este un card raportat ca pierdut sau furat, blocat de catre posesor
- banca emitenta a cardului nu autorizeaza tranzactiile online. In acest caz trebuie contactata si solicitata sa activeze acest serviciu. In Romania exista inca banci care nu permit acest lucru
- banca emitenta a cardului nu a putut fi contactata si restrictiile definite de aceasta nu permit tranzactii online sau limiteaza valoarea maxima a tranzactiei.

Articol oferit de Dazoot Software
taki
Postat: Tuesday, July 4, 2006 5:04 AM

Modalitati de plata online

Plata cash la livrare

In prezent, desi au aparut numeroase alte variante, cea mai folosita modalitate de plata, pentru care inca opteaza numerosi comercianti spre a o pune la dispozitia clientilor lor, o reprezinta plata ramburs la livrarea coletului prin posta romana.
Plata se realizeaza cash si presupune deplasarea cumparatorului pana la oficiul postal de care apartine pentru a intra in posesia comenzii.
O data cu dezvoltarea si aparitia a mai multe firme de curierat, o mare parte din magazinele online asigura si acest serviciu, comanda fiind adusa la o adresa specificata, si plata realizandu-se pe loc.
Printre dezavantajele acestui mod de a plati o comanda realizata online se numara: numarul mic de orase (doar cele importante) acoperite de firme de curierat, dar si faptul ca acest serviciu impune o taxa de livrare mai mare.
Unele magazine online mai mari si-au construit propria retea de curierat, care transporta in anumite orase, produsele comandate de clienti. De asemenea, magazinele online care au si corespondent real ofera clientilor posibilitatea de a intra in posesia produselor comandate direct de la unul din sediile lor, tot atunci realizandu-se si plata.

Plata in avans

Plata in avans se realizeaza prin ordin de plata (OP) sau CEC, si necesita completarea datelor de identificare a firmei (cod iban etc) si un numar de comanda. Deoarece multe banci in acest moment ofera online banking, acest fel de a plati se poate realiza fara a necesita deplasarea clientului, fiind preferat de multi, in special de firme.

Plata in rate
Un sistem foarte popular de achizitionare de produse in Romania este plata in rate a acestora. Astfel, acest sistem a fost implementat si pentru magazinele online, fiind identic cu cel oferit de cele fizice.
Magazinele online care ofera si aceasta optiune de plata, ofera de asemenea un calculator de rate pentru produsul/produsele dorite de client. Pentru persoanele juridice se ofera plata in leasing (leasing financiar), pe perioade de cativa ani
La ambele tipuri de plata (rate sau leasing) este necesara plata unui avans, iar suma esalonata pe luni ce se plateste contine si o dobanda adaugata.

Plata prin card

De curand introdusa in Romania, plata online prin intermediul cardului, fie de credit sau de debit, este cea mai comoda modalitate de plata, din punctul de vedere al consumatorului. Nu se percep comisioane suplimentare, iar clientul nu trebuie sa se deplaseze nicaieri pentru a efectua plata.

Articol oferit de Dazoot Software
delfinasa
Postat: Tuesday, July 4, 2006 5:22 AM

Nivel: Senior

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Fetelor din strainatate care trimiteti bani in tara, interesati-va de Moneygram...noi numai pe-asta il folosim ca e mult mai avantajos decat alte modalitati de transmitere de bani oriunde in lume si platim comision doar 10$ la sume pana in 500$ si nu e nevoie sa ne ducem sa scoatem cash de la ATM, ne extrag pe loc de pe card si destinatarul poate ridica foarte rapid, cred ca intr-o ora, banii de la o banca romaneasca aleasa de noi, participanta in sistemul lor si nu platesc ei nici un leu la ridicare, se duc cu buletinul si codul trimiterii comunicat de noi si ridica fara nici o problema banii in lei sau mai nou in euro...mi se pare ca poti trimite si online bani prin ei, va inregistrati la ei si puteti face tranzactiile fara sa va mai deplasati la centrele lor.

Referitor la tema, noi folosim credit carduri pentru plati online si nu am avut niciodata probleme...am cumparat numai din America si toate firmele au fost foarte serioase, ne-au livrat produsele foarte prompt, iar daca am returnat ceva, ne-au dat banii inapoi fara intarzieri sau sa tragem de ei.
fdianamaria
Postat: Saturday, September 15, 2007 10:14 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
delfinasa wrote:
Fetelor din strainatate care trimiteti bani in tara, interesati-va de Moneygram...noi numai pe-asta il folosim ca e mult mai avantajos decat alte modalitati de transmitere de bani oriunde in lume si platim comision doar 10$ la sume pana in 500$ si nu e nevoie sa ne ducem sa scoatem cash de la ATM, ne extrag pe loc de pe card si destinatarul poate ridica foarte rapid, cred ca intr-o ora, banii de la o banca romaneasca aleasa de noi, participanta in sistemul lor si nu platesc ei nici un leu la ridicare, se duc cu buletinul si codul trimiterii comunicat de noi si ridica fara nici o problema banii in lei sau mai nou in euro...mi se pare ca poti trimite si online bani prin ei, va inregistrati la ei si puteti face tranzactiile fara sa va mai deplasati la centrele lor.

da, si noi suntem pro !!!

Dar de UNO ce ziceti?
Cristy
Postat: Saturday, September 15, 2007 11:13 AM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
fdianamaria wrote:

da, si noi suntem pro !!!

Dar de UNO ce ziceti?

Diana ce este UNO?

Poti da mai multe detalii? Pe mine ma intereseaza tranzactii Romania -> Israel
Mercic pupici

Din Israel mie imi convine WU, nu cred ca exista si alte metode pe aici, poate trimiterea banilor prin posta, dar dureaza pana la 10 zile.
fdianamaria
Postat: Saturday, September 15, 2007 2:04 PM

UNO este tot o metoda de transfer de bani, dar nu stiu detalii. Poate alte fete il folosesc....scratch
Fluturas
Postat: Sunday, September 16, 2007 12:36 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
si noi tot moneygram-ul il folosim si suntem multumiti
delfinasa
Postat: Tuesday, September 18, 2007 3:04 PM

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
N-am auzit de UNO pe-aici...stii cum e, cand esti multumit cu un serviciu, mergi cu el pana gasesti altul mai bun...daca aveti vreuna experienta cu vreun alt serviciu sigur de transfer bani worldwide, astept si eu parerile voastre.
Kiki
Postat: Tuesday, September 18, 2007 4:21 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
UNO e un tip de transfer de bani Romania - Spania. Detalii AICI
mihaela75
Postat: Wednesday, September 19, 2007 2:52 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Eu folosesc Western Union scratch

Am descoperit acuma , (de cand nu ma mai pot misca sic ) o modalitate de a trimite pachete postale online.Completezi un formular cu dimensiunile , greutatea etc , platesti cu cardul, si iti vine in email o chitanta.O tragi la imprimanta, o lipesti pe pachet iar pachetul il bagi in cutia postala din coltul strazii firstprize firstprize Problema mea e ca nu mai am tus in imprimanta rambo
fdianamaria
Postat: Wednesday, September 19, 2007 8:16 PM

iti trimit eu un cartus?
pupici pupici
mihaela75
Postat: Wednesday, September 19, 2007 9:25 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
cartus ...ah banghead banghead Am stat 5 minute sa-mi vina in capul asta prost cum sa zic la cartrige si nu mi-a venit " cartus" .Nu-mi trimite ca planuiesc o achizitionare de imprimanta noua...zic si eu ca s-a stricat. sic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed