Reintoarcerea la munca

Options Reintoarcerea la munca
Subiectul anterior · Subiectul urmator
monique
Postat: Sunday, February 19, 2006 1:35 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Din luna aprilie eu imi voi relua serviciul. Cu sefii deja am discutat ca de doua ori pe zi voi veni acasa sa-mi alaptez si sa-mi adorm fetita, si nu au comentat... Iar pe sotul meu il tot stresez cu acest subiect... l-am pus in tema ca vom avea sarcinile impartite jumi-juma... sunt pe drumul cel bun... e si normal, nu?
g_nicoleta2000
Postat: Sunday, February 19, 2006 10:12 AM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Mi se pare grozav ca ti se permite sa vii acasa sa alaptezi. Putine firme accepta asa compromis.
leut
Postat: Sunday, February 19, 2006 3:51 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
Eu deja am vorbit cu sefii mei si au spus ca pot sa-mi iau 6 ore platite integral. Depinde de mine cand fac pauza. Oricum, la mine e bine la serviciu...e mult de munca dar nu se pune problema ca n-as putea sa plec din timpul serviciului, la nevoie.
Si eu o sa incep anul asta dar ramane de vazut cand anume.
sunny
Anaida
Postat: Sunday, February 19, 2006 8:38 PM

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
Eu mai am de stat acasa pana in septembrie 2007, pana cand Alexandra va merge la cresa. Nu am alta solutie, in sensul ca prefer sa stau eu acasa decat s-o las pe mana altcuiva (as putea sa apelez la mama, dar nu vreau s-o impovarez cu problemele mele, iar la o persoana straina, nici nu ma gandesc!). Pe Razvan il voi duce din toamna la gradinita si sper ca voi fi mai relaxata cu un singur copil acasa de dimineata pana la 4 dup-amiaza, dar ma gandesc ca-mi va fi tare greu sa ma obisnuiesc cu noua situatie, adica sa nu-l mai am cu mine non-stop!
Mirandolina
Postat: Monday, February 20, 2006 2:22 PM

Nivel: Ambasador

Postari: 543
g_nicoleta2000 wrote:
Mi se pare grozav ca ti se permite sa vii acasa sa alaptezi. Putine firme accepta asa compromis.

Din cate imi amintesc am citit in lege ca e obligatia angajatorului sa-i permita mamei sa mearga sa-si alapteze copilul si sa sa lucreze cu jumatate de norma.
AdrianaC
Postat: Monday, February 20, 2006 2:34 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Eu la Alice m-am intors cand avea 6 luni si am putut sa imi iau program de 6 ore numai pana a implinit 9 luni, dupa care program normal.
Elia
Postat: Tuesday, February 21, 2006 7:20 AM
Nivel: Guest

Postari: 5
La mine situatia este diferita. La primul copil am ramas insarcinata cand mai avem cateva luni pana la terminarea contractului (lucram cu contract pe un an) deci in nici un caz nu se punea problema sa imi pot lua concediu platit, nu aveam de unde. Am nascut in Martie in Romania si m-am intors in China in iulie, iar o luna mai rarziu a venit si John cu mama mea si am inceput sa lucrez. Nu lucram mult, 16 ore pe saptamana si locuiam in aceeasi cladure unde predam, doar ca in alt corp. Oricum, faceam 2 minute de acasa pana in clasa, asa ca veneam mereu acasa, chiar in timpul unui curs le dadeam ceva de facut studentilor si apoi fugeam 5 minute acasa (mai ales cand a plecat mama si am luat bona).

Acum iar ma aflu intr-o situatie deosebita, intrucat cand am ramas insarcinata abia incepusem un job nou, eram in perioada de proba si cand au inceput greturile si m-am internat in spital a trebuit sa demisionez. Dupa ce mi-am revenit, am lucrat part time pe unde gaseam (nu e greu sa gasesti de predat Engleza in Shanghai) si de la 1 ianuarie m-am angajat la firma asta unde lucrez acum, insa eram deja in 6 luni jumate, asa ca seful meu a zis ca ma angajeaza cu contract pana nasc si apoi, cand ma intorc la munca, ma angajeaza pe termen nelimitat. Asa ca nici la acest copil nu voi avea concediu de maternitate.

Jobul asta nu e greu, majoritatea timpului stau la calculator sau la telefon si cateodata mai am intalniri. IN plus, ne-am mutat la 4 minute de serviciu, asa ca o sa imi fie usor sa vin si sa plec cand vreau. Cred ca ma voi intoarce foarte repede, la cateva saptamani dupa ce o sa nasc, doua ore dimineata si doua ore dupa masa, daca vreau pot sa aduc si copilul cu mine, orarul e flexibil, vin cand vreau, plec cand vreau. Apoi dupa vreo doua luni o sa incerc sa vin full time, adica 6 ore pe zi plus inca doua ore sa lucrez de acasa. Dar sa vedem daca s-o potrivi socoteala de acasa cu cea din targ.
mama_Sonyei
Postat: Sunday, February 26, 2006 12:03 PM

Intrat: 2/24/2006
Postari: 1062
Locatia: Romania
Mie mi-e groaza ca in august voi reincepe serviciul... Pe Sonya o voi lasa cu mama pana face 3 ani si o va primi la gradinita, ca nu am incredere in cresa. Poate voi apela si la vecina mea (care este deja la al 4-lea copil de 2 ani si cateva luni de care are grija, deci se pricepe) ca sa nu las totul pe umerii mamei. Ca sa plec de la serviciu mai devreme nu se poate si cu cel 8 ore de la serviciu si o ora dus si una intors as lipsi tare mult de acasa, asa ca...
AdrianaC
Postat: Sunday, February 26, 2006 12:37 PM

Da Criss, ce sa zic, e cam trist asa, cam multe ore de lucru, dar pe de alta parte ia si partea buna a lucrurilor, si anume ca ai putut sa stai 2 ani acasa (multe nu pot sau nu le convine din punct de vedere financiar) si mai ai si unde sa te intorci.
mama_Sonyei
Postat: Sunday, February 26, 2006 3:58 PM

Adevarat. Eu am ramas acasa pentru ca tot atatia bani luam si daca ma duceam la serviciu si daca stateam acasa; desi nu stiu cum va fi cand ma voi intoarce, ca deja au angajat "inlocuitori" de pe vremea cand eu nu intrasem in CIC. Asa ca faza cu "ai unde te intoarce" nu stiu cat de adevarata va fi...scratch
codruta
Postat: Sunday, February 26, 2006 5:08 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
mama_Sonyei wrote:
Adevarat. Eu am ramas acasa pentru ca tot atatia bani luam si daca ma duceam la serviciu si daca stateam acasa; desi nu stiu cum va fi cand ma voi intoarce, ca deja au angajat "inlocuitori" de pe vremea cand eu nu intrasem in CIC. Asa ca faza cu "ai unde te intoarce" nu stiu cat de adevarata va fi...scratch

eu stiam ca "inlocuitorii" nu pot fi angajati decat pe perioada determinata, iar cand se intoarce titularul ei elibereaza functia. Cel putin asa e la mine dar eu am insistat sa nu angajeze pe nimeni pt ca pierdeam 3.500.000 daca venea inlocuitor.
mama_Sonyei
Postat: Sunday, February 26, 2006 6:38 PM

codruta wrote:
mama_Sonyei wrote:

eu stiam ca "inlocuitorii" nu pot fi angajati decat pe perioada determinata, iar cand se intoarce titularul ei elibereaza functia. Cel putin asa e la mine dar eu am insistat sa nu angajeze pe nimeni pt ca pierdeam 3.500.000 daca venea inlocuitor.

La noi au angajat alte persoane tinere, abia iesite de pe bancile scolii, pentru formare... i-am pus in ghilimele ca "inlocuitori" pentru ca nu a fost vorba ca ma vor inlocui pe mine, desi in toate vizitele mele pe la serviciu respectivul tip era la biroul meu, la calculatorul meu, lucra cu desenatoarea mea... Nu a fost vorba ca ma vor da afara, dar nici prea dornici sa ma mai tina si sa-mi pastreze locul cald nu cred ca sunt (mai ales ca am de gand ca intr-un an sau doi sa mai fac un bebe)...
AdrianaC
Postat: Monday, February 27, 2006 6:54 AM

Parca trebuie sa stie ei ce ai tu de gand :albino:
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, February 28, 2006 10:14 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Eu teoretic ma voi intoarce la serviciu anul viitor in martie.Dar pana atunci am multe planuri, in toamna vreau sa ma inscriu la a treia facultate, in iarna vrem sa concepem pe cel de-al 4-lea membru al familiei, si la inceputul anului viitor sa ne depunem actele pentru emigrare (poate chiar mai devreme).

Deci, la anul ma voi intoarce la serviciu pentru cateva luni, timp in care nu prea ma intere ce birou imi revine, doar de calculator m-as oftica sa nu mi-l dea tot p'ala, ca in toata institutia numai unul ca al meu mai este, dar, pentru cateva luni, ma pot multumi si cu mai putin.

Iar daca nu voi ramane insarcinata cand ne-am propus noi, ma voi intoarce la serviciu tot pentru cateva luni, pana imi voi gasi ceva mai bun, mai bine platit.Locul/postul meu este asigurat, nu are cine sa ma dea afara, nici acum, nici dupa ce ma intorc, din cauza faptului ca nu lucrez la patron.Ceea ce intr-un fel, este bine.
AdrianaC
Postat: Tuesday, February 28, 2006 10:18 AM

Imi place de tine ca stii ce vrei ! bravo bravo bravo

Fie ca toate planurile sa iti iasa exact cum iti doresti !
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed