PUTURI FORATE

Options PUTURI FORATE
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MARIAISTRATE
Postat: Tuesday, August 28, 2012 10:53 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 10/29/2010
Postari: 279
Locatia: CRAIOVA
Buna fetelor! Sa va spun ce a mai MESTERIT sotul meu .
Anul trecut ne-am cumparat un teren de 3000 mp unde ne-am plantat 100 de ciresi si inca cativa meri ,peri,pruni si caisi .Deoarece din fantana de acasa care este construita din tuburi de beton scoatem numai 400 litri de apa ne-am gandit sa facem un foraj pana la al doilea strat acvifer.Cum un astfel de foraj costa undeva intre 170-200 ron pe metru sotul meu s-a gandit sa construiasca un utilaj de foraj pe care sa il folosim gandindu-se ca la cele doua fantani pe care le avem de facut va amortiza costurile de fabricatie .Dupa aproape un an de documentari ,cautari si incercari a reusit sa construiasca un utilaj care raspunde la solicitari peste asteptarile sotului.Cu acest utilaj ne-am forat o fantana la livada din Craiova si una la tara iar acum ne gandim sa il transformam intr-o afacere ,fie sa foreze puturi fie sa il multiplice si sa il vanda ca utilaj sau de ce nu ambele.
http://youtu.be/cpS8W0Gcq9Q
marivic
Postat: Tuesday, August 28, 2012 11:14 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13397
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Foarte interesant!Felicitari sotului!newclap newclap newclap
zaza_
Postat: Tuesday, August 28, 2012 2:35 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Interesant. In cat timp faci un put de mare adancime? La ce adancime ajunge? Cat costa? Super treaba! Bravo!newclap newclap newclap
MARIAISTRATE
Postat: Tuesday, August 28, 2012 4:26 PM

zaza_ wrote:
Interesant. In cat timp faci un put de mare adancime? La ce adancime ajunge? Cat costa? Super treaba! Bravo!newclap newclap newclap

Nu chiar de mare adancime dar poate fora pana la 50 de metri fara probleme.Viteza de forare este de aproximativ 10 metri pe zi si este influientata de succesiunea straturilor prin care trece sapa .Imaginativa straturile de pamant ca si o prajitura DOBOS.Poti trece printr-un strat de 2 metrii de nisip sau de huma in 30 de minute si poti ,,freca" 3 sau 4 ore la 1 metru de piatra.Fantana de la tara am forat-o pana la 25 de metri primul strat acvifer fiind la 9 metri iar al doilea la 20 de metri.La CRAIOVA primul strat acvifer este la 17 metri iar al doilea la 28 de metri si am forat pana la 33 metri.
mikaela
Postat: Wednesday, August 29, 2012 1:52 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Superb, felicitari sotului! Ar trebui sa cauti cum se obtine certificat de inventator sau ceva de genul, daca instalatia intruneste unele conditii (sau mai multe, sau toate sic ) poate fi replicata si pusa in vanzare, ca sa nu mai vorbesc de avantajele finaciare pe care le puteti avea. newclap
MARIAISTRATE
Postat: Wednesday, August 29, 2012 2:54 PM

mikaela wrote:
Superb, felicitari sotului! Ar trebui sa cauti cum se obtine certificat de inventator sau ceva de genul, daca instalatia intruneste unele conditii (sau mai multe, sau toate sic ) poate fi replicata si pusa in vanzare, ca sa nu mai vorbesc de avantajele finaciare pe care le puteti avea. newclap

Am studiat problema numai ca la OSIM ca la mai toate institutiile statului dureaza o vesnicie.Dupa ce ai platit toate taxele ,care nu sunt putine si insumeaza cam 100 milioane lei vechi,trebuie sa astepti pana la 36 de luni sa primesti un certificat sau poti sa nu primesti nimic daca cei care analizeaza dosarul concluzioneaza ca nu sunt suficiente elemente de noutate asa ca ne mai gandim.
ADINANPM
Postat: Thursday, May 2, 2013 2:41 PM

Nivel: Membru

Intrat: 5/2/2013
Postari: 1
Buna ziua.
Astazi am fost cu o intreaga echipa de fantanari si amici la curatarea fantanei de la tara. Concluzia a fost ca fantana mea adanca de vreo 20 m are doar vreo 150-200 litri de apa odata!!! Nu va spun supararea care m-a apucat, mai ales cand mi s-a spus ca pentru forarea unui put de mare adancime e nevoie de vreo 150 de milioane!!! Ma gandeam daca utilajul de forare a sotului dvs ar fi buna sa forez o noua fantana. Precizez ca solul e argilos-lutos. Si m-ar interesa un pret.
Va multumesc
MARIAISTRATE
Postat: Tuesday, May 7, 2013 12:56 PM

ADINANPM wrote:
Buna ziua.
Astazi am fost cu o intreaga echipa de fantanari si amici la curatarea fantanei de la tara. Concluzia a fost ca fantana mea adanca de vreo 20 m are doar vreo 150-200 litri de apa odata!!! Nu va spun supararea care m-a apucat, mai ales cand mi s-a spus ca pentru forarea unui put de mare adancime e nevoie de vreo 150 de milioane!!! Ma gandeam daca utilajul de forare a sotului dvs ar fi buna sa forez o noua fantana. Precizez ca solul e argilos-lutos. Si m-ar interesa un pret.
Va multumesc

Pretul se stabileste pe metru liniar de put forat si tubat si poate fi mai mare sau mai mic in functie de diametrul si calitatea tuburilor folosite.un pret orientativ ar fi intre 100 lei pe metru si 170 lei pe metru
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed