Sindromul fratelui mai mare

Options Sindromul fratelui mai mare
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, June 11, 2008 12:46 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
daca as mai avea unul mic, Leea ar fi si mai groaznica. Ieri am retrait filmuletul MIhaelei, cel cu Daria si Arti,uff Am avut musafiri cu un copil de 11 luni. L-am luat in brate si m-am jucat putin cu el. Leea parea detasata si parca nici nu o interesa. La o vreme dupa ce am lasat copilul, trece pe langa el in viteza, il impinge si spune sec tuturor "MAMA MEA" what uff apoi se cocoata in brate la mine
ingerash
Postat: Wednesday, June 11, 2008 12:53 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Copii sant de multe ori gelosiuff .Multumesc lui Dumnezeu ca Ionut si Madalina se inteleg bine.angel ,dar ma intreb si eu ca si tine Mariuta ce se intampla in cazul in care m-ai fac al treilea copil.oare
MNiko
Postat: Wednesday, June 11, 2008 1:02 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Si Cristina mai are momente cand devine posesiva cu mine, mai ales cand ma duc s-o iau de la cresa. Tine sa specifice tuturor colegilor ca "mami mia". Nu stiu ce ar zice daca ar avea un frate sau o sora.
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, June 11, 2008 1:33 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
mariuta wrote:
spune sec tuturor "MAMA MEA" what uff

Ba e a mea!

Asta e replica lui Matei si a baietilor de la el din grupa.Si se cearta pe minehohot !Doar ca Matei nu se mai cocoatza in brate la mine, ci imi ia picioarele in brate!Si Matei inca nu are frati/suroriuff ...
Fluturas
Postat: Wednesday, June 11, 2008 2:24 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
mariuta wrote:
daca as mai avea unul mic, Leea ar fi si mai groaznica. Ieri am retrait filmuletul MIhaelei, cel cu Daria si Arti,uff Am avut musafiri cu un copil de 11 luni. L-am luat in brate si m-am jucat putin cu el. Leea parea detasata si parca nici nu o interesa. La o vreme dupa ce am lasat copilul, trece pe langa el in viteza, il impinge si spune sec tuturor "MAMA MEA" what uff apoi se cocoata in brate la mine

si eu care credeam/speram ca dupa 2 ani,se incetineste cu gelozia asta.si karina mea e geloasa si super mamoasa.nu sta fara mine nici macar 10 minute fara sa ma pomeneasca.au fost ocazii cand a stat cu tati 2-3 ore si incontinuu "mami,unde-i mami?".de lovit inca nu a lovit copii ca de ce ii iau in brate
Mela
Postat: Wednesday, June 11, 2008 4:52 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Fluturas,Karina ta e ca Mihaiul meu,am impresia ca amandoi sunt gelosi si posesivi.el a inceput sa faca urat daca o iau pe sora-sa in brate si o dragalesc sau daca ma pupacesc cu sotul.se pare ca Larisa i-a predat stafeta geloziei,sper sa nu-l tina mult.
eu cred ca e asa pentru ca isi petrece TOT TIMPUL doar cu mine,nu am cu cine sa il las nici macar o ora pe zi.mai iese el afara cu taica-sau si cu Larisa dupa ce vine al meu de la servici,dar sta maxim jumate de ora...nici macar o baie nu pot sa-mi fac linistita de el...vine si sta culcat pe burta langa usa de la baie si daca prinde o miscare sau o umbra de-a mea se pune pe un scandal de zile mariras
Fluturas
Postat: Wednesday, June 11, 2008 5:24 PM

sami wrote:
Fluturas,Karina ta e ca Mihaiul meu,am impresia ca amandoi sunt gelosi si posesivi.el a inceput sa faca urat daca o iau pe sora-sa in brate si o dragalesc sau daca ma pupacesc cu sotul.se pare ca Larisa i-a predat stafeta geloziei,sper sa nu-l tina mult.
eu cred ca e asa pentru ca isi petrece TOT TIMPUL doar cu mine,nu am cu cine sa il las nici macar o ora pe zi.mai iese el afara cu taica-sau si cu Larisa dupa ce vine al meu de la servici,dar sta maxim jumate de ora...nici macar o baie nu pot sa-mi fac linistita de el...vine si sta culcat pe burta langa usa de la baie si daca prinde o miscare sau o umbra de-a mea se pune pe un scandal de zile mariras

se pare ca ai dreptate,stiu si cum e cu statul pe burta la usa baii.sau cand ies din camera,imediat e dupa mine.de multe ori ma ascund,crezand ca poate renunta sa ma caute si imi fac treaba linistita,dar se apuca si striga dupa mine pana apar.la fel a crescut si ea.tot timpul a fost cu mine,pe darius l-am mai lasat si cand a fost mai mic,si acum,dar pe ea nu am lasat-o si acum nu ar sta ea.ce sa fac?!e a mea si o iubesc asa cum este,mai tarziu poate voi plange dupa clipele petrecute impreuna
AdrianaC
Postat: Wednesday, June 11, 2008 5:45 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Eu am simtit intotdeauna ca mama face diferenta intre mine si fratele meu mai mic. E ceva ce un copil nu uita (eu una nu am uitat nici acum) !

Eu am avut surpriza ca la 1 an dupa ce l-am nascut pe Andrei sa ma intrebe Alice "Mami, pe mine de ce m-ai dus de acasa cand te-ai dus sa il nasti pe Andrei? what "

Asta in conditiile in care stia foarte bine ce urmeaza sa se intample, ca eu o sa ma internez si ea o sa stea cu buni pana o sa venim noi acasa, pentru ca in spital nu e loc si se poate si imbolnavi de diverse boli.

O vreme ii era tare ciuda pe Andrei pentru ca invariabil petreceam mai mult timp cu el, da-i sa manance, culca-l, spala-l, timpul care inainte ii era dedicat ei in totalitate, acum trebuia impartit cu altul, si uneori nu chiar in mod egal banghead

Nu am certat-o insa niciodata pe nedrept sau pentru Andrei si nici nu le-am luat cadouri unuia si altuia nu (decat la zilele onomastice - acolo i-am invatat ca a cui e ziua, acela va primi cadou si numai acela).

Il iubeste mult si are momente cand ii vine sa il pupe intruna si sa il invete 1000 de lucruri, dar si momente cand nu il mai suporta si vrea sa stea singura, sa se joace singura, sa se uite la un film, sa deseneze....

E greu, dar cel mai mult conteaza parintii, cum stiu sa isi gestioneze timpul si sa isi imparta dragostea.angel
mihaela75
Postat: Wednesday, June 11, 2008 6:32 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Waw, mi-as dori si eu asa o relatie intre ei uff Ai mei sunt inca prea mici , Daria a facut progrese eu nu mai sunt "mami a mea" ci "mami a noastra" si i se pare firesc si normal sa-l tin pe Arti in brate sau sa ma retrag cu el in dormitor cand vreau sa-l culc.Necazul mare e ca el nu se poate juca cu ea, asa cum vrea ea, sa alerge, sa se harjoneasca si de aici vin furiile ei.Abia astept sa-i vad pe amandoi alergand unul dupa altul ...poate atunci o sa-mi beau si eu cafeaua in liniste sic Cred ca problema o sa fie Diana, ea nu stie ce inseamna sa imparti mama cu alti frati ,dar invata ea repede ca-i fata isteata flowers ( doamne ce mi-e dor de ea, iar o sa dau apa la soareciuff0
AdrianaC
Postat: Wednesday, June 11, 2008 7:17 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Miha, ce copilasi mari ai ! Sa iti traiasca si sa fie fericiti si sa se inteleaga mereu bine ! Cand vad ce mare a crescut Arti, ma apuca dorul, dar inca nu ma incumet uff
Fluturas
Postat: Wednesday, June 11, 2008 7:24 PM

mihaela75 wrote:
Waw, mi-as dori si eu asa o relatie intre ei uff Ai mei sunt inca prea mici , Daria a facut progrese eu nu mai sunt "mami a mea" ci "mami a noastra" si i se pare firesc si normal sa-l tin pe Arti in brate sau sa ma retrag cu el in dormitor cand vreau sa-l culc.Necazul mare e ca el nu se poate juca cu ea, asa cum vrea ea, sa alerge, sa se harjoneasca si de aici vin furiile ei.Abia astept sa-i vad pe amandoi alergand unul dupa altul ...poate atunci o sa-mi beau si eu cafeaua in liniste sic Cred ca problema o sa fie Diana, ea nu stie ce inseamna sa imparti mama cu alti frati ,dar invata ea repede ca-i fata isteata flowers ( doamne ce mi-e dor de ea, iar o sa dau apa la soareciuff0

i se pare firesc,pentru ca e mai micuta si ea,sunt mai apropiati de varsta si asta e avantajul fratilor apropiati la varsta.nici karina mea nu e geloasa pe darius.cand il iau in brate pe darius,nu il impinge ci vine si ea langa el,si uite asa stau de multe ori cu amandoi in brate
harjoneala,stai linistita caci si mai incolo vor fi,acum din cauza asta,mai incolo din alte motive
stele_pe_cer
Postat: Thursday, June 12, 2008 8:17 AM

Este cineva care a avut primul copil la gradi in timp ce l-a nascut pe al doilea?

Sunt curioasa cat te poate solicita si in ce fel primul copil, avand in vedere ca petece 3 sferturi din zi la gradi si cand vine acasa si mai vede o mogaldeatza care ii ocupa tot timpul lui mami...

mihaela75
Postat: Thursday, June 12, 2008 12:01 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Stele,pui prea multe intrebari, da-i batai pentru bb2 si lasa ca e la gradi ca e la scoala aceeasi problema, ca sta acasa la fel...hai ,pune de de gogolot mai repede ca altfel iti mai vin idei sic boy mami de fetita
kali
Postat: Thursday, June 12, 2008 12:03 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Haha, parca ma si vad peste cateva luni cum vin pe-aici pentru sfaturi.
stele_pe_cer
Postat: Thursday, June 12, 2008 12:43 PM

mihaela75 wrote:
Stele,pui prea multe intrebari, da-i batai pentru bb2 si lasa ca e la gradi ca e la scoala aceeasi problema, ca sta acasa la fel...hai ,pune de de gogolot mai repede ca altfel iti mai vin idei sic boy mami de fetita

Pai...sunt pe treabahohot hohot hohot !Dar braza o fi in concediu deja...La noi nu a ajuns inca!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed