Rectogesic

Options Rectogesic
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Maria & Mario
Postat: Wednesday, January 3, 2007 8:58 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Ingredietul activ : Glyceryl trinitrate.
Producator : Strakan

http://www.netdoctor.co.uk/medicines/100001258.html

http://www.ukmi.nhs.uk/NewMaterial/html/docs/RectogesicNMP0601.pdf

Ma poate ajuta cineva cu informatii despre un echivalent ? sau de unde l-as putea achizitiona ? fara prescriptie medicala ?
Miri
Postat: Wednesday, January 3, 2007 10:35 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Din cate am inteles, este vorba despre un unguent pe baza denitrati, folosit in cazul fisurilor anale..

"O crema cu nitroglicerina 0,2% poate relaxa muschiul intern anal (sfincterul) si permite fisurii sa se vindece. O cantitate de crema de marimea unei boabe de mazare este masata in interiorul fisurii si in zona din jur. Nu trebuie folosita o cantitate mare odata, deoarece acest medicament poate cauza dureri de cap, ameteli sau stari de lesin din cauza hipotensiunii pe care o poate cauza "

"I.1. Nitratii
Nitroglicerina unguent în proportie de 0,2 - 0,5% bazã, aplicatã direct pe sfincterul anal intern diminuã hipertonia acestuia reducând durerea si creste fluxul sanguin în mucoasa analã, ajutând la vindecarea fisurii (2, 3, 4). Comunicãri pe loturi importante gãsesc o ratã de vindecare prin acest procedeu între 30-86% (5, 6). Durata tratamentului variazã între 2-12 sãptãmâni, pânã la remisiunea completã a simptomelor si vindecare anatomicã."

Am gasit un unguent, descoperit de un roman, care se numeste NITROVITAL L, este pe baza de nitroglicerina, dar momentan nu se mai produce din cauza...pretului prea mic!what what what
Maria & Mario
Postat: Wednesday, January 3, 2007 11:00 PM

Miri, multumesc ! Si altceva ? uff pupici
Miri
Postat: Wednesday, January 3, 2007 11:04 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Maria & mami wrote:
Miri, multumesc ! Si altceva ? uff pupici

Deocamdata, atat!Dar mai caut....
misudobre
Postat: Wednesday, January 10, 2007 9:48 AM

Nivel: Membru

Intrat: 12/28/2006
Postari: 15
Locatia: Ploiesti
nu am gasit un echivalent dar am gasit un articolcare contine cateva sfaturi referitoare la aceasta boala (unguente,bai). Sper sa te ajute. http://www.revistachirurgia.ro/cuprins.php?EntryID=240
Maria & Mario
Postat: Wednesday, January 10, 2007 7:40 PM

Multumesc de informatii. Chiar am rasfoit , cautand si cauza cunoscuta de mine , dar nu e enumerata. Se produc si dupa nastere naturala foarte anevoioasa. banghead in perioada imediat urmatoare si dureaza pana la 2 luni !
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed