Rugaminte pentru "gradinari"

Options Rugaminte pentru "gradinari"
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Tuesday, August 25, 2009 8:05 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Se poate sa faca cineva o lista cu lunile in care se planteaza legumele / florile si ce legume / flori?
Poate ajuta pe cineva care vrea sa isi faca o gradina de flori sau de legume.
Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, August 25, 2009 8:20 AM

Nivel: Senior

Postari: 5089
buna idee!newclap newclap

pe mine m-ar interesa care sunt momentele ideale din an in care se schimba pamantul florilor din ghiveci si daca exista anumite recomandari pe care ar fi bine sa le urmam pentru aceasta operatiune? bounce
ingerash
Postat: Tuesday, August 25, 2009 9:05 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Pamantul la flori se schimba in octombrie si in martiethumright
fdianamaria
Postat: Tuesday, August 25, 2009 11:52 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
Pentru ca mi-ai atins un "punct sensibil" (gradinaritul e una din marile pasiuni ale vietii mele) am sa inep cu cateva mici reguli de plantare/transplantare (transvazare mai scrie in dictionar ceee ):
- atunci cand puneti o planta intr-un ghiveci de lut trebuie mai intai introdus in apa cateva ore (recipientul). Asta pentru ca acesta absoarbe apa pe care o punem noi la plante...La cele de plastic nu e nici o problema (doar sa nu uitati sa le faceti cateva gaurele la fund, daca nu sunt gata facute)
- aveti grija la nisipul pus pe fundul ghiveciului, care va asigura un bun drenaj si care e ideal la mai toate plantele (mai putin la palmieri carora nu le place ca apa sa stagneze langa radacini sau in tavita chiar...eu am patit-o !!)
- sa evitati sa bagati prea adanc radacinile plantei pentru ca pot aparea diverse boli
- dupa operatiunea in sine, apasati usor pamantul sa nu rupeti radacinile firave (eu dupa ce il apas usor o data, pun apa si se lasa pamantul singur si apoi completez cu altul daca e necesar)
- sa tineti cont de tipul de pamant pe care il utilizati la fiecare planta. Desigur exista pamant universal pentru plante dar de exempu, coniferele si ferigile trebuie puse intr-un pamant cu ph acid, cu total alta compozitie decat muscatele sau trandafirul japonez (celebrul hibiscus, de fapt). Sau yuca si violetele de Parma adora pamantul afanat, cu mult muschi si turba in el.
- cand doar mutati plantele, sa tineti cont ca vasul sa fie cu 4-6 cm mai mare in diametru. Transmutarea se face mai des la plantele tinere si mult mai rar la cele batrane. Am observat la trandafirul japonez de pilda ca daca se doreste sa aiba muuuuulte flori, e ideal sa nu-l mutati cativa ani, chiar daca "se chinuie" intr-un ghiveci mic.
Daca aveti ocazia si posibilitatea, primavara mutati plantele de apartament in gradina, undeva unde sa si imbunatatiti pamantul cu ingrasamant. Am in fata blocului niste muscate enorme si pline de flori pe care vecina mea le-a scos asta-primavara si dupa aceea a adus ingrasamant de la tara (gainatz, de fapt ras ) Le merge extrem de bine.
fdianamaria
Postat: Tuesday, August 25, 2009 12:00 PM

Ca sa nu fiu offtopic, am sa incerc sa va raspuns si la subiect:
Cea mai buna perioada a plantarii este primavara, cand se pot si diviza cele care se inmultesc prin acest procedeu (de exemplu violetele de parma) sau taia (se inmultesc asa multe plante ca de exemplu muscatele, telefonu, trandafirul chinezesc, diefenbachia etc)
Nu stiu si nu as putea sa fac o lista exacta cu ce plante si ce legume se pun in luna X. Eu operatiunile de plantare le fac prin aprilie-mai cand e caldut afara si deja am mutat plantele din casa pe balcon. Nu am o data exacta, dar pot sa va spun cu siguranta ca le merge bine si nu am avut probleme pana acum (decat mici accidente cu flori noi carora nu le cunosteam fitzele sic )
TeosOf
Postat: Tuesday, August 25, 2009 1:07 PM

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Sunt multe plante, flori, care trebuie plantate incepand cu octombrie pana prin decembrie. Acum 2 ani, cand aveam de gand sa ma ocup de gradinarit, am cumparat de la Carrefour si pe pungute erau toate instructiunile.

Diananewclap foarte utile informatiile.

Kiki, ce-mi place poza postata!bravo
fdianamaria
Postat: Tuesday, August 25, 2009 1:22 PM

Da, intr-adevar pentru plantele care cresc din seminte ideal este sadirea lor in octombrie sau mai, in functie de tipul lor. Pe fiecare pliculet sunt instructiuni. Eu personal cumpar seminte doar pentru plantele aromatice pe care le pun in jardiniere. In rest prefer inmultirea celor pe care le am deja sau pe care le "fur" de la vecini ori cunoscuti (se zice ca vlastarii furati fara stirea proprietarului se prind cel mai bine sic )
Flori din seminte de la pliculet nu mi-au prea iesit asa ca am renuntat. In schimb merg bine cele din bulbi. thumright
TeosOf
Postat: Tuesday, August 25, 2009 2:04 PM

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Bulbi erau la Carrefour, nu seminte. La mine s-au prins toate, pe care le-am pus, chiar si anul acesta, chiar daca le-au invadat balariile.
Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, August 25, 2009 2:18 PM

newclap Diana!

eu sunt un anti-talent la crescut flori! uff imi plac dar foarte putine mi-au rezistat in timp. cred ca nu am rabdarea si cunostintele necesare.

intrebarea mea punctuala este daca pot muta un plaman mare, inflorit, intr-un ghiveci mai mare? acum, e ok?
Alina
Postat: Tuesday, August 25, 2009 6:04 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Andismom wrote:
eu sunt un anti-talent la crescut flori! uff imi plac dar foarte putine mi-au rezistat in timp. Cred ca nu am rabdarea si cunostintele necesare.

Ne cam asemanam aici, :018:
ingerash
Postat: Tuesday, August 25, 2009 7:08 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Andismom wrote:
newclap Diana!

eu sunt un anti-talent la crescut flori! uff imi plac dar foarte putine mi-au rezistat in timp. cred ca nu am rabdarea si cunostintele necesare.

intrebarea mea punctuala este daca pot muta un plaman mare, inflorit, intr-un ghiveci mai mare? acum, e ok?

Nu,cand se trec florile si cel mai indicat in octombriehearts
Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, August 25, 2009 8:26 PM

Alina wrote:

Ne cam asemanam aici, :018:

:018: no, asta e! nu putem fi perfecte, nu? :018: nici cu modestia nu stam rau, asa-i?hohot pupici computerlove

Inger, multumesc, o sa astept in cazul asta.pupici adevarul este ca a avut o perioada anul trecut cand aproape imi ajunsese in tavan si se rupeau crengile sub flori si frunze. ii mergea extraordinar in casa si nu ii faceam nimic anume. eram si eu fericita nevoie mare ca am o floare la care ii merge bine.chitara dupa care m-am apucat sa ii tai frunzele si ceva nu a fost ok (i-am luat puii, toti s-au prins foarte frumos si sunt mari acum) ca a stagnat multe luni si unele tulpini dadeau sa se usuce. apoi iarasi, miraculos si-a revenit. acum e verde, superb, are floricele si as vrea sa ii fac o casuta mai mare. dar mai stau o luna atunci.
ghiuly
Postat: Thursday, December 23, 2010 11:06 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Nu stiu sigur daca am nimerit topicul care trebuia,insa am si eu o mare rugaminte:am primit o planta de la o cunostinta si nu stiu denumirea ei.ma poate ajuta cineva?avea doar doua frunzulite in primavara,iar acum arata cam asa: .daca este cineva in masura sa imi spuna cum se numeste as fi foarte bucuroasa.va multumesc anticipat.computerlove computerlove
cristinapatrascu66
Postat: Sunday, January 30, 2011 10:38 AM

Intrat: 12/1/2008
Postari: 3113
Locatia: Bucuresti
s-ar putea sa fie cercelus(fucsia),vezi cand va inflori
mikaela
Postat: Sunday, March 18, 2012 3:27 AM

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Fetelor, m-am apucat de gradinarit la greu, pana si compost m-am apucat sa fac alcool Am arat o bucata de gradina care a avut iarba mai rau ca-n parc...cum scot tot ierboiul ala? E taiat, am dat cu grebla, da' tot ramane...sa-l culeg asa cu mana cat pot si apoi sa-l las sa se usuce? Sau e vreo metoda mai speciala de agricultor cu experienta?? Daca mai ramane se intzeleneste iar sau se usuca??scratch
Fetele cu gradini, voi cand plantati legumele?? Bine, la noi e cald tare acum, leusteanul a iesit deja...vreau sa pun cartofi acum, oare e prea devreme?? Dati-mi asa orientativ o ordine in care plantati voi legumele...cu ce se incepe, va rog...orice, de la zarzavat pana la pepeni si mai stiu eu ce, rosii, castravati, de toate...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed