Recomandare carti povesti, poezii pentru copii de 2 - 3 ani

Options Recomandare carti povesti, poezii pentru copii de 2 - 3 ani
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Mireille
Postat: Monday, March 14, 2011 9:42 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Salut tuturor,

Am doi copilasi super dragalasi :). Fetita e mai mare, are 2 ani si 4 luni. Locuim in Noua Zeelanda si vreau f tare sa vorbeasca romaneste. Noi tot in romaneste ii vorbim acasa, ne intalnim cu prieteni romani care au copii in speranta ca, pe langa joaca, sa vorbeasca roamneste. La gradinita, binenteles vorbeste engleza, e, cat stie, si desenele sunt in engleza, ca de alfel majoritatea cartilor ( cele care nu sunt cu rime le traduc in romaneste).

Vreau sa le comand niste carti din Romania, povesti si poezii, sa le citesc si sa ajunga sa indrageasca limba romana.

Va rog sa imi recomandati niste carti, care sunt preferatele copiilor vostri? Tin minte ca am vazut in Romania un calendar pentru copii, pe care puteau sa puna ziua saptamanii, luna, ce vreme e etc. Stie cineva de unde pot comanda? Dar carti puzzle cu alfabetul in romaneste ( am cautat pe google si pe toate pe care le-am gasit pe situri romanesti erau in engleza :))?

Va rog ajutati-ma!!!

Multumesc si numai bine,

Mireille
delfinasa
Postat: Monday, March 14, 2011 10:25 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Ce vreau sa-ti spun e sa nu-ti faci sperante sa vorbeasca romaneste prea curand cu toate eforturile voastre.
Suntem multe fete aici in situatia ta si avem copii chiar mai mari carora le-am oferit nu numai carti si dvd-uri cu cantece si desene animate in limba romana, dar au si petrecut vacante prin tara, am adus bunicii cu care-au vorbit numai romana si copiii inteleg foarte bine, dar cu vorbirea stau mai prost.
Si noi avem prieteni romani cu copii, dar sa stii ca astia mici, desi inteleg perfect romaneste si unii mai vorbesc putin pe-acasa, fortati de noi parintii, cand se joaca cu alti copii romani, tot in engleza isi vorbesc.
Ca si carti romanesti, noi avem o intreaga biblioteca. Sincer sa-ti spun, fii-mea mai mult la cartile in engleza tragesic, mai ales de cand cu scoala, are de citit si mergem la biblioteca si-si ia gramada de carti in engleza si de cartile in romana am cam "uitat"sorry1. Dar sa-ti spun care-a fost baza la romana la noi. Seria povestilor cu Cami a fost indragita foarte mult inca de la 1-2 ani, seriile de povesti ilustrate clasice "Punguta cu doi bani", "Fata babei si fata mosneagului", "Cenusareasa", "Scufita rosie" etc, fabule ilustrate, carti cu poezii pt copii de gradinita, ghicitori, enciclopedii in romana, puzzles cu alfabetul, ceasul, numerele. Toate le-am primit cadou de la bunici, unchi, prieteni de-a lungul timpului. Odata cu gradinita am trecut la next step: caiete cu fise de gradinita pe diverse teme, reviste educative pt copii in romana gen Pipo si o sa trecem si la abecedar usor-usor, dar mai incolo. Mai greoi cu romana, ca primordiala e engleza sic.
In 5 ani jumate, sunt foarte multumita de evolutia fiica-mii. Vorbeste binisor romaneste. Mai are dezacorduri si baga si cuvinte in engleza, dar important e ca se poate intelege cu orice copil si adult din Romania cu toate ca ea a petrecut o singura vacanta acolo toata viata ei de pana acum.
mikaela
Postat: Sunday, July 17, 2011 9:08 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Ana la 3 ani vorbeste romaneste mai mult decat engleza, vine natural, pe cand in engleza sta si se gandeste. Initial vorbea engleza si romana cam la acelasi nivel dar se pare ca inclina spre romaneste, acum dupa o vacanta in Ro de 2 luni n-o mai intereseaza engleza. De fapt nu a vorbit engleza aproape 3 saptamani dupa ce ne-am intors, trebuia sa traduc si sotului ce zicea fiica-sahohot Noi citim orice, avem carti romanesti si in engleza, dar le traduc in cealalta limba, le citim de multe ori inversand limba. Cred ca incepand cu gradinita/scoala isi va pierde interesul pentru limba romana, totul va fi expus in engleza si datoria mea e sa pun accent pe romana ca sa n-o uite. Avem carti si abecedare, cateva filme in romana, dar imi aduce carti in engleza si-mi cere sa le citesc in romaneste sau invers, dupa cum are toane. Deci noi nu avem preferinte la anumite carti, citim de toate traducandu-le iar lectiile le facem la fel, in ambele limbi, le traduc tot timpul. In schimb observ ca are preferinte la muzica romaneasca pentru copii, a invatat cantecele singurica doar ascultandu-le si chiar imi cere sa pun CD-urile. Ascultam si radio pentru copii on-line, sunt cateva dragute, disponibile live si care ii plac tare mult, ajuta mult la invatarea unei limbi.

Off-topic: cand crede ca sunt suparata vine si-mi canta "De ziua ta mamico!" ca sa "ma faca fericita" , deci cantecele prind bine computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed