Se imbraca singuri?

Options Se imbraca singuri?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
sousourel
Postat: Saturday, May 16, 2009 6:19 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
La aproape 4 ani, cum procedam? La cerem insistent sa se imbrace singuri, ii ajutam sau o facem tot noi in locul lor?

Eu insist mereu sa se imbrace in cea mai mare parte singur, dar dimineata, inainte de gradi, e lucrul care consuma cel mai mult timp si induce tensiune. E prea devreme?
ingerash
Postat: Saturday, May 16, 2009 7:00 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Madalina se imbraca singura,incheie si descheie nasturii,eu doar o incalt si inchei gecuta,si pantaloni,ma dispera ca vrea sa se schimbe de 2-3 pe zi de haine si rascoleste,face paradasic Ionut se mai alinta vrea ca sa-l ajut,e si putin stangaciras suceste tricoul de 3 ori in jurul gatului pana baga manahohot
Si ca sa fiu la subiect,copii trebuie invatati sa se imbrace de mici si acest lucru trebuie sa fie ca o joaca ,cu calm.
Mela
Postat: Saturday, May 16, 2009 7:04 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
la capitolul haine e greu sa ma impun in fata Larisei:le alege singura,le potriveste cum vrea,se imbraca singura,se incalta singura si asta ii ia doar 10 minute in fiecare dimineata.eu transpir pe urma sic cineva trebuie sa le si aranjeze,sa arate bine hainutele pe fetita :018:

ce ma deranjeaza pe mine:cat de frig ar fi afara ea numai fuste si rochii viseaza,in plus face combintii ciudate,cum ar fi stofa cu adidasi ras sic

sousourel
Postat: Saturday, May 16, 2009 7:36 PM

Am priceput: fetele se imbraca singure, ba chiar mai mult, doresc si aleg anumite obiecte de imbracaminte. Cum e la capitolul: baieti?ras (Ionutz e deja marisor, sunt convinsa ca se descurca singurel)
Mela
Postat: Saturday, May 16, 2009 7:42 PM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Mihaita ar vrea sa se imbrace "singul" ras dar dupa ce incearca 5 minute sa isi puna o soseta se plictiseste si isi cauta altceva de facut sic important e ca incearca thumright
ingerash
Postat: Saturday, May 16, 2009 7:48 PM

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
sami wrote:
Mihaita ar vrea sa se imbrace "singul" ras dar dupa ce incearca 5 minute sa isi puna o soseta se plictiseste si isi cauta altceva de facut sic important e ca incearca thumright

Asa se plictiseste Ionuthohot hohot hohot hohot ori zice :nuuuupppppoooottt!si se lungeste pe patsic hohot hohot hohot

sousourel,Ionut este marisor si alintat,trebuie sa-i pun tot timpul la indemana uniforma si hainele,el nu cauta,daca nu gaseste bluza,sta farauff rambo

Lilly of the valley
Postat: Saturday, May 16, 2009 8:58 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
sousourel wrote:
La aproape 4 ani, cum procedam? La cerem insistent sa se imbrace singuri, ii ajutam sau o facem tot noi in locul lor?

Eu insist mereu sa se imbrace in cea mai mare parte singur, dar dimineata, inainte de gradi, e lucrul care consuma cel mai mult timp si induce tensiune. E prea devreme?

Depinde de "toanele" fiecareia. chitara Adica ale mele si ale Leei. Dimineata la prima ora, cand suntem contra timp, daca-mi cere o ajut, daca nu-nu! (desi prefer sa o imbrac eu mai repede, pierdem destul timp la alesul hainelor) Se imbraca singura, isi intoarce hainutele de pe fata pe dos, mai greu cu ciorapeii (dres/hamleti-depinde de regiunesic ). E drept ca si la gradinita sunt incurajati sa se imbrace singuri. Cand o frecventa pe cea de stat era aproape imposibil ca o ingrijitoare si o educatoare sa imbrace aproape 30 de copii in timp record.
Acum o mai indrum mai mult la incaltat, se incalta mai tot timpul invers cand are papucei cu siret, la cei cu scai stie ca incheietoarea e in exteriorul piciorusului.

Mai simplu: ii mai ajutam, ii mai indrumam, dar in niciun caz totul in locul lor.nu
Andrei abia spre sfarsitul clase I a invatat sa-si incheie bine sireturile, tocmai pt. ca mai mereu il incheia cineva, la gradi ... fetele ras
sousourel
Postat: Sunday, May 17, 2009 7:33 PM

Mariutathumright ... am prins ideea...sa ne gasim o prietenahohot hohot hohot
delfinasa
Postat: Tuesday, May 19, 2009 2:05 AM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Alte fetite or fi harnicute, dar K e tare puturoasa la capitolul asta...se chinuie sa se imbrace 1/2h, se razgandeste, se dezbraca, isi ia alti chiloti, alta bluza, o ia cu spatele in fata sau pe dos, vrea un ciorap de-un fel, altul diferit, nu-i mai place fusta si cauta pantaloni, asa ca iau hamul in maini si o imbrac/termin de imbracat repede, altfel stam la discutii pana seara alcool.
mommy
Postat: Tuesday, May 19, 2009 7:27 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Mihaita se imbraca singur numai cand vrea si cu ce vrea, dar destul de rar si nu e prea indemanatic.
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, May 19, 2009 7:32 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Tudor a deprins imbracataul singur la gradinita! II aleg eu hainele, i le asez pe pat si el se imbraca. Mai are toane cand imi spune ca nu poate, ca e mic, dar atunci ii spun si eu ca il inteleg, dar daca tot e mic, nu mai are voie la calculator, de exemplu, ca e pentru baieti mari! In 3 minute e gata!
raly
Postat: Tuesday, May 19, 2009 8:17 AM

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Noi nu ne imbracam singuri,nu ca nu am stii,dar suntem prea comozi!Si noi ne plictisim dupa un ciorapel,ce sa facem daca e asa de greu!ras
Ana
Postat: Tuesday, May 19, 2009 8:35 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
O sa il vad eu pe Rik...sper sa nu fie greu...o sa trecem sa va povestim deocamdata mamii face tot!!!coeur
petro
Postat: Tuesday, May 19, 2009 9:04 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
Pe Darius il mai ia valul cateodata si vrea sa-si ia singur ciorapeii in picioare. Dupa ce incearca vreo jumatate de ora, timp in care eu ma bucur de libertatesic tipa cat il tin puterile, chiar daca sunt langa el,:"Mamiiiiiii! Ii!" hohot Daca seamana cu taica-su n-o sa se imbrace singur nici cand e insurat, tot o sa-si mai ia un tricou cu spatele in fata sau pe dos. hohot
Maria & Mario
Postat: Tuesday, May 19, 2009 1:44 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
sami wrote:
la capitolul haine e greu sa ma impun in fata Larisei:le alege singura,le potriveste cum vrea,se imbraca singura,se incalta singura si asta ii ia doar 10 minute in fiecare dimineata.eu transpir pe urma sic cineva trebuie sa le si aranjeze,sa arate bine hainutele pe fetita :018:

ce ma deranjeaza pe mine:cat de frig ar fi afara ea numai fuste si rochii viseaza,in plus face combintii ciudate,cum ar fi stofa cu adidasi ras sic

Sigur nu vorbesti de Maria mea ? hohot
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed