Ragadele!

Options Ragadele!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
g_nicoleta2000
Postat: Monday, February 20, 2006 10:30 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Am alaptat fata la 24 de ore dupa nastere si mi-a placat unorm sa simt puiul cel mic la sanul meu. Dar sa vezi in ce hal ma dureau mameloanele in timp ce alaptam de-mi venea sa plang cu toate ca le-am masat din luna a 7-a de sarcina in speranta ca o sa se formeze mai usor.
Am alaptat mai bine de o luna scrasnind din dinti si zambind la puiul meu pana cand intr-un final mi-au trecut unse non-stop cu bepanthen.
De vreo luna Alexandra era super nervoasa ca-i ieseau dintisorii si sugea teribil de repede si cu multa forta de mi-a facut o rana sub mamelonul stang (sanul ei preferat). La inceput am tot incercat sa ma tratez cu unguient de galbenele doar ca nu am fost realista asupra gravitatii ragadelor. Sotul meu ma tot punea sa-mi fac programare la ginecolog ca sanul arata din ce in ce mai rau si plangeam cand o alapta. Sub mamelon aratam ca taiata cu o lama mai bine de 3 cm patrati.
In dimineata asta, fara sa ma mai intrebe ceva, Liv mi-a sunat medicul sa-i spuna ca ma torturez si ca daca poate sa ma vada. Ne-a chemat imediat la el si m-a certat ca am stat atat timp cu galbenica tratandu-mi sanul traumatizat de la supt.
Nu-i venea sa creada ca inca o alaptez pe Alex, parerea lui este ca-i fata mare si ca si asa sanul nu o mai hraneste dar eu o tin tot pe a mea cu alaptatul pana la 2 ani.
Mi-a dat un unguient de care nu am auzit pana acum: Garmastan. Este un produs ce ajuta la vindecarea ragadelor si la imbunatatirea elasticitati pielii mamelonului si se poate folosi din luna a 8 de sarcina.
Sper sa-mi vindec cat mai degraba ragadele ca sa o alaptez pe Alex mai relaxat.
Kiki
Postat: Monday, February 20, 2006 10:53 AM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
g_nicoleta2000 wrote:
Am alaptat fata la 24 de ore dupa nastere si mi-a placat unorm sa simt puiul cel mic la sanul meu. Dar sa vezi in ce hal ma dureau mameloanele in timp ce alaptam de-mi venea sa plang cu toate ca le-am masat din luna a 7-a de sarcina in speranta ca o sa se formeze mai usor.
Am alaptat mai bine de o luna scrasnind din dinti si zambind la puiul meu pana cand intr-un final mi-au trecut unse non-stop cu bepanthen.
De vreo luna Alexandra era super nervoasa ca-i ieseau dintisorii si sugea teribil de repede si cu multa forta de mi-a facut o rana sub mamelonul stang (sanul ei preferat). La inceput am tot incercat sa ma tratez cu unguient de galbenele doar ca nu am fost realista asupra gravitatii ragadelor. Sotul meu ma tot punea sa-mi fac programare la ginecolog ca sanul arata din ce in ce mai rau si plangeam cand o alapta. Sub mamelon aratam ca taiata cu o lama mai bine de 3 cm patrati.
In dimineata asta, fara sa ma mai intrebe ceva, Liv mi-a sunat medicul sa-i spuna ca ma torturez si ca daca poate sa ma vada. Ne-a chemat imediat la el si m-a certat ca am stat atat timp cu galbenica tratandu-mi sanul traumatizat de la supt.
Nu-i venea sa creada ca inca o alaptez pe Alex, parerea lui este ca-i fata mare si ca si asa sanul nu o mai hraneste dar eu o tin tot pe a mea cu alaptatul pana la 2 ani.
Mi-a dat un unguient de care nu am auzit pana acum: Garmastan. Este un produs ce ajuta la vindecarea ragadelor si la imbunatatirea elasticitati pielii mamelonului si se poate folosi din luna a 8 de sarcina.
Sper sa-mi vindec cat mai degraba ragadele ca sa o alaptez pe Alex mai relaxat.

Garmastan mi-a recomandat si mie pediatrul, in cazul in care fac rani la san. Bepanthene si glicerina boraxata sunt pentru dureri si rani superficiale. Asa mi-a zis.
taki
Postat: Monday, February 20, 2006 10:55 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Fetelor ma cam speriati, adevarul doare :batman:
Nu stiu ce am sa ma fac in primele zile de alaptare...trebuie sa-i trimit neaparat tatalui lista cu unguente. Aici nici macar nu stiu cum sa spun la colici, dar la ragadele fool
g_nicoleta2000
Postat: Monday, February 20, 2006 3:02 PM

Kiki, eu nici nu auzisem de acest Garmastan. Sper sa ma vindec saptamana asta ca am indurat destule.

Taki, macar ne ai pe noi la capitolul informare.:ras: Si la cat suntem de vorbarete.. Afli a gramada de info...
sousourel
Postat: Monday, February 20, 2006 8:15 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Nicoleta, eu am folosit 2 tuburi de Garmastan in prima luna pentru ca si eu, ca si tine, alaptam si plangeam de durere, ba chiar a supt puiul meu "sange cu lapte", vorba cantecului :hohot:
Dar pot spune ca m-a ajutat intr-adevar. Eu ti-l recomand, este un produs 100% natural si te poti unge non-stop chiar si cand suge Alex, pentru ca nu-i face rau, ba chiar s-ar putea sa o ajute in problema gingiutelor inflamate.
Alina, e bine sa-ti prcuri din timp acest unguent pentru ca, daca il folosesti din timp, din prima, s-ar putea sa scapi de ragade.
AdrianaC
Postat: Monday, February 20, 2006 9:22 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17748
Locatia: Bucuresti
Si eu am avut ceva rani la inceput, dar nu asa de rau. Mi-am cumparat niste aparatoare de la Chicco, dar numai bine ca al meu fecior nici nu a vrut sa puna gura pe ele, asa ca m-am chinuit cum am putut.
leut
Postat: Monday, February 20, 2006 9:45 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
Si eu am avut ragade pentru ca n-am avut crema deloc in spital. Cand am ajuns acasa, sotul meu s-a speriat cand m-a vazut ca plang de durere. Ma durea foarte tare pana imi apuca sanul dupa care cred ca amorteam. M-am vindecat cu bephanten intr-o luna. Credeam ca nu o sa-mi treaca niciodata. Aveam rani adanci...dar si dupa ce m-am vindecat, ce bine ma simteam cand manca fetita...ai acum simt la fel. Toate trec...
Taki, daca te dai cu crema dupa fiecare supt, la inceput, nu o sa ai probleme. Eu dupa ce sugea fata, chiar si dupa ce-mi trecusera ragadele, ma dadeam cu crema iar inainte de alaptat ma spalam. Noaptea era mai dificil, somnoroasa fiind, trebuia sa ma duc sa ma spal, sa ma dau cu crema, etc...
O sa fi e bine, ai sa vezi...
sunny
taki
Postat: Tuesday, February 21, 2006 4:47 AM

Saptamana viitoare imi trimite tata pachetul cu unguentele prescrise de voi, e bine sa le am aici cand o sa apara problema. Deocamdata sunt linistita, din sanii mei nu curge nimic, in afara faptului ca au crescut un pic, totul ramane neschimbat...sper sa am lapte pentru printesa!
g_nicoleta2000
Postat: Tuesday, February 21, 2006 9:58 AM

sousourel wrote:
[color=green] Eu ti-l recomand, este un produs 100% natural si te poti unge non-stop chiar si cand suge Alex, pentru ca nu-i face rau, ba chiar s-ar putea sa o ajute in problema gingiutelor inflamate.

Si medicul mi-a spus ca poate sa-l inghita Alex fara probleme ca nu-i ca bepanthenul care ma trezeam de 2-3 ori pe noapte sa-l spal sa pot alapta.
Am vazut si pe prospect ca este natural si ca albastrul ala este din cauza unui extract natural.
Pana acum nu s-a schimbat nimic decat ca nu ma mai mananca aureola. dar rosi si inflamat a ramas in continuoare. Oricum nu ma astept sa-mi treaca peste noapte ca rana am facut-o in zile bune.
Sunt uimita sa vad cate mamici au avut ragade. Am crezut ca-s unicat: ma gandeam chiar cum de toate belele vin pe capul meu?fool
Macar avem noroc sa avem medicamente cu care ne tratam.
Kiki
Postat: Tuesday, February 21, 2006 11:19 AM

Eu din fericire nu am probleme. Ma speriasem cand am vazut cat de mancacios este David. Credeam ca o sa stau cu Bepanthene intr-o mana si cu garmastan in alta...A inceput sa ma jeneze ceva acum cand i-a aparut dintisorul...cam inteapa...
taki
Postat: Tuesday, February 21, 2006 5:11 PM

g_nicoleta2000 wrote:
sousourel wrote:
[color=green] Eu ti-l recomand, este un produs 100% natural si te poti unge non-stop chiar si cand suge Alex, pentru ca nu-i face rau, ba chiar s-ar putea sa o ajute in problema gingiutelor inflamate.

Si medicul mi-a spus ca poate sa-l inghita Alex fara probleme ca nu-i ca bepanthenul care ma trezeam de 2-3 ori pe noapte sa-l spal sa pot alapta.
Am vazut si pe prospect ca este natural si ca albastrul ala este din cauza unui extract natural.
Pana acum nu s-a schimbat nimic decat ca nu ma mai mananca aureola. dar rosi si inflamat a ramas in continuoare. Oricum nu ma astept sa-mi treaca peste noapte ca rana am facut-o in zile bune.
Sunt uimita sa vad cate mamici au avut ragade. Am crezut ca-s unicat: ma gandeam chiar cum de toate belele vin pe capul meu?fool
Macar avem noroc sa avem medicamente cu care ne tratam.

Despre ce produs vorbesti ca nu se intelege, probabil ca ai vrut sa-i modifici culoarea si s-a sters :brilsmurf .
Kiki
Postat: Wednesday, February 22, 2006 4:47 AM

E vorba de garmastan.
taki
Postat: Wednesday, February 22, 2006 5:19 AM

Am inteles, credeam ca e vorba de altul, pe asta deja il trecusem pe lista.
Multumesc pentru ponturi!bravo
g_nicoleta2000
Postat: Thursday, February 23, 2006 3:57 PM

Grozav Garmastanul asta! Nu ma mai doare la alaptat chiar daca arata in continoare destul de rau. Dar ma dau continuu si sper ca saptamana viitoare sa fiu ca noua!bounce
sousourel
Postat: Thursday, February 23, 2006 8:12 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Am scapat destul de ieftin la proba "dintisorilor", mai ales ca avem 4 si sus si jos. Cel mai rau e cand smulge brusc sfarcul din gura pale ... in rest o mica urma sub sfarcul stang, insa mai ung cu galbenele si ca va bien.

Dar eu vreau sa intreb altceva: ati patit sa doara sanul in intregime? Caci eu, mai ales cand sunt plini, sufar de dureri care trec greu sau deloc si raman toata ziua cu o senzatie de durere vaga?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed