Sindromul fratelui mai mare

Options Sindromul fratelui mai mare
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Fluturas
Postat: Monday, December 31, 2007 2:50 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
mihaela75 wrote:
.Acum Arti e mic dar dupa cum il vad cred ca va fi mieluselul si Daria razboinica ...doamne ajuta

asa am crezut si eu(la noi),karina va fi mieluselul,pana a mai crescut un pic si a inceput sa il imite pe darius.sa vezi cum sare si ea de pe pat....ca darius.stai numai un pic sa creasca arti si sa vezi cum se indeamna unul pe celalalt la rau
carla
Postat: Saturday, February 16, 2008 10:18 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Nu stiu daca postez bine aici dar as avea mare nevoie de sfatul vostru ,mai ales a celor care ati trecut printr-o situatie asemanatoare.Cand am ramas insarcinata cu Bogdan,Cristian avea 6 luni jumatate.La inceput a fost mai usor desi starea de femeie insarcinata isi cerea de multe ori dreptul:aveam nevoie de somn,liniste,...Am stat mai mult cu mama ca sa ma ajute,mai ales in ultimele luni cand imi era greu sa iau copilul in brate-el invata sa mearga,nu puteam sa ma aplec la el,sa fug dupa el...Cu toate astea am incercat sa stau langa el cat de mult posibil desi cateodata eram rupta de oboseala.In plus mama se plangea tot timpul si incercam s-o scutesc de multe din treburi.Prin luna 8-a a luat copilul sa doarma la ea.Eu ma trezeam dimineata,ii pregateam hainutele si fugeam la ea unde stateam de multe ori toata ziua.Abia asteptam sa nasc.Acum Cristian are 1 an si 4 luni iar Bogdan 5 saptamani si nu stiu ce sa fac.Eu as vrea sa stea amandoi cu mine dar nu pot fara ajutor,iar mama nu are timp sa-l aduca pe Cristian la mine decat f. putin.Se grabeste sa plece la treburile ei iar eu cu amandoi,singura nu pot sa stau mult timp,mai ales ca alaptez si in timpul asta nu stiu ce sa fac cu Cristian.Ieri am ramas cu amandoi si nu am reusitsa-i adorm pe niciunul la pranz.cand il luam pe unul in brate plangea celalalt si invers.Pana la urma am chemat-o pe mama si l-a luat pe Cristian.Dar mi-e dor de el,nu pot sa stau fara el,simt ca pierd momente importante din viata lui.CE SA FAC?Ar mai fi multe de spus dar si asa am scris prea mult. Mi-a iesit poza invers la semnatura .Cum s-o pun jos?
mihaela75
Postat: Sunday, February 17, 2008 6:35 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Eh, ce te-ai face tu fara mama, alintatura mica sic Imagineaza-ti ca esti singura doar tu cu sotul in strainatate, nu-ti bate nici bunica la usa , ce faci?Esti gravi cu un burtoi cat casa si urci si cobori scarile cu bebe mic in brate si mai faci si cumparaturi si mai deretici si prin casa...Acum sa-ti spun ce am facut eu .L-am nascut pe Arti cand Daria avea un an jumate , noi suntem singuri pe lume , nu mama, nu tata nu sora frate etc.In timp ce-l alaptam pe Arti Daria se dadea cu capul de podea ,facea istericale ,urla cerea in brate taman cand nu se putea .Am suportat iadul timp de doua luni si eu si ea pana s-a mai dat pe brazda dar am stat impreuna nu la mama nu la mamia nu la tanti Mitza.Noi trei si-o umbrela , casa de nebuni , balamuc sau cum vrei sa-i zici asta era casa noastra.Plozi care urla , vase nespalate, mancare negatita, livingul transfornat in dormitor camera de joaca si orice altceva numai living nu .Cand simteam ca o iau pe miriste mai intram pe forum si ma descarcam.Acum dupa 4 luni daria a uitat si de gelozie si de istericale se joaca frumos in camera ei , il pupa pe Arti de-mi creste inima de leu paraleu si mai mult, chiar avem program bine stabilit .Sfatul meu e sa tii amandoi copiii langa tine cu riscul ca o iei pe miriste si te dai cu capul de pereti o vreme dar trebuie sa-i dai sansa celui mai mare de a-l vedea crescand pe cel mic , de a-i cunoaste starile , obisnuintele ei trebuie sa creasca impreuna unul suportandu-se pe celalalt.

angel
carla
Postat: Sunday, February 17, 2008 11:49 AM

Am crezut ca numai la mine e balamuc.Inainte aveam un program,imi placea sa gatesc,sa fac prajituri,sa tricotez,sa-irespect orele de somn celui mic.Dar acum cel mic a devenit cel mare si totul s-a dat peste cap.Pe care sa-l adorm primul si cum sa ies la plimbare cu ei?Pe Cristian l-am cam rasfatat,era primul copil si l-am invatat sa doarma in brate sau la plimbare cu caruciorul,deci nu prea adoarme singur.Se poarta frumos cu cel mic,imi aduce pampersul,ii da papa,masinute,fuge la el cand plange,dar l-am prins de multe ori ca vrea sa se arunce pe el cu spatele.Cred ca e gelos pe asta mic si nu as vrea sa creada ca l-am inlocuit.Vreau sa-l aduc acasa de la mama si apoi mai vedem noi.As mai avea 1000 de intrebari de pus de ex.cum fac mancare?mai le calc hainutele?de mine nu mai intreb.
mihaela75
Postat: Sunday, February 17, 2008 3:05 PM

Carla...gata, arunca fierul de calcat ,cratita nu ai cum s-o arunci ca tine de stomacrambo .Trebuie sa iti dai seama si tu si sotul tau ca nu mai e ca la inceput,in casa sunt doi bebei care te solicita la maxim.Multe lucruri se schimba si pana iti intri intr-o oarecare normalitate asta e , mai suportati un pic.Mie mi-e pofta de cozonac si ma chinui de o luna sa fac si nu mai reusesc ...doar daca sacrific o noapte ceea ce nu-mi surade.Acum la inceput nu prea poti sa faci mai nimic,iti trebuie ceva timp sa se invete copiii unul cu altul si tu sa te inveti cu ei.Faci mancare cand doarme unul din ei .Daca ai norocul sa doarma amandoi deodata atunci actionezi repede si cu viteza ,fara chestii migaloase doar mancare simpla de umplut stomacul.Pentru mancaruri pretentioase a se vedea un restaurant sau bucataria mamei rasGelozia celui mare e fireasca dar o sa treaca .tre sa fii cu ochii in patru ca al mare e imprevizibil, acum pupa acum pocneste.Revin pupici
mihaela75
Postat: Sunday, February 17, 2008 9:51 PM

am revenitras In primele doua luni a fost incredibil de greu.Seara la culcare era cosmarul meu cel mai negru nervi ca nu o invatasem pe daria sa doarma singura .O puneam pe ea la culcare si eu cu Arti in brate statea pe marginea patului sau pe un scaun langa pat .Nu a acceptat usor situatia, urlete si isterii erau la ordinea zilei .Realizarea cea mai mare a fost cand in sfarsit , dupa lupte seculare, Daria a acceptat sa doarma singura .la mancat tot asa istericale, ca era invatata domnisoara sa fiu non stop langa ea si de multe ori daria s-a culcat cu burta goala iar Arti a plans in patut pana s-a facut albastru...victime colaterale alcool Dupa doua luni viata a inceput sa fie mai suportabila dar oboseala ma transformase din om in neom , iscam aiurea certuri pe care a doua zi nu le mai recunosteam , parca eram beata hainoroc Piatra de hotar si cel mai greu de trecut este dormitul singur.Trebuie sa-l faci pe cel mare sa doarma singur chiar daca-ti trebuie doua luni pentru asta.Acum e usor ca bebele mic doarme si cu galagie , mai tarziu va tresari la orice sunet ,mai ales daca cel mare isi face numarul de istericale salut linistea ta si a lor.Apoi vine mancatul singur ,la masuta lui , solide si semisolide asa cum poate si cum stie.Am avut zile in astea 2-3 luni cand vroiam sa fug in lume ,la ora de culcare , amandoi obositi morti , urlau de-mi sarea camasa de pe mine sa nu mai zic eu cate boceli am tras ca simteam ca ma sfarsesc .O sa ai un sentiment ciudat, un gol in stomac cand o sa-l vezi pe cel mare plangand intr-una si intors pe dos iar tu neputiincioasa nu ai cum sa-l iei in brate ca bratele tale sunt deja ocupate.Sunt multe de spus, si relatia de cuplu are ceva de suferit dar cu dragoste si rabdare se trece si peste asta.Orice ajutor e binevenit de la oricine, mama cu o mancarica calda , cu o scoatere in parc sa mai respiri si tu sau cu o barfa mica la cafeaua de dimineata ( daca o sa ai dimineti , s-ar putea sa nu mai stii cand e zi si cand e noapte).Asta e partea scarry ca dupa vreo 4 luni o sa revina lucrurile la normal.firstprize
miha76
Postat: Monday, February 18, 2008 11:17 AM

Intrat: 10/16/2007
Postari: 1610
Locatia: Iasi
Off, de-ai sti ce bine ma regasesc in cuvintele tale mihaela75pupici
Si eu am trecut prin aceleasi etape....doar ca la mine fratele cel mare are 5 ani,iar cea mica 3 luni.Nici mie nu mi-a fost usor.Am citit tot ce am gasit legat de gelozia primului copil de pe forumuri, din carti( Irina Petrea,-Supernany are niste sfaturi foarte utile in carte ei).Am vrut sa fiu pregatita ... pe alocuri mi-a iesit...dar trebuie sa recunosc ca in ciuda faptului ca e mai mare si am cu cine ma intelege, Sergiu tot mai face crize de gelozie ...nu atat de dese ca la inceput dar exista...De exemplu de curand am adus un patut mai mare pt Simona( acum doarme intr-un cos ) si deja cand l-am desfacut Sergiu credea ca e pt el...Inca n-am reusit sa-l conving ca e patul Simonei...mai am de lucratplans
Si la faza cu mincatul patesc la fel ca tine...El incearca sa ne manipuleze sa-i dam noi sa manince, iar daca refuzam prefera sa ramina flamind.Pina la urma s-a dat pe brazda ca nu are incotro...In schimb ma cert cu mama pt ca vede ca incerc sa-l fac pe Sergiu sa devina mai independent.Ea are tendinta in continuare sa-l cocoloseasca.De aceea am si refuzat sa il ia la ea...n-am vrut sa-i separ.Chiar daca mi-a fost foarte greu cu amindoi pe cap ...mai ales in primele 2 luni acum ma felicit ca nu l-am separat pe Sergiu de sora lui.Astfel a trecut si el prin toate etapele alaturi de noi...L-am responsabilizat si pe el.Ma ajuta atunci cind o schimb, cind ii fac baita, cind ii pregatesc biberonul cu lapte...Insa nu uit sa am si momente speciale doar eu cu Sergiu( de ex.jucam "Nu te supara , frate")bounce bounce
ingerash
Postat: Monday, February 18, 2008 1:51 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Si mie mi-a fost greu dar ma bucur ca au crescut impreuna,nu am avut ajutor.Ionut facea istericale cand o alaptam, imi cauta atentia.Sa maturizat treptat si a inceput sa ma ajute cu baita si schimbatul pampersului si aruncarea la cos a celui folosit, acum Madalina vrea sa-l arunce singura . Chiar se joaca impreuna si il urmeaza prin casa iar el se ascunde de ea hohot .Madalina dormea in patut si Ionut se ducea linga ea si o privea cum doarme pana adormea si el ras Apoi le-am cumparat pat supraetajat si Ionut plangea ca vrea sa doarma cu ea , am avut putina munca de lamurire de dus.
Ma bucur acum cand merg la plimbare cu amandoi de mana si lumea ma priveste cu admiratie. Am ajutor la curatenie , copii au invatat sa-si puna jucariile la loc, iam invatat ca daca pastreaza curatenia iesim afara sau la cofetarie .
Sotul lucreaza 12 ore si sambata pana la ora 14 . Baza este pe mine ,mancare, spalat, cumparaturi , platit facturi....si cand dorm copii mai impletesc , crosetez sau pe internet. Acum este mult mai usor si parca as vrea sa mai fie mici ...timpul trece
mihaela75
Postat: Monday, February 18, 2008 3:08 PM

miha76 wrote:

.Astfel a trecut si el prin toate etapele alaturi de noi...L-am responsabilizat si pe el.

Da, asta vroiam sa zic bravo De asta afirm cu tarie ca cel mare trebuie sa stea acasa alaturi de cel mic altfel sindromul fratelui mai mare sau cum mama lui s-o fi chemand ,n-o sa dispara niciodata.
Carla, multa rabdare si nervi de otel iti doresc, dupa cateva luni o sa culegi roadele muncii tale pupici
Inger, tu ai trecut de greu , esti fericita si hmmm, te invidiez ca ai timp de crosetat ca si eu imi doresc sa pun mana pe andrele iar ,ma relaxeaza .Felicitari mamici cu doi pitici...si nu numai hainoroc
carla
Postat: Tuesday, February 19, 2008 10:56 AM

N-am reusit sa scriu nimic ieri,desi v-am citit.Aveti dreptate,e mai bine ca fratii sa cresca impreuna,e greu,e nebuneala curata cateodata si unajutor e binevenit.Eu am acel ajutor,de la mama dar as prefera sa ma ajute in alt mod.Am gresit lasand copilul la ea pentru ca asa il vad doar cand are ea chef sa vina la mine sau cand pot eu sa ma duc la ea,ceea ce e destul de greu acum ,pe frig, cu cel mic.L-am adus ieri acasa,dar,dupa plimbarea de pranz,l-a dus sa doarma la ea si apoi n-a mai avut chef sa iasa din casa.Sotul,cand se mai enerveaza pe ea aduce copilul acasa "definitiv",dar cand vede ca nu invingem cu amandoi striga;"sun-o pe maica-ta,sa vina sa te ajute"si mama iar il ia,nu sta la noi aproape deloc...Si nu imi place.In plus,la mama mai sta baietelul fratelui meu care e clasa a 4-a si are teme toata ziua de facut.In legatura cu ce ati scris despre dormit cred si eu ca daca-i aduc impreuna si nu pot sa-i tin pe amandoi in brate au sa se invete sa adoarma singuri.Si cel mic adoarme numai daca ma simte langa el in pat,cum plec,cum deschide ochii si urla.Am inceput de ieri sa-l las cate putin singur,ca am amortit in pat.
Mela
Postat: Sunday, March 9, 2008 8:36 PM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Carla,nu vreau sa te supar,incerc doar sa-ti dau un sfat...
poate ar fi mai bine sa vorbesti cu sotul tau,sa te ajute el cu cel mare,sa incerce si el sa-l linisteasca,nu sa-l trimita la mama ta de fiecare data cand simte ca nu mai poate cu el.de ce?s-ar putea ca dupa ce mai creste baiatul sa simta ca il respingeti trimitandu-l de-acasa.plus ca n-o sa se creeze legatura aia intre frati.stiu ca ti-e greu,trec si eu prin asta,cu toate ca ai mei sunt mai mari.dar incearca si aduna-te,fa fata plansetelor si tipetelor,ajuta-i sa se obisnuiasca unul cu altul.
oanalaurisa
Postat: Sunday, March 9, 2008 8:45 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
sami wrote:
Carla,nu vreau sa te supar,incerc doar sa-ti dau un sfat...
poate ar fi mai bine sa vorbesti cu sotul tau,sa te ajute el cu cel mare,sa incerce si el sa-l linisteasca,nu sa-l trimita la mama ta de fiecare data cand simte ca nu mai poate cu el.de ce?s-ar putea ca dupa ce mai creste baiatul sa simta ca il respingeti trimitandu-l de-acasa.plus ca n-o sa se creeze legatura aia intre frati.stiu ca ti-e greu,trec si eu prin asta,cu toate ca ai mei sunt mai mari.dar incearca si aduna-te,fa fata plansetelor si tipetelor,ajuta-i sa se obisnuiasca unul cu altul.

Carla,sunt de aceeasi parere cu sami. Iar cel mic doarme cu tine deja? Il alaptezi,din cauza asta doarme cu tine?
Lilly of the valley
Postat: Monday, March 10, 2008 10:15 AM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
trimitand copilul de acasa nu rezolvi nimic, ba vei inrautati situatia, copilul se va simti exclus. e clar ca ai nevoie de ajutor si ca sotul trebuie sa se implice mai mult. eu nu vad rostul pt. care sugarul trebuie sa doarma cu mama. odata alaptat, bebe trebuie sa doarma in patutul lui, pentru linistea familiei si a lui. dupa cum spui tu ca daca nu te mai simte incepe concertul e clar ca e dependenta de mama sau cineva langa si nicidecum altceva. asa l-ai obisnuit. la fel si cel mare trebuie sa doarma in patul lui. orice invat are si dezvat.
fiecare isi creste copilul dupa cum crede de cuviinta, insa eu am invatat si din greselile mele.
mamica23
Postat: Monday, March 10, 2008 11:07 AM

Intrat: 2/21/2008
Postari: 3402
Locatia: turda
Noi avem niste prieteni de familie,ei au doi copii unul este acuma pe cls a-IV-a,iar cel mic are 4 ani .Iar cel mic si acum doarme cu mama,asa la obisnuit de mic bebelus,il punea in pat langa ea,pt ca din spusele ei doar asa se linistea bebe.Acum baietelul nu vrea sa doarma singur,doar cu ea.Deci mama doarme cu cel mic,tatal separat(singur),iar cel mare in camera lui.
Desi ne intelegem foarte bine cu ei nu sunt de acord cu anumite lucruri pe care le face ea,mamica.De ex. celui mic ii e ingaduit sa faca ce vrea,cand vrea,insa fratelui NU.Dau doar un exemplu:ieri au fost in vizita la noi,cel mic a inceput sa-mi sara pe coltar,arunca cu jucariile lui Ervin,iar cel mare fara sa ceara voie a luat o bombonica de pe masa,mama repede la certat,asa ca saracul a pus bomboana inapoie(si nici nu a mai vrut sa se serveasca,cand i le-am oferit eu).
Cel mare e retras,nici nu vorbeste,si daca il intrebi ceva i-ti raspunde cu un simplu DA sa NU.Cel mic se comporta ca un copil hiperactiv.
Si parerea mea e ca, de VINA e MAMA, pt ca cel mic si acum doarme cu ea(pur si simplu e dependent de ea !!!) si pt ca face diferenta intre frati.NU E BINE ASA,NU E VOIE!!!!-dar cum sa-i zic daca ea nu vede unde greseste,si i se pare ca asa e NORMAL!!!!
carla
Postat: Sunday, March 16, 2008 1:40 PM

N-am deschis calculatorul de cateva zile,abia acum am citit ce ati scris.As vrea si eu sa fie copiii tot timpul impreuna,dar,cum spuneti si voi am nevoie de ajutorul sotului.Mi l-a adus si pe cel mare acasa dar m-a lasat singura,iar cel mare s-a obisnuit sa doarma la pranz in carucior.Oricat am incercat sa-l adorm acasa,era si cel mic treaz,nu am reusit ,pe la ora 15 erau inca amandoi treji si urlau.Cand ma ocupam de unul plangea celalalt si invers.Cel mic mai adormea dar se trezea cand incepea Cristian cu scandalul...pana la urma l-a dus mama la plimbare.Noaptea cel mic se scoala pe le 4 si uneori nu adoarme imediat ce a mancat,iar celalalt,auzind galagie se trezeste si el pe la 6 si uite asa suntem cu totii obositi. Cred ca scriu prea mult despre problemele mele pe care ar fi bine sa mi le rezolv singura.Dar orice sfat din partea voastra imi face bine si ma sustine in incercarea mea de a-mi aduce copiii impreuna.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed