Probleme cu stomacul

Options Probleme cu stomacul
Subiectul anterior · Subiectul urmator
elida
Postat: Friday, September 14, 2007 1:43 PM

Nivel: Membru

Intrat: 7/24/2006
Postari: 88
iti trebuie trimitere de la boctorul de familie.
Substanta de contrast, este de fapt Bariu. Pe mine m-a pus sa cumpar bariu de la farmacie, si l-a preparat cu apa, o cana mare, seamana la gust cu laptele praf, mie chiar mi-a placut gustul. In timp ce se uita cu aparatul la stomacelul tau, te pune sa mai bei din bariu, oricum nu-i naspa, si se vede imediat ce ai.

Multa sanatate!
Andi&Mariuca
Postat: Friday, September 14, 2007 1:57 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
elida wrote:
iti trebuie trimitere de la boctorul de familie.
Substanta de contrast, este de fapt Bariu. Pe mine m-a pus sa cumpar bariu de la farmacie, si l-a preparat cu apa, o cana mare, seamana la gust cu laptele praf, mie chiar mi-a placut gustul. In timp ce se uita cu aparatul la stomacelul tau, te pune sa mai bei din bariu, oricum nu-i naspa, si se vede imediat ce ai.

Multa sanatate!

multumesc din suflet pt precizari! chiar aveam nevoie de un raspuns de la cineva care a trecut prin asta!pupici

dar mai am niste intrebari: fara trimitere nu se poate?scratch ca nu stiu cand mai ajung eu la medicul meu.

bariul chiar nu e scarbos? auzisem ca e oribil!pale eu am sensibilitate crescuta si la fiere si imediat vomit dc ceva nu imi pica "bine". si chiar nu am chef sa ajung la scene din astea penibile.nu

aparatul cu care se face radiografia ce este? un fel de ecograf sau ce? sper ca nu imi baga nimic pe gat, nu?pale banghead
MNiko
Postat: Friday, September 14, 2007 2:09 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Anca, mai intai intereseaza-te unde poti sa faci radiografia. Stiu ca se fac radiografii in policlinica de la judetean, dar acolo se fac programari si astepti si mai bine de o luna pana vine programarea. E drept ca aici se duc cei cu trimitere de la medicul de familie. NU stiu cum e la alte laboratoare si daca fac radiografii.
Numai bine.
elida
Postat: Friday, September 14, 2007 2:10 PM

Nu iti baga nimic pe gat, stai linistitta, si eu am auzit ca e scarbos bariu dar mie mi-a placut, nu e chiar asa rau, si eu vomit de la ce nu-mi place si de-aia mi-era teama si chiar i-am zis doctorului care m-a consultat.
O scurta descriere a aparatului, din ce mi-amintesc, am facut radiografia acum 5 ani, te suie cu picioarele pe ceva, apoi cu o chestie ca o mingie, ti-o pune pe stomac, te apasa, asa, in timp ce bei bariul, sa stii ca radiografia se face fara sutien, chiar daca ai o bustiera fara metale tot te pune s-o dezbraci. ras dar macar nu-ti baga aparate pe gat.

Eu sunt din Buzau si aici numai in spitalul judetean au asemenea aparat, asa ca a trebuit neaparat trimitere, pentru ca ei fac fara doar la urgente, pentru ca doctorul care te consulta nu-ti da nici un tratament, tot cel de familie face reteta asta, cel putin asa a fost la mine.
Andi&Mariuca
Postat: Friday, September 14, 2007 2:16 PM

elida wrote:
Nu iti baga nimic pe gat, stai linistitta, si eu am auzit ca e scarbos bariu dar mie mi-a placut, nu e chiar asa rau, si eu vomit de la ce nu-mi place si de-aia mi-era teama si chiar i-am zis doctorului care m-a consultat.
O scurta descriere a aparatului, din ce mi-amintesc, am facut radiografia acum 5 ani, te suie cu picioarele pe ceva, apoi cu o chestie ca o mingie, ti-o pune pe stomac, te apasa, asa, in timp ce bei bariul, sa stii ca radiografia se face fara sutien, chiar daca ai o bustiera fara metale tot te pune s-o dezbraci. ras dar macar nu-ti baga aparate pe gat.

Eu sunt din Buzau si aici numai in spitalul judetean au asemenea aparat, asa ca a trebuit neaparat trimitere, pentru ca ei fac fara doar la urgente, pentru ca doctorul care te consulta nu-ti da nici un tratament, tot cel de familie face reteta asta, cel putin asa a fost la mine.

multumesc mult! acum chiar ca m-am lamurit ce si cum cu asta!pupici

voi suna azi la niste laboratoare din Brasov si sper sa imi pot face chiar si cu plata maine dimineata pt ca am niste dureri oribile si nu as vrea sa ajung la hemoragie digestiva, ca o prietena de-a mea!plans

treaba cu sutienul e cam naspa dar ce nu as face eu acum ca sa fiu bine? si oricum...is obisnuita si cu stat fara sutien in fata dr ca am avut pb si cu sanii si am umblat si pt asta pe la ei! asa ca...numai bine sa imi iasa radiografia ca restul nu mai conteaza.

normal ca medicul meu curant va vedea rezultatul radiografiei dar pana ajung la el sa imi dea trimitere, cred ca ma urc pe pereti!maseluta

vreau sa ma duc sa imi fac si un test pt Helicobacter Pylori, asta mi s-a recomandat mai demultisor si nu am ajuns pana acum.
elida
Postat: Friday, September 14, 2007 2:33 PM

incearca sa tii regim si cu dicarbocalm, carnita fiarta, cartofi fierti, supa de pasare, branza dulce parca, adica nu mai stiu daca lactate ai voie....

Multa sanatate
sousourel
Postat: Friday, September 14, 2007 3:40 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Bariu a halit si V la 4 luni si jumatate cand il suspectam de reflux si mai stiu eu ce minuni...dar la cat era de flamand a papat tot si a mai cerut suplimentalcool

Cat priveste legatura cu starea nervoasa, inclin sa cred ca e reala, de vreme ce, de cand sunt mai calma, fara discutii interminabile si stres exagerat, nu am mai avut manifestari dureroase. E drept ca am mai avut un episod in primele 2 saptamani de stat la cj, deoarece eu, in general, mananc aproape fara sare, iar ai mei gatesc "normal", deci, pana m-am adaptat (si eu si eialcool ) am suferit putin.

Una peste alta, Anca: exista sansa sa apartii tipului A de comportament, care in materie de patologie inclina spre riscuri majore de afectiuni gastrice si cariovasculare. Asa ca te rog sa ai grija de sanatatea ta si de nervii tai, ca daca tu nu ai grija...pe restul sigur nu-i doare....pupici
ANDREEA&BIANCA
Postat: Friday, September 14, 2007 6:29 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/11/2007
Postari: 818
Locatia: Bucuresti
Pentru dureri de stomac e bun si ceaiul de sunatoare!
Miri
Postat: Friday, September 14, 2007 6:55 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Anca, radiografia pentru bariu se poate face numai in conditii special amenajte, pentru ca este la fel ca orice alta radiografie standard, doar ca medicul vizualizeaza pe ecran traiectul pe care solutia baritata il are in interiorul aparatului tau digestiv...
Avand in vedere cele descrise mai sus, e normal ca astfel de aparate sa se gaseasca la Policlinicile spitalelor, unde au fost construite, din start, astfel de incaperi( camere izolate, usi de metal...deci s-ar putea sa reusesti sa-ti faci o astfel de investigatie la Policlinica, in conditiile pe care le-au impus cei de la C.J.A.S.(bilet de trimitere de la medicul de familie, programare s.a).
Oricum, eu iti doresc mult succes si muuuulta sanatate!pupici pupici pupici

Andi&Mariuca
Postat: Friday, September 14, 2007 8:56 PM

sousourel wrote:

Una peste alta, Anca: exista sansa sa apartii tipului A de comportament, care in materie de patologie inclina spre riscuri majore de afectiuni gastrice si cariovasculare. Asa ca te rog sa ai grija de sanatatea ta si de nervii tai, ca daca tu nu ai grija...pe restul sigur nu-i doare....pupici

nu exista sansa sa apartin tipului A ci chiar ii apartin si as putea spune ca sunt un tip destul de "pur"!alcool hohot si stiu ce implicatii are! pe aia cu bolile nervoase nu o zici?maseluta pupici

stiu ca stresul este cel mai mare dusman al meu. nu am timp pt mine, la modul real, nu o ora-doua in care stau pe forum sau fac curat, si se vede.

mananc aiurea si prostii, fumez mult (dar de azi nu am mai pus tigara in gura si ideal ar fi sa o las, stiu, de mult mi s-a spus chestia asta, in special pt istoricul meu cu stomacul), am baut cafea (am lasat-o si pe aia de mai bine de o luna), nu dorm suficient, sunt stresata, eu le fac cam pe toate in casa so...no comment! eu ma mir ca inca nu am ajuns la spital. nu ca mi-as dori, Doamne fereste!pale

multumesc Mada si Miri de grija voastra!pupici

Miri, o sa vorbeasca luni mama cu un medic gastroenterolog f bun, coleg cu ea si sper sa ma vada respectivul si sa imi faca ceva analize. pana atunci bag omeran, ceai pt stomac si ulcer (este unul ff bun de la Fares, am mai baut din el si face chiar minuni), maalox pt aciditate, iaurt, lapte si cam ...regim. sper sa nu fac o criza mai nasoala zilele astea.
Miri
Postat: Friday, September 14, 2007 9:59 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Anca, mult succes cu regimul si sa ne spui rezultatul analizelor!
Ai grija de tine si mai lasa fumatul...si alte "alea", ca strica la stomac!
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, September 15, 2007 1:13 PM

Miri wrote:
Anca, mult succes cu regimul si sa ne spui rezultatul analizelor!
Ai grija de tine si mai lasa fumatul...si alte "alea", ca strica la stomac!

multumesc!pupici fumatul, din pacate, nu pot sa il las!banghead o sa le mai raresc, cat pot de mult. am inceput sa beau ceai pt stomac, iau omeran (asta pana ajung la dr) si ma simt mai bine. sper sa aflu luni niste raspunsuri si un tratament.alcool
monique
Postat: Sunday, September 16, 2007 12:37 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Andismom wrote:

am inceput sa beau ceai pt stomac, iau omeran (asta pana ajung la dr) si ma simt mai bine. sper sa aflu luni niste raspunsuri si un tratament.alcool

Omeranul este indicat sa.l iei dimineata, pe stomacul gol, cu o jumatate de ora inainte de masa. Dupa prima zi blocheaza cam 30% din activitatea secretorie a pompei de protoni, astfel incat efectul maxim se atinge in a 3a zi.
Cat despre Helicobacter Pylori, studiile arata ca ~90% din cei cu tulburari gastroduodenale sunt purtatori ai acestei bacterii, asa incat probabil medicul iti va prescrie tripla terapie cu antibiotic.
Multa sanatate!!!
Lilly of the valley
Postat: Sunday, September 16, 2007 9:35 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Anca multa sanatate!
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, September 19, 2007 12:59 PM

monique wrote:

Omeranul este indicat sa.l iei dimineata, pe stomacul gol, cu o jumatate de ora inainte de masa. Dupa prima zi blocheaza cam 30% din activitatea secretorie a pompei de protoni, astfel incat efectul maxim se atinge in a 3a zi.
Cat despre Helicobacter Pylori, studiile arata ca ~90% din cei cu tulburari gastroduodenale sunt purtatori ai acestei bacterii, asa incat probabil medicul iti va prescrie tripla terapie cu antibiotic.
Multa sanatate!!!

thumright thumright bravo cool se vede cine lucreaza in domeniu! multumesc de precizari!pupici pt mine Omeranul este f bun, eu il folosesc de mult timp si chiar are rezultate. acum inteleg, dupa ce ai explicat tu mecanismul de actiune, de ce deja dupa a treia doza ma simt mai bine!yes

anyway...azi fusei la dl dr gastroenterolog!cyclops si ce credeti ca mi-a facut?fool endoscopie!plans puker puker a fost cea mai groaznica experienta/senzatie din viata mea!maseluta oribil! am fost initial la ecograf si a zis ca nu se vede nimic, hai la endoscopie! am tremurat pe holurile spitalului vreo juma' de ora de numa'!nervi maseluta incercam sa ma imbarbatez singura, imi faceam scenarii in cap, ma si imaginam vomitand pe acolo...fool colac peste pupa medicul avea si un rezident din ala frumos foc, plin de muschi si f simpatic!cyclops si l-a asistat si la ecograf si la endoscopie...m-am simtit jenibil maseluta si am facut ca toate animalele acolo pt ca nu mi-au facut nici macar o nenorocita de anestezie locala.
acum am si o rinita urata si cand am ramas fara aer...m-am panicat, am tras de dr si de asistenta cyclops , pe el l-am impins, nu mai puteam, ma sufocam si imi venea sa box2 iar pe asistenta am strans-o asa de tare de mana ca icnea ceva pe acolo!uff chiar mi s-a parut groaznic! raman la parerea mea ca e mult mai misto la ginecolog!ras
cica nu am nimic, nu ulcer, nu nimic, nu sunt leziuni pe tractul digestiv si ma sfatuieste "cordial" sa nu mai fumez (yeah, right!ras ), sa am un program de mese regulat, somn, o viata echilibrata, ce mai! sigur ca da...as if I could!dance mi-a prescris totusi ceva medicamente si urmeaza sa ma vad cu medicul meu curant luni sa imi faca el o schema de tratament.

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed