Rubeola (Pojarelul)

Options Rubeola (Pojarelul)
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Miri
Postat: Thursday, May 18, 2006 12:07 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Eruptia a trecut in trei zile,dar se mentine contagiozitatea inca 5-7 zile dupa disparitia ei,asa ca am evitat cit de mult am putut plimbarile.Iar atunci cind am iesit afara,am avut grija ca nici un alt copil sa nu se apropie de carucior si de Sara,pentru a nu le produce si altora neplaceri!sic
sousourel
Postat: Thursday, May 18, 2006 9:42 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Mami, dar cum de s-a imbolnavit Sara... cred ca te-am mai intrebat pe undeva oare , nu o mai alaptezi la san, nu mai stiu daca ii dai san sau formula.
Miri
Postat: Thursday, May 18, 2006 10:05 PM

sousourel wrote:
Mami, dar cum de s-a imbolnavit Sara... cred ca te-am mai intrebat pe undeva oare , nu o mai alaptezi la san, nu mai stiu daca ii dai san sau formula.

Sara s-a imbolnavit,cel mai probabil,de la contactul cu un alt copil,deoarece la noi in oras mai sint cazuri de rubeola.
De alaptat,inca mai alaptez,poate nu chiar atit de mult cantitativ pe cit mi-as dori eu!sic
sousourel
Postat: Thursday, May 18, 2006 10:15 PM

miri_haluca wrote:

De alaptat,inca mai alaptez,poate nu chiar atit de mult cantitativ pe cit mi-as dori eu!sic

Eu credeam ca bb-ii alaptati la san sunt protejati de anticorpii mamei... dar cred ca stiam aiureauff probabil nu se aplica pt toate bolile?oare
Miri
Postat: Thursday, May 18, 2006 10:22 PM

Nu mai stiu unde am citit ca pentru rubeola se transmit anticorpi de la mama pina la 6 lunisi de aceea se impune vaccinare in jurul virstei de 15 luni.O prietena care si-a vaccinat baietelul antirubeola mi-a spus ca vaccinul confera imunitate doar 5 ani,pe cind boala ofera imunitate pe viata.
Dar avind in vedere ca-dintre toate bolile copilariei-este cea mai usor de suportat,ma bucur ca am scapat.yes
E singura problema de sanatate pe care a avut-o Sara in primele 6 luni de viata!
gabyy
Postat: Wednesday, September 12, 2007 12:51 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 3/23/2007
Postari: 231
Locatia: bucuresti
e posibil k Niko sa aibe rubeola?
acum 3 zile a avut febra pana la 39,2.Atinut-o in febra 3 zile, stranuta, azinoapte a baut ceai 200 mil aprox , nici zilele trecute nu a vrut sa pape nimic, doar ceai si apa, acum dim a papat iaurt.Aseara cand i-am facut baitza am obs pe spate multe bubite rosii, iar azi dimineata ii aparuse si dupa urechiuse si putine pe frunte
MNiko
Postat: Wednesday, September 12, 2007 1:00 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Febra a inceput sa-i scada de aseara fata de zilele trecute?
Te sfatuiesc sa nu ii mai faci baie generala pana nu consulti un doctor in legatura cu eruptia respectiva. Eventual sterge-o doar cu carpa umeda. In orice tip de eruptie pe piele(cauzata de vreo boala a copilariei sau de alergie/urticarie) nu este bine sa bagi copilul in apa.
Numai bine va doresc si tinem pumnii sa nu fie decat vreo reactie le vreun aliment. Apropo, i-ai introdus ceva nou zilele astea?

Gaby, am citi un pic la pojar ca febra mi se parea cam mare pt rubeola. Citeste si tu un pic acolo si mergi cat mai repede la medic. Mie mi se pare ca se aseamana mai mult cu simptomele pe care le-ai descris tu. Niko nu a facut vaccinul antirujeolic?
Darria
Postat: Wednesday, September 12, 2007 7:14 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/20/2006
Postari: 267
Locatia: Iasi
La 11 luni puiul meu a avut rubeola. Febra 3 zile din care ultimele 2 a avut temp. 39,5 rectal cu antitermic la 4 ore si uneori impachetare. Din mom. aparitiei petelor febra inceteaza.

Mergi maine la un medic, chiar daca e vb. de banala rubeola.

La rubeola sunt pete, bubite sunt la rujeola.
Miri
Postat: Wednesday, September 12, 2007 9:29 PM

Gabyy, ai fost la medic?S-ar putea sa fie rubeola, dar oricum trebuie vazuta de medic, pentru siguranta.
Pupici si sanatate!pupici
sousourel
Postat: Wednesday, September 12, 2007 9:37 PM

Sanatate piticutei, tine-ne la curentpupici
gabyy
Postat: Monday, September 17, 2007 1:50 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 3/23/2007
Postari: 231
Locatia: bucuresti
Am fost la doctor a doua zi si diagnosticul era rubeola, acum i-a trecut, 3 zile a tinut-o, papa iar foarte bine, iar semne pe piele nu are, k si cum nu s-ar fi intamplat nimic. Va multumesc de sfaturi
. Sa ne auzim sanatosi. Puppupici
MNiko
Postat: Monday, September 17, 2007 8:16 PM

gabyy wrote:
Am fost la doctor a doua zi si diagnosticul era rubeola, acum i-a trecut, 3 zile a tinut-o, papa iar foarte bine, iar semne pe piele nu are, k si cum nu s-ar fi intamplat nimic. Va multumesc de sfaturi
. Sa ne auzim sanatosi. Puppupici

Ma bucur ca a fost doar rubeola si ca deja i-a trecut fara semne si urmari.

Niko ai grija de tine sa nu te mai inbolnavesti nicodata.pupici
ALEX
Postat: Tuesday, November 13, 2007 1:22 PM

Dupa 4 zile de cosmar in care a plins non-stop a facut temperatura si diaree,astazi ne-am trezit si plin de bube.Alex a facut rubeola si stau si 2 masele sa-i iasa.Poate acum daca boala a erupt se mai linisteste si el si incepe sa manince ca face greva foamei de citeva zile.
MNiko
Postat: Tuesday, November 13, 2007 4:11 PM

Sanatate multa Alex.
Miri
Postat: Tuesday, November 13, 2007 9:16 PM

Sanatate si sa scapati cat mai repede!angel
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed