Sangerare in saptamana a 5a de sarcina

Options Sangerare in saptamana a 5a de sarcina
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MariaBbbe
Postat: Sunday, April 15, 2018 5:04 PM

Nivel: Membru

Intrat: 4/15/2018
Postari: 6
Locatia: Bucuresti
campfire Buna fetelor ! M-am inscris pe acest forum in speranta ca voi gasii cateva mamici care (din pacate) au trecut la inceputul sarcinii prin sangerari.
Ultimul C.M a fost in Martie (3-7) , asteptand la fel de *nerabdatoare* urmatorul C.M, spre surprinderea mea, acesta nu mai sosea ??.
Aveam sanii umflati si ffff durerosi+ sensibili de aproape 2 saptamani, asa ca am decis sa fac un test chiar in noaptea de Inviere, dupa cele 3 minute critice de asteptare acesta a iesit POZITIV !! I-am multumit Domnului ca imi face si mie si iubitului meu un asemenea cadou chiar in saptamana mare ??. Tot in acea seara am avut si -sangerarea de implantare-
Joi, 12.04, m-am trezit iar cu cateva pete maronii pe hartie si am zis ca trebuie sa ajung la Spital neaparat.
La spital, in sfarsit, mi-a confirmat Dl. Doctor ca sunt in saptamana 5 si cateva zile, in urma unei ecografii, mi-a prescris in continuare sa iau Arefam Progesteron in fiecare zi cate o pastiluta. Bucurie mare !!
VINERI 13.04. Dimineata toate bune, spre seara *ora 18:00* m-am ridicat din pat si am simtit o scurgere , m-am gandit ca este tot scurgerea alba/galbena pe care o aveam de obicei insa NU ! ! Era sange in toata splendoarea, fara cheaguri, inchis la culoare.
In 10 minute am ajuns la Camera de Garda, am fost consultata intravaginal , ecografie intravaginala, au sesizat Doamnele Doctor ca intradevar sangerez putin. (La ele chiar sangeram putin, probabil sangele meu s-a speriat si a preferat sa se consume acasa).
-Bebe era la locul lui, ba chiar incepea sa se vada embrionul !!!!???? -
Mi-au prescris 2 pastilute de Arefam intravaginal dimineata si seara + 3 pastilute de NoSpa .
Ok. In acea seara am pus o capsula , a doua zi dimineata iar sange mult . Am pus caspula de dimineata, pe la pranz era scurgerea maronie spre galben spre transparent. Seara inainte de culcare , inainte sa pun capsula, iar sange mult .
Azi dimineata, ora 4:00 , ma trezesc ca se simtea ca s-a facut plinul de sange si ar trebuii sa il golesc, acelasi sange ca si pana acum. Iar capsula de dimineata pusa, acum sunt la etapa de scurgere maronie galbena transparenta.
Deeeci... cineva ? ?????????
ras
oanatm
Postat: Sunday, April 15, 2018 5:34 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/8/2017
Postari: 554
Locatia: TM
Buna, eu nu te ajuta caci nu am avut sângerari, dar î?i sugerez sa intri pe grupul gravidutelor ca acolo vei primi raspuns.
MariaBbbe
Postat: Sunday, April 15, 2018 7:17 PM

Nivel: Membru

Intrat: 4/15/2018
Postari: 6
Locatia: Bucuresti
Hmm, ce este mai exact acel club si unde il gasesc ?ras
oanatm
Postat: Sunday, April 15, 2018 7:37 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/8/2017
Postari: 554
Locatia: TM
MariaBbbe wrote:
Hmm, ce este mai exact acel club si unde il gasesc ?ras

http://forum.7p.ro/gravidutzele-noastre-dragi---43.aspx?g=posts&t=18380&p=200

Face parte din forum, e grupul unde sunt gravidutele.
fluturash26
Postat: Sunday, April 15, 2018 8:54 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 9/9/2017
Postari: 1206
Locatia: iasi
Buna, eu am trecut prin asa ceva si te sfatuiesc sa fii linistita, intr-adevar se poate intampla orice pana in 12 saptamani dar sa te rogi sa fie bine! Eu fix la fel cand am aflat ca is insarcinata au inceput si sangerarile la inceput mai incet dupa aia mai tare...am mers la medic si mi-a zis asa...acid folic de 5 mg una pe zi...si 2 de utrogestan/arefam pe zi oral nu vaginal, unul seara si unul dimineata...si am avut concediu medical timp de 2 luni pentru ca am avut placenta decolata si nu am avut voie de nimic decat sa stau la pat, fara efort fizic si fara contact sexual deloc...
Si minune ca in 3 sapt au trecut sangerarile!!! Sper sa fie bine si la tine...
kali
Postat: Monday, April 16, 2018 9:15 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14233
Ilinca003 wrote:
Veri?oara mea a sangerat pana la 7 luni,si acum are o fetita de toata frumusetea...mergi pe mana dr si ai grija de tine.
kali
Postat: Monday, April 16, 2018 9:24 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14233
MariaBbbe, te rog nu mai posta acelasi mesaj de mai multe ori. E suficient un singur topic; fetele il vor vedea si-ti vor raspunde atunci cand vor avea timp.

Ca sa raspund intrebarii tale, si eu am avut sangerari la prima sarcina, incepand cu sapt. a-5-a. In cazul meu, sangerarile au tot revenit in sapt. 12, 16, 21, etc... chiar si sub tratament, cu risc de nastere prematura incepand cu sapt. 26.
Sarcina a fost considerata cu risc; am stat mai mult in pat - deci efort fizic spre 0 -, internata si monitorizata incepand cu sapt. 26 pana la final - sapt. 36 -, insa am nascut o fetita sanatoasa, superba si minunata. Nu sunt 2 situatii la fel; e posibil ca la tine sa se opreasca si asta sa fi fost... ideea e ca trebuie sa fii constienta de risc, sa incerci sa nu te panichezi si sa stai cat mai cuminte posibil.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed