Reintoarcerea la munca

Options Reintoarcerea la munca
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Lilly of the valley
Postat: Monday, June 9, 2008 4:39 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
kykysor wrote:
buna fetelor; eu am fost angajata la o firma; am intrat pe 19 sept 2006 in concediu crestere copil; iar firma si-a suspendat activitatea incepand cu 01.ian.2007.
acum sunt in proces de redeschidere pt ca s-au intors din strainatate....este firma unor prieteni.......eu mai iua indemnizatie pana pe 25 iulie; am inceput un curs de resurse umane care se termina pe 5 august apoi vreau sa il dau si pe cel de la ITM; PE 12 IULIE AM SI LICENTA..........asa ca o angajare pana pe 1 sept nu m-ar interesa.dar ramane o perioada de descoperita.....si as vrea somaj.......se poate?????????

daca firma la care ai fost angajata nu-si incepe activitatea pana la data care termini CIC, ai tot dreptul sa intri in somaj.
kykysor
Postat: Monday, June 9, 2008 10:36 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/17/2008
Postari: 187
Locatia: bucuresti
merci asa gandeam si eu; sa vedem ce zice si profa de resurse umane; banuiam eu ca nu se poate; desi toantele alea de la somaj au spus ca da..........am vb cu 3 si au spus acelasi lucru.
ionelavatamanu
Postat: Thursday, January 8, 2009 3:01 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
buna:018: as avea si eu o intrebare:tot nu am inteles cu inceperea serviciului mai devreme, bebe al meu a facut un an si as vrea sa ma intorc la servici
cum e cu stimulentul asta?
daca ma intorc iau si alea 8 mil ?imi da si salariul plus stimulent?
va rog sa imi raspundeti plzsorry1
Ana
Postat: Thursday, January 8, 2009 3:04 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
ionelavatamanu wrote:
buna:018: as avea si eu o intrebare:tot nu am inteles cu inceperea serviciului mai devreme, bebe al meu a facut un an si as vrea sa ma intorc la servici
cum e cu stimulentul asta?
daca ma intorc iau si alea 8 mil ?imi da si salariul plus stimulent?
va rog sa imi raspundeti plzsorry1
din cate stiu eu banii aia tii da daca stai acasa cu bebe adik doi ani...numai daca te intorci la munk si muncesti la negru poti lua si salar si banii aia numai asa stiam eu....
ionelavatamanu
Postat: Thursday, January 8, 2009 3:11 PM

merci mult
cristinaflorina
Postat: Thursday, January 8, 2009 3:41 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/12/2008
Postari: 1309
Locatia: bucuresti
mama lui rik are dreptateiei banii aia daca stai acasa cu copilul maxim 2 ani. Daca te reintorci la servici iti da 100 ron in plus fata de salariul tau.banghead
ionelavatamanu
Postat: Thursday, January 8, 2009 4:53 PM

inseamna ca mai putin mai degraba stau acasa
Ana
Postat: Thursday, January 8, 2009 5:06 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
ionelavatamanu wrote:
inseamna ca mai putin mai degraba stau acasa
mai bine asha....pupici
dya
Postat: Thursday, January 8, 2009 7:26 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Ramine alocatia de 200 lei plus un fel de recompensa ca te intoirci la serviciu in valoare de 100 lei deci ar veni 300 lei plus salariul.

Eu m-am intors acum cu 1 ianuarie si sunt muuult mai cistigata , singurul regret este ca nu mai petrec atit de mult timp cu Cezara dar ma consolez cu gindul ca tot spre binele ei m-am dus mai repede la servici.
ionelavatamanu
Postat: Friday, January 9, 2009 9:44 AM

dar cat era salariul tau?
Andi&Mariuca
Postat: Friday, January 9, 2009 6:48 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
ionelavatamanu wrote:
dar cat era salariul tau?

draga mea,

astfel de intrebari nu se pun, sper ca iti dai seama...alcool

Dya ti-a raspuns corect, daca reincepi activitatea inainte ca puiul tau sa implineasca doi ani, ti se va opri plata indemnizatiei pentru cresterea copilului in varsta de pana la doi ani. vei primi in schimb o indemnizatie denumita stimulent, cu valoarea de 100 ron si vei primi si alocatia copilului de pana la doi ani, adica 200 ron. pe langa acesti banuti, vei primi salariul care ti se cuvine pentru munca prestata la angajator.
fdianamaria
Postat: Tuesday, April 28, 2009 7:59 PM

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
Fetelor, sunt tare-tare amarata !!! Cred ca si de depresie sufar in ultimul timp, de ma simt asa de rau.
Pe langa faptul ca banii de la stat vor veni abia pe iunie se pare, alocatia lu Elena nu a venit deloc pan acum, am mai aflat o veste bomba: postul meu s-a desfintat. Da, stiu, am mai scris undeva asta. Dar ma macina cumplit.
Pentru simplu motiv ca la agentia unde lucrez de fapt, fetele au devenit extrem de reci si "straine", mi-au demontat biroul si m-au desfintat efectiv de acolo. In plus mi-au spus ca nu mai am unde sa vin si ca...poate...se va gasi un loc de munca la sucursala si pentru mine. Stiu ca legal, la intoarcerea din concediul de maternitate, chiar daca s-a desfiintat postul sunt siliti sa ma primeasca inapoi, dar cum??? Vor trebui sa ma respecializeze? Pai...si daca nu au nevoie efectiv de un om in plus, ce voi/vor face????
A mai patit cineva de genul asta??
Stiu ca e prea devreme sa-mi fac griji, dar azi-noapte visam ca urma sa fiu data afara chiar cand ma intorc la servici si ma chinuiam de zor sa raman gravida sa intru direct in urmatorul CIC (ceea ce nici nu vreau, nici nu mi se pare macar o idee acceptabila acum)
lori16ro
Postat: Tuesday, April 28, 2009 9:10 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 994
Locatia: iasi
Diana nu ti bate capul cu probleme le astea de pe acum, e mult prea devreme
, vad ca fetita e micuta inca stai si te bucura de copii , iar la agentie nu decid "fetele" asa ca vezi -ti de treaba
Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, April 28, 2009 9:13 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
ce ticaloase! disputa

dar...relax, asta cu desfiintatul postului nu este chiar asa cum pare...

sa iti explic: primul pas este ca angajatorul sa te notifice in scris ca postul tau a fost desfiintat. aceasta notificare trebuie sa contina temeiul legal pe baza caruia s-a facut desfiintarea postului. nu merge chiar asa, cu demolatul biroului si racitul relatiilor! bataus

apoi, conform OUG 96/2003 privind protectia maternitatii la locul de munca, angajatorul este obligat, daca l-ai anuntat in scris asupra faptului ca esti insarcinata (la momentul respectiv) si ai urmat toata procedura legala prevazuta de ordonanta asta, sa iti mentina locul de munca inca 6 luni de la intoarcerea ta din CIC. daca, din motive obiective, postul nu se poate mentine, el este obligat sa iti ofere la intoarcerea ta un post similar, cu mentinerea cel putin a venitului salarial de la care ai plecat in CIC. acest post similar....ei bine, poate fi cam orice insa la acelasi nivel de studii si salariu. daca chiar vrea sa iti faca sicane si daca asta este scopul de la inceput, atunci iti poate da ceva ce nu o sa poti face si te face sa renunti singura. sunt si nemernici din astia.

dar.... Diana, te rog capul sus, nu ii lasa sa iti faca asta! legea este de partea ta! daca nu te-au notificat si nu respecta legea, da-i in judecata si vei castiga cu siguranta! litigiile de munca, mai ales pe partea asta sunt solutionate in 90% din cazuri favorabil angajatului. consulta un avocat bun si o sa vezi ca nu ai cum sa pierzi.

capul sus! va fi bine!pupici
danamaria
Postat: Tuesday, April 28, 2009 9:41 PM

Intrat: 10/4/2007
Postari: 3495
Locatia: Braila
ramin la parerea mea, expusa si cu alta ocazie: postul nu poate fi desfiintat cit esti in CIC.
notificarea se face doar in cazul concedierilor colective, la voi asa a fost?
trebuie sa ti se comunice o decizie in acest sens. cind ti se va comunica, vorbim iti spun ce trebuie sa faci. pina atunci...relax.computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed