Sindromul fratelui mai mare

Options Sindromul fratelui mai mare
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Mela
Postat: Tuesday, July 10, 2007 10:30 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Mihaela,cum se poarta Diana cu Daria?si ce parere are in legatura cu bebele ce va veni?
mihaela75
Postat: Tuesday, July 10, 2007 10:52 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Sami, Diana nu se poarta in nici un fel ca inca nu a venit la mine, o asteptam in vara asta dar emigrarile iar m-au pus pe asteptare banghead banghead Insa vorbim foarte des si se pare ca-si doreste frati surori la disperare, povesteste copiilor pe afara si se lauda cu sora ei mai mica.Nu stiu cum o fi in fata faptului implinit...eu sper totusi sa fac fata. Diana are tot ce si-ar dori dar cred ca asta nu conteaza prea mult pentru ea, mai importanta e mami si daca o vede mereu ocupata cu plozii mici cred si eu ca i se face negru in fata ochilor.doamne-ajuta sa ne descurcam uff
AdrianaC
Postat: Wednesday, July 11, 2007 12:07 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Eu nu imi aduc aminte de foarte multe aspecte de la mine, caci si eu am fost sora mai mare, dar ce mi-a ramas clar intiparit in minte si acum sunt expresiile "lasa-l tu in pace, ca el e mai mic" sau "tu esti mai mare, am alte pretentii de la tine", iar diferenta intre mine si fratele meu este de cca 6 ani.

Jucarii am primit amandoi, noua nu ni se luau jucarii daca nu eram aniversati, adica daca era ziua mea, nu primea si fratele meu doar ca sa nu se simta neglijat si nici invers.

In rest, nu cred ca s-au facut mari diferente, dar faptul ca eu trebuia sa cedez intotdeauna si sa las mereu de la mine ca eram mai mare ma scotea din minti.

Cu Alice, incerc sa ma comport astfel incat sa nu simta acest lucru. Nu imi iese intotdeauna, dar incerc.
Ea il iubeste foarte mult, ii da sa manance, sa bea apita, ma ajuta sa il schimb, sa ii fac baie, ii da jucariile ei sa se joace, sta cu el, deseneaza impreuna si il invata tot felul de jocuri, dar ... cand vine vorba de timp petrecut impreuna, neaparat trebuie sa ii aloc acelasi timp.

Daca ii fac baie lui Andrei, trebuie sa ii fac si ei in acelasi timp (noroc ca am 2 bai).
Daca ii incalzesc mancarea lui Andrei, trebuie sa i-o incalzesc ei inainte, astfel incat sa manance amandoi odata.
Daca mananca Andrei ceva, trebuie sa ii dau si ei aceeasi mancare, exceptie borcanelele si cerealele cu lapte ale lui, care nu ii plac.

Nu ii cumpar ei jucarii daca e ziua lui Andrei si nici lui Andrei daca e ziua ei.

Daca nu impart o jucarie si se cearta pe ea o iau si raman amandoi fara.

Daca paraste, sunt pedepsiti amandoi.

Daca il mai altoieste (ca se mai intampla), sunt 2 abordari, fie ii dau si eu la fel, dar la fel, nu mai tare, ca sa vada cum e si cum se simte, fie nu o mai las sa se joace toata ziua cu el (si ii e destul de greu pentru ca Andrei o iubeste tare mult si o tot striga de dimineata pana seara).

Azi de ex statea pe un taburet si se juca la calculator. A venit Andrei la ea sa se suie si el, sa vada, l-a lasat, s-a suit, numai ca era sa cada, si ea l-a prins in brate numai ca s-a dezechilibrat si ea si au cazut gramada amandoi, ea pe spate si Andrei peste ea, ca l-a tinut si nu i-a dat drumul. Andrei s-a pus pe urlat desi nu se lovise, dar cred ca de la sperietura, l-am luat de jos si i-am spus sa taca din gura ca numai el e vinovat. L-am intrebat cine l-a pus sa stea acolo si de ce s-a dus peste Ali si nu a lasat-o in pace si a tacut. Ali se cam speriase si ea si probabil se astepta sa o cert. Nu am certat-o insa si am felicitat-o ca l-a tinut sa nu se loveasca. Era foarte mandra de gestul ei ras

Din pacate mi se intampla si mie sa ii mai spun sa stea potolita ca de acum e mare, sau... chiar acum cat scriu, tocmai ce am aflat ca Alice a luat pe furis Vitamina C vreo 4-5 pastilute, fara sa imi spuna, si le-a papat ca pe bomboane. Normal ca i-am spus ca noi aveam incredere in ea ca e mare si ca a inteles ca ales sunt medicamente si cu medicamentele nu te joci si nu le iei cand vrei si ce vrei, chiar daca sunt bune la gust.

