Sindromul fratelui mai mare

Options Sindromul fratelui mai mare
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Lilly of the valley
Postat: Monday, July 9, 2007 6:47 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Andrei a fost foarte marcat de nasterea surioarei lui, desi a fost oarecum "pregatit" in "meseria" de frate mai mare. S-a imbolnavit subit (febra, varsaturi) si medicii nu su gasit nici un diagnostic. Ascundea din lucrurile fetitei. La un moment dat manca numai lapte cu cereale iar pe masura ce fata crestea si ii diversificam alimentatia incepea si el sa manance ceea ce ii dadeam ei (chiar spterpelea bolul cu mancare). Am ajuns chiar si la anemie (avea hemogobina 8) banghead Daca ii cumparam chiar si scutece fetei lui trebuia sa ii cumpar inzecit pt a fi mai putin morocanos (nu pe deplin multumit).
Desi il rugam sa nu mai faca zgomote puternice, ii explicasem ca se sperie surioara lui ..., parca intentionat le facea, canta, tropaia exact cand dormea cea mica.
Desi beneficia de aceeasi atentie din partea mea (cea mica nu a fost deosebit de plangacioasa ca bb) el se simtea neglijat, abandonat. Pentru a ma pedepsi intr-un fel a inceput sa nu mai invete destul de bine (stie ca a atins o coarda sensibila), isi face temele numai cu prezenta unuia dintre noi langa, desi scrie fara a interveni noi, ne solicita doar prezenta fizica, la fel ca la inceputurile clasei I cand surioara lui inca nu venise pe lume.
Semnele de afectiune intre ei sunt evidente, dar inca se manifesta o gelozie destul de evidenta.

Dupa multe cautari si intrebari puse celor in domeniu am presupune ca sufera de sindromul fratelui mai mare, nu am facut consiliere cu el, dar noi am muncit mult cu el si inca mai muncim.
Acestea ar fi putut fi evitate daca i se acorda mult mai multa atentie problemei inca din perioada de sarcina, iar odata cu aparitia bblinei, rudele, cunostintele si-ar fi exprimat altfel atentia pentru el, si-au concentrat atentia total catre cea mica si de la el au avut alte asteptari si mereu i s-a spus TU ESTI MAI MARE. GRESEALA CAPITALA.
Eu incerc sa evit aceasta replica, iar abordarea problemei ne da inca batai mari de cap.uff
mamici cu pitici mai mici si mai mari ati avut astfel de probleme? Cum ati abordat problema?
Kiki
Postat: Monday, July 9, 2007 7:29 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Nici n-am stiut ca exista un astfel de sindrom. Stiam ca fratii mai mari sunt gelosi la aparitia fratelui mic / surioarei...Trebuie reactionat calm si cu masura la crizele de gelozie, parerea mea. Trebuie implicat pe cat posibil in activitatile legat de cel mic, trebuie acordata aceeasi atentie ca pana la nasterea celui mic.

Finutza cea mare a fost extrem de geloasa cand s-a nascut finutza mica. Cand dormea bebica, atunci se gasea sa faca zgomot, sa imprastie jucarii pe jos, sa isi puna papucii cu piuitori. Insa, implicata in viata bebelusei (ba "ajuta-ma" sa ii fac baie, ba adu-mi un pampers, ba hai sa plimbam bebica) si acordandu-i-se aceeasi atentie de pana la bebelusa (jocuri, plimbari doar mama si finutza mare - cand cea mica dormea -, la taclale doar ele doua) a depasit momentul. Acum e prima care aude ca plange bebica, mereu vrea sa isi imparta mancarea cu ea (desi evident, cea mica la 1 luna nu papa ce vrea cea mare ras ), jucariile...

Succes, Mariuta! pupici
sousourel
Postat: Monday, July 9, 2007 7:49 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Stau si ma intreb daca nu gresesc parintii, pe undeva? Majoritatea am crescut intr-o familie cu cel putin inca un frate/ sora....eu una nu imi amintesc sa fii fost chiar asa o problema. Poate ca ne prea cocolisim primii nascuti? Eu, una, sigur asa fac....si in cazul acesta, e un bun semnal de alarma constientizarea acestui faptoare
Lilly of the valley
Postat: Monday, July 9, 2007 8:44 AM

sousourel wrote:
Stau si ma intreb daca nu gresesc parintii, pe undeva? Majoritatea am crescut intr-o familie cu cel putin inca un frate/ sora....eu una nu imi amintesc sa fii fost chiar asa o problema. Poate ca ne prea cocolisim primii nascuti? Eu, una, sigur asa fac....si in cazul acesta, e un bun semnal de alarma constientizarea acestui faptoare

Eu sunt sora mai mare si nu-mi amintesc aceasta problema sa fie asa grava in cazul meu, nici mama nu-mi spune sa se fin confruntat cu astfel de probleme, dar ce fac atunci cand copilul meu cel mare e debusolat si are astfel de manifestari? Cum il pot ocroti si indruma? oare
Fluturas
Postat: Monday, July 9, 2007 10:02 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
mariuta,imi pare rau ca treci orin asa ceva,nici nu am stiut ca exista si un astfel de sindrom.la noi nu au fost astfel de probleme,poate pt ca si darius era inca mult prea mic si avea nevoie de tot atata atentie ca cea mica.sper sa treceti prin asta si sa inteleaga andrei ca si el este iubit chiar daca e mai mare
Andi&Mariuca
Postat: Monday, July 9, 2007 3:40 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
extraordinar subiectul Mariuta!bravo pupici

imi pare rau ca va confruntati cu o asemenea situatie, iti inteleg dilema si zbuciumul sufletesc.uff

eu cred, din ce ma pricep si din ce am mai vazut/auzit, ca atunci cand exista o diferenta de varsta mai mare intre frati, cum este cazul tau, cel mare (dar depinde si de structura lui psihica, evident) se va simti dat la o parte. de ce? eu zic ca explicatia e f simpla: copilul este la o varsta la care intelege f multe lucruri, personalitatea sa este in plina formare, incepe sa "judece" si sa observe unele comportamente etc. nu mai este mic, ca sa nu inteleaga, nu mai este o "jucarie" pe care o poti manui cum vrei tu, ci devine un individ cu propria sa personalitate, propriile sale valori, idei, moduri de a intelege si de a judeca lumea. a crescut, pricepe ce se petrece. dar nu este nici suficient de matur ca sa priceapa ca nu ar trebui sa se manifeste ca gelos. eu zic ca e o varsta critica.

din discutiile mele cu parintii intre ai caror copii exista diferente notabile de varsta, a reiesit ca, inevitabil, apare o gelozie intre frati si poate chiar unele tensiuni intre ei.

situatia lui Butterfly mie mi se pare ideala, nu ai probleme ca unul este gelos pe altul. probabil ca pt Darius, Karina mica este o jucarie scumpa...ah, Butterfly, daca ai sti cat ii povestesc eu sotului si ii arat si pozele cu copilasii tai (ca material didactic, ca sa il conving ca nu e f greu cu 2 miciras )!love

dar ce te faci cand copilul cel mare, desi nu este ingnorat, nu se mai simte atat de bagat in seama? scratch sa fim sincere, eu cred ca nici nu se mai poate acorda 100% atentie celui mare pt simplul motiv ca nu se poate... o mama trebuie sa se ocupe mult si de cel mic, poate chiar mai mult decat cel mare. si aici, cum zici si tu Mariuta, intervine si anturajul... imi amintesc ca si mie mi se zicea "tu esti mai mare, cedeaza, lasa bla bla"...si chestia asta ma enerva.uff

eu m-am convins inca o data, cu prilejul asta, ca o diferenta mai mica intre copii e mai buna decat una mai mare. alcool
mommy
Postat: Monday, July 9, 2007 4:57 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
mariuta wrote:
TU ESTI MAI MARE. GRESEALA CAPITALA.

De acord! Si eu sunt mai mare cu 3 ani decat sora mea si de cate ori mi se spunea asta ma enervam si ma simteam "mare", dar cum e mai rau, nu eram destul de mare sa pot face ce vreau, dar nici un copilas dragalas cum era sora-mea care numai cu mutrisoara ei ii topea pe toti. Mi-a zis mama ca i-am altoit un pumn in cap cand sugea la san, de gelozie. Mama a adormit-o pe sora-mea, a ascuns-o dupa canapea si mi-a zis ca a dat-o la tigani, daca eu tot nu o vreau. Eu am cautat-o si m-am pus pe plans, mama a adus-o inapoi "de la tigani", iar eu am observat ca era zgariata la nas si m-am pus si mai tare pe urlat, "ca uite ce i-au facut tiganii" plans ... si nu m-am mai oprit pana ce nu a venit tata de la serviciu si m-a impacat. Nu cred ca mama a gasit cea mai buna solutie (desi zice ca de atunci nu am mai lovit-o), dar poate o scurta despartire i-ar arata lui Andrei ce rau este sa fi singur si poate i-ar fi dor de Leea.
Fluturas
Postat: Monday, July 9, 2007 5:29 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
Andismom wrote:
extraordinar subiectul Mariuta!bravo pupici

imi pare rau ca va confruntati cu o asemenea situatie, iti inteleg dilema si zbuciumul sufletesc.uff

eu cred, din ce ma pricep si din ce am mai vazut/auzit, ca atunci cand exista o diferenta de varsta mai mare intre frati, cum este cazul tau, cel mare (dar depinde si de structura lui psihica, evident) se va simti dat la o parte. de ce? eu zic ca explicatia e f simpla: copilul este la o varsta la care intelege f multe lucruri, personalitatea sa este in plina formare, incepe sa "judece" si sa observe unele comportamente etc. nu mai este mic, ca sa nu inteleaga, nu mai este o "jucarie" pe care o poti manui cum vrei tu, ci devine un individ cu propria sa personalitate, propriile sale valori, idei, moduri de a intelege si de a judeca lumea. a crescut, pricepe ce se petrece. dar nu este nici suficient de matur ca sa priceapa ca nu ar trebui sa se manifeste ca gelos. eu zic ca e o varsta critica.

din discutiile mele cu parintii intre ai caror copii exista diferente notabile de varsta, a reiesit ca, inevitabil, apare o gelozie intre frati si poate chiar unele tensiuni intre ei.

situatia lui Butterfly mie mi se pare ideala, nu ai probleme ca unul este gelos pe altul. probabil ca pt Darius, Karina mica este o jucarie scumpa...ah, Butterfly, daca ai sti cat ii povestesc eu sotului si ii arat si pozele cu copilasii tai (ca material didactic, ca sa il conving ca nu e f greu cu 2 miciras )!love

dar ce te faci cand copilul cel mare, desi nu este ingnorat, nu se mai simte atat de bagat in seama? scratch sa fim sincere, eu cred ca nici nu se mai poate acorda 100% atentie celui mare pt simplul motiv ca nu se poate... o mama trebuie sa se ocupe mult si de cel mic, poate chiar mai mult decat cel mare. si aici, cum zici si tu Mariuta, intervine si anturajul... imi amintesc ca si mie mi se zicea "tu esti mai mare, cedeaza, lasa bla bla"...si chestia asta ma enerva.uff

eu m-am convins inca o data, cu prilejul asta, ca o diferenta mai mica intre copii e mai buna decat una mai mare. alcool

pupici pupici pupici pupici de la noi
nu e f greu cu 2,dar nici usor nu e.e f frumos cand ii vezi cum se joaca impreuna,cum se iubesc ei,dar au fost si zile cand pur si simplu am zis ca nu mai pot,nu mai rezis,si uite ca totusi,sunt inca teafara,iar copii sunt bine si marisori

mariuta,sfatul lui miru mi se pare bun,de ce nu incerci?
mihaela75
Postat: Monday, July 9, 2007 7:22 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Am vazut la TV o familie exact ca a mea cu doi copii mici si o fata mare dintr-o alta casatorie.Fata a fugit de acasa pur si simplu.Avea 11 ani si era cu psihicul la pamant.Mama facea greseli mari , se vedeau cu ochiul liber iar fata era foarte stresata.Cred ca .vorba lui Sosurel, ne cocolosim prea mult bebelusii , nici eu nu-mi amintesc gelozii intre noi, mama nu ne facea atatea mofturi si nu am simtit ca-s a cincea roata la caruta cand a venit un bebe in casa.Mai e si problema cu rudele , vorba " tu esti mai mare fa aia si ailalta" trebuie taiata din start , nu lasati rudele sa se adreseze asa copilului. si eu trebuie sa ma mai abtin cu coccoloseala desi nu prea o mai fac, cred ca la pasarel nici n-o sa-mi mai arda de cocolosit.Sper sa nu ajunga Diana pe post de babysitter si sa ma trezesc ca-mi fuge si ea de acasa .Cred ca ideea e nu ca cel mare nu e bagat in seama ci ca cel mic e prea ridicat in slavi.oare
Lilly of the valley
Postat: Monday, July 9, 2007 8:32 PM

din fericire baiatul meu isi revine, isi da seama ca il iubim la fel de mult ca pe Leea. sunt si situatii in care nu-l poti scoate din toanele lui si asta se intampla din ce in ce mai rar yes

sunt semne ca-si iubeste surioara. o imbratiseaza, o pupa, are grija sa nu se loveasca atunci cand se joaca impreuna cu ea, o supravegheaza cu fff multa atentie, practic i se baga in sufletel. O data a cazut si-a spart buza si a sangerat putin si el a inceput sa planga. dar ... exista si un dar, sunt momente cand fata lui spune ca ar lua-o la pumni.

l-am implicat si pe el in activitatile cu bb: gen da un scutec, o paturica, hai sa vezi cum ii facem baita, hai sa ii cantam .... , dar nu l-am implicat prea mult pt ca imi amintesc imaginea unei prietene din copilarie a crescut doi frati: pe sora-sa cand avea 14 ani si invata pt treapta I cu foile in mana impingand la carut si pt treapta a II cu frate-su impingand la carut, iar cand a terminat liceul a fugit de acasa, s-a maritat cu primul barbat intalnit si acum e prin Italia si copii ei sunt crescuti de straini.
S.ELENA
Postat: Tuesday, July 10, 2007 12:09 AM

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7308
Locatia: Printre probleme......
mariuta wrote:

l-am implicat si pe el in activitatile cu bb: gen da un scutec, o paturica, hai sa vezi cum ii facem baita, hai sa ii cantam .... , dar nu l-am implicat prea mult pt ca imi amintesc imaginea unei prietene din copilarie a crescut doi frati: pe sora-sa cand avea 14 ani si invata pt treapta I cu foile in mana impingand la carut si pt treapta a II cu frate-su impingand la carut, iar cand a terminat liceul a fugit de acasa, s-a maritat cu primul barbat intalnit si acum e prin Italia si copii ei sunt crescuti de straini.

Despre acest subiect am vb un pic si la topicul :"cu NU in brate".

Si noi l-am implicat pe Robert in activitatile legate de bb; la baie chiaqr ne spune sa nu cumva sa incepem fara el, dar in rest exact ce scriai tu mai sus: galagie cand doarma bb, tipete, etc.
Diferente nu au facut intre ei nici prietenii nici rudele:cand au venit sa-l vada pe Denis si i-au adus "cadouasul" de bun venit pe lume, i-au adus si lui Robert o jucarica, o bluza, dulciuri, si altele, tot din aceleasi motive: sa nu simta ca cineva ar face diferenta intre ei. Sora mea de multe ori i-a cumparat daor lui, iar el a intrebat-o "si ptr Denis?"

Va rog sa ma credeti ca nu stiu ce sa mai fac ptr ca nici consilierea psihologica nu da roada asa cum m-am asteptat si efectiv nu stiu ce metode sa mai incerc, ptr ca la inceput se arata entuziasmat de toate, iar dupa 2-3 zile...pa..nu-l mai intereseaza!!!Simt ca o iau pe aratura....nu mai potplans plans nervi
Ajutati-ma cu pareri, va rog ptr ca nu stiu incotro sa mai apuc si ce sa mai fac!!!!
pupici pupici pupici
MNiko
Postat: Tuesday, July 10, 2007 6:41 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Imi dau si eu cu parerea, da' nu stiu daca am dreptate. Eu ma gandesc ca fratii mai mari nu-si aduc aminte de perioada cand erau bebelusi si deci nici de agitatia care era atunci in jurul lor, agitatie pe care ei o vad acum in jurul fratilor mai mici. Cu siguranta aveti poze/filmulete de cand erau ei mici. Daca le-ati vedea impreuna si le-ati spune cat de importante au fost momentele alea in viata voastra si cat de emotionant a fost primul zambet, primul pas, primul cuvant etc...Oare nu si-ar mai schimba atitudinea?
Lilly of the valley
Postat: Tuesday, July 10, 2007 7:06 AM

S.ELENA wrote:

Despre acest subiect am vb un pic si la topicul :"cu NU in brate".

Va rog sa ma credeti ca nu stiu ce sa mai fac ptr ca nici consilierea psihologica nu da roada asa cum m-am asteptat si efectiv nu stiu ce metode sa mai incerc, ptr ca la inceput se arata entuziasmat de toate, iar dupa 2-3 zile...pa..nu-l mai intereseaza!!!Simt ca o iau pe aratura....nu mai potplans plans nervi
Ajutati-ma cu pareri, va rog ptr ca nu stiu incotro sa mai apuc si ce sa mai fac!!!!
pupici pupici pupici

Da eu am descris situatia un pic acolo si pt ca o luam pe aratura am deschis acest topic.
Nu am inteles prea bine care e problemuta lui Robert. Deci nu are leg. Cu Denis? Si Andrei a primit-o f. bine pe Leea dar ulterior si-a schimbat comportamentul.
Dezinteresul e o problema a intregii generatii. In ce fel se manifesta? Nu te supara ca sunt insistenta dar imi va fi mai usor sa iti dau un sfat. Andrei are si el perioadele de rebeliune, dar daca ma vede furioasa, schimba registru, stie ca nu-i tine. L-am pocnit de cateva ori si mi-a parut rau (chiar daca a mers pe moment), dar daca ii vedeai privirea in acel moment te umfla plansul.plans banghead
Cu taica-su chiar ca merge pe sfoara. A cam coborat militaria jos din pod (defect profesional)ras ca altfel baiatul lui tata si mai ales a lui mama ni se urca in cap. E suficient numai sa-l priveasca insistent ca imediat trece pe "cararea batuta". Pedeapsa lui tata e cea mai crunta (cu cine se mai joaca, cu cine mai merge la pescuit, cu cine mai sta de vorba despre toate cele - uita asa am descoperit ca e Don Juan de micchitara ). Trebuie si implicat tatal, baietii au model tatal, chiar daca stau agatati de fusta mamei.
S.ELENA
Postat: Tuesday, July 10, 2007 9:59 PM

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7308
Locatia: Printre probleme......
mariuta wrote:

Da eu am descris situatia un pic acolo si pt ca o luam pe aratura am deschis acest topic.
Nu am inteles prea bine care e problemuta lui Robert. Deci nu are leg. Cu Denis? Si Andrei a primit-o f. bine pe Leea dar ulterior si-a schimbat comportamentul.
Dezinteresul e o problema a intregii generatii. In ce fel se manifesta? Nu te supara ca sunt insistenta dar imi va fi mai usor sa iti dau un sfat. Andrei are si el perioadele de rebeliune, dar daca ma vede furioasa, schimba registru, stie ca nu-i tine. L-am pocnit de cateva ori si mi-a parut rau (chiar daca a mers pe moment), dar daca ii vedeai privirea in acel moment te umfla plansul.plans banghead
Cu taica-su chiar ca merge pe sfoara. A cam coborat militaria jos din pod (defect profesional)ras ca altfel baiatul lui tata si mai ales a lui mama ni se urca in cap. E suficient numai sa-l priveasca insistent ca imediat trece pe "cararea batuta". Pedeapsa lui tata e cea mai crunta (cu cine se mai joaca, cu cine mai merge la pescuit, cu cine mai sta de vorba despre toate cele - uita asa am descoperit ca e Don Juan de micchitara ). Trebuie si implicat tatal, baietii au model tatal, chiar daca stau agatati de fusta mamei.

Tatal se implica bachiar ritualul de seara( baia, mancatul de seara, imbracatul in pijama...)ii apartin tatalui:mai intru si eu cateodata, cand am timp!!! Si la noi tatal are mai multa trecere in fata lui, la fel mai mult cu privirea si cu tonul un pic mai raspicat( tot defect profesionalras chiar daca la mine fiind aceeasi profesie nu tine figura!!!sic ).
Hmmm! Cum se manifesta?!?!? Pai nu accepta sa i se spuna ce sa faca si cand, tot timpul este in contradictie cu mine(eu zic alb, el negru si i se citeste pe figura cat e de fericit ca-mi opune rezistenta, imi intoarce vorba, ingana, se stramba cand ii spun cate ceva.....si crede-ma nu e vb de rasfat prea mare sau de proasta crestere!!!!

Schimbarile au inceput sa intervina cand l-am dat la gradi(el a mers doar grupa pregatitoare) si s-au accentuat cand a mers la scoala.

Referitor la ce spunea MNiko cu filmuletele din perioada de bb ale lui Robert, le-am urmarit pe toate si a fost f. incantat de ele si de ce se intampla atunci in jurul lui. Chiar se bucura cand vedea ca si el a avut jucarii faine(pe care Denis nu le are), se bucura ca si el a avut balansoar(pe care acum il folosim la cel mic)etc.....A vazut cum ne jucam cu el si noi, si bunicii si sora mea pe care el o iubeste mult.....
Nu stiu serios ce sa mai fac...Nici consilierea nu merge asa cum am sperat!!!!!banghead banghead plans

Va pup si va multumesc ca sunteti alaturi de noi!!!!pupici pupici pupici
mihaela75
Postat: Tuesday, July 10, 2007 10:18 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
mai fetelor, Mniko are dreptate, eu vad cand vorbesc cu Diana si-i povestesc despre epoca ei bebeloasa ce chiuie si rade si-i place la nebunie.Eu evit intentionat sa vorbesc prea mult de Daria pt ca la noi e si asa situatie cu problema .Daca vine vorba de ea pac aduc si doua vorbe de Diana -bebe.Inca nu sunt in situatia voastra dar voi fi cat de curand asa ca orice sfat, parere e binevenita alcool alcool
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed