Scarlatina

Options Scarlatina
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Alina
Postat: Sunday, July 16, 2006 3:49 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Scarlatina

Scarlatina este una dintre bolile contagioase ale copilariei, mai putin frecventa, chiar daca este cauzata de o bacterie foarte raspandita, streptococul, care este, de asemenea, responsabil de anghina.
Scarlatina se aseamana cu anghina, dar durerile de gat sunt insotite de o eruptie cutanata care dau copilului o culoare stacojie.

Contaminarea (molipsirea)

Perioada de incubatie dureaza de la 1 la 5 zile, apoi apar simptomele. In timpul celor 3 zile, copilul are dureri de gat, amigdalele lui sunt umflate, are febra, vomita si resimte, uneori, dureri abdominale. Dupa perioada de incubatie, apar puncte mici in regiunea inghinala, la subsori, pe pliurile coatelor, care se intind, apoi, pe tot corpul. Eruptia provoaca mancarimi, dar are o particularitate, si anume, nu apare in regiunea gurii, care ramane palida de jur imprejur. Limba este, uneori, rosie si acoperita de o secretie alba. Eruptia dispare in 5 zile, dar pielea continua sa se cojeasca timp de 2 saptamani.

Simptome:

- dureri de gat
- inflamarea amigdalelor
- febra care poate atinge 40 de grade Celsius
- stari de voma
- dureri abdominale
- eruptie de mici puncte la nivelul regiunii inghinale, al subsorilor si pe pliurile coatelor. Eruptia se intinde, apoi, pe tot corpul cu exceptia regiunii din jurul gurii.
- limba alba cu pete rosii ca cireasa.
Consultati un medic imediat, daca credeti ca micutul dumneavoastra are scarlatina. Medicul ii va prescrie antibiotice sau sulfamide pentru a evita complicatiile. Va va informa despre complicatiile care pot aparea ca urmare a infectiei cu un streptococ, pentru a le putea recunoaste simptomele si a consulta medicul imediat, in caz de nevoie.

Ingrijiri (medicale):

Examinati gatul copilului dvs. pentru a vedea daca amigdalele sunt rosii si umflate.
Priviti-i limba pentru a vedea daca este alba, cu pete rosu aprins.
Luati-i temperatura. Daca are febra, puneti-l in pat si treceti-i un burete cu apa calduta pe corp.
Dati-i sa bea multe lichide reci si dati-i Aspirina pentru copii sau Paracetamol sirop pentru a-i usura durerile de gat.

Alte sfaturi:

Nu este neaparata nevoie sa tineti copilul in pat. Asigurati-i, totusi, caldura si o atmosfera calma, linistita.
Tineti-l departe de altii (izolati-l).
Scarlatina este adesea benigna si copilul dumneavoastra ar trebui sa poata sa se intoarca la scoala la 7 zile dupa aparitia primelor simptome. In caz contrar, revedeti medicul, ar putea aparea o febra reumatismala.
Dati-i sa bea mult copilului dumneavoastra daca ii lipseste pofta de mancare sau daca are dificultati la inghitire.
Transformati-i hrana in pireu lichid pentru a putea inghiti mai usor.

Complicatii:

Scarlatina nu este grava, dar daca copilul este hipersensibil la bacterie, infectia poate provoca complicatii cardiace, o inflamare a rinichilor (nefrita) sau a articulatiilor si a inimii (reumatism articular).

AdrianaC
Postat: Tuesday, January 2, 2007 9:27 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Scarlatina este o boala contagioasa. Eruptia se produce la 1-2 zile dupa ce copilul a contactat-o. Apare intai pe gat, partile laterale ale toracelui sau pe spate, de la distanta pare un rosu uniform. De aproape se observa ca e formata din puncte mici rosii, aspre la pipait. Eruptia se extinde apoi pete tot, cu exceptia zonei din regiunea gurii care ramane palida.

Faringele este foarte rosu, si ulterior si limba se va inrosi.

Daca observati vreunul din simptomele de mai sus contactati medicul.

taki wrote:
Complicatiile in urma scarlatinei apar rar in ziua de astazi datorita tratamentului cu penicilina, la care streptococul hemolitic este foarte sensibil. Dintre acestea de mentionat sint afectiunile renale (vezi Nefrita) si cele articulare. De-a lungul bolii urina trebuie examinata in mod repetat.

Scarlatina este contagioasa pentru 15 zile de la primele semne de boala daca se aplica la timp tratamentul cu penicilina (daca nu, ramine contagioasa pina la vindecare completa) si copilul poate reveni la scoala/gradinita numai dupa acest termen si cu avizul medicului.
marivic
Postat: Tuesday, December 10, 2013 12:44 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Eu cred ca fac scarlatina.....ma mananca fata,parca sunt si pete rosii pe obraji....simt ca-mi flacare corpul si ma mananca pielea....M-a apucat deja panica......Maine dimineata la prima ora ma duc la dr...pale
mi-au aparut doua puncte ca niste cosuri pe obrajiunul la subrat....dar nu stiu daca este.....la Bogdan cand a avut-pe la 5 ani,...nu era asa....nu suporta lumina,...avea pete rosii la incheieturi....OHHHH,...DOAMNE......sper sa nu fie asta....
kali
Postat: Tuesday, December 10, 2013 8:01 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
marivic wrote:
....nu suporta lumina,...avea pete rosii la incheieturi....

Deci... nu pare sa fie scarlatina in cazul tau. Sanatate!
shirel
Postat: Tuesday, December 10, 2013 8:29 AM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
marivic wrote:
Eu cred ca fac scarlatina.....ma mananca fata,parca sunt si pete rosii pe obraji....simt ca-mi flacare corpul si ma mananca pielea....M-a apucat deja panica......Maine dimineata la prima ora ma duc la dr...pale
mi-au aparut doua puncte ca niste cosuri pe obrajiunul la subrat....dar nu stiu daca este.....la Bogdan cand a avut-pe la 5 ani,...nu era asa....nu suporta lumina,...avea pete rosii la incheieturi....OHHHH,...DOAMNE......sper sa nu fie asta....

Mai degraba cred ca este o intoxicatie sau o alergie la ceva .Sanatate Marivic!
alexandrabogdan
Postat: Tuesday, December 10, 2013 9:00 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
panica scarlatina ne-a cuprins si pe noi ... este un caz in gradinita si ieri toata lumea fugea sa-si ia copii acasa.la copilul respectiv , care are clasa vis-a-vis de a noastra, a fost chemata salvarea de catre cei de la gradinita ...ca mai apoi cand aparea doamna mamica sa zica "pai stiti eu mai am unul ca scarlatina acasa" banghead celor din clasa copilului li s-a luat exudat ieri, in grupa noastra se ia azi. astia micii in grupa in care e si Sara cica ar fi fost cei mai expusi. eu nu am mai dus-o la gradi, azi am mers la laborator de am facut exudat .....dar vineri avem serbare Bye2 prima serbare. ce sa fac? sa o duc la serbare? groaza e cu atat mai mare cu cat spitalul de pediatrie sectia infectioase , la Arad, e ...horror putin spus.
marivic
Postat: Tuesday, December 10, 2013 2:49 PM

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Asa am avut si noi un caz in gradinita,la grupa de vis-a-vis de mine....Am fost la dr...... azis ca am facut o alergie de la ceva.....Ieri mi-am dat pe piele cu o crema ,dar cu care m-am mai dat si alte dati....Bioderma se numeste crema.....si este pt pielea mea tare uscata.....sa fie de la ea...cum imi dau seama....nu am mancat nimic,....nu am baut cola,pepsi.....Nu-mi dau seama ce sa fie....?!de la ce sa fie......
Dr mi-a dat sa iau Claritine,1 pe zi timp de 5 zile.....uff
aurishta
Postat: Tuesday, December 10, 2013 5:55 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
alexandrabogdan wrote:
panica scarlatina ne-a cuprins si pe noi ... este un caz in gradinita si ieri toata lumea fugea sa-si ia copii acasa.la copilul respectiv , care are clasa vis-a-vis de a noastra, a fost chemata salvarea de catre cei de la gradinita ...ca mai apoi cand aparea doamna mamica sa zica "pai stiti eu mai am unul ca scarlatina acasa" banghead celor din clasa copilului li s-a luat exudat ieri, in grupa noastra se ia azi. astia micii in grupa in care e si Sara cica ar fi fost cei mai expusi. eu nu am mai dus-o la gradi, azi am mers la laborator de am facut exudat .....dar vineri avem serbare Bye2 prima serbare. ce sa fac? sa o duc la serbare? groaza e cu atat mai mare cu cat spitalul de pediatrie sectia infectioase , la Arad, e ...horror putin spus.
Scarlatina nu este foarte contagioasa....nu mai mult decat o viroza oarecare.
shirel
Postat: Wednesday, December 11, 2013 10:27 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
marivic wrote:
Asa am avut si noi un caz in gradinita,la grupa de vis-a-vis de mine....Am fost la dr...... azis ca am facut o alergie de la ceva.....Ieri mi-am dat pe piele cu o crema ,dar cu care m-am mai dat si alte dati....Bioderma se numeste crema.....si este pt pielea mea tare uscata.....sa fie de la ea...cum imi dau seama....nu am mancat nimic,....nu am baut cola,pepsi.....Nu-mi dau seama ce sa fie....?!de la ce sa fie......
Dr mi-a dat sa iau Claritine,1 pe zi timp de 5 zile.....uff

Poti sa fii alergica si la vremea de afara de ce iti spun asta fiindca Oshry al meu sufera de asa ceva "aici se cheama astma pielii si dupa cum ai descris ca ai patit tu este c-am la fel si la tine mai ales daca ai pielea sensibila si uscata.Incearca mai mereu sa te dai cu o crema de corp grasa ,daca as stii ca nu faci alergie si la ulei de masline ti-as zice sa te ungi cu creme care au la baza uleiul de masline.Sanatate multa,iubita!
bulibuli
Postat: Sunday, February 23, 2014 11:12 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Multumim lui Dumnezeu, noi tocmai am scapat cu piciul de scarlatina si de antibiotic pe vena alcool Nu zic hop pana nu-i vad exsudatul, ASLO si sumarul de urina, dar bine ca nu mai are eruptie, febra, nu mai tuseste.. e bine. Si bine ca nu mai avem de facut injectii ca tare l-am mai chinuit.....

Am auzit ca e epidemie de scarlatina in gradinitele din Iasi...
TatyKS
Postat: Monday, February 24, 2014 9:03 AM

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Santatate piticului Cheek Kiss ! Cum s-a manifestat la el ? Care au fost simptomele?
bereea
Postat: Monday, February 24, 2014 9:08 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22721
Sanatate puiului!Cheek Kiss
kali
Postat: Monday, February 24, 2014 9:59 AM

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Vai, bine ca ati scapat! Sanatate!
bulibuli
Postat: Tuesday, February 25, 2014 10:25 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Multumesc, fetelor! Acum e f bine piciu, muta mobila prin casa..

TatyKS wrote:
Cum s-a manifestat la el ? Care au fost simptomele?

A inceput cu o tuse rara, apoi febra si multe secretii in gat, varsaturi, apoi eruptie pe tot corpul rosie, marunta, uniforma, aspra la atingere, limba rosie zmeurie, obrajorii rosii.. ca la carte.
TatyKS
Postat: Wednesday, February 26, 2014 8:09 AM

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Ne bucuram ca e bine frumosuuhearts pupici pupici

Mersi de info Buli Cheek Kiss .
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed