Produse second hand sau noi pentru bebe?

Chestionar intrebare: Produse second hand sau noi pentru bebe?
Alegere Voturi Statistici
Noi 4 28%
Second hand 0 0%
Si noi si second hand 10 71%

Options Produse second hand sau noi pentru bebe?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Thursday, May 9, 2013 8:10 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17546
Locatia: Bucuresti
Voi ati achizitionat produse noi sau second hand pentru bebe?

La Alice eu am luat totul nou, pentru ca nu aveam de unde sa luam patut / scaun de masina / cadita, etc de la prieteni.
La Andrei insa, am pastrat carutul si tarcul de la Alice, am imprumutat o vreme masa de infasat de la nasi, patutul i l-am cumparat nou-nout si scaunul de masa la fel...

Vi se pare o alegere buna sa luati produse second hand (gratis sau la un pret mult mai mic) aflate intr-o stare buna?

Ati optat sau optati numai pentru produse noi? De ce?

Eu zic ca daca stii exact de unde provin (prieteni, rude, sau poate chiar de la primul copil) si ai incredere, poti opta si pentru produse second hand si astfel economisesti o multime de bani pe care ii poti folosi pentru a cumpara altceva...

Nu am cumparat de exemplu niciodata hainute second hand sau incaltaminte, pentru ca mi se pare destul de riscant. De asemenea, portbebe-ul nu l-as lua second hand... Pe de alta parte, cand ma gandesc ca le cumparam hainute si multe nu apucau sa le imbrace decat o data sau de 2 ori si apoi le ramaneau mici si le dadeam aproape noi...

Cantarul iarasi mi se pare un produs in care nu merita sa bagi banii, ci poti sa il imprumuti de la prieteni / cunostinte / rude...

Voi cum ati procedat?
Ce ati lua second hand si ce ati lua numai produse noi?
bereea
Postat: Thursday, May 9, 2013 9:03 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22578
Nu folosesc produse second hand.
kali
Postat: Thursday, May 9, 2013 9:11 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14239
Eu nu am primit, in schimb am dat tot mai departe.
Sigur ca nu as fi avut nimic impotriva atata vreme cat as fi avut vreo persoana apropiata cu copilut mai mare. Magazinele second le exclud din start.
mirela74chris
Postat: Thursday, May 9, 2013 1:57 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
De primit nu am primit,dar am dat ce le-a ramas mic copiilor.
La Razvan am mai avut cateva lucrusoare de la Diana,dar nu s-au potrivit prea multe.ras
Oricum lucrusoarele erau ca si noi.Bebelusii cresc repede.Multe nu au apucat sa le poarte.
Pentru o familie cu un venit modest,sunt binevenite lucrusoarele,chiar daca nu sunt noi.
ingerash
Postat: Thursday, May 9, 2013 2:00 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Si SH si noi....ce ramane mic si e in stare buna donez mai departe.
Ania
Postat: Thursday, May 9, 2013 4:09 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/23/2006
Postari: 680
Locatia: families are forever !
Noi am primit mai mereu lucruri de la prieteni , si noi si mai putin noi. Am si cumparat .
Si am dat mai departe.
oanamaria
Postat: Thursday, May 9, 2013 5:01 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Second -hand doar primite de la cunostinte ,nu cumparate .
Si eu ce este in stare perfecta dau mai departe sa se bucure si altii de ele mai ales ca am doar hainute de calitate de la firme respectabile ,nu din piata .
Andreea.A
Postat: Monday, March 10, 2014 10:48 AM

Intrat: 11/11/2013
Postari: 778
Locatia: Botosani
Fetelor, eu deja am promisiuni de la prietenele mele, care vor naste cu cateva luni inaintea mea ca ne alegem cu ce le ramane mic bebelusilor. Mai ales ca sunt unele lucrusoare pe care nu apuca sa le poarte decat o singura data. Plus lucruri care le-au luat pentru cel mic cand nu stiau sexul si s-au razgandit. Si sunt culori simple, nu roz sau albastru. Unele sunt mov spalacit tare, altele un verzui deschis, deschis. Noi primim tot ce ni se ofera, mai ales ca unele lucruri, gen scaun de masina (avem 2 pentru varste diferite) sau walkie-talkie sunt de pe la ajutoare sau SH. La scaunele de masina le-am schimbat paturicile si sunt ca noi. Prefer sa imi permit sa ii pot cumpara suzeta si biberonul noi (la noi situatia nu e chiar roz, dar noi abia asteptam sa vin buburuza!)
ada03
Postat: Monday, March 10, 2014 2:18 PM

Intrat: 2/13/2014
Postari: 541
Locatia: Romania
Sunt de acord cu lucrurile second hand pentru copil numai daca vin de la persoane care le cunosc, dar nu as intra niciodata intr-un magazin second sa iau hainute de acolo. Si cele de la prieteni am luat doar ce nu intra in contact direct cu pielea (body, strampiori, ciorapei). Iarasi ar mai fi scaun de masina, leagan, cantar care daca ai de unde le lua nu vad de ce sa le refuzi
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed