Respectul

Chestionar intrebare: Aveti un copil respectuos?
Alegere Voturi Statistici
Da 12 80%
Nu 2 13%
Inca nu mi-am dat seama 1 6%

Options Respectul
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Wednesday, May 9, 2012 3:02 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17654
Locatia: Bucuresti
Respectul este ceva ce se castiga, se invata....

Totusi, cum ii invatati pe copiii vostri ce este respectul?
Cum reactionati atunci cand nu sunt respectuosi?
bereea
Postat: Wednesday, May 9, 2012 9:01 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22650
Cel mai bun exemplu pentru copil sunt parintii lor.Daca traiesc intr-o familie unde se pune accent pe respect, bune maniere si educatie totul vine de la sine.N-am invatat-o niciodata pe fii-mea sa spuna "multumesc" , dar i-am multumit si pentru cel mai mic lucru, n-am invatat-o sa vorbeasca cu dumneavoastra, dar stie sa se adreseze frumos chiar daca iti spune pe nume.Nu spun ca nu mai are si scapari, dar am invatat-o sa-i pese de aproapele sau
shirel
Postat: Wednesday, May 9, 2012 10:05 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11773
Locatia: israel
eu cred ca am copii respectosi cred ca vorbesc totusi mai mult de Eden fiindca ea este mai matura dar si Oshry saluta frumos pe cine cunoaste si se poarta cat de cat respectos cand merge prin vizite .
Daa are dreptte Bereea primul exemplu ptr ei este comportamentul parintiilor ,copii incearca si vor sa copie parintii la caracter ,la obiceiuri la vorbe si la fapte.Respectul il invatza in primul rand de la noi si pe urma de la cei care il inconjoara si educa la scoli si gradinitze.Vorba aia cine nu are cei 7 ani de acasa ras sic
ElenaLacramioara
Postat: Wednesday, May 9, 2012 11:42 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Eu zic,ca am niste copii respectuosi,si sunt de acord cu Bereea,copiii invata cum sa se poarte de la parinti!De Ramona sunt foarte multumita,fiind-ca stie sa se poarte in societate,saluta,vorbeste frumos,si imi doresc asta si de la Miruna. Ciprian,nu mai zic,pana pe la 4 ani a fost obraznic,dar apoi,lucrurile s-au schimbat,a inceput pe la 5 ani sa salute cunoscutii,sa vorbeasca mai frumos,sa nu sara ca maimutele pe unde nu trebuie,etc.....Deci,la chestionar,am raspuns cu DA!

topai
koko2008
Postat: Thursday, May 10, 2012 7:46 AM

Nivel: Senior

Intrat: 1/11/2009
Postari: 5442
Locatia: romania
In general copiii copiaza adultii angel Ce vede in familie asta face si el. Eu cred ca am un copil respectuos . angel
codrutasim
Postat: Tuesday, August 14, 2012 4:46 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 5/31/2012
Postari: 107
eu nu cred ca respectul se invata; respectul se castiga; trebuie sa meriti sa fii respectat, nu sa consideri ca daca ai 60 de ani trebuie sa ti se spuna "sarutmana" ca "asa se face"; ioana are 4 ani jumate si va spun sincer ca vreau sa fie obraznica si sa respecte doar pe cine merita; nu o invat ploconeala de vorbit cu "dumneavoastra" si spun si adultilor cu care sta fetita de vorba ca eu o invat sa spuna pe nume....si ar fi muuuuulte de spus aici
in concluzie, eu sunt PENTRU un copil obraznic, care sa nu aiba frica de nimeni si care sa se descurce in orice imprejurare pupici
bereea
Postat: Tuesday, August 14, 2012 4:54 PM

Adica, lasa-ma sa inteleg. Bunica copilului trebuie sa castige dreptul de a fi respectata de o pustoiaca de 4 ani care nu stie inca ce si cum? Cum poate ea la o varsta atat de mica sa stie cine merita si cine nu? Sau ii spune mami? Buna educatie!what
vanina
Postat: Tuesday, August 14, 2012 6:48 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Bereea, nu cred ca ai inteles bine ce a vrut sa spuna codrutasim despre respectul care se castiga. E valabil si pentru adulti, nu merita sa-i respectam pe cei care nu si-au castigat(aici se include si faptul ca nu au facut nimic ca sa-l piarda) acest respect. Mie nu mi se pare normal sa o respect pe tanti X sau Y care bate copiii prin parc. In cazul bunicii din exemplul tau, fii sigura ca e iubita de nepoata de 4 ani, caci stim prea bine cata iubire neconditionata ofera copiii celor dragi coeur
bereea
Postat: Tuesday, August 14, 2012 6:56 PM

Ba am inteles foarte bine ce vrea sa spuna: vrea o fetita obraznica care sa nu se teama de nimeni si nimic.
aurishta
Postat: Tuesday, August 14, 2012 8:45 PM

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Codruta, m-ai lasat cu gura cascata!sorry1
Maria & Mario
Postat: Tuesday, August 14, 2012 8:59 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9880
Locatia: Departe-poate prea departe
Nu degeaba se spune : Aia sapte ani de acasa !
Pana atunci modelezi, esti un exemplu demn de urmat , educi si cizelezi !
Daca parintii nu ii au, atunci copii ce au putea invata ???
Copiii oglinda parintilor, nu ???
t-mihaela
Postat: Tuesday, August 14, 2012 9:46 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5131
codrutasim wrote:
in concluzie, eu sunt PENTRU un copil obraznic, care sa nu aiba frica de nimeni si care sa se descurce in orice imprejurare pupici

Nu copilul obraznic se descurca in orice imprejurare ci copilul inteligent..Copilul obraznic va sfarsi singur si izolat de grup .Copilul respectuos e placut ,agreeat de grup si co-optat in activitati ca e usor de lucrat cu el ,are principii si joaca fairplay ...iti spun din experienta ,nimeni nu vrea sa aiba de-a face cu copii lipsiti de respect ,sunt incet incet ignorati si lasati pe margine. Mult succes in a-ti educa copiiialcool
aurishta
Postat: Tuesday, August 14, 2012 9:49 PM

t-mihaela wrote:

.Copilul obraznic va sfarsi singur si izolat de grup .
Si as mai adauga ca principalii beneficiari vor fi parintiistop
mikaela
Postat: Wednesday, August 15, 2012 6:54 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Eu nu cred ca fata a spus-o chiar atat de negativ cum pare. Personal, inteleg ca vrea un copil care sa se descurce in orice situatie nefiind timorat si limitat de prejudecati, un copil curajos si sudat de realitate nu cramponat de legi nescrise, impuse de opinia celorlalti. Acum si cu exemplul asta al parintilor...de cate ori nu am auzit copii deveniti adolescenti sau chiar si adulti spunand "EU nu vreau sa fiu ca maica-mea/taica-meu"! Un caz concret e cel al puscariasilor, copiii lor nu devin automat puscariasi, nu? La 4 ani nu cred ca un copil stie ce-i ala respect in adevaratul sens, copilul va creste si va lua unele chestii si din familie si de la scoala si de la prieteni si din filme, etc (nu toate vor fi bune, va prelua si chestii rele care vor fi atribuite parintilor) si se va forma pe masura ce creste, conform caracterului si cu siguranta va afla ce-i ala respect de sine, respect pt ceilalti si respectul celorlati vizavi de el, cum se castiga si ce importanta are.

"Obraznic" are mai multe nuante, desi e definit in mod absolut negativ...pt copii, folosit cu un sens mai atenuat ar fi neastamparat, indraznet.

Am gasit aici un articol interesant despre obraznicie http://www.parentime.ro/info/copiii-nu-sunt-obraznici ...iar acum ma duc sa citesc si niste proverbe despre respect si obraznicie ras
aurishta
Postat: Wednesday, August 15, 2012 11:48 AM

Cu toate acestea , la varsta la care copilul inca nu are discernamant (cum ar fi un prescolar), respectul trebuie "invatat", ca sa zic asa. Apoi, pe masura ce va creste, va alege singur pe cine sa respecte si pe cine nu. Cuvantul "obraznic", in sine, are un inteles neplacut, nu cred ca este cineva caruia ii place sa fie in preajma unei astfel de persoane, fie ea copil sau adult. "Indraznet" este una si "obraznic" este alta. Apoi, chiar si asa, indrazneala nu se invata, ea trebuie sa fie in temperamentul copilului. Pe un timid, un introvertit, nu poti nicicum sa-l determini sa devina indraznet, acest lucru ameliorandu-se in timp functie de multi factori.
In plus de asta, mi-a atras atentia o afirmatie de-a colegei noastre de forum: "Ioana are 4 ani jumate si va spun sincer ca vreau sa fie obraznica si sa respecte doar pe cine merita"
La 4.5 ani va respecta nu "pe cine merita", ci "pe cine ii spune mama ca merita", ceea ce iarasi nu are de-a face cu formarea unui copil indraznet, ci cu o prelungire a opiniilor parintilor despre ceilalti. sorry
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed