Sindromul fratelui mai mare

Options Sindromul fratelui mai mare
Subiectul anterior · Subiectul urmator
kali
Postat: Monday, June 27, 2011 9:54 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14306
Nici la noi nu sunt neaparat crize de gelozie ci mai mult de frustrari adunate ori de urmarire a interesului personal. ( cred ca de aceea se bat ai tai... vor sa domine si isi epuizeaza toate mijloacele de comunicare ).
Sunt mai multe reguli impuse in familiile cu mai multi copii si invata - mai mult impotriva vointei lor si fara sa inteleaga ce e aia si la ce foloseste - sa cedeze si sa fie diplomati. De aici frustrarile de care spuneam mai sus.
Ai mei nu vad decat prin prisma interesului propriu si intotdeauna urmaresc a castiga vreun avantaj in defavoarea celuilalt; partea proasta e ca nu inteleg ( ori accepta ) alta varianta decat a lor si numai aia li se pare corecta.alcool
shirel
Postat: Monday, June 27, 2011 10:07 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11777
Locatia: israel
Ai mei nu vad decat prin prisma interesului propriu si intotdeauna urmaresc a castiga vreun avantaj in defavoarea celuilalt; partea proasta e ca nu inteleg ( ori accepta ) alta varianta decat a lor si numai aia li se pare corecta.alcool [/quote]

Asta inseamna ca sunt copii cu personalitate ,totul dureaza pana la o anumita varsta pe urma se inteleg de minune sau chiar deloc dar atunci sunt discutii de la lucruri mult mai mature si importante ,in schimb isi vor aduce aminte ca in copilarie :tu imi luai jucaria si ma bateai sau nu puteam sa ma joc cu prieteni mei ca erai si tu printre noi"ras alcool
Toate trec sunt sigura dar certurile astea uneori chiar sun si bune la ceva .....macar nu ma amesteca si pe mine asa pot sa mai resir si eu,ei fiind ocupati!sic hohot
aurishta
Postat: Tuesday, June 28, 2011 10:17 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
shirel wrote:
totul dureaza pana la o anumita varsta pe urma se inteleg de minune sau chiar deloc

In cazul copiilor mei, cel mai bine s-au inteles cand au fost mici, sa zicem pana la 10-12 ani. Apoi varsta le diferentiaza mult comportamentul. Fratele mai mare are propriul cerc de prieteni, nu mai agreeaza sa stea cu picii, simte nevoia sa-i sefuiasca, mai ales in public. Pana la un punct este normal, dar musai sa fie un arbitru acolo sa tina temperatura in frau. Acum, la pubertate, se vede clar cat de importanta este recunoasterea si respectarea autoritatii.
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, June 29, 2011 12:03 AM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
peroada cea mai grea incepe cand cel mic "ataca" spatiul personal al celui mare,nici macar praful din camera nu trebuie miscat sic
la noi, sa zicem ca amploarea geloziei a mai scazut odata cu primirea de atributiuni de control asupra celui mic de catre cel mare, mai ales, cad trebuie sa verifice ca cel mic sa fie spalat si in pijama, ii da impresie de supervizor, ei asta isi doresc. nici nu va puteti imagina cat de atent si gijuliu fata de cel mic devine cel mare!in special cand cel mare e cu adevarat responsabil, adica atunci cand sunt doar ei 2 acasa, fetita nu-i iese din cuvant, il asculta, pana la obedienta. in rest, in prezenta noastra, nu rateaza ocazia sa se loveasca reciproc.banghead
roxinthya
Postat: Wednesday, June 29, 2011 9:26 AM

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7196
Eu sunt sora cea mare si de-abia dupa ce m-am hotarat sa fac si al 2-lea copil am realizat ca poate fi o problema din acest punct de vedere.
Nu stiu acum daca mama a avut un comportament foarte atent in sensul asta insa eu nu am simtit niciodata gelozie pe sora-mea - diferenta intre noi este de 5 ani - mai degraba ea era geloasa si voia a fie iubita macar cu un "varf de ac mai mult" Chiar si acum daca ma pupa mama (pe mine ma vede mai rar) vine repede sa fie si ea pupata .
Dar imi amintesc acum ca mama ne cumpara la aniversari cadouri la amandoua iar cand s-a nascut sorelina , ma lasa chiar sa o schimb de scutece, sa o plimb prin casa cu caruciorul, sa-i dau biberonul sau sa o legan in carucior pana adoarme.
Ce vremuri....
aurishta
Postat: Wednesday, June 29, 2011 11:12 AM

roxinthya wrote:

Dar imi amintesc acum ca mama ne cumpara la aniversari cadouri la amandoua iar cand s-a nascut sorelina , ma lasa chiar sa o schimb de scutece, sa o plimb prin casa cu caruciorul, sa-i dau biberonul sau sa o legan in carucior pana adoarme.
Ce vremuri....

Cam asa am facut si euhohot Cand venea un bb, il"dadeam"celor mai mari. Le ziceam:"asta e bebelusul tau, trebuie sa-l ingrijesti" Cand plangea, pana sa ma duc eu, spuneam :"vezi ca-ti plange bb-le" . I-am implicat in orice era pe puterea lor, i-am lasat sa-l schimbe si de hainute, si de scutec, sa aduca ceai, olita, sa-l plimbe cu caruciorul, etc Niciodata nu am avut nici urma de gelozie, ei se simteau importanti si responsabili.
Claria
Postat: Thursday, March 12, 2015 12:21 AM

Nivel: Membru

Intrat: 3/12/2015
Postari: 3
Locatia: Ro
Da, de asa ceva am suferit si eu, dar mai mult in tacere. Sora mea mai mica-6 ani diferenta intre noi- avea voie sa manance banane, iar eu nu, ca "ea era mai mica" si ei i se faceau toate poftele. De mentionat ca ai mei nu stateau bine cu banii. Replicile "ea este mai mica" si "tu esti mai mare si trebuie sa intelegi" mi se pareau de NEINTELES. Adica nu aveam pretentii sa se poarte cu mine si sa ma cocoloseasca de parca as fi fost bebelus-am fost mereu mai independenta, dar mare greseala sa faci asemenea remarci. Acum, dupa cateva decenii discern intre bine si rau si o iubesc pe sora mea, dar in copilarie comportamentul parintilor, de fapt al mamei, ma determina sa fiu sadica sau neglijenta cu ea, in functie de situatie.
sousourel
Postat: Thursday, March 12, 2015 9:40 AM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Ai dreptate. Asa era in multe case. Acum folosim ceea ce stim si incercam sa nu perpetuuam ceea ce credem ca nu face bine. Uite, eu, chiar daca e o banana, aceea se imparte in 2 sau 3, cat e nevoie si gata. Atunci fiecare intelege ca atata se poate pupici
ingerash
Postat: Thursday, March 12, 2015 1:37 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
sousourel wrote:
Ai dreptate. Asa era in multe case. Acum folosim ceea ce stim si incercam sa nu perpetuuam ceea ce credem ca nu face bine. Uite, eu, chiar daca e o banana, aceea se imparte in 2 sau 3, cat e nevoie si gata. Atunci fiecare intelege ca atata se poate pupici

Asa a fost in copilaria mea,orice imparteam intre noi....asa procedez,invat si pe dragalasii nostrii.Asa evit discutiile.
Intr-o zi aveam pe cineva in vizita....sa mirat ca impart un mar,a mai si replicat"aveti si pentru mamii si tatii?"....ei au zis"daaaaa"
shirel
Postat: Thursday, March 12, 2015 6:08 PM

Eu nu prea sunt de acord ca totul trebuie impartit in mod egal la toti.Totul depinde de situatia si de varsta plus ca chiar nu trebuie obisnuiti cu ideea ca in viatza totul se primeste in mod egal fiindca asa ceva nu exista.
kali
Postat: Thursday, March 12, 2015 7:39 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14306
E adevarat ca viata nu e dreapta insa sunt de acord ca ei sa stie ca parintii ii trateaza in mod egal si ca, atat cat depinde de mine, vor primi la fel ( sau compensam cumva daca situatia nu permite ).
ingerash
Postat: Thursday, March 12, 2015 7:47 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Eu nu pot face diferenta,ca si cu iubirea,nu pot sa iubesc pe unul mai mult sau mai putin.Sotul a simtit pe pielea lui indiferenta parintilor,el cu un pantalon,o bluza,o pereche de incaltaminte la jumate de an,surorile la moda....gasea mereu ambalaje de dulciuri la gunoi,el nu primea....acum exagereaza cu dulciurile,incearca sa compenseze lipsa lor, din copilarie.
shirel
Postat: Thursday, March 12, 2015 10:18 PM

kali wrote:
E adevarat ca viata nu e dreapta insa sunt de acord ca ei sa stie ca parintii ii trateaza in mod egal si ca, atat cat depinde de mine, vor primi la fel ( sau compensam cumva daca situatia nu permite ).

Asta o facem poate mai mult pentru noi parinti ca sa simtim ca i-am tratat egal pe toti insa copii nu tot timpul vor fi deacord cu asta.Este imposibil ca toti sa se simpte in egalitate mai tot timpul va fi unul care va reprosa ca ceilalat a primit mai mult ca el chiar daca poate chiar nu a fost asa in realitate.Este ceva foarte individual ptr fiecare copil de aceea eu rasplatesc cum as spune "dupa fapta si rasplata"si asa fiecare invatza unul de la celalalt si competitia intre ei devine foarte pozitiva si cu o invatatura de durata ce va de genul"astazi Oshy si-a primit medalia si si-o merita si-a facut singur patul...maine promit ca il voi face si .eu...ras(o citez pe ShirazHaha
shirel
Postat: Thursday, March 12, 2015 10:23 PM

ingerash wrote:
Eu nu pot face diferenta,ca si cu iubirea,nu pot sa iubesc pe unul mai mult sau mai putin.Sotul a simtit pe pielea lui indiferenta parintilor,el cu un pantalon,o bluza,o pereche de incaltaminte la jumate de an,surorile la moda....gasea mereu ambalaje de dulciuri la gunoi,el nu primea....acum exagereaza cu dulciurile,incearca sa compenseze lipsa lor, din copilarie.

Nu vorbesc de iubire...iubim categoric pe toti la fel dar nu tot timpul iubim comportamentul lor fiindca diferita de la un copil la altul .Sa dai dulciuri si haine la copii asta nu inseamna ca-i iubesti asta poate sa o faca si un stain iubirea sta in cu totul si cu totul altceva decat atat.Of sunt atatea de spun si cred ca invatam pe tot parcursul vietii noastre de parinti si mame dar stim ca nu putem fi niciodata perfecti copii vor avea mai mereu cate ceva sa se planga ca nu au primit destul sic
aurishta
Postat: Thursday, March 12, 2015 11:11 PM

shirel wrote:
Eu nu prea sunt de acord ca totul trebuie impartit in mod egal la toti.Totul depinde de situatia si de varsta plus ca chiar nu trebuie obisnuiti cu ideea ca in viatza totul se primeste in mod egal fiindca asa ceva nu exista.
Si eu sunt de acord cu asta...ei invata prioritatile astfel! In principiu, totul se imparte, dar sunt si exceptii! Nu este vorba de a face diferente, ci de a acorda prioritati!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed