Rigips

Options Rigips
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MNiko
Postat: Friday, October 12, 2007 10:03 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Placile de rigips pot fi folosite pentru foarte multe lucruri:
*contructia unui perete
*izolarea termica sau fonica interioara
*indreptarea peretilor sau tavanului.

Detalii pentru a executa singur aceste operatii gasesti AICI
codruta
Postat: Friday, October 12, 2007 10:46 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
Cum montam peretii de gips carton

Materiale necesare:

1. Placi de gips carton 2. Glet pentru finisare 3. Profile metalice 4. Suruburi autoforante pentru gips carton 5. Vata minerala de sticla 6. Banda adeziva din fibra de sticla.

Unelte necesare:

1. Nivela cu bula de aer 2. Surubelnita sau masina de gaurit electrica 3. Ruleta 4. Drisca si spaclu 5. Banda abraziva 6. Foarfeca de taiat tabla

Beneficiile folosirii peretilor din placi de gips carton:
- montare rapida, costuri scazute, efi cienta izolatiei termice si fonice.
- usor de folosit in realizarea de pereti despartitori si pentru dublarea peretilor la interior.
Izolare fonica
Placile de gips carton si vata minerala dintre cele doua fete, formeaza un spatiu care in termeni de specialitate este denumit “masa-resort-masa”, eficient in special pentru izolarea fonica.

Izolare termica
Grosimea stratului de vata minerala folosita, determina eficienta izolatiei termice. Este important sa alegeti un model de vata minerala care are o fata acoperita de o folie antivapori. Asezati aceasta parte spre interiorul camerei, spre fata cea mai calda. Rolul acestei folii este sa formeze o bariera pentru vaporii de apa existenti in aer astfel incat acestia sa patrunda in materialul izolator si nici in perete. Acest lucru este important deoarece materialul izolator umed devine conductor si nu mai are aceeasi eficienta.

Montarea placilor de gips carton
1. Fixarea cadrului metalic
Fixati profilele metalice pe laturile peretelui care doriti sa il dublati cu rigips.

2. Trasarea verticalelor
Insemnati in partea de jos a cadrului, la fiecare 60 cm, locul in care se vor fixa profilele verticale. Placa de gips carton, avand 120 cm latime, va avea astfel sine verticale la imbinarea dintre doua placi si pe mijlocul fiecareia.

3. Taierea profilelor verticale
Masurati distanta dintre profilul montat pe podea si cel montat pe plafon. Taiati apoi profilele verticale la dimensiunea corecta. Folositi o foarfeca de taiat tabla.

4. Montarea profilelor verticale
Asezati profilele verticale in interiorul profilelor orizontale ale cadrului. Plasati-le in dreptul semnelor trasate anterior pe sina de pe podea si apoi, folosind o nivela cu bula de aer, corectati verticalitatea. Profilul se fixeaza in partea de jos si apoi in partea de sus.

5. Izolarea cu vata minerala de sticla
Taiati fasiile de vata minerala la dimensiunea exitenta intre doua profile metalice verticale. Nu uitati sa lasati la vedere firele instalatiei electrice sau sa trageti unele noi daca este necesar.

6. Montarea placilor de gips carton
Placile se vor fixa in profilele metalice. Observati ca placile de gips carton au semne in zona de mijloc pentru a le putea fixa in profilul vertical montat in dreptul mijlocului placii (60 cm). Nu uitati sa decupati locurile unde aveti prize sau intrerupatoare.

7. Rigidizarea imbinarilor
Folosind o banda adeziva din fibra de sticla, acoperiti imbinarile dintre doua placi. Presati bine cu degetele pentru a va asigura ca banda a aderat corect la suprafata placilor de gips carton.

8. Finisarea peretelui
Chituiti imbinarile placilor, folosind o drisca sau un spaclu. Dupa uscare, finisati cu o banda abraziva. La final montati plintele si cornisele.

Kiki
Postat: Friday, October 12, 2007 11:07 AM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Fetelor, dar sa fac niste rafturi din alea de rigips...cum se face? Stiti?
codruta
Postat: Friday, October 12, 2007 11:13 AM

nu e greu, kiki.
iti trebuie profile de aluminiu, in care vei prinde rigipsul, si care sunt foarte flexibile si relativ usor de manevrat. Pretul e parca de 4-5 ron m liniar.
MNiko
Postat: Friday, October 12, 2007 11:17 AM

Kiki wrote:

Depinde si ce vrei sa pui pe rafturile alea si cate vrei sa faci. Daca vrei sa pui greutati mai mari pe raft atunci intreaba daca rigipul de exterior e mai rezistent. Pe cel de interior il tai cu cutitul.
Mie mi-au ramas niste placi de rigips de cand am montat in sufragerie si am vrut sa le folosesc la rafturi in camara. Sotul nu m-a lasat pt ca a zis ca nu rezista la greutate.

Cum a zis ci Codruta, greu nu e de facut.
codruta
Postat: Friday, October 12, 2007 11:21 AM

mniko, sincer, eu nu am auzit de rigips de exterior.Poate exista si nu stiu eu, promit sa ma informez.
Din ce stiu eu, exista rigips de 9 mm, pt tavane, care e alb, tot alb e si rigipsul de 12,5mm pt pereti si mai e rigipsul verde, tot de 12,5 dar e mai dens si mai greu, pt bai, bucatarii, zone expuse umezelii.toate sunt de interior.
MNiko
Postat: Friday, October 12, 2007 11:25 AM

codruta wrote:
mniko, sincer, eu nu am auzit de rigips de exterior.Poate exista si nu stiu eu, promit sa ma informez.
Din ce stiu eu, exista rigips de 9 mm, pt tavane, care e alb, tot alb e si rigipsul de 12,5mm pt pereti si mai e rigipsul verde, tot de 12,5 dar e mai dens si mai greu, pt bai, bucatarii, zone expuse umezelii.toate sunt de interior.

Stiu sigur ca exista, desi nu pot sa iti spun cum ara si ce grosime are. Sotul e ceva mai priceput in asa ceva si mi-a confirmat si un zugrav. Mi se pare ca cel verde.
Si mai exista rigips special pt montat faianta pe el.
codruta
Postat: Friday, October 12, 2007 11:27 AM

normal ca pe ala verde ce-l pui in baie montezi faianta pe el..., ca doar n-o sa-l lasi asa.
o sa mai caut si eu sa vad care-i treaba cu cel de "exterior", ca tare m-ai facut curioasa...
MNiko
Postat: Friday, October 12, 2007 12:30 PM

Am vb cu sotul si mi-a spus ca rigipsul de exterior este cu ciment si are (crede) 16 mm grosime.
codruta
Postat: Friday, October 12, 2007 12:51 PM

cred ca se refera la Placocem, seamana cu rigipsul dar e pe baza de ciment. intr-adevar placocemul merge la exterior.
rigipsul are in compozitia lui gips si carton, de aici si denumirea gips-carton.In varianta asta era logic ca-l pui degeaba la exterior.
Miri
Postat: Friday, October 12, 2007 10:13 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Kiki wrote:

Se pot face rafturi din rigips, care sa suporte greutatea unui Tv.(de exemplu)
Rigipsul este pentru interior, normal si pentru umezeala, cel de culoare verde, care se recomanda a fi utilizat in bai, holuri, bucatarii.
Raftul se poate face pe orice lungime, dar cu o latime de maxim 60 cm.( cu picioare de sustinere, care se incorporeaza sub raft si pe capete) si cu o grosime de minim 5 cm.( profilul pe care se monteaza placa de rigips are 3 cm. la care se adauga grosimea placii - pentru rafturi de preferat rigips de 11 mm.Cele de 9 sau 6 mm sunt prea subtiri pentru a fi utilizate in acest scop)
Pentru constructia unui raft, ai nevoie de urmatoarele:
- profile U de 3 cm. cu care dai conturul raftului(lungime, latime, raft drept sau curbat etc.)
- profile CD de 6 cm.x 3cm. pentru intarirea raftului, care se monteaza pe profilele U de 3 cm;
- rigips, taiat la dimensiunea dorita cu ajutorul unui cutter;
- holzsuruburi autofiletante (de 1,5 cm.) si holzsuruburi pentru prinderea in perete( sunt suficiente cele de 6 x 60 mm) si "purici"hohot (holzsuruburi mici, de 0,5 cm) care se foloseste la prinderea U-ului de CD.
- coltare exterioare de aluminiu pentru a oferi rafturilor muchii drepte;
- banda de fibra de sticla, care se va folosi la imbinarea dintre rigips si perete sau imbinarile rigips/rigips.
- glet pe baza de ipsos, de preferat, pentru un finisaj mai bun.
- inainte ca raftul sa fie vopsit cu lavabil in culoarea dorita, a nu se uita de amorsa.
Spor la lucru!thumright
Miri
Postat: Saturday, October 13, 2007 9:50 PM

Revin cu cateva poze despre ceea ce se poate realiza din rigips:
Rafturi supraetajate, gen nisa, cu lumina:

Raft simplu, cu punct de sprijin in lateral:

Bar din rigips si grinda cu spoturi luminoase:

Aplicatie pe perete pentru o lumina difuza:

Si cu un pic mai multa rabdare, un strop de imaginatie si fantezie cat cuprinde, pot iesi lucruri unicat din rigips, o oglinda , culori si o instalatie de brad:sic

Vedere din lateral:
Miri
Postat: Saturday, October 13, 2007 9:52 PM

Am editat de doua ori mesajul, scuze!pupici
Maria & Mario
Postat: Saturday, October 13, 2007 10:15 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Wow, super idei. Mester de mester cine a realizat chestiile alea, ultima foto in mod special ! bravo bravo bravo bravo
Miri
Postat: Saturday, October 13, 2007 10:19 PM

Maria & mami wrote:
Wow, super idei. Mester de mester cine a realizat chestiile alea, ultima foto in mod special ! bravo bravo bravo bravo

Multumesc , Oana!
Acestea sunt doar cateva din lucrarile executate de Manu, iar ultima este creatia sotului si a cumnatei mele!pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed