Relatia dintre un copil si unchi

Options Relatia dintre un copil si unchi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
wonderwoman
Postat: Friday, January 3, 2014 11:27 PM

Nivel: Membru

Intrat: 1/3/2014
Postari: 2
S-ar putea ca intrebarea mea sa va para deplasata, dar as vrea sa aflu si parerea altora cu privire la un subiect ce mie îmi pare destul de delicat,cu toate ca unora li s-ar parea normal.
Prietenul meu de 28 de ani are o nepotica de aproape 4 ani, pe care o iubeste foarte mult si care este foarte atasata de el. Locuind în alt oras, el vine acasa destul de rar, iar când se întâmpla asta, fetita este mereu în preajma lui, lucru ce mi se pare normal.
La ultima vacanta pe care a petrecut-o acasa, fetita si-a dorit foarte mult sa doarma cu el,lucru ce s-a si întâmplat nu o data. Uneori, a refuzat categoric somnul alaturi de parintii sau bunicii ei, cerând cu plânsete sa doarma cu el.
Mie mi se pare ciudat faptul ca nimeni din familie nu vede o problema în asta. Fetita într-adevar este mica, dar cred ca e la vârsta la care începe sa înteleaga unele lucruri legate de relatii si de sexualitate, si la vârsta la care poate sa-si creeze complexe legate de aceste lucruri.
Parintii sunt bucurosi ca dorm singuri, asa ca îmi e usor sa înteleg de ce mama nu refuza cerinta fetei. Dar pentru ca prietenul meu nu doarme confortabil cu ea si a semnalat lucrul acesta, ea a gasit solutia cea mai simpla ca fiind, atunci când fetita face mofturi si plânge în hohote ca vrea sa doarma cu unchiul, sa o aduca la el, sa adoarma, apoi sa o duca înapoi în patul lor. Mie lucrul acesta mi s-a parut si mai rau, pentru ca îi alimenteaza fetei ideea ca poate obtine mereu ce vrea.
Pe mine ma îngrijoreaza comportamentul acesta pentru complexele psihologice sau chiar sexuale pe care le-ar putea avea fetita când, eventual, va mai creste si nu i se va mai da voie sa doarma cu el. Nu stiu exact daca ea cunoaste diferentele dintre fetite si baietei, dar stiu ca se pot dezvolta legaturi si atractii foarte puternice, înca de la vârsta asta, mai ales cu membrii familiei atât de apropiati.
Fetita este foarte inteligenta si precoce, având un spirit de observatie foarte ascutit. Ea a ajuns sa faca unele corelatii de genul: ”Bunica si bunicul dorm în camera lor, Tati si mami dorm în camera lor, iar eu- eu dorm cu unchiul!” (întrebata unde doarme în seara respectiva). O data i-a spus prietenului meu, în joaca: ”Hai, sotul meu!” (auzind-o pe mama ei vorbind astfel tatalui, mai devreme în ziua aceea).
Stiu ca la vârsta aceasta primeaza caracterul imitativ, si poate scurtele perioade în care unchiul ei este acasa o împing la acest comportament, ea fiind unicul nepot, alintata de toata familia.
De aceea ma întreb, sunt eu paranoia si am o problema? Este normal ceea ce se întâmpla, sau gresesc eu când ma gândesc ca de pe acum i-ar trebui explicat ca fetitele dorm cu fetitele, iar baietii ar trebui sa doarma cu baietii?
aurishta
Postat: Saturday, January 4, 2014 11:33 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
La 4 ani nu este anormal sa vrea sa doarma cu persoana de care este atasata, dar, cu siguranta, trebuie remediat acest lucru ca tact si rabdare.
mamiemi
Postat: Saturday, January 4, 2014 9:11 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/3/2008
Postari: 1467
Locatia: Craiova
La 4 ani toti baietii vor sa se insoare cu mamele si fetele sa se marite cu tatii! Eu la 4 ani, cand mi s-a nascut un fratior, ma laudam verisoarei ca acum eu am un frate cu care sa ma marit, si ea nu.
E o etapa si trece.
Atata timp cat unchiul e cu capul pe umeri nu vad o problema. Va trece, e doar o etapa.

t-mihaela
Postat: Sunday, January 5, 2014 3:30 AM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5128
Si care e problema ta in povestea asta?Mi se pare mie sau tu esti geloasa pe un copil de 4 aniLolLol
Eu zic sa-ti vezi de ale tale si sa lasi familia aceea in pace ca ii judeci aiurea si te bagi unde nu ti-e locul.Nu mai poti tu de binele fetitei...Big Laugh
bereea
Postat: Sunday, January 5, 2014 11:14 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22578
t-mihaela wrote:
Si care e problema ta in povestea asta?Mi se pare mie sau tu esti geloasa pe un copil de 4 aniLolLol
Eu zic sa-ti vezi de ale tale si sa lasi familia aceea in pace ca ii judeci aiurea si te bagi unde nu ti-e locul.Nu mai poti tu de binele fetitei...Big Laugh

Acelasi sentiment l-am avut si eu: esti geloasa le un copil de 4 ani. La aceea varsta nu stie nimic de sexualitate. Pur si simplu isi iubeste unchiul si doreste sa se joace sau sa doarma cu el. Fetita mea are aproape 10 ani si cand vine fratele meu ii sta numai in brate. Sa inteleg ca nu-i normal? Cand era mai mica a dormit cu el sau cu sotia lui. Care-i problema? Asta vara a dormit cu verisori , toti baieti...de ce ar trebui sa-mi fac probleme?
kali
Postat: Sunday, January 5, 2014 11:17 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14239
bereea wrote:
Acelasi sentiment l-am avut si eu: esti geloasa le un copil de 4 ani.

Subscriu.
monica irimia
Postat: Sunday, January 5, 2014 11:37 AM

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1939
bereea wrote:

Acelasi sentiment l-am avut si eu: geloasa pe un copil de 4 ani.

Si eu. ras
TatyKS
Postat: Sunday, January 5, 2014 12:14 PM

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Si Kari a fost atasata de unchiuletul ei, dar nu vroia sa doarma decat cu mami si tati ... o sa treaca si perioada asta . Nu vad ceva sa te supere si nici sa faci niste discutii cu iubitul tau . El locuieste cu familia fetitei ? El ar trebui sa discute cu parintii ei si sa le spuna ca nu mai vrea sa doarma cu el ... simplu. Doar daca el vrea asta Big Surprise
zaza_
Postat: Sunday, January 5, 2014 12:28 PM

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
wonderwoman wrote:
Este normal ceea ce se întâmpla, sau gresesc eu când ma gândesc ca de pe acum i-ar trebui explicat ca fetitele dorm cu fetitele, iar baietii ar trebui sa doarma cu baietii?

Crazy Crazy Esti wonderwoman indeed!!!! hohot hohot hohot hohot
Nanny
Postat: Sunday, January 5, 2014 1:46 PM

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
M-am gandit daca sa scriu ceva sau nu...Poate ca cea care a postat nu a fost rau intetionata! Poate ca este si un pic de gelozie. Si la noi in familie este aproximativ la fel. Sotul meu are 2 nepoate: una de 9 si alta de 6 ani..si de cate ori mergem la ele ( nu stam in acelasi oras) amandoua sunt calare pe el!ras Le ia le rasuceste, ii sar in spate, le da peste cap...ca niste copii normali, mai cu seama cea mare...este mai deschisa si mai vorbareata cand venim noi asta si pt ca parintii ei sunt despariti si nu l-a mai vazut pe taica-su de la 5 ani!E normal sa se simta atrasa de bartea masculina, insa amandoua fac diferenta ca e unchi!! Ba chiar se certau intre ele...unde ramanem sa dormim, fara insa a cere in mod explicit sa doarma in acelasi pat!! Probabil acea copila va intelege mai bine cand va mai creste, daca i se explica corect!! Copiii au capacitatea inca de la 3 ani sa perceapa diferenta dintre sexe si pe la 5 ani sunt capabili sa inteleaga cum se concep copiii, dar nu cu vesnica poveste cu barza!!Crazy
bereea
Postat: Sunday, January 5, 2014 4:00 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22578
Dar, Nanny , daca ar dormi sotul rau cu nepoatele tale ti s-ar parea ciudat?Sotul meu a dormit cu o nepoata si ci fetita noastra si nimanui nu i s-a parut ciudat.
Poate la 3/4 ani fac diferenta intre sexe, e si normal, dar n-are nici o legatura cu sexualitatea.Daca unchiul respectiv ar avea un nepot , deci baiat, tot i s-ar parea anormal sa doarma cu el sau ar presupune ca nepotul e un viitor homosexual? Hai sa nu murdarim inocenta copilei respective si nici a copilariei in general.Mi se pare prematur sa explicam unui copil atat de mic ca fetitele dorm cu fetitele si baietei cu baietei. Mai ales ca s-ar putea sa trebuiasca apoi sa explicam de ce mama doarme cu tata.
zaza_
Postat: Sunday, January 5, 2014 5:58 PM

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Daca dorm cu usa incuiata, mi-as face probleme. Pana atunci.... Intr-un pat mare pot dormi si doi adulti si un copil, nu?
Nanny
Postat: Sunday, January 5, 2014 7:06 PM

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
bereea wrote:
Dar, Nanny , daca ar dormi sotul rau cu nepoatele tale ti s-ar parea ciudat?Sotul meu a dormit cu o nepoata si ci fetita noastra si nimanui nu i s-a parut ciudat.
Poate la 3/4 ani fac diferenta intre sexe, e si normal, dar n-are nici o legatura cu sexualitatea.Daca unchiul respectiv ar avea un nepot , deci baiat, tot i s-ar parea anormal sa doarma cu el sau ar presupune ca nepotul e un viitor homosexual? Hai sa nu murdarim inocenta copilei respective si nici a copilariei in general.Mi se pare prematur sa explicam unui copil atat de mic ca fetitele dorm cu fetitele si baietei cu baietei. Mai ales ca s-ar putea sa trebuiasca apoi sa explicam de ce mama doarme cu tata.

Nu mi s-ar parea ciudat daca ar dormi cu ele, atat timp cat lucurul acesta nu se repeta prea des si copilele nu s-ar da cu fundul de pamant ca musai vor sa doarma cu el. Noi maturii gandim despre copii ca nu au capacitatea de a intelege sexualitatea si din cauza ca suntem pudici sau pt ca sunt subiecte tabu, nu le explicam copiilor la timp cum sta treaba!Eu lucrez cu copii de diferite varste, dar mai ales cu adolescenti si imi dau seama daca acasa au avut parte de o educatie buna din toate punctele de vedere. Si din pacate unii dintre ei au mari carente cu care eu trebuie sa ma lupt. De aceea lucrurile trebuie spuse la timpul lor, fara sa gandim ca stricam puritatea copilarie. Bineinteles ca spuse atunci cand copilul intreaba, nu inainte. Atunci cand el cere informatii trebuie sa i le dam cat mai corect. Nu povesti cu barza si alte tampenii. De ex: cum se nasc copii? la care parintii raman un pic interzisi!!Exista variante frumoase aproape de adevar.Comparatia cu plantele, cu samanta care creste in pamant si se dezvolta, asa creste si la mami in burtica..etc...exemple care pot fi acceptate mai usor de copii!
kali
Postat: Sunday, January 5, 2014 7:59 PM

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14239
Si... Nanny, cum se concep copiii, explicat la nivelul unui copil de 5 ani daca ei sunt perfect capabili sa inteleaga cum sta treaba cu sexualitatea? Ca povestea cu planta si albina nu are nicio legatura nici cu sexualitate si nici cu actul conceperii...

La copii e totul simplu pentru ca se bazeaza pe ... sentimente. Iar sexualitatea si nebuniile pe care si le imagineaza unii-altii sunt date de... hormoni. Ceea ce nu e cazul la copii.

Asadar, intreb si eu... despre ce discutam noi aici?

... Despre copii care din dragoste pentru niste adulti - rude isi doresc sa doarma impreuna cu ei? Unde e problema in asta? Si atunci, reducand la absurd toaaata problema asta ajungem la concluzia ca fetitele nu au voie sa doarma cu tatzii asa cum nici baietii cu mamele - invocand, spre oripilarea unora si povestea cu Oedip, ca cireasa de pe tort.

t-mihaela
Postat: Monday, January 6, 2014 12:51 AM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5128
Chiar asa , despre ce vorbim?Lol Wondermom a fugut si ne -a lasat pe noi sa elaboram subiectulLol
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed