Recuperarea dupa cezariana

Options Recuperarea dupa cezariana
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ana
Postat: Sunday, April 26, 2009 8:24 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
danamaria wrote:
eu am trei cezariene: prima in 1992, a doua in 2004 si a treia, f curind dupa cea de a doua, 2006.
eu ramin la ideea ca psihicul conteaza cel mai mult.
la prima cezariana cind mi-a murit primul baietel la 4 zile....am tras. nu mi se lipea operatia facuse citeva granuloame si.....durea. dar eram tinara si m-am recuperat.
la cea de a doua in 2004 cind din nou n-am avut parte de copil, tot baietel, eram "amortita" toata nu stiu daca m-a durut, dar stiu ca si atunci au fost probleme.
la cea de a treia cind am nascut-o pe andreea......la trei zile fugeam, deci nu este nici o exagerare, chiar fugeam....nu ca la 100 metri garduri, dar fugeam. concluzia mea: PSIHICUL CONTEAZA, sau altfel spus, chiar daca seamana a plagiatura, te simti cum gindesti!
vai Dana...nu imi vine sa cred ce citesc...bine ca ai avut putere sa mergi inainte...Dumnezeu sa te intaresca sa o cresti pe Andreea cu dragoste!!!!pupici pupici pupici
Ely
Postat: Sunday, April 26, 2009 11:21 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
DanaMaria prin cate greutati ai trecut cry cry imi pare tare rau ,tu chiar esti o femeie puternica.Te admir tare mult pentru puterea pe care o ai de a face fata greutatilor.hearts pupici
Kiki
Postat: Sunday, April 26, 2009 11:24 AM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Ely wrote:
DanaMaria prin cate greutati ai trecut cry cry imi pare tare rau ,tu chiar esti o femeie puternica.Te admir tare mult pentru puterea pe care o ai de a face fata greutatilor.hearts pupici

Subscriu!
dana, iloveyou
danamaria
Postat: Sunday, April 26, 2009 2:24 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/4/2007
Postari: 3495
Locatia: Braila
dragele mele andismom, Anabela, Ely si Kiki sunteti tare, tare dragute si scumpe, ideea e ca trebuie sa treci prin ce-ti ofera viata....si vrei nu vrei, treci, n-ai incotro!
revenind la subiectul topicului sustin cu tarie si cred cu adevarat ca daca psihicul tau iti "spune" ca esti bine apoi chiar esti. el, psihicul, lucreaza pentru tine asa cum ii ordoni. eu am detaliat toate experientele mele cu cezariana, tocmai in ideea de a demostra ca atunci cind psihicul ti-e varza, varza esti si tu. desi la Andreea a fost a treia cezariana, ceea ce mai rar este ingaduit si ca a fost a treia cezariana e una, dar a fost facuta dupa doi ani de la ultima (in mod normal orice cezariana presupune ca timp de doi ani sa nu ramai insarcinata nu sa nasti), totul a decurs ca la carte desi la cezariana din 2004 s-a descoperit si o ruptura de uter. n-am avut nici cea mai mica problema. erau fete tinere, la prima cezariana care urlau de mama focului si se vaietau toata ziulica...si noaptea. eu eram in al 9 lea cer ca aveam o fetita sanatoasa, TRAIA iar eu nu am murit cum multi dintre doctori imi prezisesera. pentru mine, atunci a inceput o noua viata, una fericita, minunata tinind cont de cei doi copii, ingerasi.
concluzia: dictati psihicului ca nu va doare nimic, ca sunteti sanatoase si de ce nu, fericite! asa va fi!computerlove computerlove pupici pupici iloveyou iloveyou
michi
Postat: Tuesday, April 28, 2009 2:49 PM

Intrat: 2/17/2009
Postari: 1038
Locatia: romania
DANA-pe masura ce te cunosc imi dau seama ca esti O LUPTATOAREcomputerlove computerlove computerlove (ma bucura ca ma inspiri si pe mine)pupici
evita
Postat: Wednesday, April 29, 2009 9:01 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/13/2006
Postari: 882
Dana esti o femeie puternica si pentru asta te admir!
Si eu am facut cezariana si pot spune ca m-am refacut destul de bine. In prima dimineata de dupa operatie, a fost mai greu, dar pe urma din ce in ce mai usor.M-am ferit sa fac efort dupa operatie cam vreo luna, dupa care mi-am intrat in paine, cum se spune.Nu am avut incotro...Cu tot ajutorul care mi-a fost acordat, copiii trebuiau hraniti, si depindea in totalitate de mine, trebuia sa fac curat, si tot de mine depindea, sa ii schimb, sa le fac baita...Tin minte ca am avut o noapte in maternitate cand cai mici au plans incontinuu, incat nu stiam ce sa la mai fac. Nu taceau in nici un fel: nici leganati, nici tinuti la piept, nici cu spirt pe burtica...eram disperata, au adormit tocmai spre dimineata. Acea noapte m-a daramat. Din momentul acela m-a durut operatia timp de vreo cateva zile, si chiar s-a inflamat putin, fapt pentru care am stat cu firele putin mai mult decat era normal, dar a trecut...Am baieti mariyes Sanatate multa si recuperare usoara, cat mai usoara!pupici
Ana
Postat: Wednesday, April 29, 2009 10:21 AM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
evita wrote:
Dana esti o femeie puternica si pentru asta te admir!
Si eu am facut cezariana si pot spune ca m-am refacut destul de bine. In prima dimineata de dupa operatie, a fost mai greu, dar pe urma din ce in ce mai usor.M-am ferit sa fac efort dupa operatie cam vreo luna, dupa care mi-am intrat in paine, cum se spune.Nu am avut incotro...Cu tot ajutorul care mi-a fost acordat, copiii trebuiau hraniti, si depindea in totalitate de mine, trebuia sa fac curat, si tot de mine depindea, sa ii schimb, sa le fac baita...Tin minte ca am avut o noapte in maternitate cand cai mici au plans incontinuu, incat nu stiam ce sa la mai fac. Nu taceau in nici un fel: nici leganati, nici tinuti la piept, nici cu spirt pe burtica...eram disperata, au adormit tocmai spre dimineata. Acea noapte m-a daramat. Din momentul acela m-a durut operatia timp de vreo cateva zile, si chiar s-a inflamat putin, fapt pentru care am stat cu firele putin mai mult decat era normal, dar a trecut...Am baieti mariyes Sanatate multa si recuperare usoara, cat mai usoara!pupici

....inca o mamica luptatoare!!!santate mamii si la comorile tale!!!pupici
Andi&Mariuca
Postat: Monday, November 30, 2009 9:51 PM

Postari: 5089
mamici care ati facut cezariana am o intrebare: vi s-a intamplat sa va doara, din senin, operatia si sa simtiti o senzatie de arsura intensa in zona ei? pe mine ma doare groaznic pe partea dreapta a operatiei de vreo doua zile, ma "tine" ceva inauntru ca o gheara si merg putin cocosata din cauza asta. plus ca am si o senzatie oribila de arsura in zona. dar numai pe coltul drept al operatiei. in afara, pe piele nu se vede nimic suspect. toata durerea este profunda, in "carne" cum se zice si nu cedeaza nici la paracetamol sau algocalmin.

eu maine imi sun doctorul pentru ca ceva nu mi se pare in regula la toata treaba asta. intrebarea ar fi daca credeti ca este posibil sa se fi intamplat ceva inauntru, de genul dezlipit/rupt cusatura? se poate asa ceva? sau ce ar putea determina durerile astea?cry
Ely
Postat: Monday, November 30, 2009 9:54 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Anca imi pare rau ,eu nu stiu ce sa zic decat sa mergi la doctor.Iti doresc multa sanatate .computerlove
vanina
Postat: Monday, November 30, 2009 10:26 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Am patit si eu ceva asemenator (dar nu ma durea foarte tare) dupa ce am facut mai mult efort decat trebuia. Stai relaxata si nu te panica, sigur o sa iti treacapupici
Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, December 1, 2009 8:07 AM

Postari: 5089
vanina wrote:
Am patit si eu ceva asemenator (dar nu ma durea foarte tare) dupa ce am facut mai mult efort decat trebuia. Stai relaxata si nu te panica, sigur o sa iti treacapupici

mda...ca sa fiu sincera cred ca de la efort mi se trage si mie ca doar cine sa stea locului? am facut curat, am carat ca doar eu le pot face pe toate, nu?!banghead fool nervi

KRYS85
Postat: Tuesday, December 1, 2009 9:40 AM

Intrat: 9/23/2008
Postari: 6611
Locatia: RO_Medias
Andi&Mariuca wrote:
mamici care ati facut cezariana am o intrebare: vi s-a intamplat sa va doara, din senin, operatia si sa simtiti o senzatie de arsura intensa in zona ei? pe mine ma doare groaznic pe partea dreapta a operatiei de vreo doua zile, ma "tine" ceva inauntru ca o gheara si merg putin cocosata din cauza asta. plus ca am si o senzatie oribila de arsura in zona. dar numai pe coltul drept al operatiei. in afara, pe piele nu se vede nimic suspect. toata durerea este profunda, in "carne" cum se zice si nu cedeaza nici la paracetamol sau algocalmin.

eu maine imi sun doctorul pentru ca ceva nu mi se pare in regula la toata treaba asta. intrebarea ar fi daca credeti ca este posibil sa se fi intamplat ceva inauntru, de genul dezlipit/rupt cusatura? se poate asa ceva? sau ce ar putea determina durerile astea?cry

Anca si eu am patit asa ceva ,am mers la medic m-a pus si la un eco dar nu a fost nimic,dar de obuci o patesc cand se schimba vremea de afara indiferent ca va ploua sau va fi cald,si mie imi momentele acelea nici nu-mi vine sa ma ridic din pat,e groaznic !!!Oricum pentru linistea ta consulta si un medic ca sigur nu strica!!!!Succes!!!pupici pupici pupici pupici pupici pupici
ninetem
Postat: Tuesday, December 1, 2009 1:31 PM

Intrat: 10/19/2007
Postari: 1404
Locatia: Bacau
Si eu am patit asa dar la cateva zile dupa operatie, am facut o miscare gresita, si asa ma mai durea si ustura in partea stanga ( am calcat stramb cu piciorul stang). La mine fiind la doar 3-4 zile de la operatie, mi s-a inflamat un pic operatia acolo, dar a trecut. In schimb m-a usturat o vreme, explicatia a fost ca acel fir din interior, din cauza miscarii bruste a intrat mai adanc in carne, probabil si cand miscam, fiind rana proaspata, ma ustura.
Consulta medicul si mai stai si linistita! Sanatate!
monique
Postat: Tuesday, December 1, 2009 2:48 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Of, Anca... toate pe capul tau...pale
Cu siguranta este de la efort. Chiar daca am nacut normal,am avut si eu o ditamai cusatura de 6 ate, si pentru ca la 12 sapt dupa nastere ma credeam viteaza, am urcat si coborat carut + copil + gentuta cateva zile la rand de la etajul 4. Am zis ca ma rup in doua din cauza durerii, dar nu am luat nici o bulina, ci am trecut la repaos TOTAL, si in 4-5 zile am inceput sa-mi revin. Asa incat linisteste-te si deleaga si tu activitatile astea mai grele!pupici
Sanatate multa!
Anelise
Postat: Wednesday, December 2, 2009 9:19 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17336
Locatia: Ro
Anca, aceleasi sfaturi ti le pot da si eu pentru ca si mie mi s-a intamplat. pale Atentie la efort si mai ales la ridicat una alta. Si eu am avut dureri, dar tot de la agitatia mea si uneori de la vreme. angel
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed