puisorul meu nu prea mananca...

Options puisorul meu nu prea mananca...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mamadetigrisor
Postat: Wednesday, April 11, 2012 9:03 AM

Nivel: Membru

Intrat: 4/11/2012
Postari: 5
Locatia: Romania
Salut,sunt newbie aici si am si eu un off la inimioara cu puisorul meu.
Are 1 an si 10 luni si numai 10 kg,e slabut ca o trestioara si mofturos la mancare ca o vedetasic ...de exemplu acum cand e si racit colac peste pupaza,mananca doar lapte,orez cu lapte si miere ,un mar sau banana ,piure cu peste un castronel mititel si in pic de iaurt.Toata ziua.Dar asta e bine,s-a intamplat sa fie zile cand manca si mai putin.E vioi,jucaus dar nu i place mancarea si pace!Ii place painea insa(ce Dumnezeu o fi gasit la ea?cry )Nu ii place carnea deloc,il pacalesc sa o manance doar in piureuri amestecata ca la bebe.Si daca e scos la plimbare poate sa fie oarecum ghiftuit cu batonase,covrigei si alte cocaturi.
Uff,nu pricep deloc...toata familia lui e plina de gurmanzi si mancaciosi numai el nu!banghead
Mi-ar place sa citesc voi,celelalte mamici cum i-ati convins sa iubeasca papica buna!!Numai bine puiutzilor vostri!
kali
Postat: Wednesday, April 11, 2012 9:10 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Niste analize i-ai facut? Poate are viermisori sau vreo carenta de... ceva...
Cu asta as incepe, sa fiu in locul tau.
Apoi, daca e totul ok, i-as da niste vitamine, ceva - vorbeste cu medicul -, sa-i mai faca putina pofta de mancare. Iar daca nu si nu, atunci probabil ca trebuie sa ai rabdare si sa insisti cu mai multe feluri de papica pana iti dai seama ce ii place. Asta, impreuna cu scosul crantanelelor/ sucurilor dintre mese si respectat cat de cat un program fix de masa.
Cred ca stii regula: nu papi, nu primesti nimic pana la urmatoarea masa - cand ii dai tot mancare. Pana la urma tot i se face foame si treptat/treptat ii educi gustul de la putin pana la mai mult si tot asa...
mamadetigrisor
Postat: Wednesday, April 11, 2012 9:35 AM

Buna Kali,
Ce sa zic,analize i-am facut cu cateva luni in urma(uf,a fost asa de rau sa il vad cum se zbatea ca un "tigrisor" sa nu stea sa ii ia sange ca ma durea inima pe mine) si ca urmare ii mai dau calciu si fier dar acesta din urma prin mancare(adica papa ficatzel),vitamina C ii mai dau iar in privinta celorlate complexe de vitamine nu prea merge pacaleala sa le ia baiatul pt ca nu-s bune la limbutza.
Doctorii imi zic ca e la limita cu dezvoltarea si sa il las in voia lui pana mai creste...si chiar asa cum crezi tu ca il pot pacali cu crantzanele sau alte tentatii ca ciocolata de ex pe care o adorapupici (ii mai place si cafeaua cu lapte pe care o beau eu) cand el poate sta nemancat f mult timp si cand plange de foame se satura cu cateva guri de mancare si gata!
problema e ca pare asa de mic si delicat ca o papusha cand toti ceilalti de varsta lui sunt grasuti sau pufosi si voiniciuff
kali
Postat: Wednesday, April 11, 2012 10:02 AM

mamadetigrisor wrote:

problema e ca pare asa de mic si delicat ca o papusha cand toti ceilalti de varsta lui sunt grasuti sau pufosi si voiniciuff

Nu stiu daca asta e o problema, ca eu am unul care pare tot asa si, cat despre asta, mananca de rupe, insa nu pune carnita pe el de cat de activ si energic e!

Pai, nu stiu ce sa-ti spun. Copiii mei nu primesc cioco nici acum, decat accidental - si cu siguranta habar nu aveau ce e aia la 1+ ani... cat despre crantanele ( covrigi, pufuleti, etc... ), nici vorba. Apoi, nu se discuta cu medicamentele/suplimentele. Daca trebuie sa le ia, nu se dicuta si nici nu le-am permis vreodata sa faca mofturi, mai ales ca i le dau sa le faca bine, nu de amuzament.

Apoi, daca in urma analizelor i-a iesit lipsa de Ca si Fe, atunci ai grija sa nu i le dai pe amandoua odata. Stii ca sunt anumite principii de administrare ( Ca neaparat cu D3, Fe cu vit. C )... dar probabil ca stie medicul ce si cum v-a prescris.

Daaar, daca medicul copilului ti-a spus sa stai linistita, atunci chiar nu trebuie sa-ti faci probleme. Si ce daca e slabut, pana la urma, fiecare copil e unic si are propriul ritm de dezvoltare. Important e sa fie sanatos, vesel si fericit.
CasandraE
Postat: Wednesday, April 11, 2012 10:06 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/17/2012
Postari: 205
Buna MamaDeTigrisor pupici

Nepotelul meu este exact asa cum il descri tu pe "Tigrisor". A incercat de toate, dar nu a reusit cu nimic. Chiar daca este la limita de jos in graficele de crestere, copilul este sanatos si foarte vioi (vreau sa spun ca nu sta o clipa locului). De un an a trecut in partea cealalta (cam de la 5 ani), adica mananca de sparge (cantitativ , pt ca tot ce vrea el mananca), dar tot nu se ingrasa. Cred ca este din cauza metabolismului si din cauza ca nu sta o clipa locului). Asa ca stai linistita, daca este sanatos si vioi este in regula.

PS: cand s-a facut ceva mai mare a reusit sa-i mai dea si chestii pe care nu vroia s ale mance, gen capsuni.
alimami
Postat: Wednesday, April 11, 2012 12:33 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1847
Locatia: Romanica
mamadetigrisor wrote:
Salut,sunt newbie aici si am si eu un off la inimioara cu puisorul meu.
Are 1 an si 10 luni si numai 10 kg,e slabut ca o trestioara si mofturos la mancare ca o vedetasic ...de exemplu acum cand e si racit colac peste pupaza,mananca doar lapte,orez cu lapte si miere ,un mar sau banana ,piure cu peste un castronel mititel si in pic de iaurt.Toata ziua.Dar asta e bine,s-a intamplat sa fie zile cand manca si mai putin.E vioi,jucaus dar nu i place mancarea si pace!Ii place painea insa(ce Dumnezeu o fi gasit la ea?cry )Nu ii place carnea deloc,il pacalesc sa o manance doar in piureuri amestecata ca la bebe.Si daca e scos la plimbare poate sa fie oarecum ghiftuit cu batonase,covrigei si alte cocaturi.
Uff,nu pricep deloc...toata familia lui e plina de gurmanzi si mancaciosi numai el nu!banghead
Mi-ar place sa citesc voi,celelalte mamici cum i-ati convins sa iubeasca papica buna!!Numai bine puiutzilor vostri!

Gangania mea a fost si e la fel si acum. La 3ani si 5luni aproape are vreo 13kile jumate. E micutzica,delicata si nu sta locului deloc.Nu prea mananca,n-am nici cea mai vaga idee de unde isi ia energia. Cand era racita nu manca mai deloc.Ca si piticul tau,nu mananca carne-nu-i place- o mesteca si o scuipa. Mananca doar ce vrea ea si cand vrea ea.Ii place mamaliga,piureul, iaurtul cu fructe..si supa de litere(paste alfabet)..in rest mai nimic. Toti anii astia de cand o am am umblat cu ea pe la diversi doctori,analize.Mai si voma si slabea cate 1kil-2 cand era racita. Unii copii asa sunt, eu una m-am resemnat.Bea vreo 170ml lapte/zi adica la culcare, pe cand fata unei vecine de bloc baga 2litri pe zi..Ce sa zic, tre sa te obisnuiesti cu ideea ca asa e el daca nu merge nici cu vitamine sa-i creasca pofta.
vanina
Postat: Wednesday, April 11, 2012 6:05 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Buna Mama de tigrisor.
Mie mi se pare ca baietelul tau mananca destul pentru un an si 10 luni, si cu greutatea e ok. Incearca sa nu-l fortezi sa manance sau sa insisti, doar ofera-i acces la mancare. Baietelul meu a avut tot timpul un castronel cu ceva de papa pe langa el (niste fructe, cereale) si am incercat sa-i dau mancare gustoasa pentru ca cea nesarata si extrem de sanatoasa ajungea la gunoi ras
Acum sa stii ca eu nu sunt in masura sa-ti dau sfaturi, pentru ca baiatul meu e tot mofturos la mancare, nu mananca legume sau fructe mai colorate, doar morcovi, cartofi, banane si in trecut mere si pere(acum le refuza si pe acestea). Am noroc totusi ca mananca ciorbe si bea suc de fructe, asa ca ne-am scos cu fructele si legumele cat de cat.
Vitamine i-am dat Cavit cu vanilie sau caise si ii placeau foarte mult. In ultimul timp i-am luat niste jeleuri in forma de ursuleti care sunt gustosi, si mai este si o ciocolata alba in forma de ursulet care contine fier, incearca sa vezi ce-i place. Stiu ca sunt mamici care nu discuta la medicamente, dar nu inteleg cum le iese, ca la noi e imposibil sa-l fortez, ar vomita in urmatoarea secunda. Am incercat o data cand era racit sa-i dau un sirop de tuse fortat si s-a inecat ingrozitor in timp ce ii venea sa si vomite, nici nu putea respira, ne-am speriat de moarte, eu si mama, care ma convinsese sa-l fortez, ca si ea avea aceeasi parere, ca la medicamente nu se discuta, dar ... a fost oribil.
Inca o data, mi se pare ca mananca destule pentru varsta lui, mai ai putina rabdare. Iar referitor la cantitate: cat ti se pare ca i-ar trebui unui pui de 10 kg? ras
mamadetigrisor
Postat: Wednesday, April 11, 2012 7:49 PM

Ma bucur ca am reusit sa primesc cateva pareri de la voi,alte mamici de puiutzi delicati si mofturosi,asta ma consoleaza intrucatva.
Cred ca eu sunt vinovata pentru ca nu sunt adepta programelor si regulillor stricte,nici macar in alimentatia baiatului meu.As prefera ca Sasha(tigrisorul) sa iubeasca mancarea in mod natural.Adevarul e ca ii gatesc special pt el si incerc sa fie delicios dar e dificil sa faci mancare sanatoasa in felul astaras
Oricum schimband putin topicul ma intreb daca la varsta lui nu ar trebui sa vorbeasca?Tigrisorul meu spune putine cuvinte si prefera sa arate cu degetelul sa tipe sau sa planga daca nu inteleg ce vrea..nici macar nu ma striga pe nume...mami!
Desi asa ca pe o poezie spune cand vrea mami,tati,tae, nani si..sunt mandra sa spun asta baiatul meu daca invata un cuvant stie sa il recunoasca in orice context chiar diferit de cel care l-a invatat initial.De ex le spune tae la toate personajele mai in varsta,cu par alb de la tv,cand ne plimbam pe langa o biserica a inceput sa faca mataniiangel pt ca asa vazuse el ca facea o femeie la slujba care asistase impreuna cu tushi a lui sau daca m-a vazut uda si doar in chilotzeisorry1 a spus baie!!
Mmm,am auzit ca alti copii de varsta lui deja sporovaiesc ca niste pasarele,care e smecheria cu ei?:0

kali
Postat: Wednesday, April 11, 2012 9:11 PM

Vezi ca sunt subiecte deja deschise in sectiunea corespunzatoare. Daca dai search pe aici gasesti cu siguranta ce te intereseaza.
Ex.: http://forum.7p.ro/Vorbire---18-24-luni.aspx?g=posts&t=3858&find=unread
sweet angel
Postat: Wednesday, April 11, 2012 10:38 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/6/2010
Postari: 4463
Locatia: italia
si al meu papa putin, cam jumatate din cat spune dr ca trebuie sa pape la varsta lui, dr a spus ca el papa cat ii trebuie nici mai mult nici mai putin, eu nu imi fac griji si in nici un caz nu ii dau vitamine pt pofta de mancare fara sa mi le recomande medicul. am auzit cazuri cand dintr-un copil normal adica in graficul de crestere ,parinti au facut un copil obez indopand-ul cu medicamente si cu vitamine pt pofta de mancare..........
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed