Sindromul fratelui mai mare

Options Sindromul fratelui mai mare
Subiectul anterior · Subiectul urmator
carla
Postat: Wednesday, June 25, 2008 8:17 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
I-am dat la Bogdanel putin mar ras,dar ce credeti?L-a mancat Cristian-nici n-a mai vrut mar intreg....si-i fura toate jucariile zornaitoare lui asta mic
t-mihaela
Postat: Wednesday, June 25, 2008 2:43 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
Hehe, Carla , nu stii cum hranesc eu pasarelele , o limgurita la una o lingurita la una ca stau amandoi cu pliscurile deschise. Daria sta pe capul meu si cere orice ii dau lui Arti .El papa borcanele si ei de obicei nu-i plac ,foarte rar se intampla sa ia mai mult de doua trei lingurite dar mar cu biscuite sau cereale tre sa fac portie dubla ca e mare amatoare de dulce.Cu jucariile nu mai spun ca deja am peri albi,curazta tot in calea lui , nu lasa nimic , pe ce pune mana saracutul ea vine ca vartejul si ii smulge din brate .Abia astept sa creasca un pic sa-si spuna si el punctul de vedere sic Mai mult, de o vreme am observat ca a inceput sa-i fie frica de ea , daca Daria intra la el fara mine incepe sa miorlaie si daca nu apar si eu imediat se pune pe plans.Ii place sa se joace cu ea, fuge in patru labe dupa ea dar sa fiu si eu prin preajma ca altfel intra in panica uff Asta e, sa fie ei sanatosi chitara fies
carla
Postat: Sunday, July 6, 2008 11:46 PM

Am bagat la cap ce ai scris si am experimentat intre timp.Regula deocamdata:ce-i dau la Bogdanel trebuie sa-i dau si la Cristian,reciproca nu e valabila inca.
Am observat in ultimul timp ca cel mic vrea sa fie ca si cel mare iar cel mare ca si cel mic si asta numai pentru a capta fiecare,mai mult ca celalalt,atentia noastra.
t-mihaela
Postat: Monday, July 7, 2008 6:39 AM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
Noi am trecut la reciproca alcool Pofta buna la flacai essen
Fluturas
Postat: Monday, July 7, 2008 9:10 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
stiu,stiu ce inseamna...doar cand cumparam jucarii cumparam sau doua papusi,sau doua masinute...ca doar ce vrea unul,crea si celalalt
amalia
Postat: Sunday, July 19, 2009 11:11 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 5/24/2009
Postari: 531
La mine diferenta de virsta dintre ei este de 7 ani, dar daca Dragos maninca ceva trebuie sa guste si Ama putin ,astfel simt ca sufera ,desi uneori intelege si zice "iai sau dailui ca eu sunt mai mare", dar foarte rar
carla
Postat: Tuesday, April 6, 2010 11:14 AM

Nu mai stiu ce sa fac?Cand sunt impreuna se bat intruna,mai nou se scuipabanghead Toata ziua ii despart,ii pedepsesc,imi spun ca-s cuminti si...iar dupa 5 minute
mirela74chris
Postat: Tuesday, April 6, 2010 1:15 PM

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
De cate ori se certau ai mei,ii trimiteam pe fiecare in alta camera sa se linisteasca,in niciun caz nu faceam pe jandarmul cu ei.Adica nu dadeam dreptate niciunuia.Ei sunt cei care hotarasc.Eu nu ma bag intre ei.Ca as crea discordie daca as da dreptate unuia sau altuia.Asa ca ii las sa se impace singuri,iar daca intrec masura,ii despart si ii las sa stea separati o perioada de timp.Multa rabdare si succes Carla,ai nevoie de calm ...cu carul.O sa treaca si perioada asta,apoi vor fi mai mult complici si si vor certa mai putin.
zaza_
Postat: Tuesday, April 6, 2010 2:31 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Cand sunt mici, apare sindromul imitarii.Apoi apare personalitatea si divergentele, iar apoi sa te tii! Incep sa comploteze! Cum sa faca impreuna prostii si sa nu fie prinsi!hohot hohot hohot
delfinasa
Postat: Tuesday, April 6, 2010 4:47 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Carla, nu am 2 copii, dar pot sa-ti spun ce as face eu in situatia ta. Cand observi ca devin violenti fizic unul cu celalalt, pe ton calm, trimite-i in camere separate si spune-le ca au nevoie de cateva minute sa se calmeze, dupa care trebuie sa isi ceara scuze pentru comportamentul nefratesc pe care l-au avut unul cu celalalt, atata fata de tine, cat si intre ei. Daca repeta figura, time out din nou singuri si elimini jucaria discordiei. Cu scuipatul poti sa-i sperii putin, ca banuiesc ca daca le spui ca nu-i frumos, igienic, nu tine. Inventeaza ceva plauzibil pentru ei ca sa inceteze (de ex. ca are germeni care ii imbolnavesc rau si n-o sa mai poata sa se joace, ca ii spui educatoarei lor si poate de rusine nu mai fac -la noi mai tine tactica asta-, ca daca se mai scuipa o sa primeasca si alta pedeapsa si daca nici asa nu termina, aplici pedeapsele subsecvente celei initiale fara alte comentarii si fara sa te vada afectata) si de care sa-si reaminteasca de fiecare data cand vor sa-l practice.
carla
Postat: Tuesday, April 6, 2010 5:01 PM

Multumesc de sfaturi,nu am decat o camera asa ca ii despart unul intr-o parte,unul in alta si mai am un patut cu grilaj din care nu pot inca sa iasa,acolo-l pun pe cate unul care promite dupa 5 minute de urlat ca e cuminte,il iau jos si iar incep.Unde sta unul vrea sa stea si celalalt,degaba au 2 scaunele la fel si 2 fotolii la fel,se bat pe acelasi,de masinute n mai vorbesc,ce are unul in mana ii trebuie si la celalalt pana le iau eu toate si apoi sa te tii urleteplans plans
mirela74chris
Postat: Tuesday, April 6, 2010 9:24 PM

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
Am mai citit intr-o carte despre o metoda,dar cred ca sunt totusi mititei pt asta.II asezi pe scaune,fata in fata apoi le spui sa isi spuna ce au de spus prin privire,fara sa vorbeasca(adica un fel de mima).Si bucataria poate fi o camera separata...Succes,va trece si perioada asta.Pupici frumosilor,iar pentru tine muuuula rabdare!pupici
carla
Postat: Tuesday, April 6, 2010 9:28 PM

Multumesc,Mirelapupici computerlove
delfinasa
Postat: Tuesday, April 6, 2010 9:39 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Carla, astia mici ai tai au 2 si 3 ani, varste tare dificile, sunt baieti, au personalitati puternice si mai ales sunt 2. Sub nici o forma nu trebuie sa te vada nervoasa cand incerci sa rezolvi divergentele dintre ei. Controleaza-ti tonul vocii, gesturile, chiar daca fierbi de nervi. Daca nici dupa time out nu se joaca frumos, nu-ti ramane decat sa-i separi -intr-un loc/colt fara jucarii sau alte atractii. Le spui ca iti pare rau ca se poarta atat de urat unul cu celalalt si pentru ca nu ti-au dovedit ca le pare rau pentru ce au gresit si nu ti-au aratat ca vor sa se indrepte, se va juca fiecare in coltul lui, singur, in ziua/orele respective, iar jucaria discordiei va disparea din peisaj cateva zile.

Eu m-am confruntat cu o situatie destul de aiurea acum cateva zile, cand fii-mea i-a spus prietenei ei sa se miste mai repede si ca nu pune piesele jocului cum trebuie inapoi in cutie. Sonia foarte sensibila a inceput sa planga si cand am aparut eu era in brate la maica-sa care mi-a povestit ca Sonia are sentimentele ranite de Karina sorry! Karina auzind asta, a inceput sa planga si sa zica ca ea nu i-a facut nimic Soniei. Am chemat-o pe Karina deoparte, I-am spus ca n-o cert si am incercat sa-i explic ca unii copii sunt foarte sensibili la tonul cu care vorbesti cu ei si ca pot fi usor raniti, drept pentru care nu trebuie sa le vorbim agresiv, mai ales daca sunt prietenii nostrii pe care-i iubim. Cate a inteles ea din ce i-am spus, numai ea stie, dar sigur a priceput esentialul, adica s-a dus sa-i ceara iertare Sonei, pe care-a imbratisat-o si i-a promis ca n-o sa-i mai raneasca sentimentele niciodata.
carla
Postat: Tuesday, April 6, 2010 9:45 PM

Multumesc,Delfinasa,am sa incerc sa nu ma enervez dar dupa cateva ore simt ca fierb.De multe ori le spun ca daca-s rai mami pleaca si ma duc in bucatarie sa nu-i aud.Am observat ca Cristian este cel cu toane iar Bogdanel e mai tare,nu se lasa,pisca si musca.Dupa cearta se impaca,se saruta,se strang in brate si-si fac declaratii de iubire,apoi iar incep.Separat sunt cuminti,mai ales Bogdanel.Oare e si din cauza ca atunci cand mergem la servici,Cristian merge la gradinita si apoi la mama iar Bogdan la socrii,stau mare perte din zi in medii diferite,sau e doar gelozia dintre frati?Va pup si va multumesc tuturor care-mi raspundetipupici computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed