Schimbare loc de munca in timpul graviditatii

Options Schimbare loc de munca in timpul graviditatii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ralukapostol
Postat: Tuesday, October 20, 2009 12:29 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Buna,

Am o problema, pot sa-mi schimb locul de munca daca am aflat ca sunt insarcinata?La actualul loc de munca salariul de pe cartea de munca este mai mic decat de primesc eu in realitate.

Merci mult!
Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, October 20, 2009 1:02 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
normal ca poti sa ti-l schimbi! nu vad de ce nu! singurul impediment ar fi sa nu ai nici o zi macar de intrerupere pe carnetul de munca intre locul de la care vrei sa pleci si cel la care vrei sa mergi. o eventuala intrerupere ti-ar putea afecta stagiul de cotizare care se ia in calcul pentru stabilirea indemnizatiei de crestere a copilului.
Iuli
Postat: Tuesday, October 20, 2009 2:01 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/14/2009
Postari: 820
Locatia: Hunedoara
Eu sunt curioasa cine angajeaja femei gravide stiind ca peste cateva luni vor ramane in concediu de maternitate!? Poate doar in necunostinta de cauza.

Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, October 20, 2009 6:30 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
Iuli wrote:
Eu sunt curioasa cine angajeaja femei gravide stiind ca peste cateva luni vor ramane in concediu de maternitate!? Poate doar in necunostinta de cauza.

conform legii, ca angajator, nu ai dreptul sa ceri test de sarcina la angajare! daca sarcina nu este vizibila, poti sa o "incaltzi" cum se zice. daca sarcina este vizibila si angajezi o gravida, jos palaria!

poate ca in cazul de fata este vorba de firma unui cunoscut care stie situatia si o accepta.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed