Programul de lucru

Options Programul de lucru
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MNiko
Postat: Thursday, December 13, 2007 12:12 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Detinem recordul UE la munca peste program

de Caterina NICOLAE | 12 DECEMBRIE 2007

Fata de media UE, procentul salariatilor care muncesc mai mult de 48 de ore pe saptamâna este dublu

Dintre salariatii UE, românii înregistreaza cele mai multe ore suplimentare. Recordul se înregistreaza atât în rândul femeilor, cât si al barbatilor. Aceasta este una dintre concluziile ultimului Raport Eurofound, elaborat de Fundatia Europeana pentru Îmbunatatirea Conditiilor de Viata si Munca. Raportul a monitorizat conditiile de munca, timpul de lucru si discriminarea pe criterii de gen a barbatilor si femeilor în perioada 2001-2005 în toate tarile care fac parte, în prezent, din Uniunea Europeana.

Conform raportului, în România aproape jumatate dintre barbati si 34% dintre femeile angajate cu norma întreaga lucreaza peste 48 de ore pe saptamâna. Asta înseamna ca depasesc nu numai programul de lucru standard (8 ore/zi, 5 zile pe saptamâna), dar si numarul maxim de ore suplimentare prevazute de Codul Muncii. Pe locul doi dupa România, în acest top al tarilor UE, se situeaza Grecia, unde 45% dintre barbati si 29% dintre femei lucreaza mai mult de 48 de ore. Spre comparatie, la vecinii nostri sunt mult mai putini salariati interesati sa munceasca pe brânci. În Bulgaria, de pilda, procentele se ridica la 26%, în rândul barbatilor, si 17%, în rândul femeilor, iar în Ungaria – 30%, pentru barbati si tot 17% pentru femei.

În Luxemburg si Malta, femeile nu muncesc în plus

La polul opus românilor se situeaza francezii. În Franta nu depasesc 48 de ore lucrate pe saptamâna decât 9% dintre barbati si 7% dintre femei. Un caz particular se înregistraza în Luxemburg si Malta, unde nici o femeie salariat nu a facut, în patru ani, peste 48 de ore pe saptamâna. La nivelul UE, media este de 22% pentru barbati, si 12% pentru femei, în cazul lucrului peste 48 de ore saptamânal.

sursa
Roxanel
Postat: Thursday, December 13, 2007 9:07 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Eu muncesc 37 de ore pe saptamana.hainoroc
Kiki
Postat: Thursday, December 13, 2007 11:52 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Eu trebuie sa muncesc 45 / saptamana.
Saptamanile trecute am muncit cate 49 banghead
AdrianaC
Postat: Thursday, December 13, 2007 1:58 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Eu nu am de ce sa ma plang deocamdata, programul de lucru e de la 9:00 la 17:30, cu 30 min pauza, deci 8 ore efectiv, si chiar se respecta, deci vreo 40 ore / sapt.

Din cele 40 daca mai scad si timpii morti, in care imi beau cafeaua, merg la tigare, etc, etc, raman cred cam 7 ore si jumatate / zi.ras
codruta
Postat: Thursday, December 13, 2007 2:04 PM

Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
legat de programul de lucru, se lucreaza intre sarbatori?
am vazut aseara la stiri ca bugetarii sunt liberi din 22 pana in 26.Barbatu-meu auzise pe la servici ca am fi liberi din 22 pana de boboteaza.Sa cred, sa sper?
AdrianaC
Postat: Thursday, December 13, 2007 2:08 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Si eu am auzit ca bugetarii vor avea liber si vor recupera in nu stiu ce zi (nu am ascultat prea atent pentru ca nu ma afecta ras).
MNiko
Postat: Thursday, December 13, 2007 6:13 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
codruta wrote:
legat de programul de lucru, se lucreaza intre sarbatori?
am vazut aseara la stiri ca bugetarii sunt liberi din 22 pana in 26.Barbatu-meu auzise pe la servici ca am fi liberi din 22 pana de boboteaza.Sa cred, sa sper?

Gasisem o stire aseara cum ca pe 24 nu se lucreaza si se recupereaza in 12 ianuarie, dar nu mai stiu pe unde am postat-o sau daca am postat-o.
Miri
Postat: Thursday, December 13, 2007 9:51 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
MNiko wrote:

....pe 24 nu se lucreaza si se recupereaza in 12 ianuarie,

Asa ethumleft
Lilly of the valley
Postat: Friday, December 14, 2007 5:14 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Pe mine programul m-a determinat sa-mi dau demisia. In contractul de munca aveam clauza clara: se interzice efectuarea de ore suplimentare, decat in cazuri de forta majora, specificandu-se si cazurile, dar in fapt in loc de 40 ore faceam si mai mult de 50 ore/saptamana. Duminica devenise zi de munca obisnuita. Thumb down Plata era aceeasi ca pt. 8 ore/zi.
kali
Postat: Friday, December 14, 2007 10:41 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14339
Eu imi fac singura programul; ora de venire am, pentru ca sunt niste treburi importante de rezolvat la prima ora... dar de plecare... nu
Si printre telefone, discutii, probleme,etc... am timp si de o fuga scurta la coafor, un shopping mic, o discutie cu voi... deci mi-e super bine.
oana_nicole
Postat: Friday, December 14, 2007 11:23 AM

Nivel: Senior

Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
Mi se pare foarte important sa se respecte programul de lucru al angajatului, indiferent de domeniul de activitate. Programul meu de lucru este 9 - 19 (desi initial mi s-a spus 18 uff ), cu o pauza de o ora la pranz. Mi se pare mult si asa, insa programul este muuult mai lung de atat. banghead Deh, oamenii fac cariera, nu viseaza decat sa avanseze... Si uite asa trec multi de 30 de ani fara sa aiba o familie, nici macar perspective de asa ceva. Thumb down
codruta
Postat: Friday, December 14, 2007 11:32 AM

Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
MNiko wrote:

Gasisem o stire aseara cum ca pe 24 nu se lucreaza si se recupereaza in 12 ianuarie, dar nu mai stiu pe unde am postat-o sau daca am postat-o.

asta stiam, ma interesa intre craciun si anul nou, adica zilele de 27,28.
Iar recuperatul sambata, pe mine ma scoate din luptabanghead ce-oi face cu meduca?o iau cu mine la "didici"alcool

la mine programul e de la 7,30 la 15,30 cu pauza de juma de ora la 11.Asta in zilele bune c-au fost si zile cu program de la 4 dimineatabanghead Am de gand sa-mi scot din vocabular expresia cu "statul peste program", poa' sa ninga, poa'sa ploua.
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, January 12, 2008 3:13 PM

Nivel: Senior

Postari: 5089
eu am avut, inainte de intra in CIC, un program ok: de la 8:00 (care, la mine, nu era niciodata 8:00 ci 8 si ceva :009: ) pana pe la 17:00 dar, vorba lui Kali...era lejer, puteam veni si pleca cand avem ceva de facut sau. pur si simplu simteam nevoia de o gura de aer. niciodata nu a stat seful meu sa ma controleze sau sa ma certe ca nu sunt acolo. dar...intotdeauna mi-am facut treaba si poate ca de aceea nu am avut probleme cu el. au fost si zile cand ajungeam acasa la 12:00 pm pentru ca lucram la proiecte importante si imi faceam treaba.

poate nu stiati dar japonezii sunt cei mai "workaholici" de pe planeta...munesc f mult, fac ore suplimentare pentru ca sunt niste perfectionisti si exista la ei o intreaga cultura a muncii. desigur...pe salariile corespunzatoare!hainoroc
Katrina
Postat: Sunday, November 6, 2011 8:11 PM

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3454
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
Eu lucrez 8h/zi5z/sapt,adica 40 ore pe saptamana.O parte din aceste ore,sunt munca de teren ,vizite la domiciliu ,atunci cand sunt urgente, sau vizite la bebelusi pana intr-un an.
bereea
Postat: Sunday, November 6, 2011 9:00 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22724
Si eu tot 40 de ore pe saptamana, dar la alegerea mea fac sambata ore suplimentare contra cost, bineinteles.Daca am nevoie de cateva ore libere sau o zi libera nu este nici o problema, deci pe ansamblu sunt multumita
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed