Programul de lucru

Options Programul de lucru
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Tuesday, January 20, 2015 9:38 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Hai sa reluam topicul pentru ca mi se pare interesant de vazut ce optiuni sunt in tara si ce optiuni sunt in strainatate...

Eu am un program fix, de la 8:00 la 16:30, cu 30 min pauza de masa.

Dupa parerea mea, daca alegi sa ramai acasa, sa ai grija de copii, si te rupi de tot ce inseamna un job, foarte greu (sau aproape deloc) reusesti sa te mai reangajezi cand copiii sunt mari.

Ce optiuni de program de lucru mai sunt la voi?
bereea
Postat: Tuesday, January 20, 2015 9:51 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22724
Eu muncesc de la 8.00 la 16.00, fara pauza de masa la care am renuntat de buna voie ca sa ajung sa-mi iau copilul de la scoala.
In general cei care lucreaza in oficii au un program delo dragut: incep la ora9.00 , au pauza de la 13-14sau 13-15 si incheie ziua de munca la orele 18/19 .
Cris-DL
Postat: Tuesday, January 20, 2015 10:34 AM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
AdrianaC wrote:

Dupa parerea mea, daca alegi sa ramai acasa, sa ai grija de copii, si te rupi de tot ce inseamna un job, foarte greu (sau aproape deloc) reusesti sa te mai reangajezi cand copiii sunt mari.

Ce optiuni de program de lucru mai sunt la voi?

Aproape deloc, cred si eu, mai ales daca stai acasa o perioada mare de timp, sa ai si mai bine de 40+ ani... poate sa ai afacerea ta sau a familiei, prieteni, relatii...

Eu, teoretic, am program de 8 ore/zi, de la 7.30-15.30, insa zilnic ajung in jur de ora 8 si plec la 15-15.40 maxim, depinde de zile. Program flexibil, in sensul ca "daca arde", plec/revin. Pauza avem tot teoretic, in acte. Avantaj este si orasul - mic, ma misc repede, nu pierd mult timp la volan, fata de Bucuresti, unde stiu ce inseamna sa stai si o ora in trafic, din experienta tineretii...

La noi, sunt angajati care au contracte cu 2-4 ore/zi, insa si cu program full-time la alte firme. Sau 8 ore la noi + 2-4 ore in alta parte. Numai part-time nu cunosc decat persoane pensionate cu drept de munca, sau studentii.
alexandrabogdan
Postat: Tuesday, January 20, 2015 10:54 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
la noi nu se poate trai din part-time
shirel
Postat: Tuesday, January 20, 2015 11:25 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11794
Locatia: israel
Am scris si mai inainte dar a disparut tot.Ceeea ce vreau eu sa va povestesc despre mine este ca meseria de mama m-a facut sa-mi gasesc si joburi care pot fi nu doar financiar favorabile dar si o meserie ptr suflet.Eu am grupe de mamici care cateodata o data pe saptamana ne intalnim si incerc sa le indrum ,sa le sfatuiesc fiecare cu situatia ei in educarea copiilor dar mai mult cum sa fie multumite ca mame ca femei in tot ceea ce fac in legatura cu familia lor.Mai dau ore de fashion styling si asta cum vreau eu sau as spune in functie de timpul meu liber si sunt super multumita sufleteste(cui nu-i place sa mearga sa fac impreuna cumparaturi cu o prietena sic ) si chiar material as spune dar oricum nu ma gandesc sa fac cariera din asta cu toate ca as putea.
Eu incerc sa-mi traiesc viatza in liniste ,fara stresuri si sa mi-o dedic in mod special ptr mine ,ptr familie si ptr cei din jur.Multumesc lui D-zeu ptr ca sotul meu castiga destul de binisor dar nu suntem bogati ducem o viatza modesta dar foarte fericita si linistita si asta este ceea ce doresc si altora sa o poate face.Eu sunt fericita si multumita de mine si prin asta si familie mea sa fim noi sanatosi inca multi ani impreuna.computerlove
Maria & Mario
Postat: Tuesday, January 20, 2015 12:04 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Eu lucrez 20h pe saptamana , diminetile !

Scria cineva , undeva ( scuze, nu mai stiu in care topic ) despre programul doctorilor ......Ex : aici GP ul meu lucreaza 8 ore pe zi , 3 zile pe saptamana !

Nu se poate trai din Part time ..... dar daca se compenseaza cu venitul sotului ....

Plus ca aici daca doresti ajutor pentru casa , spre ex .... un cleanear nu vine cu mai putin de 10£ pe ora .... serviciile de bona / child minder autorizat e la fel , minim 10£ / ora ( bunici cu responsabilitati full time sunt raritati ) Ai copii, ti'i creste atunci ! .... Plus ca statul doreste ca numarul celor activi in campul muncii sa fie mare , deci decat deloc, mai bine sa ofere si optiunea de part time ! Poate ca astea sunt motive destule ca angajatorul sa tina staff cu program fleibil, dar reliable !

Shirelotzo ..... enjoy !!!! Cheek Kiss
praslea_cel_voinic
Postat: Tuesday, January 20, 2015 10:59 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
Servici deocamdata de la teoretic 9 am la 5 pm, plecat de acasa eu la 8 dimineata, ajuns acasa pe la 6:30-7 depinde cum prind autobuzele. O sa vad ce o sa se intample cand o sa imi schimb jobul, sper sa o sa imi pot permite sa lucrez part-time sa ma bucur si EU de copii si ei de mine dance
Cumparaturi sambata, gatit pe apucate...aici distantele te omoara....plans
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed