Scorul Apgar - evaluarea starii de sanatate a nou-nascutului

Options Scorul Apgar - evaluarea starii de sanatate a nou-nascutului
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Anaida
Postat: Saturday, June 24, 2006 11:47 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
Rody wrote:

Da eu suntras Cum ai ghicitoare

Elodie e un nume destul de aparte!
sousourel
Postat: Sunday, June 25, 2006 12:08 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Kiki wrote:

Multumim!pupici Nu mai stau sa ma gandesc ca a luat 6...cand il vad cum e acum, nota asta nu ma mai intereseaza. nu

Cred si eu!sic
emanuelaan
Postat: Sunday, July 23, 2006 10:10 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/28/2006
Postari: 493
Locatia: iasi
Prima evaluare medicala a nou-nascutului are loc la 60 de secunde dupa expulzie, chiar in sala de nastere, si apreciaza urmatorii parametri: respiratie spontana, frecventa cardiaca, culoarea tegumentelor, excitabilitatea reflexa si tonusul muscular. In functie de manifestarile clinice pe care le prezinta, nou-nascutul primeste o nota (scor).
Scorul Apgar a fost propus de catre Virgina Apgar in anul 1953, ca o modalitate de evaluare masurabila, cantitativa, a starii nou-nascutului la nastere si, de atunci, este folosit in toate salile de nastere din lume fiind usor cuantificat.

Cu exceptia excitabilitatii reflexe care tebuie provocata pentru a fi pusa in evidenta (aspirarea cailor respiratorii constituie un prilej bun), celelalte semne se pot evidentia la examenul clinic.

Prima intrebare la care se raspunde este aceea daca nou-nascutul respira normal. Urmatoarea este aceea daca ritmul cardiac depaseste 100 batai/minut. Si se face si evaluarea tegumentelor.

Scorul Apgar va fi apreciat la 5-10-15 minute dupa nastere, daca devine necesar (pana depaseste nota 6).

In functie de valoarea scorului Apgar, nou-nascutii pot fi impartiti in 4 grupe:

Scorul Apgar 8-10 - respira normal, singur, are ritm cardiac mai mare de 100/min., si tegumentele capata curand culoarea roz generalizata. Se aspira secretiile orofaringiene, se usuca cu scutece curate si se imbraca. In aceasta situatie se gasesc 90% dintre nou-nascutii la nastere.

Scorul Apgar 5-7 - copilul are o apnee primara (oprirea respiratiei), nu respira initial spontan iar respiratia se reia doar dupa manevrele tactile (frictiuni usoare intre regiunea dintre omoplati). Ritmul cardiac este mai mare de 100 batai pe minut, dar culoarea tegumentelor ramane cianotica. Se poate asocia administrarea de oxigen pe masca (concentratie 100%, 5ml/min.).

Scorul Apgar 3-4 - copilul nu respira spontan, in ciuda stimularii tactile, iar ritmul cardiac este mai mic de 100/min.

Scorul Apgar 0-2 - nou-nascutul care nu respira, nu are batai cardiace audibile, este hipoton (cu tonus muscular scazut), cianotic si nu reactioneaza reflex la dezobstructia cailor aeriene si primeste o nota minima pentru scorul Apgar. Peste 50% dintre prematurii cu varsta gestationala de 25-26 saptamani au scorul Apgar 0-3, fara sa aiba acidoza severa, si raspund foarte bine la resuscitare. Prelungirea unui scor Apgar cu valoare scazuta la 5-10-15 minute dupa nastere, se coreleaza cu un viitor neurologic sumbru.

Scorul Apgar care este calculat imediat dupa nastere nu este cel mai important, cel care are relevanta cea mai mare este scorul care se masoara la maximum 20 de minute dupa nastere.

Neonatologul este cel care calculeaza scorul Apgar si care trebuie sa fie prezent la nastrea unui copil. In cazul in care medicul neonatolog nu este in sala de nastere, scorul Apgar poate fi calculat copilului dumneavoastra si de catre medicul ginecolog
Ema
Postat: Tuesday, November 7, 2006 5:17 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Indice Apgar la amindoi baietii mei, 10, nastere naturala, la termen in ambele cazuri.
Edoardo 3,320 kg , Stefano 3.610 kg

si tot de nota 10 sint si acum flowers thumleft pupici
Miri
Postat: Tuesday, November 7, 2006 5:20 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Ema wrote:

si tot de nota 10 sint si acum flowers thumleft pupici

Pe mine m-ai convins de asta!Sa fii mereu mindra de ei,Ema!thumleft
Ema
Postat: Tuesday, November 7, 2006 5:40 PM

Multumesc Miripupici pupici flowers
Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, November 7, 2006 8:06 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
Andrei s-a nascut prin cezariana la 39 de saptamani fix si a primit Apgar 9... de ce? habar nu am! nu s-a sinchisit nimeni sa imi explice iar eu am fost luata de val si nu am mai intrebat! un lucru foarte curios: si eu stiam ca la cezariana nu se ia Apgar 10 insa am vazut in salon la bebelusi si am auzit si la alte mamici cu cezariana de Apgar 10... curios... oare ce-o mai fi si asta?
monachris05
Postat: Thursday, November 9, 2006 2:55 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 9/28/2006
Postari: 581
Mmm...se pare ca pana acum, Christian are nota cea mai mica.!!cry
A a vut asa: 1 min - 5, 5 min - 8.
A a vut probleme in momentul nasterii din cauza ca a avut cordonul ombilical in jurul gatului de 2 or, chiar daca l-au taiat imediat, Christian al meu nu a tipat si nici nu a respirat cand s-a nacut, a trebuit sa il puna la aparat! Acum.....face numai prostioare, e bine sanatos si voinicel...nici nu ma mai gandesc la notele de la nastere!
Sa ne traiasca copiii!
spezam
Postat: Wednesday, November 22, 2006 12:56 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 11/21/2006
Postari: 243
Locatia: Bucuresti
Alexuta a avut nota 10! Am nascut-o f repede, ea a plans imediat si era roz si curatica si frumoasa! Ma asteptam sa fie murdara, plina de sange, asa cum vazusem prin filme, dar era curatica, curatica!!!!!!!
MNiko
Postat: Wednesday, November 22, 2006 9:41 PM

Se pare ca noi suntem repetentele aici. Desi a fost cezariana, am avut nota 3 la 1 minut si 5 la cinci minuta. Nuami de sperieturi am avut parte in spital pana am plecat acasa. si de atunci tinete de controale lunare. la cate 4 medici de specialitati diferite.Slava domnului ca nu a avut niciodata nimic. Doar, cand avea o luna, la primul control mi-a spus o tampita ( scuzati-ma dar nu-i pot zice altfel) de doctorita ca fetita mea o s aparalizeze si a inceput sa ne indoape cu medicamente. Noroc cu medicul cu care am nascut ca ne-a zis pe sleu sa mergem la altcineva si bine am facut ca am chimbat doctorul.
Si pt toatate astea la 6 luni jumatate s-a ridicat singura in picioare, la 9 luni a facut primii pasi singura, iar acum alerga de nu te poti tine dupa ea. S-a dovedit extrem de precoce si nu numai la mers. Multumesc lui Dumnezeu ca o avem si ca e sanatoasa.
Miri
Postat: Wednesday, November 22, 2006 9:45 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Sa ne traiasca micile minuni si sa fie sanatoase, pentru ca sunt convinsa ca toti sunt de nota zece!flowers
danab
Postat: Wednesday, November 22, 2006 10:10 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Miruna s-a nascut prin cezariana fix la 39 saptamani, 3600g, 52 cm si SA 9. De ce, nu stiu, ca i-am auzit gurita imediat si a fost vivace. scratch Au ei alte criterii, cred.
MNiko
Postat: Wednesday, November 22, 2006 10:12 PM

danab wrote:
Miruna s-a nascut prin cezariana fix la 39 saptamani, 3600g, 52 cm si SA 9. De ce, nu stiu, ca i-am auzit gurita imediat si a fost vivace. scratch Au ei alte criterii, cred.

La cezariana nota maxima e 9.
Laura&Alfonso
Postat: Wednesday, November 22, 2006 10:27 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/4/2006
Postari: 1856
Locatia: Spania
Andismom wrote:
Andrei s-a nascut prin cezariana la 39 de saptamani fix si a primit Apgar 9... de ce? habar nu am! nu s-a sinchisit nimeni sa imi explice iar eu am fost luata de val si nu am mai intrebat! un lucru foarte curios: si eu stiam ca la cezariana nu se ia Apgar 10 insa am vazut in salon la bebelusi si am auzit si la alte mamici cu cezariana de Apgar 10... curios... oare ce-o mai fi si asta?

de obicei la cezariana la nastere scor max 9 iar la 5 min poate avea 10..asa am primit noipupici
raly
Postat: Monday, March 17, 2008 2:04 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Raul a avut 7 la nastere si 8 dupa 5 min.La Cosmin nu mai stiu!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed