Rino-sinuzita acuta, faringo-laringita acuta si traheobronsita acuta

Options Rino-sinuzita acuta, faringo-laringita acuta si traheobronsita acuta
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Saturday, July 31, 2010 12:16 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
E posibil sa le faci pe toate odata? Se pare ca da.

Eu m-am pricopsit acum cu acest diagnostic. Mi s-au recomandat cca 10 medicamente diferite, de 2 ori / zi fiecare... mi se pare cam mult... trebuie sa triez din ele si sa vad ce iau in final.

Medicamente recomandate:

1. Augmentin de 1 g, 1 pastila la 12 ore, timp de 7 zile
2. Nurofen Raceala si Gripa - 1 pastila de 2 ori / zi, 7 zile
3. Sterimar - 1 x 3 /zi, 7 zile
4. Vibrocil - 1 x 3 /zi, 7 zile
5. ACC - 1 x 2 /zi, 7 zile
6. Bioparox - 1 x 2 / zi, 7 zile
7. Erdomed - 1 x 2 /zi, 7 zile
8. Motilium - 1 x 2 /zi, 10 zile
9 Aerius - 1 / zi, 7 zile
10. Klabax (daca nu iau Augmentin, ca si optiune) - 1 x 2/zi, 7 zile

Deocamdata iau:
- Nurofen Raceala si Gripa
- Erdomed
- Sterimar
- Motilium
- Aerius
- Stepsils plus

mirela74chris
Postat: Saturday, July 31, 2010 12:28 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
Cred ca iti trebuie totusi si un antibiotic ca nu-i de gluma.Multa sanatate!pupici
AdrianaC
Postat: Saturday, July 31, 2010 12:48 PM

Am mai facut o laringita pe 1 mai anul acesta, si atunci am luat 7 zile acelasi antibiotic, Augmentin, 1g, la 12 ore. Ma gandesc ca e prea mult antibiotic intr-un timp asa mic, si eu nu prea sunt fan antibiotic. In plus, poate a capatat si rezistenta la Augmentin microbul sau ce o fi...
mirela74chris
Postat: Saturday, July 31, 2010 1:01 PM

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
Atunci schimba antibioticul,dar trebuie totusi sa il iei.Nu e de joaca,e totusi infectie,mai ales ca ai si sinuzita si bronsita.Daca e nevoie ,e musai sa iei,chiar daca a trecut putin timp de cand ai luat ultima oara.Insanatosire grabnica!
misha
Postat: Saturday, July 31, 2010 9:46 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Multa sanatate, Adriana! Poate dupa ce trece si perioada aceasta faci un tratament pentru imunitate.Copiii sunt bine? Aveti grija de voi!computerlove
ingerash
Postat: Saturday, July 31, 2010 11:41 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Multa sanatate,Adriana!computerlove pupici sa bei si ceaiuri,de soc,patlagina,urzica.
Ana
Postat: Sunday, August 1, 2010 12:05 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Offf Adriana pai cate ti-or mai gasitsorry1 sorry1 multa sanatate si sa auzim de bine!pupici
Katrina
Postat: Sunday, August 1, 2010 6:13 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3454
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
Trebuie sa iei neaparat antibioticul ,ca altfel n-or sa fie rezultate.Ceai ,cum spunea si Ingeras,apa,sucuri de fructe ,2-2.5 l./zi ca sa-si faca treaba Erdomedul cum trebuie si sa elimini toate secretiile.
Multa sanatate!
koko2008
Postat: Sunday, August 1, 2010 9:49 AM

Nivel: Senior

Intrat: 1/11/2009
Postari: 5442
Locatia: romania
Ce simptome ai avut Adriana?
Am luat si eu Augumentin 1g la 12 ore timp de 5 zile. A fost OK .
Sanatate multa pupici
AdrianaC
Postat: Monday, August 2, 2010 6:28 AM

Acum e ceva mai bine si inca nu am inceput antibioticul. Sper ca in 2-3 zile sa fiu pe picioare.
Multumesc pentru urari !
computerlove computerlove computerlove

Simptome....
Acum 3 saptamani a debutat totul cu febra 37.8, rinoree, tuse, frisoane, dureri de cap... cam ca la gripa. M-am tratat cu de la mine putere cu Nurofen raceala si gripa, vreo 4 zile, ceaiuri multe cu miere si lamaie si strepsils.

In 10 zile, cand sa zic si eu ca a trecut, am facut o laringita (presupun, pentru ca am ramas fara glas vreo 2 zile), dar fara febra. Am luat strepsils, homeovox. Mi-a revenit glasul si a inceput o tuse chinuitoare, cu secretii.

Am asteptat vreo 5 zile sa treaca numai cu mucosin, strepsils si ceaiuri cu miere si lamaie + sodou, dupa care am ajuns la medic si am primit diagnosticul de mai sus.

De vineri am inceput tratamentul cu Erdomed, Nurofen raceala si gripa si Motilium si azi pare ca sunt mai bine.

Sa vedem cum evolueaza.
bulibuli
Postat: Monday, August 2, 2010 6:48 AM

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
e posibil sa tot revina, le-ai facut pe toate odata pt ca nu ai combatut eficient infectia initiala, si aceasta s-a extins in sus (sinusuri) si in jos (laringe, trahee, bronsii). Augmentinul nu te va ajuta, parerea mea. Daca ai facut de curand tratament cu el, microbul pe care il ai acum este sigur rezistent, deci nu are sens. Eu as lua Azitromicina in situatia asta, ar trebui sa simti eficienta dupa a 2-a doza. De asemenea restul tratamentului simptomatic ajuta, cel mai important e Acc/ erdomed pt eliminarea secretiilor, pe asta sa-l iei neaparat, restul in functie de cum te simti poti sa mai scoti din ele, pe masura ce simptomatologia se amelioreaza.
danab
Postat: Monday, August 2, 2010 10:03 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Adriana, fa si aerosoli, sunt mai eficienti acum. Multa sanatate!
AdrianaC
Postat: Monday, August 2, 2010 7:02 PM

bulibuli wrote:
e posibil sa tot revina, le-ai facut pe toate odata pt ca nu ai combatut eficient infectia initiala, si aceasta s-a extins in sus (sinusuri) si in jos (laringe, trahee, bronsii). Augmentinul nu te va ajuta, parerea mea. Daca ai facut de curand tratament cu el, microbul pe care il ai acum este sigur rezistent, deci nu are sens. Eu as lua Azitromicina in situatia asta, ar trebui sa simti eficienta dupa a 2-a doza. De asemenea restul tratamentului simptomatic ajuta, cel mai important e Acc/ erdomed pt eliminarea secretiilor, pe asta sa-l iei neaparat, restul in functie de cum te simti poti sa mai scoti din ele, pe masura ce simptomatologia se amelioreaza.

Bulibuli, tu esti de parere ca ar trebui sa iau totusi antibioticul ? Nu am nimic la plamani, nu se aude nimic, nu am facut febra... iar restul, pare ca sunt spre vindecare... Chiar nu stiu ce sa fac. Nu prea sunt fan antibiotic, cred ca daca am luat 1 data la 1 an sau 2. uff
bulibuli
Postat: Tuesday, August 3, 2010 12:41 PM

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
nici eu nu sunt fan antibiotic, si de obicei fac tot posibilul sa scap fara el. daca te simti bine nu-l mai lua, dar daca faci o recadere nu mai sta pe ganduri si ia din prima zi, ca inseamna ca nu ai scapat de microb si nici nu ai sanse sa scapi fara antibiotic... eu de obicei iau cam la a treia recadere (adica dupa ce am tratat de 2 ori ineficient si am crezut ca am scapat), dar recomand la a doua ras sau iau de la prima cand se prelungeste prea mult si se complica povestea... multa sanatate iti doresc pupici
AdrianaC
Postat: Tuesday, August 3, 2010 6:57 PM

Multumesc Bulibuli.... se pare ca am avut azi o recadere, pentru ca de unde ieri ziceam ca ma simt mai bine si pare ca se vindeca, azi m-a durut si capul mai toata ziua, tusesc iar aproape la fel de mult ca saptamana trecuta si acum ma doare si spre o amigdala, pe partea dreapta de data aceasta.

Pentru azitromicina imi trebuie reteta si nu am. Am 2 retete de antibiotic, una de Augmentin, dar pe care l-am mai luat 1 saptamana si in perioada 01.05-07.05.2010, si una de Klabax.

Pe care sa il iau oare?

De asemenea, am vazut acum ca mai am ramas prin casa niste Ospamox de 1000 mg.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed