punte dentara - puroi

Options punte dentara - puroi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
nicore
Postat: Friday, February 1, 2013 11:56 PM

Nivel: Membru

Intrat: 2/1/2013
Postari: 1
Buna! Am o problema ciudata cu o punte dentara. este o lucrare facuta de 4 ani, pe motiv estetic, dintii erau perfect sanatosi. doar ca lipsea caninul (din nastere) si am preferat varianta aceasta in loc de implant. dupa vreo 2 ani de la interventie, a inceput sa curga puroi pe langa lucrare banghead am facut filme peste filme, controale. dintii inca sunt sanatosi. tin sa mentionez ca sunt diagnosticata cu sinuzita maxilara pe aceasta parte si deviatie de sept. inainte de efectuarea lucrarii nu aveam sinuzita (poate fi si o coincidenta). nu am reusit sa rezolv cu puroiul nici macar cu antibiotice. am decis sa schimb lucrarea. mi s-a dat jos, dar dintii sunt sanatosi. nici film nu apare nimic. pe perioada in care nu am avut dinti, aproximativ 10 zile mi s-au retras secretiile ce le aveam in nas. la cateva ore de cand mi s-a pus noua lucrare, m-am infundat din nou cry Mucusul produs de caile nazale este evacuat in faringe in loc de a fi eliminat prin nari. lateralului i-a fost scos nervul. sunt total nedumerita care ar putea fi problema. lucrarea este pusa provizoriu, nu pot sa o cimentez pana nu gasesc sursa problemelor. pe langa acestea, majoritatea timpului am o respiratie urat mirositoare ce vine de undeva din gat. o simt si in nas. pot sa ma spal si de 10 ori pe dinti pe zi nervi o zi buna
praslea_cel_voinic
Postat: Saturday, February 2, 2013 1:31 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
Hmmm, deci lateral si premolar 1? Incisivul lateral nu are legatura cu sinusurile maxilare, in cel mau rau caz premolarul...din ce e facuta lucrarea? Unii oameni au alergie la nichel. La cateva ore te-ai "infundat"? Ai fost la dentist din nou? Ce fel de radiografii ai facut?Nu ti s-a spus de ce cauza este sinuzita?
Puroi pe langa lucrare? Poate fi de cauza parodontala. Dentistul nu ti-a spus de unde era puroiul?
Cere o a doua opinie daca nu o scoti la capat cu un doctor/dentist. Sanatate!
Sandra30
Postat: Monday, May 13, 2013 10:15 PM

Nivel: Membru

Intrat: 5/13/2013
Postari: 1
Locatia: Brasov
Buna ziua,in urma cu trei ani mi-am scos nervul la o masea din dreapta sus,cred ca e (1.6) mi s-a pus pivot dupa care mi sa cimentat si s-a pus plomba urmand ca dupa 3 ani sa ma trezesc cu abces Nu mai zic ca am platit o gramada de bani pe un rahat de pivot care oricum nici nu stiu din ce e metalic sau fibra in fine....Mi s-a umflat gingia de la dinte si ganglionul drept,Nu stiu,de la ce ma doare ganglionul,de la abces din cauza puroiului sau din cauza unei masele de minte diin aceeasi parte,care deja a crescut ceva??.Acum iau de 4 zile antibiotic Ospen 1000 mg (1x8h) ca asta am avut in casa.Am facut radiografie iar infectia este intre radacini. Am fost de vreo 3 ori la drenaj iar medicul care mi-a realizat opera spune ca trebuie sa-mi taie trei sferturi din dinte,urmand ca restul ce ramane sa mi-l imbrace.Mi-a facut un total si ma costa in jur de 1300 Ron (nu mi-a spus ce materiale foloseste).Eu m-am speriat cand am auzit,plecand de la premisa CUM SA-MI SCOATA DINTELE???Am 20 de ani si stau cu gaura sau portelan in gura??? :(( Am fost la alt medic sa mai cer si alta parere,acesta mi-a spus ca poate sa-mi retrateze radacina.Acesta cand s-a apucat sa lucreze s-a speriat cand a vazut ca am ciment.S-a chinuit mult sa-l scoata,dar nu a reusit, mi-a facut si punctii dar puroi nu a iesit, desi umflatura aia tot face cap si iese puroi din ea.A spus ca dupa ce se scoate nervul nu se baga NICIODATA ciment,pentru ca altadata sa se mai poata interveni in cazul in care se intampla neplaceri dinastea.A spus ca cimentul se pune numai la o masea care a suferit operatie,careia i sa taiat din radacina urmand ca dupa aceea sa nu se mai poata face nimic in cazul acela.Dar din fericire eu nu am radacinile taiate,deci se putea umbla in continuare pe canal dar din nefericire niste "destepti" s-au gandit sa-mi cimenteze maseaua ca sa nu se mai poata umbla acolo! de ce,nu stiu,sper sa ma lamuriti dvs (cica foarte siguri pe ei ca nu se va mai intampla nimic cu ea) CUM NAIBA SE FACE ASA CEVA??? Acum eu va trebui sa-mi scot dintele deoarece nu se mai poate umbla la radacina ca sa mi se administreze un alt tratament??? CIMENTUL SE SCOATE GREU DE AKOLO????...cred ca e definitiv :((...si oricum abcesele din ce cauza se fac??? Eu zic, ca din cauza ca nu s-a facut tratamentul cum trebuia pe canal.Nu mai zic si de faptul ca primul medic cand a auzit ca iau Ospen de 1000 mg mi-a zis ca trebuia sa iau de 100 mg ca e mult prea puternic dar a zis ca nu mi-l mai schimba.Al 2-lea doctor mi-a spus ca el Ospen da la copii si mi-a prescris Oxacilina 500 mg (1x6h) inca 5 zile.Deci pe langa alea 4 zile de Ospen eu mai trebuia sa mai iau si inca 5 zile de Oxacilina daca era sa ma iau dupa ei,iar dupa aia ma mai mir de ce organsimul meu e praf..dar asta e a 2 a problema...As dori foarte mult daca m-ati putea ajuta cu mai multe sfaturi va rog frumos NU VREAU SA-MI PIERD DINTELE din cauza ca nu se mai poate lucra pe canal din cauza cimentului! NUMAI DACA ACEL RETRATAMENT NU-SI MAI FACE EFECTUL SI SE FACE PUROI DIN NOU ATUNCI SE APELEAZA LA REZECTIA APICALA??? Va rog frumos spuneti-mi ce sa fac!!! Nu am avut niciodata astfel de probleme in afara de maseaua asta,Tin foarte mult la dintii mei...va rog frumos...Va multumesc!
endy
Postat: Tuesday, May 14, 2013 5:35 PM

Intrat: 6/8/2010
Postari: 2560
Locatia: tara mea orasul meu de munte
Eu am avut anul trecut in toamna o ,,revizie,, la dantura mi s-au reparat niste dinti si masele care aveau nevoie de plombe si de atunci am impresia ca gingia stinga e mereu umflata si e mai jos decat partea dreapta ! M-am dus din nou la medic ca am iar o carie la baza unei masele si mi-a spus ca motivul e ca am mancat mai mult pe partea stinga ,Ce stiti despre gingii ?cum sa ma doftoresc ?Cheek Kiss
praslea_cel_voinic
Postat: Wednesday, May 15, 2013 1:13 AM

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
Sandra30, imi pare rau ca treci prin asa ceva. Sunt foarte multe variabile, foarte multe de discutat, infetictia se face nu numai daca tratamentul nu a fost efectuat corect, dar si dca mai este un canal accesoriu care e imposibil de obturat..deci tratamentul poate fi ideal si infectia se poate face...Cat despre cement de obicei nu se pune in tratamente de canal... Nu inteleg cum infectia este intre radacini? Rezectie apicala pe molar este mai greu de efectuat...Cum am mai spus, sunt foarte multe variabile...Sanatate multa!
Endy, gingia din stanga jos sau sus? De obicei ar trebui intrebat dentistul care il frecventezi, el stie mai bine situatia ta...nu merge cu "doftoreli" ca ce ai in gura se duce in tot organismul...computerlove
endy
Postat: Wednesday, May 15, 2013 7:25 AM

Intrat: 6/8/2010
Postari: 2560
Locatia: tara mea orasul meu de munte
Gingia din stanga jos .A zis ca mananc mai mult pe partea stanga !M-a dat cu ceva amar sa se dezumfle si atat !
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed