Rivalitatea intre frati

Options Rivalitatea intre frati
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Tuesday, August 1, 2006 3:14 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17666
Locatia: Bucuresti
Daca tot m-am pus pe citit din cartile de la Stelutze, uite ce am mai gasit:

Copiii foarte mici si prescolarii sunt egoisti. Indiferent cat incerci sa le explici ca impartirea lucrurilor cu altcineva este o virtute, si de ce e mai bine sa spui "te rog" decat sa smulgi lucrurile din mana celuilalt, ei nu pot intelege inca faptul ca si ceilalti au drepturi, se gandesc ca totul trebuie sa se invarta numai in jurul lor, daca vor ceva atunci trebuie sa aiba, iar daca au ceva acel ceva e numai al lor.

Daca vrei sa ii schimbi nu o poti face peste noapte, ai nevoie de multa rabdare si mult tact.

Cum ar trebui sa ii invatati?

"Dupa ce termini tu ii dai si lui jucaria?"
La aceasta intrebare el va trebui sa raspunda cu Da pentru ca din moment ce el a terminat inseamna ca nu mai are nevoie atunci de acea jucarie si deci nu are niciun alt motiv pentru care sa nu vrea sa i-o dea si celuilalt.

Trebuie sa ii amintiti in caz ca uita, dupa ce a terminat cu jucaria, sa ii spuna celuilalt ca "acum am terminat si poti sa te joci si tu cu ea".

Daca cei 2 (3 sau mai multi sic ) au obiceiul sa se ia la bataie pentru diverse lucruri / jucarii, trebuie sa observati de pe margine cum incepe batalia, daca de fiecare data urmareste acelasi sablon sau nu si sa gasiti metode de prevenire.

De asemenea, trebuie sa ii urmariti sa se joace frumos impreuna, sa nu se imbranceasca, sa nu se ia de par, sa nu se muste, etc. Daca totusi se intampla si asa ceva (pentru ca la mine totusi se mai intampla sic ), atunci urmeaza un "time-out", adica fiecare va trebui sa se joace singur.

Nu este bine sa interveniti imediat, si e bine sa ii mai lasati si sa incerce sa isi rezolve singuri problemele.

Cine are 2 copii sau mai multi si ne poate impartasi din experienta lor cum e cu rivalitatea intre frati?

De asemenea, mamicile care mai au frati / surori si isi mai amintesc daca a existat asa ceva si la ele, cam pe cand si cam ce se intampla, rezolvau singure problemele, interveneau parintii, cum interveneau, etc?
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, August 1, 2006 3:40 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
AdrianaC wrote:

Nu este bine sa interveniti imediat, si e bine sa ii mai lasati si sa incerce sa isi rezolve singuri problemele.

Principiul de mai sus il aplic eu cu Matei in parc, dar numai cu unii copii.De exemplu Matei are atat simpatii, cat si antipatii, dar, in ambele cazuri, mai exista si momente in care ori se iubesc, ori se iau la harta.

Daca copilul cu care se joaca Matei ese mai plangacios decat el, cu parinti d'aia panicosi care"vaaaaaaaaaaaai, uite ce se intampla", imi iau copilul deoparte si ii explic ca "uite-asa si pe dincolo", adica "hai mami sa ne jucam in alta parte" (eu personal am oroare de copii plangaciosi idn orice si de parinti panicosi si prapastiosi, precum babele).

Daca parintele este mai deskis in gandire, iar copilul celalalt cu o personalitate mai puternica decat Matei, ii las sa isi rezolve conflictul siguri, dar supravegheati indeaproape.

Adica sunt cazuri cand e mai bine ca dintr-un conflict, unde nici unul nu va iesi ranit, fiecare sa invete ceva.Pt.ca oricat de mici ar fi, de invatat invata din orice .
sousourel
Postat: Thursday, August 1, 2013 10:18 AM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Asa. Cautam un topic despre relatia intre copii, in speta frati. Ai mei se luau la harta in maxim 30 de secunde de cand intra Patri in camera copiilor. Ceas! Ma exasperau. Daca ies afara, unde, din pacate sau din fericire, vecinii copii sunt doar baieti, Patri neavand cu cine se juca fiind fata si mica, le strica jocul. Rezultatul? Paruiala.

Demers greu. Am inceput sa ii oblig sa stea la joaca impreuna in camera. Cand incepeau tensiunile, pauza. Cateva minute stau sa se calmeze. Nu pedeapsa, pauza (cand nu imi ies din fire si am timp de astea). Nu merge nici acum perfect, dar au inceput sa se joace impreuna. Apoi si afara. Insa nu mi se pare un pas facut ci un proces in evolutie. Daca mai aveti experiente si idei despre gestionarea relatiei intre frati, eu una sunt foarte interesataras
kali
Postat: Thursday, August 1, 2013 11:36 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14305
Eu nu am problema asta.

Dintre toti, cu Ericut mai am probleme din cand in cand pentru ca e mai agitator, asa, ( daca nu se simte suficient de bagat in seama sau suficient de important in joc, provoaca ) insa mi-e usor sa-i distrag atentia spre altceva ( de genul ajutat la bucatarie sau colorat sau tableta sau facut cort - ceea ce-i atrage si pe ceilalti, etc... ). Asta se intampla raaaar - sa spunem 1 data/sapt. si numai in perioadele de stat in casa. Acum, ca e cald afara si sunt mai mult plecati, nu au timp de astea.

Si eu am grija sa respect dorinta celor mari de a se juca cu cei de varsta lor ( invers nu sunt probleme ), insa nici in chestiunea asta nu dau in extrema... altfel i-ar exclude pe cei mici imediat ce apare vreun copil mai mare - ceea ce ar putea fi frustrant pentru pitici.

In general suntem mediatori si anticipam situatiile dificile astfel incat sa nu se ajunga la paruiala. Asta a inceput de muulta vreme... de cand erau mici si prezenta noastra prin preajma lor era necesara mai tot timpul. Asa ca s-au obisnuit sa-si trateze problemele in modul impus de noi. Uneori, cand cei mari vor sa se joace singuri vad cum le dau sarcini celor mici ca sa scape de ei iar astia mici au impresia ca sunt implicati in joc - cand de fapt nu...Haha - deci, cum spuneam, la noi nu e o problema in familie.

La scoala/gradi e alta poveste dar asta am dezvoltat prin alte topicuri.
Cris-DL
Postat: Thursday, August 1, 2013 11:39 AM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
Ma uitam la tickere ca au cam aceeasi diferenta de varsta intre ei... doar ca la noi, fata este mai mare si cred ca si asta conteaza + firea lor. Fata a fost si este sefa -agitata in permamenta, n-are pic de stare si cicalitoare (nebuna ca ma-saCrazy). Baiatul este... altfel. Linistit, maleabil, rabdator... mai moale, daaar are si el o limita si sa te feresti atunci.

Ai mei nu prea se "inteapa"; bine, cu mici exceptii, insa foarte rar se incaiera si ajung la bataie. De fapt, nu-mi amintesc sa se fii batut vreodata... asa, o imbranceala, o palmuta si-au tras.
Se joaca impreuna in casa -nici nu-i simt uneori, iar afara, fiecare are grupul lui de varsta. Cand se intapla sa nu le vina colegii de joaca, se adapteaza -Deea da in mintea celor mici, iar Luca se baga si el in seama cu fetele; asta daca nu se plimba cu bicicleta -pasiunea lui.
Deci nu avem probleme de genul...

kali
Postat: Thursday, August 1, 2013 11:53 AM

Cris-DL wrote:
... doar ca la noi, fata este mai mare si cred ca si asta conteaza + firea lor.

Firea sigur conteaza, ca uite... eu il am pe Eric mai mare si e mult mai intelegator si mai rabdator decat as fi chiar eu in anumite situatii. Sigur ca are si el o limita si ii ajunge cateodata, dar nu am ce sa-i reprosez.

Mai e si obisnuinta, pentru ca o parte din comportament il deprinde inca din primele luni de convietuire cu bb 2 si depinde de atitudinea familiei, felul in care e tratat prin comparatie cu bb, gradul de implicare, etc. Uneori facem greseli ca parinti care creeaza frustrari ce se manifesta mai tarziu...

Dar, da... cu fetele e mult mai usor la modul general.
Cris-DL
Postat: Thursday, August 1, 2013 12:00 PM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
kali wrote:

... cu fetele e mult mai usor la modul general.

Acum, da... vedem noi la adolescenta daca mai spunem astaHilar
Lilly of the valley
Postat: Thursday, August 1, 2013 12:02 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
La mine nu se mai ajunge la incaierari, ca n-ar avea cum, cea amica are 8, cel mare 16.chitara Tot aproape dubla e si diferenta de inaltime. Problema pusa pe tapet e: de ce lui Andrei i se permite cutare si ei nu?

Andrei, pe cat de agitat si nervos cand era mai mic, pe atat de calm e acum, dar sa nu-l scoata din "pepeni". Isi face timp si pt ea, o ajuta la diverse jocuri ... cu limita pt ca "mucoasa" nu e de nasul lui.

Greseala pe care am facut-o eu: nu prea i-am lasat sa interactioneze prea mult cand erau mici, pt ca am avut o prietena in copilarie care si-a crescut fratii mai mici, nemaisimtind ca e copil. In timp s-a compensat, dar cu ce pretCray
kali
Postat: Thursday, August 1, 2013 12:02 PM

Cris-DL wrote:
Acum, da... vedem noi la adolescenta daca mai spunem astaHilar

De ce-mi strici ziua?Haha
Vai de capul nostru!Hilar
shirel
Postat: Thursday, August 1, 2013 12:23 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11773
Locatia: israel
Nici la noi nu prea sunt probleme serioase as putea chiar sa spun ca persista o dragoste si respect intre ei care este mult mai puternica decat simplele certuri pe care le au si chiar ma bucur sa le aiba fiindca daca nu spuneam ca ceva nu este in regula la copii mei.ras sic Cateodata Oshry mai se innerveaza pe surorile lui ras sic fiind mult mai nervos cand nu este primit la jocuriile de fetitze in bucatarie dar si asta se intampla foarte rar .Oricum la nici o cearta ditre ei eu nu ma introduc sa-mi dau cu parerea fiindca ei mai incerc sa ma bage in discutiile lor sa le fac dreptate "NUU" voi va cunoasteti probleme sunteti destul de mari deci stiti sa va rezolvati problemele intre vi si singuri .....si sa-i vedeti dupa 5 minute ce dragoste mare intre ei deci nu se merita sa ne introducem acolo intre conflictele lor.
Ei la mine incep problemele cand casa este pina de copii doi la Eden ,trei la Oshry si atunci incepe lupta pe grupuri si binenteles cu Shiraz in mijloc Big Laugh Big Laugh ea fiind nehotarata de partea cui se alatura asa ca tipa la amandoua grupuri!Dar este fericirea de pe lume ,pe bune!
sousourel
Postat: Thursday, August 1, 2013 10:31 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Nu se bat. Nu au cum. Victor e de doua ori mai mare decat Patri. Se cearta. Reusesc sa colaboreze, dar nu mereu. Eu merg mai mult pe principiul lui Shirel. Nu ma (mai)bag in argumentele voastre. Descurcati-le voi. Sau luati amandoi pauza. Uneori merge si metoda lui Kali, sa ii iau pe unul sau pe celalt si sa le dau alte sarcini. Insa nu e ceva constant. Probabil ca nu gasesc eu modalitatea cea mai buna pentru ei.
praslea_cel_voinic
Postat: Friday, August 2, 2013 5:42 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
Sousourel, redirectionarea merge cel mai bine. Numai ca...tot o sa ajunga unul langa celalalt, cred ca depinde cum ii directionezi cand incep sa se "haraie". Ai mei cand sunt obositi deja nu mai ai cu cine vorbi...Rabdare multa!!!
shirel
Postat: Friday, August 2, 2013 5:18 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11773
Locatia: israel
praslea_cel_voinic wrote:
Sousourel, redirectionarea merge cel mai bine. Numai ca...tot o sa ajunga unul langa celalalt, cred ca depinde cum ii directionezi cand incep sa se "haraie". Ai mei cand sunt obositi deja nu mai ai cu cine vorbi...Rabdare multa!!!

Poate ca aveti dreptate ca la varste mai mici redirectionarea merge cel mai bine dar nu este un exemplu din care sa invetze si ceva ptr viitor .Ce vor face pe parcursul relatiiei lor ca fratii cand tu nu vei fi pe aproape ,despartindu-i nu le dai sansa de a invatza cum sa se certe unul cu celalalt si cum sa ajunga la o rezolvare a situatiei singuri (binenteles asta nu accept in caz de violentza daca ar fi).Fratii trebuie sa invete cum sa se haraie dar si cum sa se impace sau sa ajunga la un punct comun de intelegere si asta de la varste foarte mici asta-i pregateste si pentru o relatie buna pe viitor sau macar ptr a se cunoaste unul pe celalalt si in asemenea momente cand nu se iubesc prea tare .
kali
Postat: Friday, August 2, 2013 6:01 PM

shirel wrote:

Poate ca aveti dreptate ca la varste mai mici redirectionarea merge cel mai bine dar nu este un exemplu din care sa invetze si ceva ptr viitor .Ce vor face pe parcursul relatiiei lor ca fratii cand tu nu vei fi pe aproape ,despartindu-i nu le dai sansa de a invatza cum sa se certe unul cu celalalt si cum sa ajunga la o rezolvare a situatiei singuri (binenteles asta nu accept in caz de violentza daca ar fi).Fratii trebuie sa invete cum sa se haraie dar si cum sa se impace sau sa ajunga la un punct comun de intelegere si asta de la varste foarte mici asta-i pregateste si pentru o relatie buna pe viitor sau macar ptr a se cunoaste unul pe celalalt si in asemenea momente cand nu se iubesc prea tare .

Nu e chiar asa, la modul general vorbind - din punctul meu de vedere, bineinteles.

Un copil de 4 ani este mai naiv si nu poate face fata unuia de 8 ani. Intelectual nu sunt pe acelasi calapod, deci cel mare e in avantaj si domina - sau chiar manipuleaza -. Asa se naste frustrarea celui mic care - poate - ca se simte neindreptatit dar nu este capabil sa-si sustina punctul de vedere la fel de bine.
Apoi, mai este si senzatia celui mare ca e superior celui mic si ajunge sa-l desconsidere.

Asta, desigur, nu este valabil pe timp nelimitat pentru ca lucrurile se echilibreaza intre frati odata inaintati in varsta, iar atitudinea ta ca parinte e intr-o continua schimbare in functie de nevoile lor. La varsta adulta cred ca vor fi perfect capabili sa-si gestioneze conflictele... nu cred ca are nicio legatura asta.

Apoi, chestia cu redirectionarea nu trebuie privita rigid, cum ca ar fi unicul mod de a aplana conflicte. Cum spunea cineva mai jos, ne adaptam situatiei din mers... nu exista o idee fixa in care sa persistam.

In general am invatat multe din relatia cu fratele meu mai mic dar si din greselile parintilor mei. A nu interveni deloc in relatia dintre copiii tai nu mi se pare cea mai buna idee la varsta mica - generalizand. Copiii nu au discernamant si sunt egoisti - percep lucrurile numai dintr-un singur punct de vedere -, nu vad problema in ansamblul ei si nu sunt capabili sa aprecieze cine a gresit si de ce. Pot, cel mult, sa actioneze dupa criteriile lor de apreciere care nu sunt neaparat si corecte. Si interventia are rolul ei atata timp cat ii si explici copilului unde greseste iar celuilalt cum ar trebui sa reactioneze - la mine merg fooooarte bine exemplele despre cum faceam eu cand eram de varsta lor, chiar daca sunt inventate... insa le place sa se raporteze la mine cand eram de varsta mica si sunt mult mai receptivi decat daca le explic punctul meu de vedere ca adult.
ingerash
Postat: Friday, August 2, 2013 7:33 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Cei mari nu se bat,rivalizeaza;nu le permit sa se bata,certe intre ei....am intervenit imediat,explicat,intrebat de ce;asta mi se trage din practica la gradi.Ei stiu de "hurt feelings".....cu cel mic am de lucru,le cauta prezenta,zilnic le devasteaza dormitoarele,intervine in activitatile lor.Acum e jale ca e vacanta,centrele de joaca inchise.Se vede,simte diferenta dintre ei.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed