Scolioza

Options Scolioza
Subiectul anterior · Subiectul urmator
vaduva_carmen2003
Postat: Thursday, April 9, 2009 6:25 PM

Nivel: Membru

Intrat: 1/28/2009
Postari: 55
Locatia: Bucuresti
Scolioza este deformarea coloanei in forma de "S" cauzele din care apare aceasta malformatie sunt cauzate de statul necorespunzator la televizor sau la calculator,cresterea brusca in inaltime,lipsa calciului din organism si cel mai frecvent sunt cauzele in care apare la scolari din cauza ghozdanului tinut pe un singur umar.Cum se trateaza acesta malformatie corect.In primul rand mers de urgenta la medic .Acesta va trebui sa va trimaita sa faceti o radiografie.Aici se constata in ce grad este malformatia si ce remedii se va recomanda.O corectare a coloanei facuta corect este urmatoarea : se face un mulaj de ghips care trebuie purtat atat ccat considera medicu,urmatorul pas este un corset pentru indrepatre coloanei combinat cu exercitii de Kinetoterapie si se mai recomada si inot in combinatie exercitiile.Din pacate la mine nu sa facut prima etapa adica nu am purtat acel mulaj de ghips ,restul le-am facut si le fac in continoare.Mulajul se face atunci cand malformatia este mai mare de 80 de grade,atentie multi doctori nu vi-l recomanda va recomanda doar corsetul.IN mod normal se face si acel mulaj pe care il purtati ca pe un corset pentru corectarea eficienta a coloanei vertebrale.Acest lucru lam aflat acum 2 ani eu am aceasta malformatie de la varsta de 13 ani acum am 23 de ani.Atentie mare.Aceste sfaturi vi le dau cu mult drag
Miri
Postat: Saturday, April 11, 2009 7:03 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Multumim de informatii!pupici
vaduva_carmen2003
Postat: Saturday, April 11, 2009 8:20 PM

Nivel: Membru

Intrat: 1/28/2009
Postari: 55
Locatia: Bucuresti
Nu aveti pentru ce nu vreau sa mai treca si alt cineva prin ce trec eu.Deci atentie mare la pitici si la felul in care isi tin gheozdanelele de scoala si de gradi.Pupici dulci computerlove computerlove computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed