Recuperarea dupa cezariana

Options Recuperarea dupa cezariana
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Wednesday, October 4, 2006 8:30 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Sanatate, Adriana!

Sa stii ca si eu mai am zile in care ma doare operatia. Poate tu anticipezi o schimbare de vreme...am verificat pe net si vremea este in continua racire, duminica se anticipeaza temperaturi de 7 grade... (vremea.kappa.ro)
kali
Postat: Wednesday, October 4, 2006 8:45 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14144
Nu stiu ce sa zic... totusi ar fi singura explicatie, dat fiind faptul ca a trecut destul de mult timp de la cezariana.
Sanatate si sa ne tii la curent!
miraa
Postat: Wednesday, October 4, 2006 9:01 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/16/2006
Postari: 1390
Locatia: iasi
si eu stiu ca poate fi de la vreme!
si am simtit pe pielea mea primavara trecuta, cand nu mai ieseam din frigpale
multa sanatatepupici
AdrianaC
Postat: Wednesday, October 4, 2006 9:15 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17420
Locatia: Bucuresti
Kiki wrote:
Sanatate, Adriana!

Sa stii ca si eu mai am zile in care ma doare operatia. Poate tu anticipezi o schimbare de vreme...am verificat pe net si vremea este in continua racire, duminica se anticipeaza temperaturi de 7 grade... (vremea.kappa.ro)

M-am scos. Acum prezic si vremea hohot hohot Exact ce imi mai lipsea ras
Kiki
Postat: Wednesday, October 4, 2006 9:20 AM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
AdrianaC wrote:

M-am scos. Acum prezic si vremea hohot hohot Exact ce imi mai lipsea ras

Numerele de la loto, ceva? hohot
Alina
Postat: Wednesday, October 4, 2006 10:46 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Sa auzim numai de bine, Adriana.
AdrianaC
Postat: Wednesday, October 4, 2006 3:12 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17420
Locatia: Bucuresti
Sa dea Domnul. Deja parca e ceva mai bine, dar azi nici nu l-am mai luat in brate pe Andrei uff
andiva
Postat: Friday, October 17, 2008 3:54 PM

Nivel: Membru

Intrat: 1/19/2008
Postari: 30
Desi nu sunt chiar f tanara (29 ani), la mine recuperarea a fost f usoara. Este prima operatie, am facut mult sport inainte, poate de aceea.

M-am dat jos din pat in seara respetiva (la 10-operatia, la 7 dat jos din pat si mers la bb), pentru ca disconfortul de la sonda urinara era de nesuportat si am preferat sa fac un efort sa ma dau jos din pat sa merg la toaleta singura. Apoi a fost si administrarea calmantelor care, la 3-4 ore de la operatie, cand mi-a facut o injectie intravenoasa m-a usturat de nu am mai putut si am preferat sa nu imi mai faca...
Deci si fara calmante dupa aprox 6 ore de la operatie, eu spun ca este suportabil...
lucy_katerina
Postat: Sunday, October 26, 2008 4:20 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/9/2008
Postari: 217
Locatia: Grecia - Syros
Sa va spun si eu cum ma simt acum, dupa 3 sapt. M-am ridicat din pat dupa 30 de ore obligata de medic, ca eu nu m-as fi miscat. Aveam sonda pentru pipi si nu simteam nimic.
Primii pasi i-am facut cu multa durere, ajutata de 2 asistente.
Apoi in fiecare zi tot mai bine. Credeam ca nu-mi vai revin, asa de rau ma simteam in primele 2 zile. Refuzamsa cer calmante. Mi-am impus sa rezist. In a cincea zi am venit acasa si urcam cele 3 etaje ale casei.
Nu am mai luat calmante deloc.
Acum ma mai doare cate putin, poate nu ma odihnesc suficient. Mai gatesc, mai fac curat...
Abia astept sa pot face un pic de sport, ca ma simt tare grasa.
Si totusi, nu e asa de rau. As mai putea trece prin aceeasi experienta. ras
ninetem
Postat: Saturday, November 8, 2008 5:31 PM

Intrat: 10/19/2007
Postari: 1404
Locatia: Bacau
lucy_katerina wrote:

Asa am spus si eu la prima cezariana. Acum dupa a doua nu mai spun la fel. Primele 4-5 dupa operatie au fost mult mai bine decat la prima. Dar din a 4 zi au inceput problemele, am facut o infectie la operatie, asa ca am avut cam 2 cm din operatie s-au inchis dupa o luna. Intre timp am eliminat si un fir din cele din interior. Cand am zis ca totul e Ok, am facut al 2-lea granulom de fir si apoi al 3-lea, incat nici acum la 2 luni si ceva de la nastere operatia mea nu e cum ar trebui sa fie. Am eliminat destule resturi de fire (am sa fac un ghem), si tot astept sa se termine. Asa ca nu-mi mai doresc alta cezariana. Sau asa spun acum, peste vreo 3-4 ani s-ar putea sa uit si sa mai vreau ras .
simo
Postat: Sunday, November 9, 2008 10:42 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/15/2007
Postari: 766
Locatia: oradea
lucy_katerina wrote:

De acord. La mine a fost foarte usor. La 14 ore dupa operatie m-am ridicat din pat singura ( ma rog, ajutata de caloriferul de langa pat)si nu am ametit, iar la 40 de ore am fost mutata in camera cu copilul. Din pacate pentru mine Casi a plans toata noaptea si m-am dat jos din pat de multe ori, asa ca m-am obisnuit repede.Nu prea stateam intinsa in pat, parca tot asteptam ceva : sa se trezesca copilul, sa vina cineva sa ma vada, injectiile, etc. Stateam mai mult in fund sau in picioare.A treia zi nu mai suportam spitalul, am lasat-o pe maica-mea sa pazeasca copilul si am plecat la plimbare prin curtea maternitatii, deci am coborat apoi am urcat 2 etaje fara sa pot spune ca ma doare.La iesirea din spital simteam ca nu pot merge repede, ca parca ma "tinea" operatia. Cand am ajuns acasa, am facut curatenie.La plima plimbare, la 11 zile de la ceza, nu ma mai deranja nimic.Casi a fost foarte rau in primele 3 saptamani, plangea si cate 5-6 ore continuu pana ragusea, iar eu tot in brate cu el eram, deja si mancam cu el in brate; nu am ajutor de la nimeni, doar de la sotul meu - cand e acasa ( lucreaza destul de mult). Deci nu am stat prea mult locului si mi se pare ca fata de ce am auzit de la alte femei care au trecut prin asta , am scapat ieftin.Pot sa spun doar ca nu am avut timp sa ma simt lauza sau sa ma doara ceva.
mihaellas
Postat: Saturday, February 14, 2009 10:51 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 2/13/2009
Postari: 806
Locatia: romania
si eu am nascut prin cezariana. a fost foarte usor! ( multumesc d-nei doctor) as mai naste inca 100 de bb! am nascut la ora 14.13 si a doua zi, la ora 9, am fost in picioare. singura problema a fost sonda pe care nu am suportat-o. in rest, totul a fost ok. am fost externata la 3 zile si la doua saptamani dupa operatie faceam totul prin casa ( aproape totul). nu am ridicat o luna nimic, doar pe daria.
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, April 25, 2009 3:58 PM

Nivel: Senior

Postari: 5089
mamici cu a doua cezariana, cum a fost recuperarea? durerile au fost mai mari decat dupa prima nastere? uff
danamaria
Postat: Saturday, April 25, 2009 8:53 PM

Intrat: 10/4/2007
Postari: 3495
Locatia: Braila
eu am trei cezariene: prima in 1992, a doua in 2004 si a treia, f curind dupa cea de a doua, 2006.
eu ramin la ideea ca psihicul conteaza cel mai mult.
la prima cezariana cind mi-a murit primul baietel la 4 zile....am tras. nu mi se lipea operatia facuse citeva granuloame si.....durea. dar eram tinara si m-am recuperat.
la cea de a doua in 2004 cind din nou n-am avut parte de copil, tot baietel, eram "amortita" toata nu stiu daca m-a durut, dar stiu ca si atunci au fost probleme.
la cea de a treia cind am nascut-o pe andreea......la trei zile fugeam, deci nu este nici o exagerare, chiar fugeam....nu ca la 100 metri garduri, dar fugeam. concluzia mea: PSIHICUL CONTEAZA, sau altfel spus, chiar daca seamana a plagiatura, te simti cum gindesti!
Andi&Mariuca
Postat: Sunday, April 26, 2009 7:14 AM

Nivel: Senior

Postari: 5089
cry imi pare foarte rau! prin ce trebuie sa fi trecut! pale

ai dreptate, cu siguranta conteaza capul, ca sa zic asa dar mai tine si de corp. ma intreabam daca zona e mai sensibila, daca mersul normal e posibilmai repede sau mai tarziu etc.?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed