Reintoarcerea la munca

Options Reintoarcerea la munca
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Lilly of the valley
Postat: Sunday, June 8, 2008 2:18 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
raly wrote:
Deci sa inteleg ca as beneficia de somaj in cazul asta?Eu am vreo 9 ani si ceva vechime(cu tot cu cic).Si atunci ce fac maine?Semnez lichidarea sau nu?

beneficiezi de somaj doar 6 luni (daca inainte de a intra in CIC ai avut 12 luni stagiu de cotizare la fondul de somaj - fara concediul prenatal sau medical), dar in mod legal trebuie sa-ti acorde cele 15 zile de preaviz ca apoi sa semnezi lichidarea. Nu stiu ce sa-ti zic. Poate sunt fete mai in tema.
raly
Postat: Sunday, June 8, 2008 2:18 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Nu il primesc nu am fost numai la una ca am fost la trei si exact acelasi lucru mi s-a spus!Da cred ca este vorba aici de micile atentii!Care de fapt cred ca sunt mari!Am si eu o prietena cu care as putea sa-l las,este vorba de monika de pe acest forum,dar din pacate si ea va incepe serviciul dupa 3 sapt dupa mine si asta ar fi doar o solutie de moment.
raly
Postat: Sunday, June 8, 2008 2:20 PM

mariuta wrote:

beneficiezi de somaj doar 6 luni (daca inainte de a intra in CIC ai avut 12 luni stagiu de cotizare la fondul de somaj - fara concediul prenatal sau medical), dar in mod legal trebuie sa-ti acorde cele 15 zile de preaviz ca apoi sa semnezi lichidarea. Nu stiu ce sa-ti zic. Poate sunt fete mai in tema.

Eu stiam ca daca ai intre 5-10 ani vechime,somajul e de 9 luni!Si am lucrat inainte fara intrerupere vreo 5 ani!Da si daca da preaviz de 15 zile eu unde trebuie sa lucrez?La Timisoara?Mersi oricum Mariuta!pupici pupici
Lilly of the valley
Postat: Sunday, June 8, 2008 2:23 PM

raly wrote:

Eu stiam ca daca ai intre 5-10 ani vechime,somajul e de 9 luni!Si am lucrat inainte fara intrerupere vreo 5 ani!Da si daca da preaviz de 15 zile eu unde trebuie sa lucrez?La Timisoara?Mersi oricum Mariuta!pupici pupici

Daca firma nu mai e, stai acasa si cele 15 zile esti platita doar cu salariul de baza. eu am fost in situatia ta, tot cu atata vechime si nu as fi primit decat 6 luni somaj. eu mi-am gasit repede de lucru.
raly
Postat: Sunday, June 8, 2008 2:33 PM

Nu e vorba de gasit de lucru ca asta se gaseste,e vorba ca in 6 luni s-ar putea sa se deschida vreo cresa unde as putea sa-l duc pe Raul.Desi am scris si pe forumul primariei Medias si eu si alte pers doritoare,am participat la unele sedinte din campaniile electorale si am propus lucrul acesta se pare ca nimeni nu ne ia in serios!Poate s-o gasi un om cu bani care sa faca o cresa particulara!Eu daca as avea bani asta as face!
MNiko
Postat: Sunday, June 8, 2008 2:34 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Legea spune ca la gradinita trebuie sa aiba cel putin 3 ani impliniti. Sunt insa unele gradinitze care fac grupe incepand cu 2 ani, dar le trebuie nu stiu ce aprobari pentru asta.
Lilly of the valley
Postat: Sunday, June 8, 2008 2:36 PM

MNiko wrote:
Legea spune ca la gradinita trebuie sa aiba cel putin 3 ani impliniti. Sunt insa unele gradinitze care fac grupe incepand cu 2 ani, dar le trebuie nu stiu ce aprobari pentru asta.

Asa spune legea, dar Leea a mers la 2 ani si 7 luni, nu trebuie nicio aprobare, doar bunavointa si o ATENTIE
MNiko
Postat: Sunday, June 8, 2008 2:41 PM

mariuta wrote:

Asa spune legea, dar Leea a mers la 2 ani si 7 luni, nu trebuie nicio aprobare, doar bunavointa si o ATENTIE

Eu ma refeream la aprobari atunci cand e vorba de o intreaga grupa sub 3 ani. Asa stiu si eu ca pentru un copil se mai fac exceptii, desi stiam ca asa mici nu ii primeste. Prin Brasov mai primesc daca copilul implineste 3 ani in peripada septembrie-decembrie.
raly
Postat: Sunday, June 8, 2008 2:41 PM

mariuta wrote:

Mama lor de atentii!O sa mai incerc atunci odata in septembrie cand vor incepe gradinitele si cu o atentie!banghead banghead
MNiko
Postat: Sunday, June 8, 2008 2:45 PM

raly wrote:

Mama lor de atentii!O sa mai incerc atunci odata in septembrie cand vor incepe gradinitele si cu o atentie!banghead banghead

In septembrie e tarziu. Incearca acum si incearca sa vorbesti direct cu educatoarea care va lua grupa mica in septembrie. In general de ele mai depinde daca accepta sau nu un copil sub trei ani.
Lilly of the valley
Postat: Sunday, June 8, 2008 2:51 PM

MNiko wrote:

In septembrie e tarziu. Incearca acum si incearca sa vorbesti direct cu educatoarea care va lua grupa mica in septembrie. In general de ele mai depinde daca accepta sau nu un copil sub trei ani.

intr-adevar acum se fac inscrierile, dar atunci e perioada mai propice pt. a "inchide ochii". se trec mai usor cu vederea lucrurile atunci.
raly
Postat: Sunday, June 8, 2008 3:10 PM

Acum am fost,am fost si in aprile cand s-au depus dosarel,si am fost chiar sapt trecuta,insa tot acelasi rasp l-am primit!Adevarul este ca am fost la administratoarea gradinitei si la directoare dar tot acelasi rasp l-am primit.E prea mic!De aceea am zis ca astept pana in sept poate renunta careva!Cea care preia grupa mica este chiar fosta educatoare a lui Cosmin,dar eaa zis ca nu se baga peste decizia directoarei!
kykysor
Postat: Sunday, June 8, 2008 7:57 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/17/2008
Postari: 187
Locatia: bucuresti
buna fetelor; eu am fost angajata la o firma; am intrat pe 19 sept 2006 in concediu crestere copil; iar firma si-a suspendat activitatea incepand cu 01.ian.2007.
acum sunt in proces de redeschidere pt ca s-au intors din strainatate....este firma unor prieteni.......eu mai iua indemnizatie pana pe 25 iulie; am inceput un curs de resurse umane care se termina pe 5 august apoi vreau sa il dau si pe cel de la ITM; PE 12 IULIE AM SI LICENTA..........asa ca o angajare pana pe 1 sept nu m-ar interesa.dar ramane o perioada de descoperita.....si as vrea somaj.......se poate?????????
raly
Postat: Monday, June 9, 2008 1:15 PM

Asa deci,sa va explic cum sta treaba.Am fost azi la 10 si mi s-a spus asa.Ori in 16 ma prezint la servici dar in Timisoara pt ca firma de la Tim nu mai exista la Medias,ori imi dau lichidarea cu data de 16 si atunci ei sunt obligati sa ma angajeze!Bineinteles ca la Tim nu am ce sa caut asa ca mi-am dat lichidarea,la somaj nu am dreptul fiindca firma mai angajeaza personal si mi-am facut angajarea din 30 iunie.Mi-au dat acte pt o noua angajare,o noua umblatura pt analize,cazier,bla-bla.Dat fiind faptul ca o sa incep peste trei sapt si-a luat sotul concediu patru,deci 7 saptamani suntem salvati in privinta lui Raul.Apoi o sa mai vedem noi ce o sa ne facem!Va multumesc tuturor pentru sfaturi!pupici pupici
Lilly of the valley
Postat: Monday, June 9, 2008 4:38 PM

raly wrote:
Asa deci,sa va explic cum sta treaba.Am fost azi la 10 si mi s-a spus asa.Ori in 16 ma prezint la servici dar in Timisoara pt ca firma de la Tim nu mai exista la Medias,ori imi dau lichidarea cu data de 16 si atunci ei sunt obligati sa ma angajeze!Bineinteles ca la Tim nu am ce sa caut asa ca mi-am dat lichidarea,la somaj nu am dreptul fiindca firma mai angajeaza personal si mi-am facut angajarea din 30 iunie.Mi-au dat acte pt o noua angajare,o noua umblatura pt analize,cazier,bla-bla.Dat fiind faptul ca o sa incep peste trei sapt si-a luat sotul concediu patru,deci 7 saptamani suntem salvati in privinta lui Raul.Apoi o sa mai vedem noi ce o sa ne facem!Va multumesc tuturor pentru sfaturi!pupici pupici

mult succes!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed