PUTEREA ASCUNSA A MINERALELOR

Options PUTEREA ASCUNSA A MINERALELOR
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oanalaurisa
Postat: Thursday, June 5, 2008 12:44 AM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597

PUTEREA ASCUNSA A MINERALELOR

De la apa de mare,cu sarurile sale superconcentrate,folosite pentru imbunatatirea aspectului pielii si redarea aspectului fin,lipsit de riduri,sau a pietrelor de jad folosite pentru efectul lor relaxant si anti-stres si pana la praful de aur si cel de diamant care dau stralucire si subliniaza trasaturile fizionomice,aproape totul este experimentat si folosit cu rezultate uimitoare.

FIERUL

Desi pare greu de crezut,fierul este un element foarte util in creme si produse cosmetice,pentru completarea efectului oxidoreducator asupra pielii. Fierul este prezent in cantitate apreciabila la nivelul pielii si cea mai mare cantitate de fier se pierde prin descuamare,de aceea este necesar in procesele de oxidoreducere,esentiale in intreg organismul. Femeile pierd o cantitate dubla de fier,in raport cu barbatii.
Carenta de fier determina fragilitatea parului si a unghiilor,descuamarea tegumentelor,stari de oboseala,nervozitate si ameteli.

Desi este unanim acceptata importanta vitaminelor pentru organism,este cvasiignorat faptul ca in lipsa sarurilor minerale,vitaminele nu isi pot exercita efectul benefic. Importanta substantelor minerale este subliniata si de faptul ca,in timp ce organismul este capabil sa sintetizeze anumite vitamine,acesta nu este capabil sa sintetizeze minerale.

SELENIUL

Impiedica sau incetineste imbatranirea tesuturilor,neutralizeaza efectul unor substante cancerigene,protejand astfel organismul de bolile maligne,este foarte util pentru mentinerea functiei de secretie a pancreasului si pentru mentinerea elasticitatii tegumentelor.
Se recomanda folosirea seleniului pentru urmatoarele lui efecte benefice: ameliorarea starilor de indispozitie,prevenirea si tratamentul matretei,efectul antioxidant sinergic cu cel al vitaminei E - administrarea lor simultana avand o eficienta mult mai mare.

ZINCUL

Actioneaza in organism ca un veritabil "agent de circulatie". Controleaza si regleaza procesele metabolice si activitatea enzimelor si, in acelasi timp, mentine integritatea celulelor,intra in componenta multor enzime de importanta vitala,care catalizeaza numeroase reactii biochimice.
Un aport insuficient,chiar si pentru perioade scurte de o saptamana,reduce ritmul de dezvoltare a musculaturii si capacitatea de raspuns imunitar,cu scaderea consecutiva a rezistentei organismului fata de diverse infectii.
Este indispensabil in sinteza proteinelor si a acizilor nucleici,in special a celor de la nivelul pielii,care este unul dintre organele cu rata cea mai mare de diviziune.

IMPACHETARILE CU ARGILA

Argila este un produs mineral imbogatit in siliciu,aluminiu,magneziu,zinc ,calciu,fier. Eficienta ei este recunoscuta atat in administrare interna,la nivelul aparatului digestiv avand un rol similar fibrelor alimentare - adica selecteaza,neutralizeaza,absoarbe toxinele,regleaza activitatea unor glande endocrine.
Are actiune bactericida,anuleaza efectul nociv al unor metale grele,stimuleaza enzimele digestive si asigura un pH alcalin,optim desfasurarii digestiei intestinale.
Efectele externe ale argilei: Activeaza cele doua mari circuite ale fluidelor din organism,cel sangvin si cel limfatic,cicatrizeaza,intensifica schimburile metabolice,produce cresterea activitatii enzimatice si imbogateste tesuturile cu substante nutritive. Folosirea argilei in impachetari anticelulitice se practica la cald in combinatie cu parafina pura,in scopul potentarii efectului,cat si al imbunatatirii procedurii.

Rezultatele de asteptat de la o terapie cu argila sunt: reducerea celulitei,indiferent de cauzele formarii ei,inlaturarea retentiei de fluide,mai ales la nivelul membrelor inferioare unde edemul gambier poate fi extrem de vizibil,se poare realiza o reducere importanta procentual in diametru,se aplatizeaza abdomenul si se remodeleaza silueta,se regularizeaza permeabilitatea capilara,favorizand astfel eliminarea masiva a toxinelor, se elimina o parte din grasimi, se activeaza circulatia periferica, se hraneste si se hidrateaza pielea, ajutand astfel la mentinerea ei intr-o forma optima. De asemenea, se poate constata o atenuare a culorii si marimii vergeturilor,o eliminare a firelor de par crescute sub tegument si a depozitelor de sebum si,nu in ultimul rand,o calmare a durerilor musculare si ligamentare.

DIAMANTUL

Gama de produse cu praf de diamant este special destinata tenurilor mature,mixte,imbatranite,care si-au pierdut din stralucire, au un strat profund de colagen diminuat si prezinta un cadrilaj fin de riduri. Ap,icat in combinatie cu substante chimice precum retinolul,precursor al vitaminei A, arbutina, ceramidele,acid pantotenic, acid boric,biotina,panthenol,colagen, chinina bromhidrica,perborat de sodiu,oxid de zinc ,ulei de parafina,ceara,cetaceum,stearati,acid lactic,produse apicole (laptisor de matca,polen,propolis,ceara,miere), extract de proteine din lapte,aminoacizi (alanina,glicina), glicosaminoglicani, glicerina,tricozaharide,alantoina,extracte de namoluri sapropelice,extracte din plante, efectele curative ale acestor compusi se combina in mod fericit cu calitatile extraordinare de regenerare a prafului de diamant.
Rezultatele folosirii unor astfel de produse sunt: Diminuarea ridurilor, impiedicarea imbatranirii pielii si netezirea cutelor dermice, cresterea elasticitatii pielii, protectia suplimentara impotriva radicalilor liberi si a agresiunilor externe si optimizarea calitatii proprii de regenerare a tesuturilor,precum si conferirea unui aspect luminos al tenului. Este evidenta si nota de stralucire sau "glamour" pe care o creeaza folosirea unui element atat de pretios in produsul cosmetic.

AURUL

Terapia cu aur permite, indiferent de sex,inlaturarea semnelor unui ten obosit si lipsit de stralucire,aspru,cu elasticitate scazuta. Are capacitatea de a atenua ridurile fine,de a crea luminozitate si a conferi catifelare. Cel mai important efect al folosirii acestor produse este tratarea alergiilor si inlaturarea acneei. Aurul - in calitate de adjuvant al substantelor cosmetice - confera siguranta si stabilitate in tratament,datorita caracteristicilor antiinflamatorii si antialergice deosebite.
Aurul este folosit atat in cremele si mastile cosmetice,cat si in crearea unor produse de machiaj.
Alte calitati ale aurului: Efectele de stopare a imbatranirii,fiind un antioxidant excelent,rezistent la radiatiile ultraviolete,impiedica degradarea elastinei,suprima eliberarea de histamina si reda fermitatea pielii.
In combinatie cu magneziul si cuprul, aurul combate lipsa de vigoare a pielii si stimuleaza refacerea colagenului.

TeosOf
Postat: Thursday, June 5, 2008 3:46 PM

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Foarte interesant ceea ce ai scris. Care este gama de produse cu praf de diamant? Multumesc anticipat.
oanalaurisa
Postat: Thursday, June 5, 2008 5:26 PM

TeosOf wrote:
Foarte interesant ceea ce ai scris. Care este gama de produse cu praf de diamant? Multumesc anticipat.

Nu cunosc o gama de acest gen,deoarece informatiile erau generale,insa cred ca sunt destul de piperate ca pret si cele cu praf de diamant si cele cu aur.ras
Mela
Postat: Thursday, June 5, 2008 5:50 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Teos,niste produse cosmetice pe baza de praf de diamante:

o singura crema e in jur de 200 roni.
TeosOf
Postat: Thursday, June 5, 2008 6:13 PM

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Sami, esti o scumpa, multumesc mult.pupici
Daca am sa folosesc am sa va spun daca merita banii sau nu.

Oana - numai topicuri interesante si utile. Bravo! Tine-o tot asa.bravo
oanalaurisa
Postat: Thursday, June 5, 2008 6:35 PM

TeosOf wrote:
Sami, esti o scumpa, multumesc mult.pupici
Daca am sa folosesc am sa va spun daca merita banii sau nu.

Oana - numai topicuri interesante si utile. Bravo! Tine-o tot asa.bravo

Multumesc! Cand gasesc cate ceva care ma impresioneaza si consider ca imi e util,va impartasesc si voua ras
oanalaurisa
Postat: Friday, June 6, 2008 12:02 AM

Cred ca mai este pe baza de diamant si gama de sampoane la care i se face reclama acum la tv,de la Nivea cred si are si L`oreal una la fel.firstprize
Mela
Postat: Friday, June 6, 2008 8:46 AM

oanalaurisa wrote:

Cred ca mai este pe baza de diamant si gama de sampoane la care i se face reclama acum la tv,de la Nivea cred si are si L`oreal una la fel.firstprize

cred ca mai degraba stralucirea e de diamant,nu componentele samponului de la nivea
ingerash
Postat: Friday, June 6, 2008 8:52 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Oana felicitari pentru topicfirstprize firstprize firstprize ,foarte interesantpupici
kali
Postat: Friday, June 6, 2008 8:56 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
In general, cremele care au in compozitie aur si diamant sunt profesionale, deci le gasiti numai in cabinetele de cosmetica- costul unui astfel de tratament nu e foarte ridicat: unul cu aur mi-am facut si eu acum ceva timp, o singura data.
Se pot folosi si acasa dar in tratamente de scurta durata, cu scop precis, si sunt recomandate in special tenului matur, din cate stiu eu.

Pe langa asta, se gasesc si produse care contin caviarfirstprize essen
Mela
Postat: Friday, June 6, 2008 8:59 AM

nu stiu exact ce si cum,dar mi se pare ca si la Avon este o gama de creme cu componente din aur,pentru ten matur,nu mai stiu exact cum le zice.a folosit cineva?oare sunt bune?
kali
Postat: Friday, June 6, 2008 9:05 AM

Pe mine nu ma incanta produsele de la Avon...
katy_lumika
Postat: Friday, June 6, 2008 9:58 AM

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
kali wrote:
Pe mine nu ma incanta produsele de la Avon...

Subscriu.
oanalaurisa
Postat: Friday, June 6, 2008 1:46 PM

kali wrote:
In general, cremele care au in compozitie aur si diamant sunt profesionale, deci le gasiti numai in cabinetele de cosmetica- costul unui astfel de tratament nu e foarte ridicat: unul cu aur mi-am facut si eu acum ceva timp, o singura data.
Se pot folosi si acasa dar in tratamente de scurta durata, cu scop precis, si sunt recomandate in special tenului matur, din cate stiu eu.

Pe langa asta, se gasesc si produse care contin caviarfirstprize essen

Da,ca bine zici,sunt si cu caviar! Ai incercat vreun produs pe baza de caviar?

Si asa este cum zici tu,cele cu diamant si aur sunt pentru ten matur.thumright
kali
Postat: Friday, June 6, 2008 1:54 PM

oanalaurisa wrote:

Da,ca bine zici,sunt si cu caviar! Ai incercat vreun produs pe baza de caviar?

Si asa este cum zici tu,cele cu diamant si aur sunt pentru ten matur.thumright

Da, am incercat... am avut si tratament pentru acasa, adecvat tenului meu ( serul de concentratie mai mica si nu gama completa). Ala e tot pentru riduri/ prevenire- combatere, desi mama zice ca e prea slab pentru ea.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed