Probleme la locul de munca

Options Probleme la locul de munca
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Lavy
Postat: Saturday, June 9, 2012 9:43 AM

Nivel: Membru

Intrat: 6/9/2012
Postari: 3
Locatia: Cluj
Buna ziua, am o nelamurire in ceea ce mi s-a intamplat la locul de munca si as fi tare recunoscatoare daca ma poate ajuta cineva.
Eu lucrez ca si receptionera la un hotel unde sunt s ture de noapte. De curand am afla ca sunt insarcinata, am facut cerere de informare(cu numar de inregistrare intern) si am dus si adeverinta de la medicul ginecolog in care era specificat faptul ca trebuie sa se evite turele de noapte. Cand au aflat mi-au cerut sa-mi dau demisia altfel au spus ca imi fac o decizie cu care vor sa ma mute pe postul de femeie de sevici/ camerista pe un salar mai mic, chiar daca eu nu am fost de acord. pe postul de receptioner nu ma mai lasa sa raman spunand ca colegele mele nu vor fi de acord ca eu sa ma duc doar pe turele de zi la lucru si ele nu.
Intrebarea mea este daca au voie sa ma mute de pe postul de receptioner pe un post unde sunt implicate substante de curatenie si munca fizica mut mai grea ca si la receptie.
Astept un raspus si va multumesc

bereea
Postat: Saturday, June 9, 2012 12:37 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22702
Cum adica sa mute o femeie insarcinata la o munca mai grea? Nu cred ca se poate, dar nu sunt informata in domeniu.Doar ca asa imi spune mie bunul simt
t-mihaela
Postat: Saturday, June 9, 2012 5:47 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
Nu conteaza ce le convine colegelor sau nu ,conteaza ce spune legea si sunt sigura ca legea te protejeaza in cazul asta.Cere imediat ajutor avizat,e abuz in toata regula ce ti se intampla.box2
kmn
Postat: Saturday, June 9, 2012 9:18 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/21/2010
Postari: 2506
Locatia: sibiu
du-te la inspectoratul pentru munca si fa o reclamatie, nu e normal ce ti se intampla.... si eu cred ca e un abuz si sigur exista o cale pentru a -i determina sa-ti schimbe turele de noapte , nu semna nici o demisie, chiar daca vor face presiuni, nu se pot debarasa de tine cu atata usurinta doar pentru ca esti insarcinata....mai ales de asta, as zice eu...
Lavy
Postat: Saturday, June 9, 2012 9:42 PM

Eu as vrea sa-mi iau concediul de risc maternal. Problema este ca sunt in sapt 6 si din cate stiu concediul de risc este de max 120 zile si eu mai trebuie sa ma duc la lucru inca 6 sapt. Ei(angajatorul) mi-au cerut sa-mi dau demisia dupa ce i-am anuntat ca sunt insarcinata si din cauza ca am refuzat mi-au spus ca ma vor muta ca si femeie de servici/ camerista.
Eu stiam de legea ca un angajat te poate muta de pe un post pe altul fara consimtamantul angajatului, dar nu stiam exact daca te poate muta de pe postul de receptionera pe unul de camerista. M-am stresat in acesta privinta si am ajnus in situatia in care sa ma gandesc sa-mi dau demisia ca sa nu mai am altercatii cu ei.
Acum la receptie nu ma mai lasa sa lucrez si mi-au cerut sa ma prezint luni la ora 7 pentru postul de camerista si tot atunci cred ca imi vor da si decizia. In aceasta privinta ce as putea face?
Mentionez faptul ca am si 22 zile concediu de odihna pe 2012 si 2 zile pe 2011; in total 24 zile de concediu de odihna.
Va multumesc, apreciez sfaturile date si astept raspus in continuare.

kmn
Postat: Saturday, June 9, 2012 10:55 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/21/2010
Postari: 2506
Locatia: sibiu
du-te luni dimineata de urgenta la ITM Cluj si fa o plangere impotriva acestui abuz...
legea e de partea ta, nu te poate muta de pe post de camerista pe post de femeie de servici, nu ceda, probabil ca asta e si scopul lor (angajatorului) de a te intimida si de a te face sa renunti la un drept al tau
gandeste-te ce vei face?...fara sa lucrezi undeva in aceasta perioada nu vei beneficia de indemnizatie....
ameninta ca vei merge si la tv daca e nevoie, la ziar...oriunde....tu ai dreptate si nu trebuie sa te temi...
cauta-ti de urgenta un avocat si vorbeste cu el....te poate sfatui mult mai bine fiind in cunostinta de cauza ...
ce ti se intampla tie este un ABUZ GRAV....
Crinutza1974
Postat: Saturday, June 9, 2012 11:15 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 2/19/2011
Postari: 451
Locatia: Bucuresti, sector 3
Buna,

Nu este legal ceea ce ti se intampla. Important este sa ai dovada ca i-ai anuntat ca esti insarcinata, mergi la ITM cu aceasta dovada (ai grija, nu lasa actele originale nicaieri, fa copii legalizate daca este nevoie). Avem drepturi si trebuie sa ni se respecte. Eu cu baiatul am pierdut serviciul (acum 10 ani) si implicit si indemnizatia pentru ca patronii la care lucram mi-au facut pierdute actele pe care le-am lasat a biroul personal si mi-au zis ca nu i-am anuntat ca sunt insarcinata.

bereea
Postat: Sunday, June 10, 2012 7:23 AM

Dar nu poti scoate de la medic o hartie in care sa se specifice ca nu ai voie sa faci anumite munci? E imposibil sa te treaca la o munca inferioara pentru ca esti insarcinata.E strigator la cer!Iti incalca in mod grosolan drepturile pentru a te intimida
Mami_de_gemeni
Postat: Sunday, June 10, 2012 11:10 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Din punct de vedere legal nici un angajator nu poate muta un angajat de pe un post sau altul fara acordul lui dat in scris.
Daca acesta continua sa faca presiuni doar pentru motivul ca ai ramas insarcinata, mergi la fortele de munca si la un consilier juridic sa ceri ajutorul.
Niciodata la angajare un viitor angajat nu isi ia angajamentul ca nu va deveni parinte. Nu am intalnit pana acum astfel de contracte care sa aiba o astfel de clauza "josnica".
In privinta actelor care le depui la biroul de personal, eu te sfatuiesc dupa ce primesti numar de inregistrare sa ceri o copie dupa acea foaie, pe care sa mentioneze angajatul conform cu originalul. Tocmai pentru a fi tu asigurata ca ai dovada, in cazul in care "prin minune" dispar actele prin care tu ai adus la cunostinta angajatorului ca esti insarcinata.
kali
Postat: Monday, June 11, 2012 12:16 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14332
Problema e in felul urmator: tu trebuie sa te asiguri ca nu fac " pierduta" cererea ta.

In conditiile astea nu au cum sa te mute de pe un post pe altul, mai ales unul care presupune munca mai multa.
E clar, angajatorului tau nu-i convine sa plateasca un om care nu munceste la capacitate maxima si nici faptul ca se asteapta la concedii medicale pe care el trebuie sa le suporte ( si financiar si ca personal auxiliar ).

Ideea era ca nu ar trebui sa te astepti ca te vor primi cu bratele deschise cand te intorci, ba mai mult, s-ar putea sa-ti puna bete-n roate pana nasti.

Clar, nu e o solutie sa-ti dai demisia decat daca a-i putea sa-ti asiguri continuitatea pe cartea de munca. Pana atunci, ia-ti concediu de risc maternal acum - in felul asta ei nu mai pot invoca ca nu au stiut... doar vad ce scrie pe certificat -si apoi vezi ce faci cu cele 6 sapt. cand ai burtica mai mare - eventual iti mai iei concediu de odihna si mai jonglezi cu zilele de munca pana-ti iese pasienta.

Eu de aceea sfatuiesc toate gravidutele sa anunte sarcina cat mai tarziu - daca nu sunt probleme medicale.
bereea
Postat: Monday, June 11, 2012 2:19 PM

Cand eram insarcinata lucram la curatenie, iar doctorul ginecolog, auzind ce lucrez, mi-a dat un fel de concediu medical pentru sarcina la risc.Si am stat acasa- platita integral- toata sarcina.
Lavy
Postat: Monday, June 11, 2012 8:31 PM

Buna seara, in legatura cu problema mea la servici , din pacate inca nu s-a terminat:
am cerut medicului de la medicina muncii de care apartine firma si eu una personal cred ca este corupt. Am cerut concediu de risc maternal si doctorita a spus ca in cazul meu nu este nevoie ca la mine nu este nici un risc (radiatii si substante toxice) si oricum este de 90 zile, chiar daca eu stiu ca este de max. 120 zile. Tot ce mi-a spus este in favoarea angajatorului si in decizia lui luata de a ma muta de pe receptie pe postul de femeie de servici ( spunand ca pe alte posturi nu am calificare, iar eu sunt licentiata si am brevet in turism ca manager in activitatea de turism). Nu mi se pare corect si sincer nu stiu ce sa fac. Ma voi duce oricum sa depun plangere la ITM si de la medicina muncii cred ca voi cere alt medic pentru evaluarea locului de munca, care nu este corupt. Daca stiti ceva in plus va rog sa ma ajutati cu sfaturi sau cu experienta propie poate voi gasi o metoda de rezolvare.
Va multumesc
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed