Probleme la ochisori

Options Probleme la ochisori
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Deziree
Postat: Tuesday, May 2, 2006 1:34 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/24/2006
Postari: 830
Locatia: Suedia
Fetelor, Ahmad de cateva zile are un ochisor care este mai lipicios, mai ales cand se trezeste si plange si parca ii curg lacrimile.Ceva galbui in coltul intern al ochiului se formeaza. Eu ii sterg ochisorii cu ser fiziologic , dar cand se trezeste ochisorul drept tot galbicios si lipicios esteuff V-ati mai confruntat cu asa ceva? Ce ar trebui sa fac? Am inteles ca ceaiul de musetel nu este bun la ochi. Ce ma sfatuiti?uff
Miri
Postat: Tuesday, May 2, 2006 9:07 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Deziree,poate ca l-a "tras"curentul la un ochisoroare
Ai grija ,cind il stergi cu ser fiziologic sa schimbi tamponelele,cite unul pentru fiecare ochi,ca sa nu se transmita si la celalalt.
Daca nu trece sau daca se agraveaza,poate ar tebui sa consulti mediculuff
sousourel
Postat: Tuesday, May 2, 2006 9:28 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Fac puiutii uneori conjunctivita... ceva fiziologic de altfel... medicul iti va spune ce unguent trebuie sa folosesti
Deziree
Postat: Wednesday, May 3, 2006 11:26 AM

mersi fetelorpupici i-am facut aseara ceai negru si i-am spalat ochisiorul si dimineata nu am avut lipiciras azi iar ne-am spalat si speram sa fie bine.Doamne ajuta! va pupampupici pupici
mihaela75
Postat: Wednesday, May 3, 2006 2:44 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Desire, eu am avut probleme cu Diana pana la 6 luni.Avea canalul lacrimal infundat si pana la 6 luni nu umbla dr. acolo ca sunt sanse sa se defunde singur.Apoi la 6 luni am vazut ca nu mai face lipici asa de des nu m-am mai dus la dr.Mi-am dat seama ca incepe sa se desfunde si am preferat sa astept,mi-era cam frica sa-i umble cineva la ochi.Nu mai stiu cat a mai durat, oricum nu mult, si ochiul si-a revenit perfect.thumright
aaa, sa nu uit, musetelul nu e bun la ochi( nu stiu de ce , asa mi-a zis dr.).Ochii se spala cu albastrele.
Deziree
Postat: Wednesday, May 3, 2006 4:17 PM

mihaela75 wrote:
Desire, eu am avut probleme cu Diana pana la 6 luni.Avea canalul lacrimal infundat si pana la 6 luni nu umbla dr. acolo ca sunt sanse sa se defunde singur.Apoi la 6 luni am vazut ca nu mai face lipici asa de des nu m-am mai dus la dr.Mi-am dat seama ca incepe sa se desfunde si am preferat sa astept,mi-era cam frica sa-i umble cineva la ochi.Nu mai stiu cat a mai durat, oricum nu mult, si ochiul si-a revenit perfect.thumright
aaa, sa nu uit, musetelul nu e bun la ochi( nu stiu de ce , asa mi-a zis dr.).Ochii se spala cu albastrele.
.

multumesc mihaela75, am auzit si eu de canal lacrimal infundatuff dar el nu a avut din prima zi,,,poate totusi o fi vre-un curent. eu i-am facut ceai negru, am auzit ca e bun. tu spuneai de albastrele ceai sau cum?oare pupici
mihaela75
Postat: Wednesday, May 3, 2006 6:02 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Da,ceai de albastrele.Asta e pentru ochi.Vindecare grabnica,iepuras Ahmad!
miraa
Postat: Wednesday, May 3, 2006 7:26 PM

Intrat: 2/16/2006
Postari: 1390
Locatia: iasi
Deziree wrote:
Fetelor, Ahmad de cateva zile are un ochisor care este mai lipicios, mai ales cand se trezeste si plange si parca ii curg lacrimile.Ceva galbui in coltul intern al ochiului se formeaza. Eu ii sterg ochisorii cu ser fiziologic , dar cand se trezeste ochisorul drept tot galbicios si lipicios esteuff V-ati mai confruntat cu asa ceva? Ce ar trebui sa fac? Am inteles ca ceaiul de musetel nu este bun la ochi. Ce ma sfatuiti?uff

daca alaptezi pune-i putin laptic la ochisor....al meu a avut de la inceput cateva bubite rosii la inceput si nu i-a trecut cu ser si mi-a recomandat cineva laptic de la san...si i-a trecut a doua zi
multa sanatate
danab
Postat: Friday, May 5, 2006 5:46 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Noi am avut din maternitate chestia aia gabena la ochisor. Chiar am atentionat-o pe una din asistente, sa vada ce e , ca ma speriasem, dar ea a spus ca trece cu ser. Cand a venit doctorita si i-am aratat s-a suparat pe asistenta,
ca nu a anuntat-o. Era de la curent si de la prea multi vizitatori in salon. Mi-a spus sa-i pun cate 2 picaturi de ANTIBIOPTOL dupa ce o spal cu ser fiziologic. (sa folosesc o singura data bucatica de vata, de la coada ochilui spre interior, dupa care sa o arunc)A trecut cam in 4 zile.
Deziree
Postat: Friday, May 5, 2006 7:07 PM

multumim fetelor, se pare ca suntem mai bine, nu am folosit decat ceai si ser fiziologic si azi nu am avut lipiciyes Doar cand mai plangem lacrimeaza putin,,, sper sa treaca ca mami e o panicoasa uffffras Va pupam pe toatepupici
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, July 4, 2006 11:28 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Help! Tudor are un ochi usor umflat! Din pacate, n-as putea spune cu siguranta care e cauza: ieri, dupa ce a papat, si-a intins mar pe toata fata, inclusiv pe la ochi (pana am apucat eu sa-l sterg era pictat bine!), dar, in acelasi timp, e posibil sa fie si de la curent... In afara de ser fiziologic si apa fiarta si racita, ce pot sa-i mai aplic? Nu e tare umflat, nu-l jeneaza, urechea aferenta e ok, nu tuseste, nu are febra, nu e rosu ochiul. Sa-l duc la pediatru sau sa il sterg eu cu ser si sa vad cum evolueaza?
Alina
Postat: Tuesday, July 4, 2006 1:01 PM

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
cute_baby_of_mine wrote:
Help! Tudor are un ochi usor umflat! Din pacate, n-as putea spune cu siguranta care e cauza: ieri, dupa ce a papat, si-a intins mar pe toata fata, inclusiv pe la ochi (pana am apucat eu sa-l sterg era pictat bine!), dar, in acelasi timp, e posibil sa fie si de la curent... In afara de ser fiziologic si apa fiarta si racita, ce pot sa-i mai aplic? Nu e tare umflat, nu-l jeneaza, urechea aferenta e ok, nu tuseste, nu are febra, nu e rosu ochiul. Sa-l duc la pediatru sau sa il sterg eu cu ser si sa vad cum evolueaza?

In afara de ser fiziologic si apa fiarta si racita nu cred ca e bine sa folosesti altceva.
In ceea ce priveste vizita la pediatru, eu zic sa mai astepti si sa vezi cum evolueaza lucrurile.
Sanatate maxima ii doresc lui Tudor. pupici pupici
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, July 4, 2006 2:14 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Sarut mana, Alina! DEja e mai bine! L-am sters cu ser fiziologic inainte de somnul de amiaza, iar acum pare ok! Repet figura diseara, inainte de culcare.pupici pupici
Alina
Postat: Tuesday, July 4, 2006 2:24 PM

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
cute_baby_of_mine wrote:
Sarut mana, Alina!

Ma bucur, pupici pupici
delfinasa
Postat: Thursday, July 6, 2006 4:30 AM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Sa ne spui cum mai e ochisorul maine, Elena! Pupa-l pe Tudorel pe ochisorul bolnavior din partea noastra sa-i treaca mai repedepupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed