Sindromul fratelui mai mare

Options Sindromul fratelui mai mare
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mihaela75
Postat: Sunday, March 16, 2008 2:59 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Carla , poti sa-ti faci un plan, pune-ti de exemplu obiectiv ca in 2 luni sa-l faci pe cel mare sa nu se mai isterizeze can desti tu ocupata cu cel mic.Observa comportamentul de la saptamana la saptamana sa vezi progrese.Ti-am spus ca asa facea si daria mea , se dadea cu capul de podea si se isteriza cand puneam bebele mic la san ( atunci alaptam).De fapt tu nu poti sa-l determini sa nu se mai isterizeze ci tot ce faci e sa astepti sa treaca faza si sa se obisnuiasca cu noua situatie.Pana la urma se va da pe brazda si nu se va mai trezi la plansul celui mic ,chiar daca-l aude ca face parte din obisnuit.E bine sa-i culci in camere separate.Ai reusit sa-l culci pe cel mare noaptea singur sau tot cu tine?Crede-ma ca stiu prin ce treci si mi se increteste pielea numai cat ma gandesc ca mai ieri eram si eu in situatia ta pale
Fluturas
Postat: Sunday, March 16, 2008 6:01 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
carla,nu esti singura mamica in situatia asta,intre ai mei este doar un an.am trecut prin momente prin care am avut impresia ca nu voi mai iesi niciodata.pana acum vreo luna karina mi se trezea si de 10 ori pe noapte,desi are deja un an jumate.am crezut ca innebunesc.in schimb,eu nu am acceptam niciodata ca ei sa adoarma in carucior,la mine in brate sau cu mine in pat,ci fiecare la locul lui,in patul lui.cand vine ora de somn,pe karina o pun in patut,iar pe darius la noi in pat,si asta pentru ca ei dorm in aceeasi camera,dar pana sa adoarma,daca ii las impreuna se apuca de povestit,de ras si alte chestii.cand darius a adormit il ducem la locul lui si gata.nu trebuie sa lasi dupa ei,tu trebuie sa te impui,altfel vor face din tine ce vor ei
carla
Postat: Sunday, March 16, 2008 8:23 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Ar fi super sa-i culc in camere separate,as dormi doar cel mic cu noi dar din pacate nu avem decat o singura camera.Acum ne straduim sa strangem bani pentru casa,suntem in faza de proiect,sper ca in curand sa sapam fundatia dar pana atunci...cred ca ne vor ajuta si baietii la construit.
Azi,la sfaturile voastre l-am culcat pe cel mic in patutul lui,a fost foarte cuminte si a adormit singurCu cel mare a fost foarte greu fiind racit nu l-am dus afara si s-a isterizat toata ziua.Pe cel mic il pupa si apoi vrea sa-l bata,mai ales cand il alaptez.A trebuit sa-l iau si pe el in brate si am stat asa,Bogdan la san si Cristian cu sticluta pe genunchii mei.
Kiki
Postat: Sunday, March 16, 2008 8:48 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Mami, este greu, nimeni n-a zis ca e usor. Dar cu rabdare si dragoste pentru copiii tai vei reusi. pupici
oanalaurisa
Postat: Sunday, March 16, 2008 9:18 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
carla wrote:
Ar fi super sa-i culc in camere separate,as dormi doar cel mic cu noi dar din pacate nu avem decat o singura camera.Acum ne straduim sa strangem bani pentru casa,suntem in faza de proiect,sper ca in curand sa sapam fundatia dar pana atunci...cred ca ne vor ajuta si baietii la construit.
Azi,la sfaturile voastre l-am culcat pe cel mic in patutul lui,a fost foarte cuminte si a adormit singurCu cel mare a fost foarte greu fiind racit nu l-am dus afara si s-a isterizat toata ziua.Pe cel mic il pupa si apoi vrea sa-l bata,mai ales cand il alaptez.A trebuit sa-l iau si pe el in brate si am stat asa,Bogdan la san si Cristian cu sticluta pe genunchii mei.

Lasa nu te necaji ca o sa treaca si problemele astea si pune-l pe bebe mic in patutul lui,ca si eu o pun pe Miruta in patutul ei si mai gangureste si maraie si ea pe-acolo,dar asa se alinta ei,insa la un moment dat adoarme,iar povestea i-o citesc tot cand sta in patut,imi aduc un scaun langa patut si ii citesc,pentru ca daca adoarme in alt loc , cand o pun in patut se trezeste.
mihaela75
Postat: Sunday, March 16, 2008 10:00 PM

carla wrote:
Pe cel mic il pupa si apoi vrea sa-l bata,mai ales cand il alaptez.A trebuit sa-l iau si pe el in brate si am stat asa,Bogdan la san si Cristian cu sticluta pe genunchii mei.

Da, cunosc.Ii apuca nebuneala la alaptat, se simt dati la o parte si incep circul.plans Dar o sa-i treaca , garantat 100% si probat.Asa alaptam si eu cu al mic la san si al mare pe genunchi.Nu-l da la o parte pe cel mare , pe cat posibil ia-l sub aripa ca o sa renunte el la istericale incet incet.bafta si rabdare pupici
Fluturas
Postat: Sunday, March 16, 2008 11:04 PM

carla wrote:

mai poti face ca pe cel mic il culci in patutul lui si dupa ce adoarme il culci si pe cel mare si ii explici ca trebuie sa faca liniste sa nu se trezeasca fratiorul lui
eu nu am alaptat-o pe karina decat foarrte putin dar numai eu stiu de cate ori eram cu amandoi in brate,urcam scarile pana la etajul doi cu amandoi in brate.mami,nu e usor,stiu asta,dar cu rabdare treci si peste astea.succes
carla
Postat: Tuesday, April 22, 2008 10:40 PM

Sunt aproape tot timpul cu amandoi si imi vine cateodata sa urc pe pereti.Dar o sa creasca si macar o s-o faca impreuna.Cristian il mai trage pe Bogdan de pe mine cand alaptez,ma trage pe mine de mana sa-mi arate cate ceva,nici nu-i pasa cand ii spun ca trebuie sa manance bebe,dar sunt si momente cand nu ne baga in seama si isi vede de treburile lui.Azi dimineata,el statea pe olita si bebe la piept.Cristian s-a saturat de stat si s-a dus in baie ,revenind dupa 5 minute fuga-fuga dupa olita.m-am ridicat si m-am dus dupa el,facuse pe jos in baie si incerca sa-l puna in olita.Mi-e mila de el cand sunt cu cel mic si are nevoie de mine.
MNiko
Postat: Wednesday, April 23, 2008 9:52 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Carla, te cred ca e greu cu amndoi mici si mai ales cand au nevoie de tine amandoi in acelasi timp, dar ma bucur ca i-ai adus impreuna pe amandoi si vorba ta, cresc impreuna. Succes in continuare.
ingerash
Postat: Wednesday, April 23, 2008 10:28 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
carla wrote:

Am trecut si eu prin faza asta dar o perioada scurta.L-am luat ca si tine in brate.I-am explicat ca fetita este micuta si vrea si ea in brate ca si el.Apoi vroia si el in sa o ia in brate ,supravegheat,ii explicam ca ea papa tatza si el mancare si daca papa tatza ea creste mare si se pot juca impreuna.
Madalina dormea in patut si Ionut in pat si se vedeau unul pe altul si intr-un tarziu adormeau.Separarea se poate face mai tarziu,dar treptat sa constientizeze ca acea camera este a lui si nu ca pe o separare brusca de fratiorras
Rabdare multa si cu iubire totul se rezolvaangel pupici
Fluturas
Postat: Wednesday, April 23, 2008 12:22 PM

carla wrote:
Sunt aproape tot timpul cu amandoi si imi vine cateodata sa urc pe pereti.Dar o sa creasca si macar o s-o faca impreuna.Cristian il mai trage pe Bogdan de pe mine cand alaptez,ma trage pe mine de mana sa-mi arate cate ceva,nici nu-i pasa cand ii spun ca trebuie sa manance bebe,dar sunt si momente cand nu ne baga in seama si isi vede de treburile lui.Azi dimineata,el statea pe olita si bebe la piept.Cristian s-a saturat de stat si s-a dus in baie ,revenind dupa 5 minute fuga-fuga dupa olita.m-am ridicat si m-am dus dupa el,facuse pe jos in baie si incerca sa-l puna in olita.Mi-e mila de el cand sunt cu cel mic si are nevoie de mine.

de cate ori am trecut si eu prin faza"imi vine sa urc pe pereti"....te inteleg perfect,si nu as vrea sa te dezamagesc,dar sa nu crezi ca daca vor mai creste,gata,va fi usor.e nevoie de foarte foarte multa rabdare,ceea ce de multe ori nici eu nu am,si nu pot decat sa ma rog la Dumnezeu sa imi dea putere si rabdare sa ii pot creste asa cum trebuie
mihaela75
Postat: Wednesday, April 23, 2008 4:29 PM

Mamici, multa rabdare sa aveti, daca aveti ,daca nu luati un time out de 10 minute si stupati-va urechile.nervi Eu trec printr-o faza de armonie totala.Arti doarme bustean toata noaptea , Daria la fel, se culca amandoi la aceeasi ora si noi porumbeii avem liniste si intimitate sic noroc ca nu se mai poate ca altfel mai ploconeam un gogolotz bottle De cand a data caldura stam in curte iesim in parculetz, Arti cand e obosit intoarce capul si dus e timp de o ora doua.Daria o singura bataie de cap imi da : nu mananca si asta ma streseaza si ma oboseste la culme .Seara fac bilantul zilei ce a mancat si ma mir cum de mai traieste uff In rest e bine si eu si mai bine dance
Mela
Postat: Wednesday, April 23, 2008 4:38 PM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Mihaela,tare norocoasa esti ca stai la casa,nu-i scoti la plimbare intre masini,in praf,aglomeratie...
e bine si ca dorm in acelasi timp amandoicool
eu trec printr-o perioada de oboseala si stres,ma epuizeaza copiii...sper sa-mi revin.
carla
Postat: Wednesday, April 23, 2008 5:09 PM

mihaela75 wrote:
Mamici, multa rabdare sa aveti, daca aveti ,daca nu luati un time out de 10 minute si stupati-va urechile.nervi Eu trec printr-o faza de armonie totala.Arti doarme bustean toata noaptea , Daria la fel, se culca amandoi la aceeasi ora si noi porumbeii avem liniste si intimitate sic noroc ca nu se mai poate ca altfel mai ploconeam un gogolotz bottle De cand a data caldura stam in curte iesim in parculetz, Arti cand e obosit intoarce capul si dus e timp de o ora doua.Daria o singura bataie de cap imi da : nu mananca si asta ma streseaza si ma oboseste la culme .Seara fac bilantul zilei ce a mancat si ma mir cum de mai traieste uff In rest e bine si eu si mai bine dance

Intr-adevar o sa treaca perioadele de isterie,o sa am si eu parte de calm?Macar putin?Nu stiu cum sa ma impart intre amandoi si asta ma termina.Mersi de faza cu calcatul:am renuntat si ma simt f. bine.
Vai!Daca mai fac unul,chiar dau cu capul de pereti.
Fluturas
Postat: Wednesday, April 23, 2008 9:24 PM

mihaela75 wrote:

vai cat te admir mamico,si ai mei adorm deodata,doar ca domnisoara mea se mai trezeste si acum noaptea,o data de doua ori(cand cum).de cand dorm intr-un pat si trezirea e deodata,asa ca au program la fel amandoi cu somnul
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed