Reintoarcerea la munca

Options Reintoarcerea la munca
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, February 28, 2006 10:37 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Multumesc mult, Adrianapupici ! Doamane-ajuta, ca avem asa multa venoie de ajutor de...Sus...
georgy_adinutza
Postat: Thursday, March 2, 2006 5:42 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
AdrianaC wrote:
Eu la Alice m-am intors cand avea 6 luni si am putut sa imi iau program de 6 ore numai pana a implinit 9 luni, dupa care program normal.

dar de ce doar 9 luni , ? Eu am inceput serviciul cand adina avea 5 luni si tot asa am luat program redus dar pana cand a facut fata 2 ani .
celena
Postat: Friday, February 22, 2008 5:22 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/8/2008
Postari: 240
Pe mine m-au chemat ieri la serv. sa semnam hartiile de incheiere a contr.de munca, asta dupa ce am lucrat 15 ani la firma respectiva. Cunosc legislatia si stiu care-mi sunt drepturile dar asta e! Ce daca legea le impune sa te reprimeasca....cui ii pasa. Asa ca acum ma apuc sa invat pt. a concura undeva la stat (daca nu cumva posturile scoase la concurs sunt pt. persoane deja cunoscute). Desi am lucrat din '91 la patron acum nu stiu ce sanse am sa ma reangajez la o firma particulara. Cine te primeste cu un copil mic stiind ca oricand poti sa-i lasi balta si sa-ti iei un medical? In plus, dupa atat timp de stat acasa adevarul e ca sunt cam "expirata" . Situatia e cu atat mai nashpa cu cat tb. sa gasesc bona urgent, nu stiu daca Ioana se va acomoda....ma rog, chestii d'astea. Cu alte cuvinte: stres maxim.
celena
Postat: Saturday, April 19, 2008 5:35 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/8/2008
Postari: 240
Buna fetelor,
La mine s-a adeverit zicala ca orice sut in partea dorsala e un pas inainte. In cazul meu cred ca am facut ceva mai multi pasi inainte pt. ca mi-am gasit un super job intr-un timp foarte scurt. Acum caut innebunita o bona ca sa pot incepe serviciul de la 1 iunie. Intr-un final tot raul a fost spre bine (desi am incercat momente de disperare). Daca veti fi vreodata in situatia mea si nu va veti putea intoarce dupa CIC la vechiul loc de munca, nu disperati, pastrati-va speranta si poate ca veti gasi un loc mult mai bun decat precedentul.
ingerash
Postat: Saturday, April 19, 2008 6:15 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
celena wrote:
Buna fetelor,
La mine s-a adeverit zicala ca orice sut in partea dorsala e un pas inainte. In cazul meu cred ca am facut ceva mai multi pasi inainte pt. ca mi-am gasit un super job intr-un timp foarte scurt. Acum caut innebunita o bona ca sa pot incepe serviciul de la 1 iunie. Intr-un final tot raul a fost spre bine (desi am incercat momente de disperare). Daca veti fi vreodata in situatia mea si nu va veti putea intoarce dupa CIC la vechiul loc de munca, nu disperati, pastrati-va speranta si poate ca veti gasi un loc mult mai bun decat precedentul.

Asa voi proceda si eu,firma unde am lucrat a dat falimentsic si acum ma pregatesc pentru alcevaras
raly
Postat: Sunday, June 8, 2008 7:47 AM

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
fetelor am o intrebare!

Firma la care am lucrat inainte de cic,este din timisoara eu de aia am fost angajata.Intre timp firma a evoluat si a trecut pe Medias.Sapt viit luni trebuie sa ma intorc la servici.Insa ieri m-au sunat de la fabrica sa ma duc sa-mi dau lichidarea de la firma de pe timisoara si sa fac cerere de angajare pe Medias.Ce ziceti?E ceva normal?Asa se procedeaza?Nu o fi vreo teapa?ras
MNiko
Postat: Sunday, June 8, 2008 10:15 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
raly wrote:
fetelor am o intrebare!

Firma la care am lucrat inainte de cic,este din timisoara eu de aia am fost angajata.Intre timp firma a evoluat si a trecut pe Medias.Sapt viit luni trebuie sa ma intorc la servici.Insa ieri m-au sunat de la fabrica sa ma duc sa-mi dau lichidarea de la firma de pe timisoara si sa fac cerere de angajare pe Medias.Ce ziceti?E ceva normal?Asa se procedeaza?Nu o fi vreo teapa?ras

Raly nu stiu cat de normal este chestia asta, dar stiu ca mama mea a patit ceva de genul. In momentul cand fabrica a trecut la un patron toti angajatii au trebuit sa-si faca lichidarea fata de fabrica de stat si in acelasi moment au semnat contractul de angajare cu patronul desi au ramas in acelasi loc de munca. Nimeni nu a fost dat afara cu ocazia aia. Cred ca toata treaba tine de birocratie si de cartile de munca.
dya
Postat: Sunday, June 8, 2008 10:19 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
raly wrote:
fetelor am o intrebare!

Raly eu zic sa mergi sa discuti face-to-face cu ei....si ar fi bine sa mergi sa incepi serviciul pe firma de Timisoara si abia dupa aia sa iti faci transferul. A era sa uit ...de ce trebuie sa-ti faci tu lichidarea cind ei pot sa-ti faca transferul direct tocmai din motivele zise de ei ..... sa-i intrebi asta ca este foarte important.
Aaa si inca ceva...nu ai vorbit cu nici o colega ...ele ce au facut??? Chiar daca au fost la servici , intreaba-le cum au procedat le-a facut direct transferul sau tot asa cu lichidare????? Oricum sunt smecheri ca daca se face cu lichidare risti sa nu mai te intorci la acelasi salariu ca fiind pe alta firma si nou angajata o sa te puna la salariul minim practicat in acea firma...si cred ca defapt asta si este smecheria cu lichidarea , ca daca fac prin transfer trebuie sa-ti respecte ultima incadrare .
Succes.pupici angel
petro
Postat: Sunday, June 8, 2008 11:28 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
La mine la servici abia asteapta sa incep. Ma intreaba tot mereu cat mai am de stat in CIC. Ma pot intoarce si maine, dar sunt lenesa si mai stau acasaras. Si in plus nici n-am cu cine il lasa pe Darius, ca femeile pe care le-am gasit nu-mi prea inspira incredere.
raly
Postat: Sunday, June 8, 2008 11:35 AM

Da,acum 1 an jumate cand firma atrecut de pe Timisoara pe Medias toti angajatii au fost obligati sa-si dea lichidarea,dar nu au fost lasti pe drumuri nici unu ca li s-a facut in aceeasi zi contracte de angajare pe Medias.Dar cum eu era deja in cic am ramas tot pe Tim.Colege care au intrat in cic inaintea mea nu cunosc,dar care au intr dupa mine sunt multe,deci eu sunt prima care tre sa ma interesez.Si Dya dupa cate am inteles transferul nu se mai practica in Rom.Daca asa s-a int cu Tim oare nu as avea vreo sansa la somaj?(dat fiind faptul ca nu am cu cine sa-l las pe Raul)Oricum tre sa ma duc maine la 10 dar sa stiu daca sa semnez sau nu lichidarea!
ingerash
Postat: Sunday, June 8, 2008 12:04 PM

raly ai mare grijaangel ,firma unde am lucrat a dat faliment si am primit telefon ca voi fi data in somaj,dar eu merg la alta firma ca somajul nu ma incantanono
Cam ma pune pe ganduri propunerea lor de a semna tu lichidareaoare scratch
raly
Postat: Sunday, June 8, 2008 1:47 PM

inger7 wrote:
raly ai mare grijaangel ,firma unde am lucrat a dat faliment si am primit telefon ca voi fi data in somaj,dar eu merg la alta firma ca somajul nu ma incantanono
Cam ma pune pe ganduri propunerea lor de a semna tu lichidareaoare scratch

Pai asta m-a derutat si pe mine si deaia voiam sa stiu daca e normal asa ceva,mai ales ca ei m-au sunat cu o sapt inainte.Nici eu nu prea sunt de acord cu somajul,care au puteri,nu sunt handicapati sa mearga sa lucre,dar mai sunt si exceptii,chiar de exemplu in cazul meu crede-ma pe cuvant ca nu stiu ce voi face cu Raul si mi-ar surade chiar si numai 9 luni de somaj.Daca as avea ce sa fac cu el nici nu s-ar pune problema sa nu ma reintorc mai ales ca eu sunt printre primii angajati in fabrica si as avea mai multe posibilitati.Intelegi?Cum cresa nu exista in orasul asta care nici nu stiu de ce se numeste municipiu,am incercat la gradinite dar nuci nu au vrut sa auda de asa ceva pana copilul nu implineste 3 ani.La bona nici nu vreau sa ma gandesc mai ales dupa cate s-au intamplat.
Mai vreau si alte pareri ca sa fiu informata maine cand ma voi confrunta cu ei face-to-face,sa stiu la ce sa ma astept!ras
Lilly of the valley
Postat: Sunday, June 8, 2008 2:04 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
in mod legal trebuie sa primesti preaviz, 15 zile lucratoare cu program redus de munca. abia la incheierea preavizului vei face lichidarea si probabil vei semna noul contract de munca. ai dreptul la somaj. doar daca iti dai demisia nu beneficiezi de somaj. Somajul este pe o perioada determinata. Dat fiind ca tu esti tanara (nu stiu exact vechimea in munca) nu vei primi mai mult de 6 luni indemnizatie de somaj. Consulta si contractul individual de munca, contractul colectiv de munca si regulamentul de ordine interioara al insitit.
multa bafta!
raly
Postat: Sunday, June 8, 2008 2:13 PM

Deci sa inteleg ca as beneficia de somaj in cazul asta?Eu am vreo 9 ani si ceva vechime(cu tot cu cic).Si atunci ce fac maine?Semnez lichidarea sau nu?
ingerash
Postat: Sunday, June 8, 2008 2:13 PM

raly wrote:

Pai asta m-a derutat si pe mine si deaia voiam sa stiu daca e normal asa ceva,mai ales ca ei m-au sunat cu o sapt inainte.Nici eu nu prea sunt de acord cu somajul,care au puteri,nu sunt handicapati sa mearga sa lucre,dar mai sunt si exceptii,chiar de exemplu in cazul meu crede-ma pe cuvant ca nu stiu ce voi face cu Raul si mi-ar surade chiar si numai 9 luni de somaj.Daca as avea ce sa fac cu el nici nu s-ar pune problema sa nu ma reintorc mai ales ca eu sunt printre primii angajati in fabrica si as avea mai multe posibilitati.Intelegi?Cum cresa nu exista in orasul asta care nici nu stiu de ce se numeste municipiu,am incercat la gradinite dar nuci nu au vrut sa auda de asa ceva pana copilul nu implineste 3 ani.La bona nici nu vreau sa ma gandesc mai ales dupa cate s-au intamplat.
Mai vreau si alte pareri ca sa fiu informata maine cand ma voi confrunta cu ei face-to-face,sa stiu la ce sa ma astept!ras

Nu inteleg de ce gradinitele nu il primesc .Eu ,cand avea Ionut la 2 ani,l-am dus la gradinita si l-au primit la grupa mica.Oare este vorba si de o mica "atentie"?oare
Somajul este foarte micuff Ma gandesc ca daca eram din acelasi oras cu tine,Raul putea sa stea linistit la mine pana veneai de la servici.Imi pare sincer rau pentru problema asta cu cresa.angel cry cry cry
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed