Sindromul fratelui mai mare

Options Sindromul fratelui mai mare
Subiectul anterior · Subiectul urmator
zaza_
Postat: Tuesday, April 6, 2010 10:15 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Eu am un nepot care pana la varsta de 4 ani a muscat. Dar a inceput rau cand a schimbat mediul. A plecat sa stea cu mama si tatal in Tenerife. Si apoi l-au dus la gradinita acolo. Probabil s-a simtit cumplit, ca nu intelegea nimica. Si l-a muscat chiar si pe directorul gradinitei.alcool Acum are 5 ani si i-a trecut. Dar am inteles ca schimbarile duc si la o schimbare in comportamentul copiilor. Nepotul meu n-a mai vrut sa manance singur o perioada si a facut pipi in pat noaptea aproape un an de zile. Eu zic ca in cazul lui din cauza schimbarilor si a diverselor certuri din familieuff

Sa le spui mereu ca ii iubesti la fel pe amandoi. S-ar putea sa fie o gelozie intre ei.
Pupici nastrusnicilor!pupici
delfinasa
Postat: Tuesday, April 6, 2010 11:01 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Din cate spui, nu pare sa fie gelozie, ci o aproape permanenta competitie intre ei cand se intalnesc acasa. Trebuie sa le explici ca ei sunt frati si nu lupta sa castige jucaria respectiva, ci trebuie sa se joace cu randul si le faci si program: Bogdanel se va juca primul 2 minute, apoi Cristian 2 minute...in fata ta...altfel mami este nevoita sa ia jucaria si nu se mai joaca nimeni cu ea. Ok? O sa zica da, ca isi doresc amandoi jucaria. Cand se cearta pe alta jucarie, il pui primul pe celalalt, sa nu se simta ranit ca-i dai intaietate mereu fratelui mai mic. Sau ii atragi atentia unuia dintre ei spre alta activitate/jucarie ca sa ii calmezi pe amandoi (mami, hai sa-l lasam acum pe Bogdanel sa se joace cu avionul ca nu s-a mai jucat de mult timp cu el si noi hai sa ne jucam cu tancul cateva minute pana se satura el de avion). Cu timpul o sa vezi imbunatatiri.
ingerash
Postat: Wednesday, April 7, 2010 11:13 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Of,Carla prin ce trecicomputerlove .Multa rabdare,este o perioada tare dificile la varsta lor.
Poti sa te implici in jocuri cu ei,de exemplu pasa cu mingea sau baloane,voi stand jos pe covor.La masa sa pictati,modelati plastelina.Spune-le ca ii apreciezi,iubesti....iar daca continua sa se comporte la fel unul cu celalat aplica metoda time out!Fiecare pe cate un scaun,fara sa-si vorbeasca,(eu asa procedez),apoi sa-si ceara scuze unul altuia.Succes!coeur
carla
Postat: Wednesday, April 7, 2010 11:20 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Incerc,Ingerash,incerc,dar Cristian a fost cam rasfatat si e greu de dezvatat ca el sa aiba toatenervi si cea mai mare parte din timp sunt singura cu ei,si eu am limitebanghead
ingerash
Postat: Wednesday, April 7, 2010 11:31 AM

Carla si eu sunt mai mereu singura cu ei inafara de scoala,gradi si incerc sa le dau ocupati,dar ma implic si eu.Cand vine Vasii de la munca sa dus totul de rapa,tot ce au facut cu mine,incepe harjoneala cu Vasi...el are alte preocupari cu copiihohot hohot hohot ,vrea sa-i invete sahras si se joaca jocuri cu ei si uite asa am timp de crosetat,facut mancare,curateniefirstprize
sousourel
Postat: Thursday, April 15, 2010 4:47 AM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Am citit si recitit cu interes topicul. Cu Victor am discutat mult si chiar de la inceput. In fapt, el insusi insista ca nu vrea sa fie singur, dar mult timp a perseverat in ideea ca bb vine gata crescut si bun de partener de joaca acasa.

Am avut norocul sa avem in vizita timp de o saptamana un bb astfel incat am avut ocazia sa constat in ce masura se aplica teoria in practica. Victor e un copil extrem de matur. Timp de o saptamana a facut tot posibilul, cu foarte mici scapari, sa ne faca pe plac. Asta am inteles-o la sfarsit cand, in momentul sinceritatii a recunoscut ca, de fapt ii pare bine ca bb a plecat.

Din nefericire e si bolnav de ceva vreme, inghite greu mancare din cauza amigdalelor inflamate, ba mai si vomita, problema e care nu am avut-o pana acum. Si e trist si foarte tacut. Parca dus pe ganduri. Parca nemultumit de toate.

Vom lupta cu toate fortele pentru armonie in 4, dar uneori revin, vrand-nevrand la prima mea impresie. E posibil ca primii copii sa fie prea cocolositi, prea mult timp (in cazul nostru 4 ani si jumatate). Probabil ca din acest motiv resimte venirea bb-ului ca pe o amenintare adresata propriului ego-centrism. Si in acelasi timp ca pe o pierdere a unor privilegii....etc, etc, ganduri dintr-o noapte nedormita. Carla, mult succes cu baietii taipupici
misha
Postat: Monday, June 27, 2011 11:21 AM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Daaaa, semnam condica si pe aici. Desi il iubeste foarte mult pe bb si o implicam cat putem de mult in viata lui, crizele de gelozie tot isi fac aparitia. Intr-o zi, obosita dupa o noapte nu prea linistita si dupa ce alergasem si dupa ceva cumparaturi, vin acasa si-l iau pe cel mic in brate sa-i dau sa manance. Eram in bucatarie, cu mama si Maria la masa. Luandu-l pe Filip in brate ii spun: 'iubirea lu'mami mica,hai sa papam!', la care Maria foarte naturala si senina: dar iubirea mare?
Am ramas tablou caci pentru o secunda n-am realizat ce-a spus/sau ce vrea sa spuna, apoi am luat-o in brate si am pupat-o incercand sa 'dreg borsul' cum se spune...
Nu suporta ca cei din jur sa spuna ceva de cel mic, fara sa spuna si de ea, sa il ia in brate si sa il alinte fara sa o alinte si pe ea...si muuulte alte exemple.

Cred ca e normal, dar fac si eu ca voi, parca atunci cand eram noi mici nu-mi amintesc sa fi trecut prin asemenea momente, desi eu sunt cea mai mare si mai am un frate si o sora...
t-mihaela
Postat: Monday, June 27, 2011 5:27 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5131
misha wrote:
Nu suporta ca cei din jur sa spuna ceva de cel mic, fara sa spuna si de ea, sa il ia in brate si sa il alinte fara sa o alinte si pe ea...si muuulte alte exemple.

Misha, multa rabdare iti doresc si intelepciune,ai doua maini sa-i imbratisezi pe amandoi ,cand o sa ai trei ,sa-i imbratisezi cu picioarele, metode sunt ,o mama iubitoare le gaseste imediat pupici apropo, Daria in lipsa de loc langa mine s-a aciuat intre genunchii mei si canapea ,un loc ciudat dar ea se simte bine acolo.Locurile "premium " sunt bratele iar cele " regular" sunt picioarele sau burta sau pe unde ne mai calaresc ei .Locurile la loja sunt limitate ca doar nu-s caracatita ras Cuvintele sunt mai usor de gestionat ,nu mai zicem "iubirea lui mamai"ci "Cate iubiri are mami?Doua/trei" asta in perioada asta dificila de adaptare.Nu e regula dar o parere personala, cred ca fratele mare trebuie tratat cu mai multa atentie cam un an ,chiar daca bebelusul logic ar cere mai lulta atentie.E un an foarte greu pentru cel mare multa renuntare, frustrare etc.uff
Eu am scapat, sunt boier ,mi-am facut treaba bine se pare dar m-am dat cu capul de pereti si mi-am smuls parul din cap de nu stiu cate ori.plans
georgyana
Postat: Monday, June 27, 2011 6:04 PM

Intrat: 12/9/2009
Postari: 4771
Locatia: constanta
Dragele mele eu cred ca sunt o norocoasa inca ...Nikolas si-a dorit foarte mult un fratior ba chiar surioara dar cum a vrut d-zeu ...ne-a dat tot baiat .Nikolas e protector cu Darius poate prea protector ba chiar el ma pune sa-i cumpar mai multe lui darius decat lui da na acum e si diferenta de 7 ani intre ei nu stiu ce sa zic ...dar totusi ma contrazic pt ca am o cunostinta care a facut copil la diferenta de 12 ani intre copii iar cel mare e tare gelos ce i cumpara celui mic vrea si el compensatie ras in fine Darius fiind mai mic inca micut are 1 an si 9 luni il mai loveste pe nikolas eu i atrag atentia si nu il la-s dar niko nu se supara si chiar ma cearta sa nu-i cert fratele mai mic ...el spune lasa-l mami ca e mic si nu stie ras uff dar eu fiind mama lor trebuie sa-i educ cat mai bn chiar daca sunt mici si nu stiu ce fac ...pt ca asa se invata pe mai departe neatragandule atentia .
ingerash
Postat: Monday, June 27, 2011 7:33 PM

Sper sa nu asist a gelozii prin iarnaangel Madalina este geloasa pe Ionut,pentru ca ea vrea sa fie cea mareras
misha
Postat: Monday, June 27, 2011 8:45 PM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Mihaela_T, daaa stiu ce spui cu bratele de caracatita. Si de obicei, atunci cand este si ea langa mine incerc sa-i tin pe amandoi, sa o pup si pe ea, sau cand il las pe el din brate ma duc si o alint pe ea...dar ei nu-i scapa absolut nicio vorba sau vreun gest.Asa cum spui si tu, folosesc pluralul de obicei: are mama doi pui/ un print si o printesa etc dar na, spionul nu rateaza nimic. Vorba ta, va trece si perioada aceasta, cu bine sper!
delfinasa
Postat: Monday, June 27, 2011 9:05 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Vietile tuturor din casa se schimba cand mai apare un membru al familiei. Maria e copil si e e normal sa nu inteleaga exact cum sta treaba cu bebe care depinde total de mami. Si nopi ca mame trebuie sa ne adaptam la statutul cu mai multi copii, sa ne ajustam comportamentul fatza de toti, incat sa nu ranim pe nimeni. Cu timpul se aranjeaza toate.
Ma astept si eu la gelozii, cu toate ca asa cum spui si tu ca a fost la voi, cat bebe e inca in burta pare ca e asa altruista si ca nimic nu e mai important decat bebe -asa si spune-. O mai prind in offside cand avem bebelusi in zona si ii iau in brate; parca ma spioneaza...imediat vine si cere sa-i tina si ea in brate exact cand ii iau eu ras.
cute_babies_of_mine
Postat: Monday, June 27, 2011 9:11 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Misha, eu am avut neplacuta surpriza sa constat ca Tudor e afectat, acum cateva luni, cand credeam ca toate sunt la locul lor, ca fiecare a inteles ca e iubit, ca are locul lui special si in bratele si in sufletul meu. Credeam ca am iesit la liman, dar de-abia acum incepe medierea reala intre fratiori, de-abia acum, cand Ioana ii strica jucariile - asa ca el are uneori restrictie la folosirea lor, etc. O vizita la psiholog si o evaluare (care a fost super dureroasa pentru mine, ca mama, ca m-a apasat sentimentul de vinovatie ca a ajuns copilul pe scaunul unui doctor sa-i povesteasca unde doarme mami, cu cine, unde doarme el, cine papa primul, etc), am inteles cam ce si cum am de facut de-acum.
Iti doresc multa rabdare, intelegere, putere sa te imparti mereu la doi, fara rest... si, daca nu, sa ceri ajutor profesional, nu e nicio rusine, sa stii!pupici
kali
Postat: Monday, June 27, 2011 9:20 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14306
cute_babies_of_mine wrote:
... de-abia acum incepe medierea reala intre fratiori...

Exact!
Iar, dupa parerea mea, competitia dintre frati va exista intotdeauna intr-o forma sau alta.
Alexia mereu judeca modul in care ma comport cu ceilalti ( si restul la fel, la randul lor ). De fapt e diferenta de tactica in functie de personalitatea fiecaruia, nu de importanta mai mica pentru mine.
shirel
Postat: Monday, June 27, 2011 9:33 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11777
Locatia: israel
Si eu o hranesc pe Shiraz cu 2 copii mari sic alcool in jurul meu dar sunt asa de fericitaaaa plus ca si shiraz este asa de incantata .La mine nu sunt crize de gelozie fiindca primesc destul si cate unul pe rand cat si toti impreuna la mine daca ar fi dupa mine ei vor sa o creasca singura pe Shiraz hohot hohot nu mai au nevoie nici de mine credca .La mine incep bataliile adevarate intre ei dar acolo eu nu prea ma bag doar daca vad ca incepe sa iasa cu capuri sparte.ras sic alcool Ei trebuie sa se obisnuiasca cum sa se impace si cum sa se certe cand sar pe mine ca sa le dau dreptate le raspund "sunteti frati incercati sa va descurcati singuri"
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed