Probleme la un ochi

Options Probleme la un ochi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
giulia_mamik
Postat: Tuesday, May 25, 2010 8:47 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Fetelor,ati patit sa vedeti cu "musculite" si/sau ca un fir de par,ata pe globul ocular care dispare uneori(doar la ochiul drept patesc)?Eu am de multa vreme problema asta....nu persista mereu,dar o am.Plus ca la calculator unoeri mi-e greu sa disting cifrele si literele(8 il pot confunda cu 3,e cu o,m cu n etc)...Intentionez sa merg la dct..dar cand o fi ziua aiasorry1
danab
Postat: Wednesday, May 26, 2010 10:38 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Un control e urgent, ca altfel risti multe.Iti va da picaturi (sa calmeze ochii, ca sunt obositi - de aici musculitele si 8/3), si ochelari.
giulia_mamik
Postat: Thursday, May 27, 2010 8:02 AM

Dana..pupici .Luna viitoare cand iau banii o sa trag o fuga la un oftalmolog.Nu ma prea incanta ochelarii de vedere.Nu cred ca m-ar "pinde" bine.Dar daca e vorba de sanatate,uitam de aspectul fizic si gata.
Katrina
Postat: Thursday, May 27, 2010 11:28 AM

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3454
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
giulia_mamik wrote:
Fetelor,ati patit sa vedeti cu "musculite" si/sau ca un fir de par,ata pe globul ocular care dispare uneori(doar la ochiul drept patesc)?

Am avut si eu aceasta problema.Am mers la medic si dupa toate investigatiile mi-a prescris doar Mirtilene,un complex de vit.si extracte naturale,nu am avut nevoie de ochelari.Si eu zic sa mergi la medic poate e doar oboseala .
In rest sanatate multa.
danab
Postat: Thursday, May 27, 2010 11:44 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
giulia_mamik wrote:
Dana..pupici .Luna viitoare cand iau banii o sa trag o fuga la un oftalmolog.Nu ma prea incanta ochelarii de vedere.Nu cred ca m-ar "pinde" bine.Dar daca e vorba de sanatate,uitam de aspectul fizic si gata.

eu port ochelari de la 13 ani hohot

Pana ajungi la medic incearca sa speli ochii cu apa rece, sa ii odihnesti 5 min / 1 ora de lucrat la calculator, si sa faci exercitii cu ei. Am sa caut link cu exercitiile pe care le faceam eu.

http://www.ziare.com/viata-sanatoasa/sanatate/exercitii-pentru-sanatatea-ochiului-781598

Exercitii de imbunatatire a sanatatii ochilor
O metoda de relaxare a ochilor si de recuperare a acuitatii vizuale a fost dezvoltata inca din anul 1900 de catre dr. William H. Bates, oftalmolog specializat in tulburarile oculare ale minorilor.

Cateva metode de relaxare a ochilor sunt descrise in cele ce urmeaza :

Tineti coatele pe birou si acoperiti-va ochii cu palmele, tinandu-i deschisi dar fara sa-i atingeti. Astfel, priviti cu ochii mintii un obiect ori un peisaj imaginar urmarindu-le detaliile si culorile insa fara a depune un efort.

Priviti in mai multe directii, schimbati centrul de interes de la un punct la altul in mod constant. Astfel veti reusi sa eliminati rigiditatea vederii.

Bates mai recomanda sa clipiti din 10 in 10 secunde sau in mod regulat. In acest fel veti lubrifia ochii, curatandu-i. Acest exercitiu pentru ochi este recomandat mai ales celor ce poarta ochelari de vedere si celor cu lentile de contact. Concentrati-va timp de citeva secunde asupra unui obiect aflat in apropiere, apoi mutati privirea asupra unui obiect din departare, eventual priviti pe geam si observati detaliile unui copac, etc. Efectuati acest exercitiu pentru ochi cel putin de cateva ori pe zi.
Sfaturi Info-ghid:
Incercati sa clatiti de cateva ori ochii dimineata cu apa calda iar apoi cu apa rece. Repetati seara acest lucru, dar in ordine inversa. Trebuie sa mai retineti faptul ca sanatatea ochilor poate fi mentinuta si prin alimentatie. Vitaminele A si C au actiune antioxidanta, impiedicand deteriorarea celulelor.

Sursa

giulia_mamik
Postat: Thursday, May 27, 2010 8:54 PM

Eu de mai bine de 7 ani lucrez cu calculatorul,cam 7-8 ore pe zi.De cativa ani lucrez cu portectie la monitor.Dar vreo 4-5 ani,am lucrat cu monitoare cu tub,fara nici o protectie la elebanghead .E posibil asta imi fi afectat vedere in timp.Multumesc fetelor pt raspunsuripupici .Voi merge la doctor sigur si ma voi ruga sa nu am nevoie de ochelariangel
marivic
Postat: Tuesday, August 17, 2010 7:18 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Si sotul meu se plange de niste chestii ciudate.Azi mi-a spus ca vede cand si cand niste scame in fata ochiului,parca i se pun pe pupila,asa are senzatia.M-a speriat teribil,...Cand a fost acasa,a zis ca isi face timp sa mearga la un control,...nu a mers si acum asta.Il sperie ca nu se poate descurca in Malta foarte bine in engleza,si ii este penibil sa se duca,....cu ce l-as putea ajuta?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed