Probleme la ochisori

Options Probleme la ochisori
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Alina
Postat: Monday, September 7, 2009 8:19 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Lenus, sa vii cu vesti bune. Multa sanatate.computerlove
leut
Postat: Monday, September 7, 2009 10:25 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
cute_babies_of_mine wrote:
Si Ioana are de cateva zile o secretie galbena in coltul interior al ochiului, si ii dau vitejeste cu ser, dar nu pare sa se retraga...
Ma gandesc si eu la canal lacrimal infundat. E posibil sa se manifeste dupa cateva zile de la nastere? Ca nu a avut in prima saptamana...
Probabil saptamana viitoare vom servi consult la doctor!

Lenus, e posibil sa apara la cateva zile, da...Matei a avut asa ceva, la ambii ochi, nu a avut canalele infundate si cu tot serul fiziologic folosit, m-am chinuit aproape doua luni. Se trezea dimineata cu ochisorii lipiti. Asta e. Trece de la sine. Sper ca la voi sa teaca mai repede. Doctorita oftalmolog, mi-a spus ca e normal si sa-l las in pace...a trecut! Sanatate Ioanei si tie!pupici
danab
Postat: Monday, September 7, 2009 11:58 AM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Si Miru a avut, chiar inainte de a pleca acasa cu ea, si imi daduse med neonatolog un ser medicament sa o sterg si ser fiziologic. De la curentul de prin maternitate. A trecut destul de repede. Se sterge din exteriorul ochiului spre interior, de foecare data cu alta bucatica de vata uda cu ser, si cu grija sa nu se atinga si celalat ochisor.
Pupam papusica sa treaca repede repede!hearts
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, September 22, 2009 6:29 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Noi am fost cu Ioana la pediatru si am primit tratament cu Colir cu cloranfenicol, timp de 5 zile. Lucrurile pareau sa se indrepte. Dar, dupa 2 zile de la intreruperea tratamentului, secretia a devenit iar abundenta. Am fost azi la un medic de familie (nu al nostru, ci o cunostinta de familie) si am aflat ca dezobstructia de canal, acolo unde este necesara, se face pana la 3 luni, apoi putand aparea complicatii. Din pacate, ochiul Ioanei s-a si inrosit putin, pe zona albului ochiului, ceea ce poate fi un semn de alergie la antibiotic. Eu inclin sa cred ca e canal infundat pentru ca nu s-a luat si la celalalt ochi.
Joi la 9.30 avem programare la oftalmolog si probabil vom face dezobstructia de canal, daca va fi recomandata. Insa am citit pe net ca e posibil chiar si cu interventie chirurgicala sa nu se rezolve problema...plans plans plans
Lilly of the valley
Postat: Tuesday, September 22, 2009 6:34 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
offf uff speram sa fie altceva
Laura
Postat: Tuesday, September 22, 2009 7:14 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
Hai, mami, curaj! angel pupici coeur Va fi bine, vei vedea! computerlove computerlove computerlove Si Alex a avut cand era mic ceva asemanator la un ochisor care ii lacrima mereu si avea o secretie alba. Pediatra mi-a aratat miscarile pe care sa i le fac pe nasuc pentru desfundarea canalului. Mult timp i-am turnal laptic in ochisor. La noi s-a rezolvat de la sine. Va uram mult succes! floare2 pupici computerlove majoreta majoreta majoreta
TeosOf
Postat: Tuesday, September 22, 2009 7:16 PM

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Lenus, multa sanatate Ioanei!angel Imi pare rau ca aveti astfel de probleme. Va doresc sa rezolvati totul cu bine si cat mai repede.computerlove computerlove
raly
Postat: Tuesday, September 22, 2009 7:23 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Lenus si eu am avut astfel de probleme si s-au rezolvat cu laptic.Mulge cate o picatura in ochisorul Ioanei!pupici pupici
Mela
Postat: Tuesday, September 22, 2009 7:29 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
uf,netul asta...
Cute,draga de tine computerlove stiu ca ti-e greu,dar incearca sa nu te gandesti la ce-i mai rau,trebuie sa fie bine si ochisorul Ioanei sa se vindece frumos angel
tinem pumnii sa fie bine toate computerlove

Raly,si eu i-am muls Larei laptic,dar era vorba de putin curent la ochi,nu stiu daca problema Ioanei poate fi vindecata doar asa.
snowdrop
Postat: Tuesday, September 22, 2009 7:31 PM

Intrat: 3/26/2007
Postari: 1462
Locatia: Ro. Bzzzz
Succes maine, Cute si sa dea Domnul sa fie bine si usor!
monique
Postat: Tuesday, September 22, 2009 8:18 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Cute, of, ce probleme aveti voi!pale pale pale Imi pare tare rau... Va pup si va doresc multa multa sanatate!
Alina
Postat: Tuesday, September 22, 2009 8:33 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Offff, Lenus, sanatate multa Ioanei.computerlove computerlove
Iuli
Postat: Wednesday, September 23, 2009 3:28 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/14/2009
Postari: 820
Locatia: Hunedoara
Si fetita mea a avut canalul lacrimal infundat la unul dintre ochisori. An fost cu ea la oftamolog pe la 2 luni si mi-a recomandat sa-i fac masaj cu degetul pe nasuc (cum a spus si Laura) si daca nu se va rezolva cu masaj sa revin dupa sase luni, in nici un caz nu ar fi desfundat canalul mai devreme de 6 luni! Mi-a mai spus si ca fiind infundat canalul trebuie avut mare grija sa nu faca conjunctivita (riscul fiind mai mare), deci secretia de la ochisor trbuie stearsa cu ser fiziologic de cate ori este nevoie.
Prin urmare la sfatul medicului am facut masaj la ochisor(cu degetul aratator pe nasuc in coltul intern al ochiului se fac miscari usoare, circulare) iar pe la 4 luni s-a desfundat canalul si de atunci nu am mai avut probleme. Masaj faceam de 2 - 3 ori pe zi cand alaptam (deci nu foarte des). Se poate face si in timp ce doarme bebe dar mie mi-a fost mai usor sa-i fac atunci cand alaptam.
Soacra mi-a zis si varianta cu mulsul unei picaturi de laptic in ochisor dar mie mi-a foast frica sa incerc.
Multa sanatate! pupici
cute_babies_of_mine
Postat: Thursday, September 24, 2009 9:54 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Am fost la oftalmolog si diagnosticul e clar: canal lacrimal infundat.
Timp de 10 zile facem masaj (apasat, de sus in jos, nu la baza ochiului, ci plecand de la coltul ochiului, in jos, pe laterala nasucului), spalam cu ser fiziologic (nu picaturi, ci jet puternic aplicat cu siringa cu ac, careia i se rupe acul de la baza plasticului) si punem monodoze de Nettacin (nu solutie cu picurator, pentru ca are conservant). Daca in timpul acesta se desfunda, e ok! Daca nu, se pune problema interventiei. Este indicat ca aceasta sa fie facuta cat mai devreme (pana la 3 luni) pentru ca ulterior, ea se intareste si se ajunge la spargerea osului lacrimal (? parca asa spunea).
Si pentru ca eu am cautat pe internet si nu am gasit nicio informatie vizavi de oftalmologi care sa faca astfel de interventii de acest gen in judetul Neamt, scriu aici ca doctorita se numeste Laura Ghiorghiu si poate fi gasita la Opticlass - Piatra Neamt, langa Libraria Calistrat Hogas.
Ely
Postat: Thursday, September 24, 2009 11:04 AM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Cute multa santate Ioanei si sper sa treaca cat mai repede cu masajul facut .Pupam cu drag fetita frumoasa .pupici coeur
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed