Roser

Profil: Roser
Despre
Utilizator: Roser
Nivel: Ambasador
Nume real:
Locatia
Ocupatie:
Interese:
Sex: nu e disponibil
Statistici
A intrat: Sunday, October 21, 2018
Ultima vizita: Wednesday, January 22, 2020 11:06 PM
Numarul de postari: 641
[0.06% din toate postarile / 1.39 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul aspirantelor - 77
Postat: Wednesday, January 22, 2020 11:05 PM
AnaVeli wrote:
Buna seara, vin ?i eu cu o întrebare. Întreb pt o prietena care a facut înseminare, a avut stimulare cu Gonal 5 zile ?i monitorizari. In ziua 9 pregnyl, apoi la 24 de ore inseminarea(ziua 10). De a doua zi a luat Aspenter, cyclopoginova ?i arefam, Dr embriolog ia spus la o sapt dupa înseminare sa mai faca înca un Pregnyl apoi la o sapt dupa sa faca beta hcg. Întrebarea este daca a mai facut cineva inseminare cu protocol de genul asta, sa faca dupa inseminare înca un pregnyl dupa 8 zile. Va mul?umesc tuturor.

Sincer nu am mai auzit de Pregnyl dat la 8 zile dupa inseminare, dar ce ma preocupa pe mine e inseminarea facuta la doar 24 de ora dupa Pregnyl. La 99% din femei foliculul se rupe la 36 de ore dupa administrarea injectiei si apoi ovulului ii mai ia 6 ore sa ajunga in trompa. Mai multe studii au demonstrat ca cea mai mare rata de succes la iui e cand se face la 38-42 de ore de la declansare (cu Pregnyl/Ovitrelle) pt ca spermatozoizii prelucrati pt inseminare nu traiesc decat vreo 8 ore dupa ce sunt introdusi in uter, sunt mai rapizi, dar traiesc putin. Totusi sper sa fie cu succes chiar si asa.
Tu ce mai faci? Nu ai mai intrat demult pe aici.

Eu:36,El:34. TTC:Aug 2018
Ian 2019: HSG- trompe permeabile
Oct 2019: FSH=12.45 [2.5-10.2] AMH=0.14ng/ml
Spermograma iulie-19: normozoospermie

Oct 2019: IUI 1-nereusit
Nov 2019: IUI 2-nereusit

My Ovulation Chart

Postat: Tuesday, January 21, 2020 11:04 AM
IoanaIoanaC wrote:
Roser 150 Menopur si 100 Puregon, plus Orgalutran din ziua 6. Nu stiu de ce stimulare usoara, a zis ca e cam riscant cu doar 2 antrali, ca unu se poate sparge ami devreme, etc. Vedem. Urmatorul eco in z6, sambata.

Atunci e o doza medie, numai bine. Oricum o mai schimba el in functie de cati foliculi o sa ai. Nu e exclus ca sambata cand mergi la eco sa mai fi aparut 1-2.
Iti tin pumnii!Cheek Kiss

My Ovulation Chart

Postat: Monday, January 20, 2020 10:22 PM
IoanaIoanaC wrote:
Hai sa va zic, analize hormonale z2 bune, TSH a scazut la 2,8 (de la 4 cat era saptamana trecuta), in schimb doar 2 foliculi antrali! Haha Ce speram eu la 5 de trecere? Corigenta direct! Mno, a zis DD (domnul doctor, altul decat D-Domnul si decat DDD-domnul din dotare, da Carlita? Lol ) ca ne riscam asa, ce sa facem, incercam o stimulare usoara.
Facut azi primele injectii, a scapat DDD nebatut, ca Menopur l-a facut asa incet de imi venea sa-i dau dupa ceafa Argue

Cam astea-s stirile din partea mea de univers! Va tzuc!

Ioana ce bine ca a scazut TSH-ul si ca toate analizele au iesit ok!
Sper sa ai mai mult succes ca mine si sa creasca mai multi, sau daca nu, macar astia doi. La mine din 2, numai unul a vrut sa creasca.
Cate UI de Menopur iei si cand mai ai eco?

My Ovulation Chart

Postat: Sunday, January 19, 2020 1:29 PM
Dxc mult succes azi!!!Clap

Noi pana la urma am facut cu contact dirijat luna asta, pt fiv asteptam o luna mai buna cu mai multi foliculi.

pupici

My Ovulation Chart

Postat: Tuesday, January 14, 2020 10:24 PM
IoanaIoanaC wrote:

Saracul de el, inca doua ca mine si se pensioneaza anticipat Lol

Stimularea am inceput-o, sunt in ziua 6 de cycloprogynova. Da, am sa iau satul la picior! Or zice astia ca-s in campanie electorala.

Cat despre ce ziceai mai devreme, am observat si u ca in afara (Anglia mai ales) se cer foarte putine analize si nici nu le prea poti face la cerere. Eu zic sa faci cat de multe poti cand vii in tara, macar mai tai de pe lista eventuale probleme si te convingi care-i treaba.

Nu, asta e pregatirea. Stimularea incepe doar cand incepi injectarea cu FSH/LH in z2-3 a CM. Iei doar pastilele albe (estrogenul) din Cyclo?
Cand incepi cu monitorizarile o sa stai la Iasi sau faci naveta?
Mama ce interogatorii v-am tras azi Lol

My Ovulation Chart

Postat: Tuesday, January 14, 2020 10:19 PM
Merry89 wrote:
Fetelor, la vizita din octombrie de la Columna, am primit indica?ie sa încercam o inseminare ?i dupa sa trecem la FIV. Am facut o parte dintre analize, AMH a ie?it fff mare (9), iar spermograma: 16 mil, 25% slab mobili ?i 3% forme normale (astenoteratospermie). Ieri am fost sa repet verificarea trompelor, de data asta la Columna. Trompa stânga e permeabila, cea dreapta mai pu?in permeabila. Cred ca o sa facem inseminarea luna viitoare, când am ovula?ie pe stanga (sper). A ramas sa ne trimita mail cu tratament pt stimulare. Din experienta voastra, stimularea începe în prima zi A CM sau mai trz?

Eu am inceput stimularile de fiecare data in z3. Dar depinde de caz, unele fete au inceput in z2, mai rar z1.

My Ovulation Chart

Postat: Tuesday, January 14, 2020 10:16 PM
Aleahim wrote:

Fumeaza trabuchohot
Apoi ce are in el, numai el stie ca e chiar super zen.
Referitor la histero, cam toti medicii il recomanda in tara, inainte de fiv.
Mie de ex nu mi-a vazut nici un medic polipul.Nici desteptii aia care mi-au facut HSG. Ei tot ziceau ca nu intra lichidul prin trompa dreapta si tot bagau acolo fara numar, cand de fapt era un polip acolo. Mi l-a gasit barzoiul la histero
Referitor la filmare, eu am fost mega fascinata de ea.Si de histero si de laparo. La toata lumea am aratat-ohohot
Sa vada ce bine arat pe dinauntruLol

Hahaha ce tare esti hohot
Bine ca te-ai abtinut si nu ai pus-o si pe Facebook.
Da, nu contest faptul ca e foarte importanta histero, nu mai zic de laparo. Nu stiu de ce mongolii astia de aici nu recomanda macar o histeroscopie inainte de FIV. Am fost la vreo 4 clinici pana acum inainte sa ma hotarasc unde sa fac FIV-ul si la niciuna nu mi-au pomenit de histeroscopieNuStiu
Cat timp are valabilitate dupa ce o faci? Ma refer cat timp poti sa astepti dupa ce o faci si pana faci fiv-ul?

My Ovulation Chart

Postat: Tuesday, January 14, 2020 8:04 PM
IoanaIoanaC wrote:
Da, si PAP trebuie sa fie valid, dar cred ca in situatia noastra pe asta toate il avem Hilar

Stati sa va zic ce-am "cafut". V-am zis ca vrea barzouiul TSH 2,5. Si eu, in blonzimea mea, ii raspund la mail si-l intreb "Si amanam tot pana e TSH 2.5?" SI el raspunde: da. Sec! Fara alte explicatii. Moaaaahhhh, cred ca o iesit fum pe hornul de la casa de la turatiile mele. Si-i scriu: poi si ce fac cu tratamentul, il opresc, nu, ce mai iau etc. Si ii zic: nu putem continua stimularea si sa amanam doar transferul?"
Da' crezi ca m-a lasat michiduta? Am vazut ca nu raspunde, poc telefon. Mi-a raspuns omul de un zen de numa'! N-am inteles jumate din ce a zis, ceva legat de rezultatul de la endo si in functie de ala mai vedem ce si cum, dar tratamentul sa-l continui asa cum am discutat. Doamne, cred ca cel mai tare m-a enervat ca era asa de calm! Ca eu faceam ture prin casa si el era mai ardelean ca mine! Lol Mno, vedem joi dupa endo. Promit ca incerc sa ma abtin si nu ma duc cu rezultatul direct la Iasi. Hilar

Haha bietul barzoi, ma gandesc ca in fiecare zi primeste telefoane de la "ardelence" asa ca tine, si el tot zen ramane (fac si rime acum). Eu cred ca trebuie sa fumeze ceva sa fie asa relaxat la cata munca are, altfel nu imi explic :)).
Dar cand aveai in plan sa incepi stimularea?
Nu stiu, da si tu cateva ture de bloc/cartier/sat ca cica miscarea ajuta la scaderea TSH-ului.Lol

My Ovulation Chart

Postat: Tuesday, January 14, 2020 6:27 PM
IoanaIoanaC wrote:

Joke sau nu, chiar nu m-as mira, dar nu e ca si cum au facut mare minune, au filmat acolo, ca la nunta, numa' artificiile lipseau Lol Ca pret... daca esti asigurata in RO sau aduci dovada ca esti asigurata acolo la tine (este un formular, 106 mi se pare) poti sa faci la stat si e moca. Eu nu m-am mai complicat cu trimiteri si etc, mai ales ca voiam sa fie facuta unde voiam sa fac si FIV (ca m-am razgandit eu pe urma e alta poveste Hilar )

Nu ma complic nici eu cu hartzoage si trimiteri, o platesc si gata.
Deocamdata trebuie sa imi fac culturile, ureaplasma, mico etc si sa repet PAP-ul. Bineinteles ca aici nu se fac, nici inainte de FIVNuImiPasa
Eu ma tot intreb cum lumea decide sa faca fiv in strainatate...fool

My Ovulation Chart

Postat: Tuesday, January 14, 2020 6:20 PM
Dxc te-ai trezit?ras
topai