Ea insa sustine sus si tare ca azi a luat numai 1, dar recunoaste ca a mai luat vreo 5 si pe ascuns, dar cica alea nu se pun banghead
Mela
Postat: Thursday, July 12, 2007 1:24 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Mihaela,poate o sa ai o mare surpriza si Diana o sa-ti fie de un mare ajutor.
eu iti doresc sa fie asapupici

Adriana,imi place cum pui problema si cum ii potolesti pe amandoibravo
mihaela75
Postat: Saturday, December 29, 2007 7:00 AM

Deci sa continui aici ce vroiam sa zic.Asa e , am incercat sa o implic mereu si pe ea ,n-am lasat-o niciodata pe afara insa tot degeaba.Are momente si momente, nu face nimic din rautate, nu intentioneaza sa-l raneasca ci sa-mi atraga mie atentia.Asa se explica si pupacelile, mangaierile ," bibicu-bibicu" rile, stie sa stea cuminte langa el , stie sa faca "ssst" cand el doarme.In momentele de gelozie e groaza, se schimba la 180 de grade.Il pocneste si se uita la mine sa vada cum reactionez .Uneori experimenteaza nu stiu ce ,ce o fi in capul ei ca nu-mi dau seama,ii pune palma peste fatza si apasa din ce in ce mai tare sa vada rezultatul.Va mai povestesc mai incolo ce si cum ca avem activitate nu gluma. nervi

Fluturas
Postat: Saturday, December 29, 2007 7:36 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
mihaela,depinde foarte mult si de caracterul copilului.la noi de exemplu,nu au fost astfel de probleme,pentru ca darius adora copii.de cand am nascut-o pe karina,el a avut grija de ea,cand plangea,venea si imi spunea,daca voma,imi aducea servetel sa o sterg,fara sa ii spun eu,o pupa,pampers el imi aducea,iar pe cel murdar el il ducea la gunoi,deci a fost foarte implicat in toate.
karina,in schimb...nu ii plac copii,e foarte geloasa,daca iau un copil in brate,imediat plange si loveste copilul,cateodata il palmuieste si pe darius,ii "fura" jucariile,e mai...altfel(simdromul fratelui mic,cred ras )
neintelegeri vor fi toata viata,cum a spus si cristy,tot timpul ii vei vedea cum isi mai trag cate o palma,trebuie doar sa stim cum sa trecem peste asta,si sa le explicam cat mai mult ca ei trebuie sa se iubeasca si sa imparta orice jucarie,orice ciocolata
sa auzim de bine si de multa dragoste din paartea dariei
sousourel
Postat: Saturday, December 29, 2007 4:29 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
butterfly wrote:
de cand am nascut-o pe karina,el a avut grija de ea,cand plangea,venea si imi spunea,daca voma,imi aducea servetel sa o sterg,fara sa ii spun eu,o pupa,pampers el imi aducea,iar pe cel murdar el il ducea la gunoi,deci a fost foarte implicat in toate.

Imi imaginez cat de dulce putea fi...si cat de grijuliu cu surioara lui mai mica. Darius, pupicipupici si felicitaribravo flowers
Fluturas
Postat: Saturday, December 29, 2007 9:58 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
sousourel wrote:

Imi imaginez cat de dulce putea fi...si cat de grijuliu cu surioara lui mai mica. Darius, pupicipupici si felicitaribravo flowers

si eu ma miram cum poate un copil de un an sa iubeasca/ingrijeasca asa un nou nascut
intoarcem pupicii
spezam
Postat: Sunday, December 30, 2007 3:32 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 11/21/2006
Postari: 243
mihaela75 wrote:
Deci sa continui aici ce vroiam sa zic.Asa e , am incercat sa o implic mereu si pe ea ,n-am lasat-o niciodata pe afara insa tot degeaba.Are momente si momente, nu face nimic din rautate, nu intentioneaza sa-l raneasca ci sa-mi atraga mie atentia.Asa se explica si pupacelile, mangaierile ," bibicu-bibicu" rile, stie sa stea cuminte langa el , stie sa faca "ssst" cand el doarme.In momentele de gelozie e groaza, se schimba la 180 de grade.Il pocneste si se uita la mine sa vada cum reactionez .Uneori experimenteaza nu stiu ce ,ce o fi in capul ei ca nu-mi dau seama,ii pune palma peste fatza si apasa din ce in ce mai tare sa vada rezultatul.Va mai povestesc mai incolo ce si cum ca avem activitate nu gluma. nervi

Te referi la Daria, nu? AM citit cu interes postarile tale. Eu stiu sigur canu mai vreau un bebe, insa te admir pentru curajul tau MIhaela! Cred ca e f greu sa ai 3 copilasi din care 2 atat de mititei ca ai tai! Multa putere sa ai, asta iti doresc!
AdrianaC
Postat: Sunday, December 30, 2007 5:52 PM

mihaela75 wrote:

Mihaela, eu cred ca Daria e inca destul de micuta si nu ai decat sa faci in asa fel incat sa te imparti in mod egal intre ei. Ea nu intelege de ce brusc nu mai e singura iubita, singura rasfatata, singura tinuta in brate si reactioneaza asa cum stie ea la varsta ei. Este o reactie fireasca, zic eu, nu face decat sa isi apere "teritoriul", asa ca trebuie sa vezi tu cum faci ca sa nu se simta data deoparte, desi stiu din experienta ca este foarte greu pentru ca un bebelus te solicita enorm si necesita mult mai mult timp decat chiar si un copil de 1 an si 8 luni cat are Daria.
mihaela75
Postat: Sunday, December 30, 2007 5:56 PM

Spezam, la Daria ma refeream.Diana tot departe de mine este.O sa va mai zic cum se comporta terorista ,cum zicea si butterfly, copiii sunt diferiti ,poti avea doi mielusei sau doi razboinici .Acum Arti e mic dar dupa cum il vad cred ca va fi mieluselul si Daria razboinica ...doamne ajuta .E greu , stai mereu cu ochii pe ei sa nu se raneasca , nu mai am timp de mine , tot ce fac fac pe fuga .Kaze ma porecleste "high speed internet ",daca nu fac repede ce am de facut nu mai am a doua sansa .Statul pe forum ma relaxeaza , imi incarc bateriile si o iau de la capat .hainoroc
mihaela75
Postat: Sunday, December 30, 2007 6:00 PM

AdrianaC wrote:

Ea nu intelege de ce brusc nu mai e singura iubita, singura rasfatata, singura tinuta in brate si reactioneaza asa cum stie ea la varsta ei. Este o reactie fireasca, zic eu, nu face decat sa isi apere "teritoriul",.

Da asa e.Si vad ca de cand cu Arti s-a refugiat la taica'su.Lucruri pe care Kaze nu stia sa le faca acum e expert firstprize Acum au plecat amandoi in oras yes Uneori mi-e mila de ea as vrea sa am vreo partu maini sau opt ca o caracatita cry
AdrianaC
Postat: Sunday, December 30, 2007 6:08 PM

Cunosc, si eu mi-as dori asta. uff
Cristy
Postat: Sunday, December 30, 2007 9:22 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Gelozia este naturala intre frati, ca sora mai mare am fost geloasa multi ani, am suferit mult, sora mea a avut ceva probleme la nastere, era sa moara in urma unei operatii, a stat luni de zile cu picioarele in ghips, doctorii au spus ca nu va merge niciodata... in fine o situatie mai speciala, toti si toate se invarteau doar in jurul ei... pe urma cand toate eu trecut.. tot timpul era cea mai mica din familie si cea mai alintata, certata a fost dar eu, o luam tot timpul pe cocoasa, de ea nu se atingea nimeni nici de un fir de par, Alice (acesta este numele ei) in jos si in jos

Dupa cum vad cam aceasi situatie este si cu fetele mele, singura diferenta este ca eu nu "protejez" pe niciuna, ci doar ca, la ele, exista diferenta de fire si temperament

De ex Eden, fire cam inchisa, mai putin "rapida" dar gelozia ei este atat de profunda, unori devine chiar rea. Un singur lucru ma ingrijoreaza, sufera in tacere, daca s-ar arata pe fata as fi fost mai lininstita ... asa nu prea stiu eu ce ii trece prin cap uff ca drept urmare, vom merge sa primim ajutor "calificat" in domeniu, la noi sunt centre de dezvoltarea normala a copiilor si acolo analizeaza comportamnetul, ajuta in functie de ce trebuie. De ce o fac? Simt nevoia ca Eden sa isi inteleaga "rolul" de sora mai mare, care este responsabilitatea ei in familie etc... Simt ca o a-3-a parte in joc ar fii de folos, pentru ca este prea ranita de sora-sa si prea putin accepta ajutorul nostru.

Shachar... ce sa va spun... este dura, infipta, plina de siguranta, nimeni si nimic nu ii sta in cale ... totul ii vine in modul cel mai natural, are o rapiditate de invidiat, in gandire, in miscare, "iute" ca ardeiul...nu sta o clipa in loc, antenele sunt intotdeuna in functiune, ajunge intotdeuana prima... poate ca acum intelegeti de ce Eden traieste in umbra ei ... Shachar intotdeuna este vesela, si preferata tuturor - nimeni nu o face intentionat, doar ca Shachar STIE sa se faca bagata in seama...este ca un magnet irezistibil...

Fetele mele sunt destul de mari acum, nu pot decat sa spun cum am mai spus, cred ca nu se vor potoli niciodata....
Sper doar sa ameliorez situatia si remedia durerea lui Eden angel angel
mihaela75
Postat: Sunday, December 30, 2007 11:22 PM

am postat aiurea banghead
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed