Regurgitarea si eructarea

Options Regurgitarea si eructarea
Subiectul anterior · Subiectul urmator
denisa_rachid
Postat: Thursday, November 24, 2011 2:54 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/13/2010
Postari: 2365
Irina, vor trece de pe la 3 uni in colo, cand se va inchide stomacelulpupici
irina21
Postat: Friday, November 25, 2011 9:15 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 2/9/2011
Postari: 523
Locatia: Ploiesti
Mai avem un picut inseamnatopai Multumesc pupici!
Si mai am o intrebare daca atunci cand eu incerc sa i scot aerul afara trage vanturi mai trebuie sa o chinui cu batutul pe spate sau este de ajuns si se considera ca a scos aerul pe alte cai? Dar daca vomita fara sa ragaie in timp ce incerc sa i scot aerul?
denisa_rachid
Postat: Friday, November 25, 2011 11:47 AM

Intrat: 8/13/2010
Postari: 2365
Irina, nu stiu ce sa zic cu scosu aerului pe alte cairas . La cat ma duce mintea, eu zic ca scos aeru...poate te ajuta fetee mai experimentatepupici .
Cat despre faptul ca regurgiteaza inainte de a-i scoate aerul sau in acest timp, nu e problema, dar daca ii mai dai in continuare laptic, sa nu uiti sa scoti aerul. Se recomanda ca aerul sa nu fie scos doar la sfarsitul mesei, ci de cateva ori in timpul mesei si apoi la sfarsit.
Va faceti voi mari acum si sa vezi cum uitati de problema astapupici iloveyou
mihaellas
Postat: Monday, December 12, 2011 8:45 AM

Intrat: 2/13/2009
Postari: 806
Locatia: romania
si noi ne confruntam cu episoade dese de scos laptic pe gurita....pe nas nu s-a intamplat decat o data! azi mergem la doctor sa cerem pareri.
irina21
Postat: Monday, December 12, 2011 8:08 PM

Intrat: 2/9/2011
Postari: 523
Locatia: Ploiesti
S a mai intamplat si la noi dar mult mai rar decat inainte. Mihaela dupa ce te duci la medic poate ne impartasesti si noua parerile!pupici
alimami
Postat: Tuesday, December 13, 2011 9:57 AM

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1845
Locatia: Romanica
La capitolul asta,fiica-mea a fost dezastru pana pe la 2ani. Cand era in primele luni stateam cu orele sa-i scot aerul,pana sudam mesele.Apoi voma.Iar lapte,iar incercari de scos aer,iar voma. Am chemat la doctori de taica-mio a zis ca-mi aduce unul "de cap", de data asta pt mine..Degeaba.. am aflat ca are un fel de aerofagie,adik inghite aer odata cu mancarea si incercand sa-l elimine..vomita.Una din doctorite mi-a dat metoclopramid picaturi. I-am dat si nu prea..ca doar nu-i puteam da o perioada asa indelungata.Cu trecerea timpului s-a mai rarit si voma. Poate elimina aerul si pe partea cealalta,doar sa-l elimine cumva. A mea il elimina mai usor daca adormea si prin somn tragea besinutze ..apoi nici nu mai voma.. Oricum,asta cu voma e problema si acum cand e racita,cand se ineaca putin cu apa/lapte, cand amesteca ceva. Sper sa va ajute cu ceva discursul asta din experienta mea cu voma
sebita
Postat: Tuesday, December 13, 2011 2:50 PM

Nivel: Membru

Intrat: 9/30/2011
Postari: 74
Locatia: cluj
Asa era si piticul meu,m-am speriat ca citisem dint-o carte ca daca vomita are probleme de sanatate.Asa imi era de frica sa nu aibe ceva copilul meu,am zapacit-o de doctorinta noastra,intr-o zi a venit si a stat mai mult la noi sa il supravegheze,problema la noi a fost ca el era prea lacom,manca pana nu mai putea si atunci cand dadea aerul afara venea si laptele.Daca nu vomita in jet ne-a zis ca nu-i nici o problema.
danutza.ella
Postat: Friday, January 6, 2012 6:05 PM

Nivel: Membru

Intrat: 1/6/2012
Postari: 1
Locatia: Oradea
Buna mamici! Si noi ne confruntam cu neplacuta voma in fiecare seara de cand avea o saptamana. De vreo 5-6 zile n-a mai vomitat pana azi. De obicei inaite de a vomita era ff agitat. Azi in schimb, foarte calm. L-am ridicat sa scoata aerul si... surpriza. Voma nu era branzica alba ca de obicei ci avea o tenta fistichie.
Cel mare, Andrei nu avut vreodata astfel de pobleme.
oanamaria
Postat: Monday, July 9, 2012 12:17 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Si am ajuns si aici !
Azi dimineata cand am pus-o la san si a supt asa de bine 10min apoi mi-a varsat totul in jet si pe gurita si pe nas -cred ca s-a innecat sau a mancat prea lacom ca nu mai mancase de vreo 5ore .Vai !Ce m-am necajit ca a varsat laptele supt si apoi nu s-a mai saturat si a trebuit sa-i dau supliment ca era lesinata de foame .
Am batut-o pe spate sa scoata aerul vreo 15min de obosisem ca-mi era frica sa nu vomite dupa ce a mancat lapticul la biberon ,dar totul a fost ok .
Noi rezolvam o problema si dam peste alta!
bulibuli
Postat: Monday, July 9, 2012 3:35 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Se mai intampla, nu te speria.. am patit-o si eu chiar de curand. Cand sug foarte lacom mai inghit si aer, si se umple stomacelul la refuz si cu aer, si atunci, cand incearca sa dea aerul afara.. iese si lapticul. Totul e sa o iei usurel, daca suge prea lacom poti sa o intrerupi la un moment dat, sa-i scoti aerul ca sa mai faci loc in stomacel si sa o pui din nou sa o lasi pana se satura. La mine cel putin merge, nu stiu a ta daca nu se supara si plange daca o iei de la san.. Al meu se enerveaza si incepe sa planga putin, dar nu urla.. daca il pun pe umar se calmeaza, scoate aerul si apoi ii dau sa pape in continuare. Nu fac asta mereu, doar cand imi dau seama ca inghite aer, ca mananca prea cu pofta parca se bat turcii pe tzatza lui.. si de obicei dureaza f putin, cum l-am ridicat la verticala a si iesit aerul inghitit si pac l-am pus la loc.. nici nu apuca sa ma "certe".
Mami_de_gemeni
Postat: Monday, July 9, 2012 3:53 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Pentru a preintampina astel fe situatii este de preferat pentru cateva zile sa culcam copilul pe o perunta pentru al ajuta sa elimine "pe orice cale" aerul acumulat in timpul alatatului sau alimentarii cu biberonul.
Eu de foarte multe ori m-am confruntat cu aceasta problema la toti copii. La gemeni fiind mai experimentata nu m-am panicat cum am facut-o in cazul Antoniei. Ii asemea prin rotatie pe o pernuta speciala cumparata cu ocazia ajutarii respiratie intr-un caz de viroza si am observat ca este nemaimpomenita si pentru starile de voma repetate.
Aici moasele din spital mi-au aratat o tehnica pentru a ajuta copilul sa elimine aerul cat se poate de usoara. Tineam copilasul in brate cu spatele catre mine si cu mana libera miscam in sens circular gentil bazinul.
Adina
Postat: Monday, July 9, 2012 5:51 PM

Intrat: 4/19/2012
Postari: 684
Locatia: Landshut,Germania
Pfff... imi aduc aminte ca acum vrea 2 luni aveam si eu aceeasi problema... bebelina vomita toooot ce manca. Ea sugea cu pofta, halapa fiind, nici eu nu stiam prea bine cum e treaba cu tinutul in sus sa ragaie si asa ne-am chinuit vreo 2 saptamani pana am intrebat si eu fetele de pe forum. La noi una dintre solutii a fost o perinuta sub saltea cu care doarme si acuma sa i ridice putin trunchiul si nu mai avem treaba. Oricum cred ca pe la 3 luni se rezolva de la sine totul.
aurishta
Postat: Monday, July 9, 2012 6:05 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
oanamaria wrote:
Si am ajuns si aici !
Azi dimineata cand am pus-o la san si a supt asa de bine 10min apoi mi-a varsat totul in jet si pe gurita si pe nas -cred ca s-a innecat sau a mancat prea lacom ca nu mai mancase de vreo 5ore

Am patit-o si eu frecvent cu Angelicabanghead Asta este unul dintre motivele pentru care a dormit cu noi in pat, ma temeam sa nu se inece si eu sa nu fiu pe fazacry Am temperat acest lucru dandu-i sa suga mai des si mai putin (stiu ca nu vrei sa auzi asta) si ridicand putin salteaua in dreptul capsorului ei,ca sa previn cat-de-cat inecarea accidentala. Tot de aceea n-am mai lasat-o niciodata sa doarma nesupravegheata pana spre un an. Sper ca la Iulia sa nu se repete acest episod.
oanamaria
Postat: Monday, July 9, 2012 6:22 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Si eu stau cu ochii pe ea ca pe butelie cu toate ca dupa supt cand doarme o pun pe o parte nu cu fata in sus.
Am mai gasit-o vomitata toata ,dar ea foarte linistita nu scotea niciun sunet .
M-am speriat azi cand mi-a vomitat in timp ce sugea ca in rest nu m-am speriat doar m-am necajit.
Pediatra mi-a zis ca nu i-am scos aerul cum trebuie si din cauza asta vomita si azi nu m-am lasat pana n-a ragait .
Eiii!Acum daca se mai intampla stiu ce am de facut ,dar sper ca episoadele astea sa fie cat mai rare.
Va multumesc pentru sustinere !Ce m-as face fara voi dragelor?!iloveyou
Mami_de_gemeni
Postat: Monday, July 9, 2012 8:53 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Tare mie dor si mie de un bebelus, dar sotul a zis "no way".
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed