Raceala la bebelusi

Chestionar intrebare: In care dintre aveti mai multa incredere?
Alegere Voturi Statistici
Nurofen 20 50%
Eferalgan 1 2%
Panadol 8 20%
Calpol 2 5%
Paracetamol supozitoare 9 22%

Options Raceala la bebelusi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
kali
Postat: Sunday, October 1, 2006 7:32 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14339
Insanatosire grabnica!
taki
Postat: Sunday, October 1, 2006 9:15 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Nu am facut febra thumright angel , azi noapte ne-am trezit o singura data si am "lins" repejor 210 ml laptic , apoi ne-am mai foit putin si iarasi am adormit pana dimi la ora 8 jumate cand bunu` a intrat in camera...bucurie mare pe noi dom`le cand il vedem pe bunu` .

A tusit putin dimineata, la trezire, probabil ca a eliminat mucozitatile ce s-au strans pe timpul noptii in gat, am bine mar cu para, ne-am jucat vreo ora si dupa adimistrarea augumentinului, iarasi facem nani. Am vb cu pediatra si avem voie in parc, daca nu facem febra bine-nteles.
II pun picaturi mereu, foarte des....plange dar asta e, cu forta, trebuie sa reziste ca sa o pun repede pe picioare. Adevarul este ca imediat dupa ce ii dau un fas in fiecare nara, se simte si ea mai bine, dar probabil senzatia aia ca-i bag ceva in nara, o deranjeaza.

Multa sanatate tuturor!
Alina
Postat: Sunday, October 1, 2006 1:45 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Sasha,

pupici pupici pupici
misha
Postat: Sunday, October 1, 2006 4:00 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Alina, multumim!pupici
Sasha, ciufulici drag ai racit...sa te faci bine repede! pupici
sousourel
Postat: Sunday, October 1, 2006 11:38 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Sasha, multa sanatate si un pupici de la noi!
taki
Postat: Sunday, October 1, 2006 11:52 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Alina, Misha, Sousorel, !

Sanatate multa copilasilor!angel
Kiki
Postat: Monday, October 2, 2006 4:37 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Fetelor, azi astept vesti bune de la voi! Sper sa nu mai fie copilasii raciti! angel
Anaida
Postat: Monday, October 2, 2006 7:08 AM

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
Si noi ne-am luptat cu o armata de muci doua nopti, dar suntem pe calea cea buna. Din fericire, nu a facut febra, doar mucisorii astia ne-au dat de furca in doua nopti si, cum nu ma lasa sa m-apropii de nasucul ei, Karvolul ne-a fost salvarea!
Nu i-am administrat decat Panadol, cate 5 ml de 3 ori pe zi si Fluimucil, un pliculet pe zi in 2 reprize.
Kiki
Postat: Monday, October 2, 2006 7:19 AM

Anaida, Fluimucil pt ce e?
Anaida
Postat: Monday, October 2, 2006 7:59 AM

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
Nu-ti suna cunoscut? pt muuuuuuuuuuuuuuci!!! (mai bine zis pt fluidizarea lor)

Uite prospectul:

FLUIMUCIL, pulb. gran.

Substanta activa: acetylcysteinum Producator: Zambon Group
Indicatii:
Fluimucil este indicat în tratamentul tuturor afectiunilor respiratorii care, în urma unei productii excesive de mucus si a solidificarii consecutive, antreneaza formarea de secretii dense care sunt eliminate cu greutate sau de loc. Este cazul tuturor formelor de infectii respiratorii (inclusiv gripe) asociate cu tuse si catar, al bronsitelor acute si cronice, sinuzitelor, anginelor, faringitelor, astmului bronsic si mucoviscidozei (fibroza chistica).

Contraindicatii:
Fluimucil nu trebuie utilizat în cazul ulcerelor gastrice sau în cazul hipersensibilitatii la N-acetilcisteina.

Precautii:
Comprimatele efervescente nu sunt indicate hipertensivilor, deoarece fiecare comprimat corespunde la aproximativ 350 mg sare de bucatarie. În aceste cazuri se poate administra Fluimucil granule. Unele antibiotice nu trebuie administrate concomitent cu Fluimucil, ci dupa 2 ore de la administrarea acestuia. Se va cere avizul medicului pentru fiecare caz în parte. Informati medicul sau farmacistul daca suferiti de alta maladie, daca sunteti predispus la alergii sau daca utilizati în momentul respectiv si alte medicamente. În caz de sarcina sau alaptare Fluimucil se va utiliza numai în situatii absolut necesare.

Reactii adverse:
Ocazional, Fluimucil poate produce tulburari gastrointestinale, urticarie, dureri de cap, febra. Aceste simptome sunt trecatoare si nu necesita tratament. La pacientii predispusi la alergii, pot aparea reactii cutanate sau ale cailor respiratorii.

Compozitie:
Un pachetel de granule contine 100 sau 200 mg N-acetilcisteina, aspartam si arome.

Actiune:
Fluimucil contine ca principiu activ N-acetilcisteina. El fluidifica si dizolva secretiile dense din caile respiratorii si favorizeaza eliminarea lor.

Administrare:
În cazul maladiilor acute, dozajul este urmatorul: copii pâna la 2 ani: de 3 ori pe zi, 1/2 pachet de 100 mg; copii de la 2 la 12 ani: de 3 ori pe zi, 1 pachet de 100 mg; copii dupa vârsta de 12 ani si adulti: 600 mg pe zi, într-o doza unica (de preferinta seara) sau mai multe doze (de ex. de 3 ori pe zi câte 200 mg). Tratamentul de lunga durata: 400 mg pe zi, în 2 doze, durata tratamentului fiind limitata la cel mult 3-6 luni. Mucoviscidoza: Dozaj identic, cu exceptia copiilor mai mari de 6 ani carora li se va administra 1 pachet, respectiv un comprimat de 200 mg de trei ori pe zi sau o data pe zi un comprimat efervescent de 600 mg. Durata tratamentului va fi stabilita de catre medic. Comprimatul efervescent sau pachetul se dizolva într-un pahar de apa calda sau rece si se bea imediat. Nu se vor dizolva si alte medicamente în acelasi pahar cu Fluimucil. Mirosul usor de sulf care se degaja la deschiderea pachetelului sau a blisterului este normal pentru N-acetilcisteina si nu are nici o influenta asupra eficacitatii sale. Se va respecta întocmai doza indicata în prospect sau cea prescrisa de medic. Daca aveti impresia ca actiunea medicamentului este fie prea puternica, fie prea slaba, va rugam sa va adresati medicului sau farmacistului.

Sursa: romedic.ro

Alexandrei i-a mers foarte bine!
Kiki
Postat: Monday, October 2, 2006 7:52 PM

Intram si noi in clubul bebelusilor raciti! banghead
Alina
Postat: Monday, October 2, 2006 7:54 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Kiki wrote:
Intram si noi in clubul bebelusilor raciti! banghead

Sanatate, micutule Dav si, te rog eu, fa nani la noapte, si mama are nevoie de odihna, nu?
kali
Postat: Monday, October 2, 2006 7:55 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14339
Insanatosire grabnica, pui!
Kiki
Postat: Monday, October 2, 2006 7:57 PM

Alina, Oana, multumim. Pupici!
misha
Postat: Monday, October 2, 2006 8:09 PM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
of, David...sanatate voinicule!pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed