psihologia copilului

Options psihologia copilului
Subiectul anterior · Subiectul urmator
lena10
Postat: Sunday, October 2, 2011 6:33 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Si noi am fost la doamna psiholog Diana Ioanes si am fost foarte multumiti. Problema noastra era legata de fetita noastra in varsta de 11 ani care avea tot felul de frici (de intuneric, de a dormi singura, de a nu se imbolnavi). Consultatiile psihologice s-au desfasurat cu toata familia, doamna psiholog recomandandu-ne noua parintilor sa fim mai mai putin speriati in legatura cu ceea ce i s-ar putea intampla fetei noastre. Recunoastem ca nici nu ne-am dat seama pana atunci ca o parte din fricile noastre (nu o lasam singura pe strada - nici macar pana la paine, percepeam lumea ca fiind plina de pericole) i le-am transmis fara sa vrem fetei noastre. Pe masura ce noi parintii am devenit mai "curajosi" si starea copilului nostru s-a imbunatatit.
aurishta
Postat: Sunday, October 2, 2011 6:45 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
Apropo de "curajul" parintilor, am citit despre o fetita care a avut un sfarsit tragic pe cand se intorcea de la scoala, ea fiind de cl. a 3-a , cred. Toti parintii care fusesera "curajosi"pana atunci au inceput sa-si insoteasca la scoala copiii, si la dus, si la intors. Nu stiu cat i-a tinut pe ei, dar eu prefer o conduita preventiva , chiar cu riscul de a fi considerata exagerata. Va veni si vremea independentei, cu siguranta, dar pana atunci...sorry
shirel
Postat: Sunday, October 2, 2011 11:19 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11747
Locatia: israel
Intradevar multe din fricele noastre care si noi le-am primit cadou sic de la ai nostri le transmitem copiilor nostri dar si in general copii au frica de intuneric ,de doctori de boli daca nimic nu este exagerat nu trebuie sa ne consumam .Frica o avem fiecare dintre noi si cred ca nu putem scapa de ea de tot doar o putem amiliora.
Eden nu are frica de intuneric fiindca de cand era mica i-am dat un exemplu foarte comic ras "ce fac oamenii in intuneric ?m-a intrebat intr-o zi ....i-am raspuns in gluma "se saruta "de atuncea ea stie ca daca este intuneric si spune ca se teme primeste cativa pupici de asta -i place enorm intunericul ,nu se teme si se simpte in sigurantza.
Lena,bine totusi ca ati rezolvat problema,cum este fetitza acuma?
lena10
Postat: Friday, October 14, 2011 11:54 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Da, intr-adevar ai spus un mare adevar, nu putem scapa de tot de fricile noastre, dar le putem ameliora, adica putem trai cu ele, fara sa ne "incurce" prea mult viata. M-ai intrebat cum se simte fetita noastra acum? Eu cred ca dupa sedintele pe care le-am facut la acea doamna psiholog pentru copii, s-au schimbat cateva lucruri in bine, cu copilul nostru si la noi in familie. E adevarat ca dupa moartea unei rude apropiate fetei i-au reaparut fricile pe care le avusese si inainte,cry dar reamintindu-ne de ceea ce discutasem cu d-na Ioanes, am inceput sa vorbim cu fata despre temerile ei, despre disparitia fiintelor dragi din jurul nostru, si lucrurile au revenit treptat la o stare normala.love
praslea_cel_voinic
Postat: Friday, January 20, 2012 11:24 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2346
Locatia: Far, far away...
Nu am stiut unde sa postez, am tot cautat si nu am gasit...Alex al meu de vreo 2 saptamani nu prea mai mananca (mi-a spus o data ca nu vrea ca nu e "my favorite" hohot ), la gradi mi-au spus ca nu mai e activ ca inainte, face ce i se cere sa faca dar atat, nici la gradi nu prea mananca (ieri a spus ca nu i-a placut mancarea dar a inchis ochii si a mancat) si mananca FOARTE incetul, pana si supa o mesteca (imi vine sa fac asa banghead cand il vad)...Nu stiu ce sa mai fac...Si plus ca atunci cand incerc sa mai stau de vorba cu el ma ia cu vorba, deviaza subiectele....Aveti vreun sfat? Primul impuls e sa il iau la doctor sa ii fac un set de analize sa vad daca organic e ok....Dar ce sa fac cu mancarea???? Si capac peste toate, Teo cum il vede, il imita, asa cum il imita in toate si chiar imi vine s aimi iau campii cand ii vad cum fac in tandem....nervi
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed